Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...
 Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !
 

Fac.Informatica Iasi ( Univ.Al.I.Cuza)

- - - - -
  • Please log in to reply
1430 replies to this topic

#973
kris90

kris90

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 22.12.2009
AM o problema! In anul 1 nu am trecut   la SO , pe ESIMS mi-a aparut nota 4 , dar la Obligatii de Plata nu-mi scrie ca trebuie sa platesc. Nu mai tin minte daca a fost sesiune de restante sau daca am fost in restanta. In fine , anul asta o sa fie floare la ureche la SO dupa ce am facut RC. Oricum vreau sa stiu daca nu e nici o problema daca repet SO anul acesta fara sa platesc restanta (avand in vedere ca pe ESIMS nu am nici o obligatie de plata)? :OK:

#974
Dida

Dida

    Passion for rings.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,033
  • Înscris: 25.07.2006
Nu ai trecut la SO ce? Laboratorul/examenul/ambele?

La examen se plătește a 3a oară când îl dai, primele 2 (adică examenul + o reexaminare/restanță sunt gratuite). Totuși, cred că nu la toate materiile e valabilă asta, deci e posibil ca la asta să nu fie taxă. Ideea e că dacă pe sims nu-ți apare că trebuie să plătești... nu ai nimic de plată :)

#975
alala

alala

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 05.02.2011

 Ann0nim, on 5th February 2011, 13:38, said:

La germana nu cred ca se dau credite,doar la sport si psihologia educatiei.

In dreptul ei scrie ca are 3 credite.. mai astept

#976
Trabelsy

Trabelsy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 22.08.2009
Nu se dau credite la nici un optional. Sau poate se dau dar nu se iau in considerare la punctajul final.

Edited by Trabelsy, 05 February 2011 - 18:09.


#977
kris90

kris90

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 22.12.2009

 Dida, on 5th February 2011, 16:04, said:

Nu ai trecut la SO ce? Laboratorul/examenul/ambele?

La examen se plătește a 3a oară când îl dai, primele 2 (adică examenul + o reexaminare/restanță sunt gratuite). Totuși, cred că nu la toate materiile e valabilă asta, deci e posibil ca la asta să nu fie taxă. Ideea e că dacă pe sims nu-ți apare că trebuie să plătești... nu ai nimic de plată :)
Laboratorul il trecusem. O sa ma interesez mai bine , sa vad daca se mai recunoasc notele , sau e ca la AC .Multumesc

#978
AdrianMar

AdrianMar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 156
  • Înscris: 21.09.2008

 Dida, on 5th February 2011, 01:33, said:

Dacă n-ai luat vreun examen, de asta ai 25 de credite... Sau nu ți s-a pus încă vreo notă?

Sportul îl ai de făcut facultativ dar nu te-ai dus sau nu ți l-ai ales deloc?

Am luat toate examenele, iar în cadrul contractului de studii nu am adăugat niciun opțional. Ar trebui să am 30 de credite rezultate din ACSO, AP, Logică, Mate, CME și Engleză (6*5=30). M-am mai liniștit însă pentru că și altții au aceeași problemă. Dacă se modifică ceva, mai scriu un post. Mulțumesc pentru răspunsuri!

#979
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,299
  • Înscris: 02.02.2006
Măi copii (că presupun că majoritatea care postați pe aici sunteți boboci :) ). Dacă aveți nedumeriri cu sims / note / credite, atunci nu stați pe gânduri, că dacă așteptați să vi se finalizeze situațiile cu punctaje greșite, tot voi o să stați să plângeți. Contactați persoana responsabilă. Mai exact:
- nu știți dacă notele la o materie (examen / lab) se iau în caulcul anul următor (la refacerea materiei)? Luați legătura cu profesorul. Un mail și se rezolvă. Cei mai mulți profesori răspund destul de rapid la mailuri. Vidrașcu (dacă tot cu el se face SO) știu că era unul din profesorii care comunicau bine cu studenții.

- nu aveți toate notele trecute în sims, sau sunt trecute greșit, sau bănuiți că aveți creditele calculate greșit? Un mail la secretariat (sau un drum la Baze de Date, față în față cu secretariatul) și vi se răspunde.

Acuma dacă tot v-ați găsit câțiva cu aceeași problemă/nedumerire, relativ la credite, dați unul dintre voi un mail, și anunțați pe toată lumea ce răspuns primiți. Totuși, pe topicul ăsta nu stau nici secretarele, nici profesorii, nici nimeni care să vă răspundă vouă la întrebări legate de probleme cu sims.

#980
Dida

Dida

    Passion for rings.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,033
  • Înscris: 25.07.2006

 AdrianMar, on 5th February 2011, 19:13, said:

Am luat toate examenele, iar în cadrul contractului de studii nu am adăugat niciun opțional. Ar trebui să am 30 de credite rezultate din ACSO, AP, Logică, Mate, CME și Engleză (6*5=30). M-am mai liniștit însă pentru că și altții au aceeași problemă. Dacă se modifică ceva, mai scriu un post. Mulțumesc pentru răspunsuri!
Prentru nimic, dar vezi că AlexCrist are dreptate, dați mail la secretariat dacă aveți probleme cu sims sau la profesori pentru nelămuririle cu note/situația... Am pățit și eu prin anul I să aștept să se rezolve ceva și când am văzut că nu și nu, am scris mail și mi s-a răspuns: De ce n-ai raportat mai rapid problema?
Baftă.

#981
AdrianMar

AdrianMar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 156
  • Înscris: 21.09.2008
Am trimis un mail la secretariat. Vă semnalez și vouă imediat cum primesc un răspuns (cel mai probabil mâine).

#982
LoverBoy1

LoverBoy1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 28.07.2009
Alex, eu in fiecare an am avut situatia eronata pe sims insa se rectificau erorile in maxim o luna. Din cate am inteles se mai revizuiesc de catre secretariat or smth.

Eu tare as fi curios cine e in comisia de licenta acum in febr. Ca m-am saturat de zvonuri si cam am emotii :D


LE: Creditele la restante sunt trecute insa nu sunt adunate - asta e o eroare clasica, pentru ca daca am inteles corect de la doamna de la baze de date, adunarea creditelor se face manual pe cand trecerea lor se face automat cu nota.

Edited by LoverBoy1, 06 February 2011 - 03:11.


#983
Dida

Dida

    Passion for rings.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,033
  • Înscris: 25.07.2006

 LoverBoy1, on 6th February 2011, 03:09, said:

Eu tare as fi curios cine e in comisia de licenta acum in febr. Ca m-am saturat de zvonuri si cam am emotii :D
Nu e aceeași ca cea din vară? Adică nu-i pentru întregul an?

#984
LoverBoy1

LoverBoy1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 28.07.2009
Din cate stiu eu nu. Oricum, in vara au fost doua comisii, acum va fi una singura din cate am inteles, pentru ca suntem foarte putini care dam acum licenta

Edited by Lucian_M, 07 February 2011 - 00:14.
sters quote


#985
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,299
  • Înscris: 02.02.2006

 LoverBoy1, on 6th February 2011, 03:09, said:

Alex, eu in fiecare an am avut situatia eronata pe sims insa se rectificau erorile in maxim o luna.
”Maxim o lună” nu este deloc o perioadă scurtă și nici OK. Ai să continui să te bazezi pe revizuiri făcute de secretariat, și la un moment dat poate rămâi cu buza umflată. Plus că dacă nota a fost trecută direct de profesor greșit pe foaia trimisă la secretariat (asta e, se mai întâmplă - nu zic că e normal, dar există riscul ăsta), și tu te trezești peste o lună să spui asta, pui și secretarele la verificări suplimentare, apoi pui profesorul să caute foile, să caute lucrarea cu notele, etc... o groază de muncă inutilă, doar pentru că tu n-ai anunțat la timp inconsistențele. Și da, este datoria ta de student de a-ți verifica propriile note și de a anunța în cel mai scurt timp posibil orice posibile probleme. E treaba ta dacă mergi la risc și te bazezi pe verificările făcute de secretare. Dar nu văd niciun motiv să nu anunți, pentru că un mail e gratis și-ți ia fix 1 minut să-l scrii și să-l trimiți.

Am avut un coleg care nu s-a obosit să își verifice nici măcar o singură dată notele. Nici măcar nu își făcuse cont pe sims. Iar în anul III, când în sfârșit și-a făcut cont, s-a trezit că o medie din anul I era greșită. Vedeți să nu ajungeți la fel.

Mă rog, fiecare face cum dorește. :)

#986
AdrianMar

AdrianMar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 156
  • Înscris: 21.09.2008
Situația s-a rezolvat la mine. Apare calculat totul, inclusiv media pe semestrul acesta. Doamna Lăcrămioara Leonte mi-a răspuns: "Asteptati sa primiti un mesaj din partea mea in momentul in care voi avea inregistrate TOATE notele. Pana atunci e suficient sa stiu ca notele sunt corecte. Punctajul se va calcula bine dupa aceea." Sper că și la voi e bine.

#987
gunner2bad

gunner2bad

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 25.08.2009
Se poate trece anul 2 cu 6 restante? sau trebuie sa repet anul?

#988
Irnuk

Irnuk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 15.05.2007
se poate trece cu maxim 5 restante. Daca ai 6 restante trebuie sa repeti anul.

#989
Dida

Dida

    Passion for rings.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,033
  • Înscris: 25.07.2006
Cam trebuie sa repeti, practic sunt toate materiile nu? A ba nu, sunt jumatate, 6 sunt intr-un semestru.

Edited by Lucian_M, 11 February 2011 - 02:09.


#990
AdrianMar

AdrianMar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 156
  • Înscris: 21.09.2008
Am o întrebare pentru studenții mai mari: Cum sunt ca profesori Gavriluț Dragoș și Norocel Petrache? Aveți idee dacă acceptă la laboratoarele lor și studenți de la alte grupe? Mulțumesc!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate