Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

regulamentul de la rummy

- - - - -
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#1
qlrm29

qlrm29

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 26.09.2005
Fiecare stie sa joace cum vrea eu vreu sa vad care-s cele mai intalnite reguli ajutati-ma cu un regulament oficial sau neoficial ca nimeni nu prea joaca la fel. Multumesc! :confuzzled:  :worthy:
joc aproape numai rummy etalat dar nu ma supar daca imi dati si regulile la jocul pe tabla...
ma intereseaza mai ales regulile de la inchisul pe tabla

Edited by mufă, 03 September 2006 - 12:15.


#2
Intel

Intel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,988
  • Înscris: 28.11.2001
Detaliaza!
Pt ca eu nu am intalnit alte reguli in afara de cele pe care le stiu

#3
adysab

adysab

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 15.04.2006
Pai...nu stiu....e destul de simplu ...
rummy pe tabla :
formatii de 3 ,4 ,5 sau mai multe piese
formatie inseamna : cifre puse in ordine ,dar de aceeasi culoare SAU aceeasi cifra de culori dif ( ex 1 : 3-4-5 galben SAU ex 2 : 7rosu -7 galben -7 albastru)
Se ia o piesa de jos ,si se arunca una.
Se inchide cu a 15-a piesa ,toate celelalte 14 fiind introduse in formatii .
Joker-ul se poate oriunde doresti . (unii folosesc k joker si piesa din turn -cea care se vede)

Ar mai fi un fel de joc ,in care tre sa faci de la 1 la 14 de aceeasi culoare .....dar e fff greu.
Cam tot cel de sus ,numai k nu mai conteaza culorile ....

Eu cam atat stiu...

#4
qlrm29

qlrm29

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 26.09.2005

 Intel, on Sep 4 2006, 00:22, said:

Detaliaza!
Pt ca eu nu am intalnit alte reguli in afara de cele pe care le stiu

cu inchisu' pe tabla nu's foarte lamurit... daca trebuie sa anunti sau nu. Daca anunti celalalt te inchide repede si te-ai dus... daca nu anunti celalalt/ceilalti etaleaza  si rup apoi raman cu botu pe labe cu pietre multe pe tabla... ce piese si de unde se pot ridica in cazul inchisului pe tabla... MS

#5
*Victor*

*Victor*

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,218
  • Înscris: 31.01.2006
Mai demult jucam acest joc destul de des, cu diferite ocazii și cu diferiți oameni și fiecare știa altă variantă a regulamentului, chiar dacă ideea principală este aceeași.

#6
Intel

Intel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,988
  • Înscris: 28.11.2001

 qlrm29, on Sep 4 2006, 22:25, said:

cu inchisu' pe tabla nu's foarte lamurit... daca trebuie sa anunti sau nu. Daca anunti celalalt te inchide repede si te-ai dus... daca nu anunti celalalt/ceilalti etaleaza  si rup apoi raman cu botu pe labe cu pietre multe pe tabla... ce piese si de unde se pot ridica in cazul inchisului pe tabla... MS
Se anunta cand ai ramas cu 3 piese pe tabla. Bineinteles ca ceilalti se pot grabi sa inchida cand aud ca mai ai 3 piese insa poate tu ai 3 piese cu care nu poti face nimic asa ca poate sa mai dureze pana inchizi. In alta ordine de idei, cand mai ai 3 pe tabla, inca poti rupe deci daca anunti ca mai ai 3 nu inseamna neaparat ca esti pe punctul de a inchide.
Alte regului sa zicem asa:
- inchizi cu johnny => urmatorul joc e dublu pt toti (si jocul respectiv, nu urmatorul, e dublu pt tine)
- cand se nimereste la atuu, "1" sau johnny atunci jocul ala e dublu pt toti
etc.

Edited by Intel, 05 September 2006 - 20:46.


#7
bolo

bolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,012
  • Înscris: 01.11.2005
La chestia cu anuntatul(cand joci etalat) ca vrei sa inchizi pe tabla intotdeauna sunt cele mai mari discutii
De fiecare data cand ne apucam de jucat,la inceput ne decidem asupra regulilor cu probleme.

#8
John C.

John C.

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 03.01.2006
Ma intereseaza si pe mine 2 chestii: 1. cind te etalezi trebuie sa ai min. 45 puncte, dar e obligatoriu sa ai si suita si terta (si 5,6,7 si 12,12,12 de ex.) sau numai suita ? Si 2. ai voie sa inchizi daca nu te-ai anuntat (si daca te-ai anuntat, trebuie sa te anunti la o carte neaparat, sau poti sa fii anuntat la 3 carti si sa inchizi) ?

#9
qlrm29

qlrm29

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 26.09.2005

 John C., on Sep 27 2006, 08:30, said:

Ma intereseaza si pe mine 2 chestii: 1. cind te etalezi trebuie sa ai min. 45 puncte, dar e obligatoriu sa ai si suita si terta (si 5,6,7 si 12,12,12 de ex.) sau numai suita ? Si 2. ai voie sa inchizi daca nu te-ai anuntat (si daca te-ai anuntat, trebuie sa te anunti la o carte neaparat, sau poti sa fii anuntat la 3 carti si sa inchizi) ?

1. DA trebuie sa ai suita si terta si 45 de puncte (am intalnit mai multi care jucau cu 50 pcte dar e cam aiurea)
2. nu poti inchide tura in care anunti ci urmatoarea dar poti inchide si daca ai 14 carti daca nu ai avut 1,2,3 carti nu ai ce anunta deci poti inchide fara sa anunti - E RISCUL tau sa stai cu formatii pe tabla numai ca sa nu-i anunti pe competitori ca am ai putin si inchizi. Sper ca te-am lamurit si ca o sa ma lamureasca si pe mine cineva cu ce am intrebat eu!

#10
Intel

Intel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,988
  • Înscris: 28.11.2001

 John C., on Sep 27 2006, 08:30, said:

Ma intereseaza si pe mine 2 chestii: 1. cind te etalezi trebuie sa ai min. 45 puncte, dar e obligatoriu sa ai si suita si terta (si 5,6,7 si 12,12,12 de ex.) sau numai suita ? Si 2. ai voie sa inchizi daca nu te-ai anuntat (si daca te-ai anuntat, trebuie sa te anunti la o carte neaparat, sau poti sa fii anuntat la 3 carti si sa inchizi) ?
1. Poti sa te etalezi cu 3 suite sau 3 terte (bineinteles ca si asa trebuie sa ai 45 de puncte dar e imposibil in 3 suite sau 3 terte sa n-ai 45 de puncte ;) )
2. Trebuie sa te anunti la 3 carti; daca n-ai facut-o iei penalitate (noi stabilim de la inceput care e penalitatea in acest caz)

#11
kosovaru11

kosovaru11

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 13.08.2006

 adysab, on Sep 4 2006, 00:55, said:

Pai...nu stiu....e destul de simplu ...
rummy pe tabla :
formatii de 3 ,4 ,5 sau mai multe piese
formatie inseamna : cifre puse in ordine ,dar de aceeasi culoare SAU aceeasi cifra de culori dif ( ex 1 : 3-4-5 galben SAU ex 2 : 7rosu -7 galben -7 albastru)
Se ia o piesa de jos ,si se arunca una.
Se inchide cu a 15-a piesa ,toate celelalte 14 fiind introduse in formatii .
Joker-ul se poate oriunde doresti . (unii folosesc k joker si piesa din turn -cea care se vede)

Ar mai fi un fel de joc ,in care tre sa faci de la 1 la 14 de aceeasi culoare .....dar e fff greu.
Cam tot cel de sus ,numai k nu mai conteaza culorile ....

Eu cam atat stiu...

In principal stiu si eu tot asa dar rummy dar cu mici diferente....Adica ceea ce o sa spun e valabil mai ales la jocurile cu miza  :naughty:

Se joaca cu jocker schimbat.Adica daca piatra cu care se fac cartile(i se spune rara) este 2 rosu ,jockerul o sa fie 3 rosu iar maimuta(jockerul pe care il stii tu ) devine 3 rosu.Stiu ca pare aiurea dar te face sa fii mai atent la joc.
Sunt doua variante:

1...ham fortat ==ca sa se inchida cat mai repede

....adica se joaca in sistem 1,2,3  

joc normal (chiar si cu jocker in formatie sau fara)=1
cu jocker a 15-a piatra(cea de inchis)=2
cu jocker a 15-a piatra si jocker in formatie=3

2....Asta nu stiu cum se numeste dar se in sistem 1,2,3,4,5

joc inchis cu jocker in formatie (mic)=1
joc inchis fara jocker(normal)=2
joc inchis cu un jocker in formatie si unul pe liber (a 15-a)(unu jumate)=3
joc inchis cu doi jockeri(dublu)=4
speciala=5

La categoria speciala intra:
culoare=toate piesele de o singura culoare fara sa conteze daca sunt sau nu in ordine
duble=sa ai pe paleta 7 perechi de duble
grand care=sa ai 8 piese de acelasi rang (adica 8 de unu sau 8 de 10)

La toate specialele ai voie sa iei rara daca ai nevoie de ea.Numai la speciale e valabila regula asta.In caz ca rara e 1,jocker sau aceeasi ca in jocul anterior toate mizele se dubleaza(jocul e dublu)
Regula cea mai misto e ca poti sa strici jocul in orice moment daca nu-ti convin pietrele cu conditia sa fie de acord si partenerii.Primul care propune asta striga "munte" si daca ceilalti striga la fel se strica jocul si urmatorul joc e dublu.Jocul se mai poate strica si daca un jucator are din prima cel putin 4 duble.Asta numai daca vrea el si atentie doar in primul tur de masa.
Sper ca am fost cat de cat explicit.
Eu prefer cel mai mult sa joc rummy in doi( doar cu un singur partener) aa doua varianta.Este super...mai ales cu miza...

Edited by kosovaru11, 28 September 2006 - 12:06.


#12
KAdrian

KAdrian

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 18.11.2006
Am sa postez in curand un regulament de rummy al Conventiei de la Nisa (campionat international).
Se joaca inchis pe tabla, cu punctaj in functie de ce combinatii ai facut.
Urmareste forumul.

#13
KAdrian

KAdrian

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 18.11.2006

 qlrm29, on Sep 3 2006, 12:11, said:

Fiecare stie sa joace cum vrea eu vreu sa vad care-s cele mai intalnite reguli ajutati-ma cu un regulament oficial sau neoficial ca nimeni nu prea joaca la fel. Multumesc! :confuzzled:  :worthy:
joc aproape numai rummy etalat dar nu ma supar daca imi dati si regulile la jocul pe tabla...
ma intereseaza mai ales regulile de la inchisul pe tabla

Attached Files



#14
nabucadenetar

nabucadenetar

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 04.01.2007
E binevenit acest regulament si chiar mi-am rezolvat unele dubii. Dar, mi se pare incomplet (adica nedetaliat) si ambiguu, mai ales in ceea ce priveste modul de calculare a punctajului. L-as ruga pe KAdrian sa ne indice sursa de unde a obtinut regulamentul, sau sa ne prezinte traducerea integrala a regulamntului de la Nisa daca este in alta limba si daca prezentul document este tradus. Imi vine greu sa cred ca un document oficial de concurs poate fi atat de succint si vag, mai ales ca in timpul jocului apar multe situatii neprevazute in care jucatorii nu stiu cum sa procedeze.

Sa fiu mai clar si sa-mi exprim nelamurirea: eu joc in felul urmator:
- piesele cu cifra pana la 10 valoreaza 5 puncte;
- cele de la 10 in sus valoreaza fiecare cate 10 puncte;
- o formatie terta de 1 1 1 (de diferite culori) valoreaza cate 25 de puncte fiecare, in total 75 de puncte;
- jockerul la coborare valoreaza cat o piesa din care face parte, daca e pus intr-o formatie de pana la 10 este 5 puncte, daca este peste 10 puncte valoreaza 10, daca e in formatie terta cu 1 1 + jocker valoreza 25 de puncte;
- dar, la calcularea finala jockerul va fi socotit cu 50 de puncte;
In definitiv, sunt multe alte lucruri de adaugat, insa nu am inteles ce vrea sa insemne:
-  Joc simplu:        1 2 3 4 (O culoare)   2 2 2 2 (Culori  diferite)            
- cu un Joker          = 4 puncte
- fara Joker            = 8 puncte

#15
pussa

pussa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 200
  • Înscris: 12.11.2006
Va rog urgent raspundeti la intrebare:
  Daca ma anunt ca mai am O carte pe tabla mai am VOIE sa rup  carti de jos sau nu? :worthy:

#16
Mr.Jinx

Mr.Jinx

    Gigant ca NY

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,186
  • Înscris: 11.07.2006
pai la inceputul jocului stabiliti voi de la cate carti nu mai ai voie sa rupi de jos. de exemplu eu cand joc, la 2 carti pe tabla nu mai rup de jos, asa se stabileste de comun acord. si oricum, la o carte nu mai ai avea in mod logic nevoie sa rupi, tu doar astepti sa-ti vina cartea corespunzatoare ca sa inchizi ;)

#17
pussa

pussa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 200
  • Înscris: 12.11.2006

 Mr.Jinx, on Apr 10 2007, 13:23, said:

pai la inceputul jocului stabiliti voi de la cate carti nu mai ai voie sa rupi de jos. de exemplu eu cand joc, la 2 carti pe tabla nu mai rup de jos, asa se stabileste de comun acord. si oricum, la o carte nu mai ai avea in mod logic nevoie sa rupi, tu doar astepti sa-ti vina cartea corespunzatoare ca sa inchizi ;)
  
   Multumesc pentru raspuns

#18
khuti

khuti

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 28.05.2007
va rog frumos ajutati-ma si pe mine cu o neclaritate... de cateva zile ma cert cu iubita mea pe aceeasi tema. acum cateva zile am jucat rummy... ma etalesem si imi mai ramase... eu mai aveam vreo 5 piese pe tabla... m-am rupt de jos si am si inchis. ea a inceput sa tipe ca nu este corect!!! va rog frumos sa ma ajutati si pe mine .... mie mi se pare foarte normal ce am facut... ea si acum crede ca nu este corect... si de fiecare data cand ne aducem aminte iar ne certam. astept un raspuns .... p.s mi-am facut user aici.... special sa aflu raspunsul la aceasta intrebare.... :))) =))

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate