Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 

Despre Zugrăveli

- - - - -
  • Please log in to reply
1669 replies to this topic

#1369
mateitasian

mateitasian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 832
  • Înscris: 22.12.2014
cine are chef de muncă, timp si se pricepe eu zic ca nu refuza lucrarea. Eu m-am oferit dar nu mi-a dat nici un răspuns clientul. Deci, meseriași există

#1370
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,295
  • Înscris: 13.01.2011

View Postarg, on 04 aprilie 2017 - 07:00, said:

@crisstonne
In orice caz este sport extrem...

Clar, foarte extrem, trebuie o echipă ca aia de la Formula 1 de schimba cauciucurile.
Muta, acoperă, fă material, repara, evacuează resturile, curata unde ai murdărit, retusează, etc.
Eu am făcut aproape fără mobila, la mine, un pat si o masă, de masa mă foloseam la lucru, a fost un chin, să stau in propriul santiercasa :P
Praful este prima belea, mai sint si altele.

Bine, la mine am modificat, am spart, am lărgit, au fost mormane de cărămidă, moloz si lemn, scos uși vechi, scos gresia intr-un hol mic, făcut arcada, refacut spatiile unde am scos uși si nu am mai montat usi, tras tronson nou de prize, placat pereții în sufragerie, pus parchet în toată casa dintr-o  bucata, etc.

Zugraveala a fost partea cea mai ușoară :D

Edited by crisstonne, 04 April 2017 - 11:31.


#1371
IngN

IngN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 765
  • Înscris: 04.06.2012

View Postcrisstonne, on 04 aprilie 2017 - 11:18, said:

Clar, foarte extrem, trebuie o echipă ca aia de la Formula 1 de schimba cauciucurile.
Muta, acoperă, fă material, repara, evacuează resturile, curata unde ai murdărit, retusează, etc.
.....

Nu mai fi plangacios, la ce te asteptai cand te-ai apucat de renovat !?
Se poate muta 1-2 sapt la o ruda/prieten cand zugraveste.

#1372
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005

View Postcrisstonne, on 04 aprilie 2017 - 11:18, said:

Clar, foarte extrem,.............
sport extrem este sa faci asta + gresie si faianta baie, intr-o garsoniera de 30mp cu totul.

#1373
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,295
  • Înscris: 13.01.2011

View PostIngN, on 04 aprilie 2017 - 11:40, said:



Nu mai fi plangacios, la ce te asteptai cand te-ai apucat de renovat !?
Se poate muta 1-2 sapt la o ruda/prieten cand zugraveste.

Tu ești plingacios 😎
Nu ai tu habar ce muncă a fost, de unul singur.

Edited by crisstonne, 04 April 2017 - 20:30.


#1374
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005
sa vedeti distractie la dat cu lavabila vara cand afara erau 40 de grade.

#1375
IngN

IngN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 765
  • Înscris: 04.06.2012

View Postcrisstonne, on 04 aprilie 2017 - 20:25, said:

Tu ești plingacios ��
Nu ai tu habar ce muncă a fost, de unul singur.
*
Nu zau....

Vorbesti cu cineva care are ceva ani la activ de amenajari interioare... chiar si prin tarile calde.

View Postarg, on 04 aprilie 2017 - 21:06, said:

sa vedeti distractie la dat cu lavabila vara cand afara erau 40 de grade.

Pentru asta exista mesterii zugravi.
Imagineaza-ti cum e sa torni asfalt vara la 40 grade.

Nu toata lumea lucreaza in birou dotat cu AC si singurul efort pe care il face e sa mute cateva dosare.

#1376
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005
@IngN
Mai lasa-ne cu mesterii zugravi, ca nu toata lumea a castigat la loto.


#1377
IngN

IngN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 765
  • Înscris: 04.06.2012
@arg
Te vad om serios, mai lasa vaitatul. Astea ca vezi Doamne ce greu e, sa vi le spuneti voi intre voi.
Nu zice nimeni ca suntem facuti toti pentru toate muncile, nici nu ar trebui.

Dacă nu-i poți convinge zăpăcește-i... . - uite ca de data asta nu merge!

no offence

#1378
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005
@IngN
Hai sa-ti spun povestea unui prieten cu zugravi.
Au venit baietii cu pret pentru dat jos glet-ul + pret prima mana glet + pret a doua mana glet + pret glet finisaj + pret slefuit + pret amorsa + pret primul strat lavavila + pret al doilea strat lavavila si Au venit au masurat tot au dat ca firmele pret cu virgula pentru tot.
Ce au facut au smirgheluit lavabila existenta, au dat o amorsa (apa+amorsa+lavabila) si lavabila. A iesit binisor dar glet-ul a ramas neatins.
Omul a vrut sa plateasca si a plati conform devizului pretul pentru slefuit, amorsa si lavabila, adica sub jumatate din pretul cerut initial pe lucrare.
A iesit cu injuraturi si amenintari dar sa rezolvat cand a pus mana pe telefon sa sune la 112.

Mai citeste o data: am scris distractie nu m-am plans
Pe de alta parte cu mesterii trebuie sa stea in permanenta cineva asa ca tot la concediu ajungem. Plus ca daca casa nu este goala mai apar si alte tentatii.
Mai vroia unu la un moment dat sa dea drumu la ac ca de se facuse cald desi ei slefuiau peretii, normal ca ac-ul era bine infofolit in folie stretch.
Sa mai pomenesc de hai ca nu sare lavabila sa nu mai acoperim parchetul, ferestrele si usile.
Cred ca tu lucrezi bine dar eu am dat de niste exemplare ... ca in final a trebuit sa-i invat eu meserie.

Edited by arg, 05 April 2017 - 08:02.


#1379
IngN

IngN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 765
  • Înscris: 04.06.2012
Aia nu erau zugravi!!! Nu generaliza. Doar nu o sa inceapa toti posesorii de locuite sa si le zugraveasca singuri.

Din pacate prietenul tau a dat peste niste asa zisi mesteri.

Dar oare prietenul tau nu a vazut ca mesterii lui nu respecta intelegerea? Nu a intervenit la momentul respectiv? De ce a mai continuat lucrarea cu ei?
Cam multa neglijenta, sau a zis in gandul lui ¨lasa ca ii ard eu la sfarsit cu banii¨, trecand calitatea lucrarii pe planul 2.


Personal nu consider ca a zugravi un apartament este o munca sisifica precum spui tu.
Inchei cu asta pt ca discutia derapeaza,

#1380
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005
Ca valoum de lucru nu este cine stie ce, dar daca e multa mobila nu este spatiu si problema principala este mutatul mobilei nu zugravit-ul.
Din totalul manoperei si al timpului consumat ajungi ca 60-70% sa fie mutatul mobilei nu zugraveala (glet + lavabila).

#1381
cerasela23

cerasela23

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 23.07.2013
Si eu sunt de parere ca fiecare trebuie sa faca lucrul pentru care este calificat si ca niste meseriasi au sanse sa termine mai repede si sa faca treaba mai buna decat un amator. Si aici cand spun meseriasi, apropo de discutia de mai sus, vorbesc de profesionisti, eventual cu contract, nu niste "baieti" care vin sa ne zugraveasca apartamanetul si care trebuie supravegheati si ajutati, ca atunci inseamna ca ne batem joc si de timpul nostru nu doar de bani. Daca gasesti o firma serioasa care se ocupa de amenjari de exmplu si car, evident si zugravesc, atunci au ei un rasponsabil de lucrare care raspunde si lucrurile din casa nu doar de zugravire si atunci ici nu au nevie sa le aduci tu nus tiu ce scara, nu stiu ce acoperamant pentru parchet sau sa trebuiasca sa faci curat dupa ei. Firma se ocupa de tot si taie fatura si primeste banii doar dupa ce ai factu receptia lucrarii. Iar daca intarzie fata de termenul stabilit nu isi primeste toti banii, deci NU intarzie :).
Ca sa nu mai vorbesc, ca si zugravitul asta,chiar daca ti-l faci tu, pe cont propria are regulile lui ca sa iasa ceva ok, ca in ziua de azi, de aia zugraveste lumea, ca parte a redecorarii, nu da "o mana de var" pe perete.
http://www.inovadesi...ement-de-decor/

#1382
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,295
  • Înscris: 13.01.2011
@cerasela
Tocmai ce a explicat @arg, că nu a castigat la loto :)
Ori ai venit să lovești cu link-ul ?

#1383
adyrichie

adyrichie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 24.07.2010
buna ziua! imi pute ti spune va rog daca este posibil de gletuit peste vopsea pe baza de ulei ?
mesterii spun ca se rade foarte greu si ca solutia ar fi  de aplicat o amorsa apoi se poate gletui peste aceasta vopsea .Multumesc

#1384
mateitasian

mateitasian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 832
  • Înscris: 22.12.2014
NU

#1385
catalin-magdalena

catalin-magdalena

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 30.06.2014
Salutare!
Vă rog o recomandare pentru o vopsea lavabilă de interior de calitate. Primesc și mai multe recomandăriPosted Image
Multumesc pentru ajutor!

#1386
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

View Postcatalin-magdalena, on 28 mai 2017 - 18:39, said:

Salutare!
Vă rog o recomandare pentru o vopsea lavabilă de interior de calitate. Primesc și mai multe recomandăriPosted Image
Multumesc pentru ajutor!
Smecherii folosesc " caparol latex hygiene " . Este o vopsea lavabila de mare calitate .

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate