Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Pasare ciudata...Pls help...Unde sa o duc?

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
alexutzu_boo

alexutzu_boo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 09.02.2006
Salutare tuturor! Am gasit o pasare care cred ca este din Delta... Presupun ca e pui inca! Nu se hraneste singura si nici apa nu bea...Nici nu stiu cum sa o hranesc macar! Mi-a fost mila de ea ca ar fi murit pe marginea drumului. Este foarte speriata!
Poate cineva sa imi spuna unde as putea sa o duc?? Tinand cont ca e Duminica pp ca toate cabinetele veterinare sunt inchise...
Am atasat si 4 poze cu creatura...Eu n-am reusit sa imi dau seama ce pasare e!
Poate e cineva avuizat pe aici care sa imi poata da un sfat!
Va multumesc!

Attached Files


Edited by alexutzu_boo, 03 September 2006 - 11:17.


#2
Sweet-Girl

Sweet-Girl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 11.08.2006
Sincer nu stiu ce e...incearca si intra pe siteuri cu animale, si cu forumuri, poate stie cineva de acolo....o fi vreo specie de egreta..... :) Succes!

#3
alexutzu_boo

alexutzu_boo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 09.02.2006
Am cautat pe mai multe site-uri de animale...Am ajuns chiar pe la pagina 30 de pe google la cautare "bird"!
O sa mai incerc...Mie mi-e frica sa nu moara pana maine daca nu mananca! :(

#4
djclocky

djclocky

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,245
  • Înscris: 23.11.2003
Cred ca este un pui de Batlan. Nu bag mana in foc dar cred ca d'ala e.
Vezi sa nu aiba aviara pasarea aia sau sa nu fie bolnava de ceva ca banui ca d'aia nu mananca. Dute la un veterinar or somthn.Suna sau cauta un numar de veterinar si spune ca ai o pasare suspecta ca o sa vina si duminica. Acum tot ce poti sa faci e sa nu o pui in contact cu alte oratanii pana vezi ce si cum.

Edited by djclocky, 03 September 2006 - 11:41.


#5
alexutzu_boo

alexutzu_boo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 09.02.2006
Batlan am zis si eu ca e! Ma duc la veterinar...Da unde naiba sa gasesc duminica????

#6
djclocky

djclocky

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,245
  • Înscris: 23.11.2003
In ce oras stai?
Si ai grija ca pana nu stii daca are grip aviara sau nu ...

Pentru a minimaliza posibilitatea infecției,  persoanele care călătoresc trebuie sa evite contactul cu păsări (ex. pui, găini, rațe, gâște, porumbei, prepelițe) sau orice alte păsări sălbatice, și să evite zonele în care păsările infectate cu virusul
H5N1-pot fi prezente, precum păsările din curți și din ferme și păsările din piețele de păsări vii. Nu consumați produse din păsări, neprelucrate termic  sau incomplet prelucrate termic, inclusiv mâncăruri care conțin sânge provenit de la acestea.  Ca și în cazul altor infecții, una dintre cele mai importante practici preventive este spălatul pe mâini cu atenție și frecvent. Spălatul frecvent  al mâinilor, folosind fie apă și săpun îndepărtează potențialele surse de infecție de pe piele și ajută la prevenirea transmisterii bolii. Când nu există săpun la dispoziție și mâinile nu sunt vizibil murdare se poate folosi alcool pentru ștergerea mâinilor.

Edited by djclocky, 03 September 2006 - 11:46.


#7
alexutzu_boo

alexutzu_boo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 09.02.2006
Bucuresti!

#8
djclocky

djclocky

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,245
  • Înscris: 23.11.2003
Directia Sanitar-Veterinara Bucuresti
Strada Ilioara 16 E, sector 3, Bucuresti, 7000

40(21)3485990

Eu zic sa dai un telefon. Nu se stie niciodata. Daca nu gasesti pe nimeni nu ai ce face decat sa astepti pana luni ... si sa izolezi pasarea.

mai ales ca ai suspiciunea ca pasarea vine din delta.

Edited by djclocky, 03 September 2006 - 11:52.


#9
alexutzu_boo

alexutzu_boo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 09.02.2006

View Postdjclocky, on Sep 3 2006, 12:50, said:

Directia Sanitar-Veterinara Bucuresti
Strada Ilioara 16 E, sector 3, Bucuresti, 7000

40(21)3485990

Eu zic sa dai un telefon. Nu se stie niciodata. Daca nu gasesti pe nimeni nu ai ce face decat sa astepti pana luni ... si sa izolezi pasarea.

mai ales ca ai suspiciunea ca pasarea vine din delta.
Ms!

#10
djclocky

djclocky

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,245
  • Înscris: 23.11.2003
Numarul ala dat mai sus nu este valabil , probabil l-au schimbat

Ai mai jos adresa / numarul de telefon corect :

DSVSA Bucuresti: Str. Ilioara Nr. 16E, Sector 3 Tel: 021-348-05-65, Fax: 021-348-23-52, E-mail: [email protected]


Am sunat de vreo 2 secunde si raspunde cinevai; inseamna ca e careva acolo la directie. Astept sa vad cum decurge operatiunea :)

Edited by djclocky, 03 September 2006 - 12:09.


#11
alexutzu_boo

alexutzu_boo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 09.02.2006

View Postdjclocky, on Sep 3 2006, 13:05, said:

Numarul ala dat mai sus nu este valabil , probabil l-au schimbat

Ai mai jos adresa / numarul de telefon corect :

DSVSA Bucuresti: Str. Ilioara Nr. 16E, Sector 3 Tel: 021-348-05-65, Fax: 021-348-23-52, E-mail: [email protected]
Am sunat de vreo 2 secunde si raspunde cinevai; inseamna ca e careva acolo la directie. Astept sa vad cum decurge operatiunea :)
MS!

#12
alexutzu_boo

alexutzu_boo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 09.02.2006
Aviara nu cred ca are...Ca e speriata si agitata si da cu ciocu in toate directiile! :P Da oricum acolo cred ca o voi duce!
Si tinand cont ca e pui si nu poate sa zboare... Clar nu a venit din Delta! :)

#13
djclocky

djclocky

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,245
  • Înscris: 23.11.2003

View Postalexutzu_boo, on Sep 3 2006, 13:19, said:

Aviara nu cred ca are...Ca e speriata si agitata si da cu ciocu in toate directiile! :P Da oricum acolo cred ca o voi duce!
Si tinand cont ca e pui si nu poate sa zboare... Clar nu a venit din Delta! :)

Nu fi atat de sigur ca e pui!

#14
3com

3com

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 463
  • Înscris: 15.05.2005
mai bine du pasarea la Baneasa la Zoo

#15
alexutzu_boo

alexutzu_boo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 09.02.2006
Acum m-am intors de la Directia Sanitar-Veterinara Bucuresti. Au fost foarte surprinsi cand le-am spus sa aiba grija ca pishca...pentru ca... la ei se primesc numai pasari moarte...
Intr-un final i-am convins sa o tina acolo..Cica maine o sa o trimita la laborator dar ei nu tin pasari vii...:( Deci probabil ca daca as fi dus pasarea pe marginea lacului ar fi fost mai ok decat la ei:(.
La Zoo cica nu primesc animale! :(

Edited by alexutzu_boo, 03 September 2006 - 15:21.


#16
coje79

coje79

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 22.02.2005

View Postalexutzu_boo, on Sep 3 2006, 12:17, said:

Salutare tuturor! Am gasit o pasare care cred ca este din Delta... Presupun ca e pui inca! Nu se hraneste singura si nici apa nu bea...Nici nu stiu cum sa o hranesc macar! Mi-a fost mila de ea ca ar fi murit pe marginea drumului. Este foarte speriata!
Poate cineva sa imi spuna unde as putea sa o duc?? Tinand cont ca e Duminica pp ca toate cabinetele veterinare sunt inchise...
Am atasat si 4 poze cu creatura...Eu n-am reusit sa imi dau seama ce pasare e!
Poate e cineva avuizat pe aici care sa imi poata da un sfat!
Va multumesc!

eu zic ca e un buhai de balta (a nu se confunda cu broasca cu acelasi nume), din familia starcilor. cei de la DSV ce au zis?

Edited by coje79, 04 September 2006 - 12:29.


#17
madalinutza

madalinutza

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 383
  • Înscris: 04.11.2005
alexutzu, nu i-ai intrebat ce fac cu pasarile vii ? hmz, sper ca nu le omoara sa le poata tine acolo ... :D

later edit: bai , ma lasati odata d***ului in pace cu gripa aviara ? ca nu mai suport, dau cu capu-n ziduri cand va aud !

Edited by madalinutza, 04 September 2006 - 12:53.


#18
fourmi

fourmi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 587
  • Înscris: 06.11.2004

View Postcoje79, on Sep 4 2006, 13:27, said:

eu zic ca e un buhai de balta (a nu se confunda cu broasca cu acelasi nume), din familia starcilor. cei de la DSV ce au zis?


respect!

asa e, e un buhai de balta. probabil ca e foarte stresat...oricum, sfatul meu e sa-l duci la un lac cu trestii din jurul bucurestiului [asta daca nu necesita ingrijire medicala]. spune-ne in ce conditii ai gasit-o si care e starea ei.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate