Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

regulamentul de la rummy

- - - - -
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#19
Mr.Jinx

Mr.Jinx

    Gigant ca NY

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,186
  • Înscris: 11.07.2006
daca mai aveai 5 piese pe tabla este normal si corect sa poti sa rupi. la 3 piese se anunta iar la 2 piese nu se mai poate rupe ;)

#20
khuti

khuti

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 28.05.2007

 Mr.Jinx, on May 28 2007, 22:50, said:

daca mai aveai 5 piese pe tabla este normal si corect sa poti sa rupi. la 3 piese se anunta iar la 2 piese nu se mai poate rupe ;)

si este normal si sa inchid??? nu are nici o treaba ca am inchis si nu am anuntat... de fapt nici nu aveam cum sa anunt... ca mai aveam 5 piese pe tabla...
eu am incercat sa ii explic... dar pana la urma ne-am enervat amandoi si am trantit piesele :))

#21
Mr.Jinx

Mr.Jinx

    Gigant ca NY

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,186
  • Înscris: 11.07.2006
daca tu ai folosit piesele rupte ca sa te etalezi, sa faci formatii, aveai tot dreptul sa inchizi ;)

#22
real_valo

real_valo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 21.09.2006
E putin cam fuzzy regulamentul postat de KAdrian. Sa va spun si regulile dupa care joc eu (remi etalat)
- terta si suita, minim 45 puncte.
- "1" este calculat ca 5 puncte la etalare si 25 puncte la calculul final (analog si jokerul)
- un jucator care inca nu e etalat nu poate alipi carti formatiilor celorlalti jucatori
- atuul aduce 100 puncte celui care il are din primele carti de joc (de la servire)
- inainte de etalare se poate lua de jos numai ultima carte cu care trebuie sa se etaleze cel care o ridica
- dupa etalare se poate rupe de oriunde
- la 3 carti ramase se anunta si nu se mai poate rupe
- se anunta inainte de servirea cartilor daca cineva doreste sa inchida pe tabla. In acest caz sunt avantaje si dezavantaje care se cam exclud reciproc: cel care inchide pe tabla e total opac (nimeni nu stie cand va inchide), insa nu mai poate rupe sau alipi vreo piesa la formatiile etalate de ceilalti jucatori). Daca cel care a ales aceasta varianta ajunge sa inchida primul, punctele acestuia se inmultesc cu 2)

Mai spun ca fiecare din cei trei prieteni cu care am inceput sa joc stiau si alte reguli sau pe aceleasi dar deformate.

#23
shadow_x3x

shadow_x3x

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,197
  • Înscris: 09.02.2007

 real_valo, on Jul 24 2007, 11:03, said:

E putin cam fuzzy regulamentul postat de KAdrian. Sa va spun si regulile dupa care joc eu (remi etalat)
- terta si suita, minim 45 puncte.
- "1" este calculat ca 5 puncte la etalare si 25 puncte la calculul final (analog si jokerul)
- un jucator care inca nu e etalat nu poate alipi carti formatiilor celorlalti jucatori
- atuul aduce 100 puncte celui care il are din primele carti de joc (de la servire)
- inainte de etalare se poate lua de jos numai ultima carte cu care trebuie sa se etaleze cel care o ridica
- dupa etalare se poate rupe de oriunde
- la 3 carti ramase se anunta si nu se mai poate rupe
- se anunta inainte de servirea cartilor daca cineva doreste sa inchida pe tabla. In acest caz sunt avantaje si dezavantaje care se cam exclud reciproc: cel care inchide pe tabla e total opac (nimeni nu stie cand va inchide), insa nu mai poate rupe sau alipi vreo piesa la formatiile etalate de ceilalti jucatori). Daca cel care a ales aceasta varianta ajunge sa inchida primul, punctele acestuia se inmultesc cu 2)

Mai spun ca fiecare din cei trei prieteni cu care am inceput sa joc stiau si alte reguli sau pe aceleasi dar deformate.

Modificarile pe care le stiu eu ar fi: "1" este calculat ca 5 puncte la etalare sau 10 pct dak este folosit in suita 12-13-1 sau terta 1-1-1 si 25 puncte la calculul final.
Atuul aduce 50 puncte celui care il are din primele carti de joc (de la servire) si care IL ANUNTA inainte de a incepe jocul.
Cel care inchide pe tabla trebuie sa anunte, iar valoarea inchiderii pe tabla este de 200pct.
Dak piesa intoarsa la inceput(atu-ul) este 1 meciul se va considera dublu, iar dak e joker va fi triplu.
Dak se inchide cu 1 se va dubla valoarea pct celui care a inchis, iar dak va inchide cu joker sa va tripla.
Cei surprinsi neetalati vor avea -300 pct.

Mai sunt si alte tipuri de rummy (joker schimbat , cu valori...etc dar nu prea joc)

#24
bibi003

bibi003

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 05.10.2007
se poate juca rummy online?

#25
nameno

nameno

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 15.10.2007
am si eu 2 intrebari ...daca ma poate lamuri cineva ar fi super

1.daca la remi ..intr-o formatie de suita etalata pe masa " 11.12 si 13 e inlocuit de joly " cineva lipeste piesa 1 ..Se mai poate lua joly daca ai piesa 13 ??

am avut discutii aprinse pe tema asta ,si cu prietena si cu parintii ei :) .pt ca eu zic ca nu se mai poate ..ei ca da..

2.daca am formatia 2.3.4 galben etalata si pe tabla am 6.7 galben, rup de jos de la 5 galben..pot sa etalez formatia noua 5.6.7 in continuare la 2.3.4 sau nu?

Edited by nameno, 15 October 2007 - 12:03.


#26
Mr.Jinx

Mr.Jinx

    Gigant ca NY

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,186
  • Înscris: 11.07.2006
din cate stiam  eu nu se mai poate :-?

#27
nameno

nameno

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 15.10.2007
asa stiam si eu ..normal cand lipesti 1 la 13 ii spui jucatorului inchideti 13..acuma inchis inseamna inchis ..adica nu mai ai cei face ..chiar daca e joly

vezi ca am modificat postul ..am mai pus o intrebare ..te rog un rasp si la ea daca se poate
si mersi de promptitudine

Am gasit si un regulament remi cat de cat mai complet ..desi nu acopera chiar tot
http://www.joci.ro/r...php?id=4&page=1

Edited by nameno, 15 October 2007 - 12:10.


#28
Mr.Jinx

Mr.Jinx

    Gigant ca NY

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,186
  • Înscris: 11.07.2006
legat de a 2-a intrebare, binenteles ca ai voie ;)

#29
shadow_x3x

shadow_x3x

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,197
  • Înscris: 09.02.2007
Din ce cunosc eu...(se poate sa ma insel) raspunsul e DA la ambele intrebari...

#30
LegaMaryan

LegaMaryan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 15.12.2006

 qlrm29, on Sep 4 2006, 12:25, said:

cu inchisu' pe tabla nu's foarte lamurit... daca trebuie sa anunti sau nu. Daca anunti celalalt te inchide repede si te-ai dus... daca nu anunti celalalt/ceilalti etaleaza  si rup apoi raman cu botu pe labe cu pietre multe pe tabla... ce piese si de unde se pot ridica in cazul inchisului pe tabla... MS
deci cand joci pe tabla nu trebuie sa anunti nimic.aici dak joci pe tabla si ei rup si raman cu piese pe tabla se risca singuri .Poti sa iei doar ultima piesa ce ti`o da jucatorul din inaintea ta .si mai poti sa inchizi cu atu`ul   de ex ai 1 si 2(galben ex) si iti trebuie atu`ul 3 galben iei atu`ul fara sa tragi carte de sus si inchizi ,intotdeauna cand vrei sa inchizi cu atu`ul trebuie sa faci formatie cu el      poti sa incerci www.joci.ro si mai inveti de acol ;) si mai poti sa inchizi mozaic sau culoare  la mozaic 1 2 3 4 trebuie sa fie de culori diferite dupaia nu trebuie sa fie 2 piese de aceleasi culoare consecutiv si 11 12 13 1 si trebuie iar sa fie la randul lor de culori diferite ;).


 nameno, on Oct 15 2007, 03:00, said:

am si eu 2 intrebari ...daca ma poate lamuri cineva ar fi super

1.daca la remi ..intr-o formatie de suita etalata pe masa " 11.12 si 13 e inlocuit de joly " cineva lipeste piesa 1 ..Se mai poate lua joly daca ai piesa 13 ??

am avut discutii aprinse pe tema asta ,si cu prietena si cu parintii ei :) .pt ca eu zic ca nu se mai poate ..ei ca da..

2.daca am formatia 2.3.4 galben etalata si pe tabla am 6.7 galben, rup de jos de la 5 galben..pot sa etalez formatia noua 5.6.7 in continuare la 2.3.4 sau nu?
1 Poi dak 13 e jolly nu are nici o treaba 1 cu 13(jolly)normal ca se mai poate inlocui jolly pt ca 1 nu are nici o treba cu 13(jolly)
2 Deci dak rupi de la 5 galben trebuie sa`ti cobori formatia 5 6 7 nu poti sa pui incontinuare la 2 3 4 pt ca atunci inseamna ca le lipesti.Deci dak rupi de la o piesa trebuie sa cobori formatia cu acea piesa nu sa le lipesti ;) .www.joci.ro joaca acolo si ai sa mai intelegi ;) bafta.

Edited by LegaMaryan, 03 January 2009 - 23:00.


#31
lukas_2yk

lukas_2yk

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 15.08.2008
Se poate juca rummy in 5,6 sau 7 jucatori? cu 2 seturi de rummy? a jucat careva?, se poate tine evidenta?... sau pot aparea probleme cu prea multe duble, triple...

#32
ygrec4u

ygrec4u

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 04.03.2009
Salut! Am si eu 2 intrebari in legatura cu jocul de remy.
1)Jucam cu prieteni mei etalat si m-am decis sa inchid pe tabla de la inceput si am reusit sa inchid dar aveam numai suite fara terte.Eu stiam ca la jocul de remi etalat cand inchizi pe tabla poti sa ai doar suita sau doar terta sau pe ambele.
2)Si alta regula pe care o stiam si tot asa m-am contrazis cu ei este ca ai voie sa te etalezi numai cu terta formata din 4 de 1(culori diferite)fara sa mai pui si o suita.Lamuriti-ma si pe mn care din noi a avut dreptate.Multumesc

#33
shadow_x3x

shadow_x3x

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,197
  • Înscris: 09.02.2007
1) Daca joci inchis pe tabla ai nevoie de suita obligatorie.
2) Din ce stiu eu ca sa te etalezi ai nevoie si de suita si de terta...sau de suita in unele cazuri.

Insa sunt si alte "reguli" care fiecare le aplica cum vrea...ar fi mai corect ca eventualele reguli neclare sa se stabileasca de la bun inceput.

#34
Edutueumereu

Edutueumereu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 12.09.2009
Regulamentul della Nisa mi se pare un pic simplist. Totusi, nu prevede niciun joc etalat ?
Si inca o intrebare : puteti cumva face rost si de Regulamentul de la Nissa pentru Canasta ? :)

#35
gux33

gux33

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 18.01.2007
Hi,
Am si eu niste intrebari.
Ce regulament se aplica in cazul in care se trage Joly ca atu; se pune Joly ca si cum ar fi 1? poti incheia luand Joly? tot ce puteti spun de acest caz...
Merci pentru raspuns. :)





 Edutueumereu, on 12th September 2009, 09:02, said:

Regulamentul della Nisa mi se pare un pic simplist. Totusi, nu prevede niciun joc etalat ?
Si inca o intrebare : puteti cumva face rost si de Regulamentul de la Nissa pentru Canasta ? :)


#36
tchoara

tchoara

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,465
  • Înscris: 05.02.2007
Da, se pune peste prima gramada ca si cum ar fi fost 1.

Jocul este dublu.

NU se poate inchide cu atuul (ar fi mult prea simplu).

Cel care are celalalt joker servit are atuul.

Eu joc dupa urmatoarele reguli:

- trebuie sa pui cel putin o piesa jos inainte de a te etala (nu te poti etala din prima);
- la etalare ai nevoie de minim o suita. Nu joc cu terta obligatorie, te poti da jos si cu 3 suite daca ai 45 de puncte, conteaza sa fie minim una;
- la etalare, 1 in formatie mica valoreaza 5 puncte (1 2 3), 1 in formatie mare valoreaza 10 puncte (12 13 1);
- cu trei cuie (trei de unu) te poti etala fara sa ai nevoie de alte formatii pe langa (suita etc);
- dublele se schimba pe fata pentru a preveni frauda;
- la 4 duble pe aceeasi tabla jucatorul respectiv poate cere sa se refaca cartile;
- se anunta la 3 carti si MAI AI voie sa rupi dar trebuie sa iei toate cartile de jos (cu exceptia primei desigur);
- la 2 carti pe tabla inca mai ai voie sa rupi pentru ca poti face o formatie, dar tot trebuie sa iei pe tabla toate cartile de jos;
- la 1 carte nu mai ai voie sa rupi pentru ca nu mai ai carti suficiente pentru a face o formatie;
- daca uiti sa anunti ca ai 3 carti sau mai putine sanctiunea este ca nu ai voie sa inchizi tura respectiva;
- daca mai ai doar 2 carti pe tabla care fac un inceput de formatie si tragi o a treia carte care intra perfect in formatie cu cele doua, le etalezi si intorci tabla, urmand sa inchizi tura viitoare cu orice carte ai trage;
- jokerul in terta se inlocuieste cu culorile lipsa ale tertei;
- intr-o terta cu doi jokeri (5 de rosu, joker, joker), jokerul se poate inlocui daca se prezinta toate cele 3 culori lipsa, dar numai un singur joker se utilizeaza, desi se
intorc amandoi;
- orice joker se inlocuieste o singura data (se intoarce si nu mai poate fi folosit de alti jucatori);
- cand atuul este 1 sau joker, jocul este dublu pentru toti jucatorii;
- cand se inchide cu atuul, i se dubleaza punctajul celui care a inchis;
- nu se poate lipi decat la o tura dupa ce te-ai etalat (ca sa nu inchizi "pe tabla" si sa pastrezi lipiturile);

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate