Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Plantele si animalele de apartament

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#19
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006
Am un document word interesant cu plante de apartament toxice si l-am atasat aici. Cine e interesat, sa-l descarce si sa citeasca.

Attached Files



#20
stellina

stellina

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 12.10.2009
buna descriere.informatiiiiiiiiiiiiiiiiiii de ajutor

#21
calinjack

calinjack

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,675
  • Înscris: 21.10.2009

 Cela, on 3rd September 2006, 01:10, said:

Chiar sunt toxice unele dintre ele: Aloe Vera, Crinul, Azalea, Asparagus, Clematita, Kalanchoe, Leandru, Poinsettia, Feriga etc.
Dar mai exista cele din gradina: frunzele verzi ale rosiilor, frunzele de cires, iedera (marea majoritate a speciilor), semintele de mar, ceapa, bujorul, semintele de ricin, palinul (partile aeriene), matraguna, laurul, vascul, scoarta de soc, brandusa de toamna (in special bulbii si semintele), ca sa nu mai spun de Lacramioare despre care cred ca stiti ca sunt chiar otravitoare si se recomanda spalarea mainilor si a fetei dupa ce ai venit in contact cu ele.

Dar ce le poti face? sunt asa de frumoase :wub:
cum adica aloe vera ceapa si laurul?astea-s alimente!

#22
Madhellena

Madhellena

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 22.04.2013
Eu am foarte multe plante si doua pisici - cand am inceput gradina au incercat sa roada florile, dar am rezolvat problema cumparand doua ghivece cu iarba pentru pisici si ulterior o punga mica de seminte de gazon pe care le-am plantat in doua tavite.
Acum mananca iarba cand vor si imi lasa plantele in pace :)

#23
Vgelu

Vgelu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 18.05.2017

 calinjack, on 02 ianuarie 2012 - 15:31, said:

cum adica aloe vera ceapa si laurul?astea-s alimente!
Exista doua plante diferite numite laur:
1. laur - buruiana ce creste in Romania la sepa si face seminte maronii protejate in fructe cu tepi. Acesta e o planta otravitoare dar se utilizeaza in medicina populara pentru tratarea reumatismului dar numai extern.
2. laur = dafin - planta ce creste in clima calda si se utilizeaza pentru aromatizarea mincarurilor. Frunzele uscate se gasesc in plicuri la magazin fiind comestibile.

Totusi animalele au anumite diferente fata de noi in privinta alimentelor suportate. Dau mai jos citeva exemple:
a. Antigelul este toxic si pentru oameni si pentru animale. Totusi pisicile nu percep gustul dulce si, din acesta cauza, pot confunda antigelul cu apa de baut.
b. Strugurii (inclusiv stafidele) sunt un aliment sanatos pentru om. Exista insa rase de ciini care pot muri daca consuma struguri (pentru ca le distrug rinichii) spun unele studii ale protectiei animalelor din alte tari. Eu am un ciine care a furat struguri si nu a patit nimic dar nu dau struguri la ciini.
c. Cacaoa si produsul ei ciocolata in canitate mare e toxica si pentru om si pentru animale. Cantitatea la care devine toxica difera foarte mult: la om - 2 Kg (este imposibil sa maninci la o masa 2Kg de ciocolata) la ciini - citeva cubulete pot da simptome de otravire.
d. Oamenii daca beau apa de mare (sarata) se deshidrateaza. Pisicile pot supravietui cu apa de mare pentru ca rinichii lor au o putere de concentrare a urinei mult mai mare ca a noastra.

Edited by Vgelu, 12 April 2018 - 15:42.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate