Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Fac.Informatica Iasi ( Univ.Al.I.Cuza)

- - - - -
  • Please log in to reply
1430 replies to this topic

#1009
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,984
  • Înscris: 10.04.2006
El intreba ce se da :D
In afara de profi, nu cred ca mai stie altcineva ce se da :P

#1010
Dida

Dida

    Passion for rings.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,033
  • Înscris: 25.07.2006
Ma gândeam că asta și-a dat și el seama, am zis să-l ajut cu ce s-a dat în alți ani (ceea ce nu înseamnă că se va repeta.. să fie clar )

#1011
Ann0nim

Ann0nim

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,082
  • Înscris: 07.04.2008
Stiu si eu ce este pe blogul ala,si nu sunt examene de la SO.Oricum,a trecut acum...

#1012
Dida

Dida

    Passion for rings.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,033
  • Înscris: 25.07.2006
Nu pari prea fericit :lol:

#1013
Ann0nim

Ann0nim

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,082
  • Înscris: 07.04.2008
Pai nu sunt pt ca nu prea am facut nimic,dar asa-mi trebuie daca am fost numai la un curs si nici la ala nu am stat pana s-a terminat.E si vina profului ca e plictisitor :thumbdown:

#1014
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,984
  • Înscris: 10.04.2006
Tot timpul e vina profului :D Not!

#1015
Irnuk

Irnuk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 15.05.2007
nu fiti rai...

Nu da vina pe faptul ca nu ai fost la curs. Eu de exemplu am fost la 3 cursuri din 14 si am avut media 10. Ia si invata pentru examenul 2 si o sa fie ok.

#1016
AdrianMar

AdrianMar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 156
  • Înscris: 21.09.2008

View Postrobby17, on 3rd April 2011, 13:09, said:

Eu am vorbit cu niste prieteni care o sa dea la Politehnica si m-au cam speriat ca la Cuza o sa fac multa mate.

Ador colegii ăștia experți în sfaturi.

#1017
wurgut

wurgut

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 06.04.2011
Salutare!
Sunt nou pe forum și mi-am dat seama că trec în clasa a 9-a la Colegiul Național din Iași. În clasa a 9-a ( acum ) am 9.81 media pe primul semestru și pe al doilea sper să iau mai mult.
Mă pricep destul de bine la informatică... dar , din păcate , facem lucruri elementare și de bun simț.
Am hotărât să mă înscriu în vară la niște cursuri Cisco ( am auzit că-s la Cuza, și aș vrea să știu mai multe de la voi , vârstă minimă, perioadă, cost, vă rog  :console: ) și să-mi iau un certificat până într-a' unșpea' .
Particip la destule workshop-uri ( Moneysense, Hola, ) și sper să-mi înbunătățească CV-ul ( voi ce ziceți? ) și voi participa și la concursuri de programare ( dar nu olimpiadă ) gen Infomatrix și Infoeducație care sunt sponsorizate de Cisco. Am dezvoltat câteva aplicații cu scop educațional , dar, din păcate, în limbajul Basic, care nu prea are legătură cu programarea hardcore. Din vară intenționez să mă apuc de Java și SQL.

Aș vrea să știu de la voi cum aș putea să-mi fac un CV mai atractiv pentru facultate și pentru un eventual JOB după. De asemenea, dacă știți, aș vrea să vă întreb dacă vă place acolo, dacă se pune foarte mult preț pe matematica de liceu sau mai mult pe informatică ( programare, asamblare, ) .

Eu aș dori să devin un SysAdmin, network admin sau Database designer și/sau administrator sau o carieră în web developing sau software developing. Ce îmi recomandați? Cum e pe la Cuza?
:thumbup:

#1018
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,149
  • Înscris: 28.06.2005

View Postwurgut, on 6th April 2011, 16:10, said:

Cum e pe la Cuza?
:thumbup:

Am auzit că-i nasol tare. Cică te pun ăia să-nveți.

#1019
wurgut

wurgut

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 06.04.2011
Hai mă, serios! Știu că te pun să-nveți...

Later update : Trec în clasa a 10-a ... sunt în clasa a 9-a ... na', ce să-i faci, graba!
:thumbup:

Edited by Lucian_M, 06 April 2011 - 17:11.


#1020
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,984
  • Înscris: 10.04.2006
Stii sa citesti?
Vezi ca e putin mai jos un topic MARE cu ce cauti tu.

#1021
wurgut

wurgut

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 06.04.2011
\

Edited by wurgut, 06 April 2011 - 17:15.


#1022
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,984
  • Înscris: 10.04.2006
Daca nici aici unde sunt 1000 de posturi nu e ce cauti tu, unde ai vrea sa fie? :lol:

#1023
Irnuk

Irnuk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 15.05.2007

View Postwurgut, on 6th April 2011, 16:10, said:

Salutare!

Salut!
Foarte frumos la National, si eu am terminat acolo. Momentan sunt in anul 2 si am facut in semestrul I (retele de calculatoare, care e cam inceputul pentru a ajunge sysadmin, baze de date unde am invatat cateva chestii despre acest domeniu, iar acum facem tehnologii web). Am specificat aceste materii deoarece am inteles ca te intereseaza. Daca itzi place informatica o sa itzi placa mult la facultate. Mate nu se face multa, iar pentru informatii suplimentare citeste posturile anterioare.

Daca vrei sa inveti Java si/sau SQL itzi va fi mai usor la facultate, dar e ok si daca le inveti in momentul in care se preda materia. Pentru facultate nu iti trebuie CV, creea ce conteaza momentan cel mai mult este nota la mate/info la bac. Cine stie, poate pana ajungi tu sa te inscrii la facultate se mai schimba metoda ce inscriere.

Nu e niciodata prea devreme sa te interesezi de ceva. Cu cat mai repede, cu atat mai bine, deoarece astfel itzi poti forma o parere mai generala si poti sa alegi sa faci ce itzi place. Totusi concentreaza-te pe liceu, si bucura-te de aceasta perioada, deoarece este una frumoasa, si nu o sa poti sa o mai traiesti o data.

Succes!

#1024
wurgut

wurgut

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 06.04.2011

View PostIrnuk, on 6th April 2011, 18:28, said:

Succes!
Mulțumesc  foarte mult pentru sfaturi :)

#1025
Ann0nim

Ann0nim

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,082
  • Înscris: 07.04.2008

View PostNenea Zap, on 5th April 2011, 11:58, said:

Tot timpul e vina profului :D Not!
Nu e vina profului,oricat de plictisitor ar fi un curs,eu tot ar trebui sa invat,deci a fost vina mea.Doar am vrut sa spun ca e plictiseala prea mare la cursul lui,dar materia imi place numai ca nu am avut timp sa invat. :peacefingers:

#1026
AdrianMar

AdrianMar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 156
  • Înscris: 21.09.2008
@wurgut: Îți recomand să vii la facultate cu un pachet bun de cunoștințe în C/C++ (nu neapărat pe partea de OOP, ci mai degrabă pe materia de liceu). Java și alte limbaje se fac în ani superiori, iar dacă te vei chinui în primul an la Algoritmi și Programare (sem I) și Programare Orientată Obiect (sem II), atunci te vei demoraliza și îți va fi mult mai greu în anul II și III când poate vei avea deja restanțe. În plus, dacă știi C/C++ bine, eu cred că poți învăța ulterior cam orice limbaj.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate