Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri magazin online quickmobile?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn
 Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...

Orientare antena prime focus
 Problema conectare mail yahoo

comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...

Internetul este neutilizabil fara...
 Eroare cloud burn icopy face id

DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana

Cum se imparte legal o mostenire ...
 

Contrast si luminozitate Samsung 920N

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
OClaudiu

OClaudiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,850
  • Înscris: 17.09.2003
Buna ziua. Mi-am luat de curand un monitor Samsung 920N. Pot sa spun ca monitorul e superb, culorile sunt foarte vii si placute. Totusi, dupa 1 - 2 ore in fata monitorului, ochii incep sa ma doara foarte tare. Tin contrastul la 60% si luminozitatea la 50%. Rezolutia e 1280x1024 cu refresh de 75 Hz. Inainte am avut un crt Aoc de 17". Ce ar trebui sa fac ca sa reduc aceste manifestari neplacute ale ochilor ? Multumesc.

#2
kiostel

kiostel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 444
  • Înscris: 13.02.2006
pune-i refresh-ul la minim 85.
Cat poate maxim la rezolutia asta?

#3
exorcistul

exorcistul

    just listen

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,548
  • Înscris: 31.05.2006

View Postkiostel, on Sep 4 2006, 13:42, said:

pune-i refresh-ul la minim 85.
Cat poate maxim la rezolutia asta?
Ma insel eu sau e vorba de monitor LCD? Atunci sa-l tina in 60Hz ca e totuna :naughty:

#4
OClaudiu

OClaudiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,850
  • Înscris: 17.09.2003

View Postexorcistul, on Sep 4 2006, 15:51, said:

Ma insel eu sau e vorba de monitor LCD? Atunci sa-l tina in 60Hz ca e totuna :naughty:
Monitorul e LCD ia refresh-ul maxim e 75 Hz.

#5
cyberDJ

cyberDJ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 650
  • Înscris: 22.11.2005
La rezolutia aia daca, nu ma insel, e recomandat 60Hz.

Disconfortul va disparea dupa acomodarea cu rezolutia, si eu am avut problema asta, dar in 2-3 saptamani totul va fi ok.

#6
OClaudiu

OClaudiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,850
  • Înscris: 17.09.2003

View PostcyberDJ, on Sep 4 2006, 15:54, said:

La rezolutia aia daca, nu ma insel, e recomandat 60Hz.

Disconfortul va disparea dupa acomodarea cu rezolutia, si eu am avut problema asta, dar in 2-3 saptamani totul va fi ok.
Multumesc de raspuns. Daca las la 75Hz, afecteaza in sens negativ monitorul ? Ce diferenta este intre 60 si 75 Hz la LCD ?

#7
razzvann

razzvann

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,963
  • Înscris: 07.01.2006

View PostOClaudiu, on Sep 4 2006, 16:01, said:

Multumesc de raspuns. Daca las la 75Hz, afecteaza in sens negativ monitorul ? Ce diferenta este intre 60 si 75 Hz la LCD ?
NU e nici o diferenta intre 60 si 75 Hz la LCD.Cred ca e a mia oara cand se spune asta pe softpedia  ^_^

Edited by razzvann, 04 September 2006 - 15:14.


#8
cyberDJ

cyberDJ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 650
  • Înscris: 22.11.2005

View PostOClaudiu, on Sep 4 2006, 16:01, said:

Multumesc de raspuns. Daca las la 75Hz, afecteaza in sens negativ monitorul ? Ce diferenta este intre 60 si 75 Hz la LCD ?

Eu am zis 60Hz deoarece in manualul monitorului meu (940N) e subliniat faptul ca la rezolutia maxima (1280x1024) refreshul nu trebuie sa depaseasca 60Hz.
Oricum nu este vizibila nici o diferenta la monitoarele LCD, intre 60 si 75Hz, deci n-are rost sa-l fortezi degeaba.

Edited by cyberDJ, 04 September 2006 - 15:33.


#9
OClaudiu

OClaudiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,850
  • Înscris: 17.09.2003

View PostcyberDJ, on Sep 4 2006, 16:31, said:

Eu am zis 60Hz deoarece in manualul monitorului meu (940N) e subliniat faptul ca la rezolutia maxima (1280x1024) refreshul nu trebuie sa depaseasca 60Hz.
Oricum nu este vizibila nici o diferenta la monitoarele LCD, intre 60 si 75Hz, deci n-are rost sa-l fortezi degeaba.
L-am adus la rezolutia de 60 Hz cat se recomanda. Inainte suporta 75 Hz acum maxim vad ca 72 Hz. De ce s-a schimbat in timp refresh-ul maxim ?

#10
FadeToBlack

FadeToBlack

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,765
  • Înscris: 15.09.2005
Poate i-ai pus driver, cine stie...poate si-o pus el...

#11
dendron

dendron

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 22.08.2006
Am si eu o intrebare mai offtopic :) : La un crt in aceaiasi rezolutie 1280x1024 care este valoare optima de refresh?...pt confortul okiului nu performante.si daca e mai bine pt confort afecteaza cumva performantele?..adica culori,claritate,contrast...etc.
Merci

#12
cyberDJ

cyberDJ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 650
  • Înscris: 22.11.2005
O rata mai ridicata a refreshului e mai confortanta pentru ochi, dar va "uza" intr-o anumita masura mai mult monitorul.

Inainte de a seta o valoare ridicata a refreshului iti recomand sa consulti manualul monitorului sa fii sigur ca suporta rata aleasa de tine.

#13
dendron

dendron

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 22.08.2006
Aha.Bun asa am sa fac. Merci

#14
nighthawk

nighthawk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 431
  • Înscris: 21.08.2003
Pt  LCD nu va mai prostiti cu rata de refresh (se vad diferentele de la 60 la 75 la claritate depinde de calitatea monitorului ) respectati numai ce zice producatorul, insa, lumina si contrastul sunt belele, alea trebuie reglate in primul rand ca sa fie un comfort pt ochi. Sa nu uitam ca unii nu suporta prea usor lumina de neon al lcd-ului.

Pt CRT o rata de refresh de 80 este acceptabila, deobicei 100 hz este perfect.

#15
FadeToBlack

FadeToBlack

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,765
  • Înscris: 15.09.2005
La LCD-uri nu conteaza refresh-ul. Nu stiu de unde ai scos-o cu diferentele. Nu se bazeaza pe acelasi principiu de refresh ca la CRT-uri.

#16
ConstantinD

ConstantinD

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 422
  • Înscris: 24.03.2006
Oclaudiu.. eu am un 940B si tin luminozitatea si contrastul la 0 atunci cand scriu in word sau cand navighez pe net. in jocuri poti sa le maresti putin, dar atunci cand stai pe un fundal alb, cel mai bine e sa le pui la 0. ochii tai iti vor multumi, crede-ma. si spun asta dupa 3 luni de folosire a LCD-ului.

#17
FadeToBlack

FadeToBlack

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,765
  • Înscris: 15.09.2005
Nu inteleg de ce sa le pui la 0 sa te chinui cu cititul. Presupun ca aia de la Samsung s-au gandit inainte de a pune modurile alea. Se fac teste, sa stii...

#18
mihainic

mihainic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 12.09.2005

View PostConstantinD, on Sep 13 2006, 10:14, said:

Oclaudiu.. eu am un 940B si tin luminozitatea si contrastul la 0 atunci cand scriu in word sau cand navighez pe net. in jocuri poti sa le maresti putin, dar atunci cand stai pe un fundal alb, cel mai bine e sa le pui la 0. ochii tai iti vor multumi, crede-ma. si spun asta dupa 3 luni de folosire a LCD-ului.

Si eu am de foarte curand un Samsung 940B si mi se pare luminozitatea extrem de mare, chiar si la 0. Nu inteleg de ce au facut lumina de background asa de puternica. Din acesta cauza un ecran negru apare ca un soi de gri inchis cu usoare neuniformitati in partea de sus si cea din stanga. Intr-o camera intunecata acest efect este foarte vizibil.

In rest e OK.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate