Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 

regulamentul de la rummy

- - - - -
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#37
gux33

gux33

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 18.01.2007
hi,
merci mult de raspunsuri
sincer eu am jucat alt tip de rummy si de acea intreb
acum se joaca mai mult etalat si nu am fost sigur de regulament.
Daca stiti niste locuri de jucat online puteti sa ma luminati si pe mine pls. , dar cu exceptia -
doizece - au niste bug-uri f enervante si i-am parasit :D
joci.ro - nu imi place tabal cum e facuta si cu acele pop-up -uri    :puke:
remi-online - am incercat sa ma inregistrez de cateva ori si nope, validarea formularului de inegistrare varza, m-am enervat si i-am parasit si pe ei :D - aici poate incerc cand imi trece lenea

alte locuri de jucat online?

#38
gambling_addicted

gambling_addicted

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 03.06.2011
rummyroyal  nu iti place?

#39
gux33

gux33

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 18.01.2007
pai ala cred ca trebuie sa-l instalezi, nu?
nu sunt un jucator inrait si de acea nu vreau sa instalez nimic...
btw acolo se poate juca si pe pariu?  :rolleyes:


 gambling_addicted, on 3rd June 2011, 17:14, said:

rummyroyal  nu iti place?


#40
dan b.

dan b.

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,392
  • Înscris: 28.11.2005
Am si eu o nelamurire: cand se considera piesa jucata, dupA ce ai luat mana de pe piesa (chiar daca ai atins masa) sau imediat ce ai atins masa?

Speta: cobor piesa pe masa dar imi dau seam ca am lipitura si pot sa inchid (
Piesa coborata este inca la mine in man dar are si contaft cu masa). Cu cealalta mana lipesc ultima piesa iar piesa coborTa ( cu care am avut contAct permanent -n-am luat man de Pe ea nici o secunda- o intorc pe spate sa inchid. Este incorect? Eu stiu ca atata timp cat urmatorul jucator n-a jucat nimic e dreptul meu sa lipesc inca mai ales ca piesa de coborat inca n-o lasasem din mana si practic n-am schimbat-o cu alta piesa. Ca si la table oficial cred ca pot reveni asupra deciziei pt ca aveam inca control pe piesa. Chiar si dupa regula piesa atinsa piesa mutata eu practic am jucat aceeasi piesa. Astept opinii. Thanks

#41
gux33

gux33

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 18.01.2007
Buna, Dan
Nu cred ca exista undeva scris un regulament atat de detaliat(cel putin eu nu am intalnit unu). In cazuri de genul ori se face un regulament ad hoc la inceputul jocului ori se aplica o mai mare toleranta in cazurile identice cu cazul tau.
La urma urmei scopul jocului este de a te distra / destinde etc, unul pozitiv, si nu dea te certa ;) so take it easy and have fun!  



 dan b., on 24th July 2011, 14:41, said:

Am si eu o nelamurire: cand se considera piesa jucata, dupA ce ai luat mana de pe piesa (chiar daca ai atins masa) sau imediat ce ai atins masa?

Speta: cobor piesa pe masa dar imi dau seam ca am lipitura si pot sa inchid (
Piesa coborata este inca la mine in man dar are si contaft cu masa). Cu cealalta mana lipesc ultima piesa iar piesa coborTa ( cu care am avut contAct permanent -n-am luat man de Pe ea nici o secunda- o intorc pe spate sa inchid. Este incorect? Eu stiu ca atata timp cat urmatorul jucator n-a jucat nimic e dreptul meu sa lipesc inca mai ales ca piesa de coborat inca n-o lasasem din mana si practic n-am schimbat-o cu alta piesa. Ca si la table oficial cred ca pot reveni asupra deciziei pt ca aveam inca control pe piesa. Chiar si dupa regula piesa atinsa piesa mutata eu practic am jucat aceeasi piesa. Astept opinii. Thanks


#42
Attreyu

Attreyu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 12.12.2006
In primul rand, jocul nu se numeste Rummy, ci Rummikub sau Okey (cu reguli diferite, aceleasi piese). Rummy-ul se joaca cu carti.

Regulile dupa care jucam noi sunt urmatoarele:

a) nu jucam etalat, e copilaresc si simplist.

B) regulile la rummykub pe tabla au mai fost puse de cei de dinainte, diferenta e doar la punctaj:

- dublele pot fi declarate/schimbate cu anuntare la inceputul partidei.
- se joaca in "casute" a cate 4 partide fiecare.
- inchisul normal, fara jokeri e 4 puncte de la fiecare (ex. daca se joaca in 4, castigatorul va avea +12, restul cate -4)
- inchisul cu joker in formatie e 2 puncte de la fiecare (pentru ca jokerul favorizeaza posesorul iar castigatorul trebuie penalizat daca il foloseste in formatie si nu e in stare sa inchida cu el ca a 15-a carte)
- inchisul cu joker ca a 15-a carte e 8 puncte de la fiecare
- inchisul cu 2 jokeri in formatie nu e permis
- inchisul cu un joker in formatie si unul ca a 15-a carte e 6 puncte
- exista joker-pas : cand ai 2 jokeri pe tabla, astepti pana cand poti inchide cu unul din ei ca a 15-a carte, dar in loc sa o faci, il dai jos urmatorului iar tura urmatoare cand iti vine randul iei atu-ul de jos si inchizi cu celalalt joker ca a 15-a carte : 16 puncte de la fiecare. Riscant, dar merita.

- nu se poate inchide cu atu-ul ca a 15-a carte, dar el se poate da jos si folosi in formatie, jucatorul fiind obligat insa sa si inchida in momentul respectiv.
- daca atu-ul e jokerul, partida e dubla. Jokerul ca atu se poate trage doar in cazul in care jucatorul vrea si poate sa inchida cu el ca a 15-a carte. Nu il poate folosi in formatie.

- toate piesele de aceeasi culoare - joc monocolor - 4 X nr. de puncte obtinute in urma punctajului de mai sus (de ex. inchizi normal, in loc de 4 de la fiecare, iei 16 de la fiecare)
- piesele in 2 culori - bicolor - 2 X nr. de puncte
- suita completa de la 1 la 13 + 1 + a 15-a carte (indiferent care e) - mozaic. Primele 4 trebuie sa fie de culori diferite, apoi trebuie sa fie diferite oricare 2 alaturate. Primul 1 si ultimul 1 trebuie sa fie diferite. - 2 X nr. de puncte.

- la sfarsitul fiecarei casute, se aduna punctele fiecarui jucator. Daca se joaca pe bani, cei pe pe minus platesc celor pe plus valoarea rezultata la sfarsitul casutei.

Edited by Attreyu, 07 November 2011 - 15:19.


#43
gux33

gux33

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 18.01.2007
guys am gasit un remi etalat nou Remi online Flash-jocuri.ro
am intrat si nu arata rau :)
am si jucat si am gasit un bug :D
ati jucat acolo, ce parere aveti?

#44
R3dD3vil

R3dD3vil

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 23.07.2007
Am si eu o intrebare, daca se termina cartile de tras la remi, ce se face? se inchide jocul automat? se iau pisele date jos din sir si se fac iar formatiuni de 7?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate