Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 

Despre Zugrăveli

- - - - -
  • Please log in to reply
1669 replies to this topic

#1405
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,295
  • Înscris: 13.01.2011

 catalin-magdalena, on 30 iunie 2017 - 22:52, said:


Multumesc tuturor pentru sfaturi!
Zilele astea trebuie sa ma hotarasc. Mesterul imi recomanda Kober Zertif cu ioni. Distribuitorul zice Oskar sau DEKO V 8057. Deocamdata ma stresez cu decorativa, dar va tin la curent.
Seara frumoasa!

Am avut si eu stres, am căutat ceva gen Stucco Veneziano, am găsit la Leroy.

#1406
IngN

IngN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 765
  • Înscris: 04.06.2012
Frumoasa Stucco, nu prea vezi pe la multi.

#1407
catalin-magdalena

catalin-magdalena

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 30.06.2014

 crisstonne, on 03 iulie 2017 - 16:56, said:



Am avut si eu stres, am căutat ceva gen Stucco Veneziano, am găsit la Leroy.
Deh, aici depinde de gust. Ca sa nu zic de arhitectura casei. Cat despre pret... am gasit la distribuitori preturi mult mai bune decat la Ler.y, Dedem.n, etc. Am cerut o oferta inclusiv direct la un producator. Surpriza, surpriza...dar am primit un pret mai mare decat cel pe care-l primisem de la terti distribuitori, desi producatorul mi-a facut reducere��

#1408
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,295
  • Înscris: 13.01.2011
Nu există termen de comparație între Leroy si alții, la pret, dacă știi ce zic ;) mă refer la acest produs.
Dacă chiar ai căutat, dacă chiar vorbim despre același lucru.

Ce gust ?!
Nu am zis nimic de culoare !
Iar nu înțeleg cu arhitectura casei ?! :)
Fă alb si gata, merge la orice ,,arhitectura ".

#1409
prof_silviu

prof_silviu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 340
  • Înscris: 09.10.2009
Buna ziua. Solicit si eu o informatie de la cei cu experienta mai multa(decat mine) in domeniu. Am o casa batraneasca pe care vreau sa o revopsesc. Peretii au un model din ciment aplicata peste tencuiala si apoi este vospsita. Eu ma gandeam sa renunt la model(cade usor) si sa zugravesc. Problema este ca posibil atunci cand dau modelul jos sa mai sara si bucati din tencuiala. Vreau sa stiu daca as putea sa acoper direct cu glet si apoi sa dau cu var lavabil.
Mersi mult

#1410
campnou

campnou

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,268
  • Înscris: 10.05.2011
Buna seara,ce amorsa îmi trebuie pt marcopolo argento,de la sân marco Constanta mi-au dat hidroquarz,vreau sa dau in baie si e gletuit cu glet pe baza de ipsos,multumesc

#1411
throw_away

throw_away

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 12.08.2017
Salut. Trebuie sa renovez un apartament de 3 camere. Sunt total lipsit de experienta si de frica ca voi depinde complet de recomandarile zugravului, am zis sa citesc si eu un pic inainte, sa nu cumpar in functie de cat de putin enervanta e reclama respectivului produs la televizor.

De pe net, dominat de recomandari americane, am ajuns la concluzia ca ce mi-ar trebui este - pentru living, dormitoare - o vopsea cu luciu "eggshell", iar pentru bucatarie, baie, hol, una "semi-gloss", in masura in care cu cat sunt mai lucioase (la ei?!) cu atat sunt mai rezistente la uz/curatat, iar "eggshell" aia ar fi mai iertatoare cu imperfectiunile peretelui, etc.

Uitandu-ma pe fisele tehnice ale vopselelor de la noi, am remarcat in primul rand ca se foloseste alt standard pentru luciu, DIN EN 13300, unde ambele alegeri ale mele s-ar incadra la "medium glossy". In al doilea rand (m-am uitat mai cu atentie la Kober,  o fi o exceptie?) nu am mai gasit deloc corespondenta asta intre luciu si rezistenta/durabilitate/lavabilitate, varianta lor "pentru bai si bucatarii" fiind mata, fata de alta de uz general, din aceeai gama, care e satinata/semi-lucioasa. O alta recomandare de pe net/la ei e sa alegi vopsea cu dioxid de titan, pentru acoperire mai buna, in timp ce la noi buzz-words par sa fie "ioni de argint", "anti-mucegai"...

Vreo sugestie ce/cum sa cer/cumpar, fara sa ma pacaleasca cuvintele pompoase de pe galeti sau postere/reclame TV?

#1412
Ina.Click

Ina.Click

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 09.07.2007
Presupun ca nu e voie cu reclama si nume si prenume, dar voiam sa zic doar ca in urma intrebarii puse pe acest forum m-a „racolat” un zugrav, coleg de Softpedia, care a venit cu un alt coleg și mi-a zugrăvit ieftin și repede (3 zile) apartamentul, plus ici colo mici reparații.
Amândoi calmi, curați, fumat pe balcon, băut suc și făcut curățenie temeinică după ei.

Mulțumesc frumos :)

#1413
ruthless

ruthless

    Consulting Voyager

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,449
  • Înscris: 17.05.2006
Ceva zugravi buni din Brasov, puteti recomanda?

#1414
MihneaTeo

MihneaTeo

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 25.11.2015

View Postthrow_away, on 13 august 2017 - 16:25, said:

Salut. Trebuie sa renovez un apartament de 3 camere. Sunt total lipsit de experienta si de frica ca voi depinde complet de recomandarile zugravului, am zis sa citesc si eu un pic inainte, sa nu cumpar in functie de cat de putin enervanta e reclama respectivului produs la televizor.

De pe net, dominat de recomandari americane, am ajuns la concluzia ca ce mi-ar trebui este - pentru living, dormitoare - o vopsea cu luciu "eggshell", iar pentru bucatarie, baie, hol, una "semi-gloss", in masura in care cu cat sunt mai lucioase (la ei?!) cu atat sunt mai rezistente la uz/curatat, iar "eggshell" aia ar fi mai iertatoare cu imperfectiunile peretelui, etc.

Uitandu-ma pe fisele tehnice ale vopselelor de la noi, am remarcat in primul rand ca se foloseste alt standard pentru luciu, DIN EN 13300, unde ambele alegeri ale mele s-ar incadra la "medium glossy". In al doilea rand (m-am uitat mai cu atentie la Kober,  o fi o exceptie?) nu am mai gasit deloc corespondenta asta intre luciu si rezistenta/durabilitate/lavabilitate, varianta lor "pentru bai si bucatarii" fiind mata, fata de alta de uz general, din aceeai gama, care e satinata/semi-lucioasa. O alta recomandare de pe net/la ei e sa alegi vopsea cu dioxid de titan, pentru acoperire mai buna, in timp ce la noi buzz-words par sa fie "ioni de argint", "anti-mucegai"...

Vreo sugestie ce/cum sa cer/cumpar, fara sa ma pacaleasca cuvintele pompoase de pe galeti sau postere/reclame TV?
Aeria Gold all-inclusive are acoperire foarte buna, peretele are un aspect matasos.

#1415
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007

 MihneaTeo, on 05 octombrie 2017 - 12:12, said:

Aeria Gold all-inclusive are acoperire foarte buna, peretele are un aspect matasos.

Gasesc Aeria Gold dar cu pigment de culoare de la alte firme. O fi OK ?
Astia la Dedeman au 30 de branduri de vopsea si doar vreo 4 de pigmenti...

#1416
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Vad Deko Professional de la Policolor la pret f. bun cca 200 lei/ 40 kg, dar nu se vinde peste tot.

#1417
Ringwraith

Ringwraith

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 20.05.2005
Seara buna.

Imi propun sa dau jos niste faianta pusa pe un perete din bucatarie, sa repar apoi peretele si sa il zugravesc. Din planurile mele de habarnist in domeniu, pasii la care m-am gandit ar fi:

1. Dau jos faianta si curat bine peretele de adeziv cu un spaclu. Gresia e montata pe un perete de gips carton de 2.5 cm.
2. Dau un glet peste gips carton. Las sa se usuce. Finisez cu banda abraziva.
3. Dau amorsa + lavabila alba peste.

E corect planul?

Lucrarea nu trebuie sa iasa perfecta, pentru ca bucata de gresie este doar in dreptul unui blat de bucatarie si dupa reparatie imi propun sa fac o placare cu sticla acolo.

Multam.

#1418
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Tot ca habarnist ma gandesc ca se va rupe rigipsul ala daca incerci sa dai jos adezivul


#1419
Ringwraith

Ringwraith

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 20.05.2005
Da, mi-am pus si eu aceasta problema, insa ma gandesc sa lucrez cu atentie cu o dalta lata sau un multi-tool oscilant electric.

#1420
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
nu e mai simplu sa decupezi bucata mare de rigips si sa o inlocuiesti
asta daca e renovare din aia masiva

#1421
Ringwraith

Ringwraith

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 20.05.2005
Nu, doar s-a pus pata pe acea faianta si se doreste a fi inlocuita, cu cat mai putin deranj. De aia si prefer sa ma ocup eu, as avea mai mare grija decat mesterii. Ramane de vazut daca se va potrivi socoteala cu realitatea.

#1422
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,295
  • Înscris: 13.01.2011

 Ringwraith, on 07 octombrie 2017 - 11:18, said:

Nu, doar s-a pus pata pe acea faianta si se doreste a fi inlocuita, cu cat mai putin deranj. De aia si prefer sa ma ocup eu, as avea mai mare grija decat mesterii. Ramane de vazut daca se va potrivi socoteala cu realitatea.

Daca faci meticulos și cu grija, o sa meargă treaba.
Daca plăcile nu au prins prea bine, o sa le dezlipești ușor, daca au aderat puternic la carton, o sa se smulgă și cartonul, stratul subțire de pe ghips.
Dar, din moment ce repari, nu contează, daca mai și plachezi cu sticla, chiar că nu contează.

Mare grija sa nu se smulgă toată placa de gips carton de pe perete.
Spor.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate