Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebari srl nou

Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Aducere date din tabele in array (incepator)

- - - - -
  • Please log in to reply
No replies to this topic

#1
ddragan

ddragan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 03.09.2006
Salut ..
sunt doar un incepator dar pasionat in VB.net 2005
m-am inhamat la un softulet ( care mi-ar face viata mai usoara la servici) si care tine o evidenta la preturile diferitelor materiale, baza de date in acces.

adica
am vre-o 20 depozite cu vreo 10 tipuri de deseuri la care se schimba preturile zilnic , de ani :((


se da:
un deseu D1
la un depozit X
care azi are pretul a1 maine a2.....a 365
la alt depozit X2 acelasi deseu D1 are azi pretul b1 maine b2 ....b 365 ( ca o sa fac pe un an de zile  analiza )

vreau sa extrag datele din tabele pt un deseu si sa le aduc in siruri sau array si care apoi sa le pun in grafice


Itr-o vreme cochetam cu php si mysql -- parca ceva echivalent era o functie fetch array care aducea datele din tabela bazei de date intr-un string sau array si de aici le manevram

poate face automat grafice vb.netu dar nu vreau sa le fac de manutza ca in excel ca innebunesc la cate zile sunt si cate tabele si preturi....

multumesc
astept parerile voastre ca mi-am prins neuronu prin muuulte carti de vb.net dar nu am gasit ce cautam ....

2) inca o intrebare...cu o aplicatie in Vb.net se poate ca sa am baza de date acces pe un folder ( care l-am dat la share si apoi il mapez la clienti) si sa instalez programelu pe diferite calculatoare in retea..si care toate sa acceseze baza de date ( fisierul) de pe driveul mapat??? merge solutia asta ?..vreau sa evit asp..
pana acum in teste se face conexiune cu baza de pe drive-ul mapat dar nu stiu daca aplicatia finala va avea vre-o problema.
baza trebuie sa fie accesata de pe diferite calculatoare pe care o sa instalez aplicatia ( datele in ea..vor fi zilnic introduse tot d epe un PC client in retea)
am pus si sql express dar nu reusesc sa accesez  de pe un pc o baza aflata pe un alt PC


multumesc....
Dan  :cursing:

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate