Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 

Dracena

- - - - -
  • Please log in to reply
99 replies to this topic

#19
Alexxandra86

Alexxandra86

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 20.12.2006
Buna...Am primit si eu o dracena de la prietenul meu recent,pentru ca imi place mult de tot aceasta planta.Problema e ca de cand am primit-o,varfurile frunzelor au inceput incet incet sa se usuce.Aveti cumva idee din ce cauza?Poate fi din cauza ca are nevoie de mai multa lumina(eu o tin in camera,pe peretele opus ferestrei)?Va mutumesc pentru ajutor.

#20
CRG

CRG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,959
  • Înscris: 30.08.2005
Si a mea are aceeasi problema, a inceput sa i se usuce frunzele, pana acum 3 din ele. Sa fie din cauza umiditatii reduse? Recunosc ca o ud destul de des, cam la 3-4 zile. Temperatura la care o tin acum e de 20-21 de grade. Sa fie prea mult?

Ghiveci mai mare i-am schimbat primavara trecuta, a crescut foarte mult in vara, iar acum, buf.. a inceput sa se pleosteasca.. :(

#21
baxyy77

baxyy77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 211
  • Înscris: 02.06.2006

View PostCRG, on Dec 22 2006, 14:22, said:

Si a mea are aceeasi problema, a inceput sa i se usuce frunzele, pana acum 3 din ele. Sa fie din cauza umiditatii reduse? Recunosc ca o ud destul de des, cam la 3-4 zile. Temperatura la care o tin acum e de 20-21 de grade. Sa fie prea mult?

Ghiveci mai mare i-am schimbat primavara trecuta, a crescut foarte mult in vara, iar acum, buf.. a inceput sa se pleosteasca.. :(

O posibila cauza ar fi umiditatea redusa din aer... mai ales daca e aproape de vreun calorifer sau alta sursa de caldura. Te sfatuiesc sa o pulverizezi pe frunze cu apa curata (eventual lasata 1-2 zile la decantat sau apa de ploaie)..

#22
Absint

Absint

    honey mummy

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,568
  • Înscris: 07.12.2006

View Postbaxyy77, on Dec 22 2006, 16:21, said:

O posibila cauza ar fi umiditatea redusa din aer... mai ales daca e aproape de vreun calorifer sau alta sursa de caldura. Te sfatuiesc sa o pulverizezi pe frunze cu apa curata (eventual lasata 1-2 zile la decantat sau apa de ploaie)..
Fie pulverizata, fie pus ghiveciul pe un strat de pietris pe care sa-l mentina umed (pulverizarea e mai delicata cind plantele sint in interior).

Am o dracena de vreo 5-6 ani. Acum 2 ani am si "inmultit-o" si la vara intentionez sa o fac din nou, sper sa reusesc.  ^_^

#23
bubalus

bubalus

    Membru chel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,206
  • Înscris: 15.02.2005
am si eu o dracena de 2 ani.
a fost mai deasa la inceput...apoi i-a mers cam rau o perioada...acum vad ca iar arata destul de bine...si nu mai e asa cheala.
nu prea a crescut in astia 2 ani....
o ud o data pe saptamana si vad ca ii merge mai bine in balcon unde e acum si unde e mai multa lumina

Attached Files



#24
CRG

CRG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,959
  • Înscris: 30.08.2005
A inceput sa-si revina, manca-o-ar tata.. :) Asta de cand o pulverizez zilnic si o ud mai rar la radacina (cam o data la sapt).

Durerea maxima e ca am primit de ziua mea o azalee... :( Poate reusesc s-o omor, ca am mai reusit faza cu un bonsai..

#25
ywar2

ywar2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 10.12.2004
Am si eu o Dracaena exact ca-n pozele de mai sus. Are cred ca 5..6 ani si este inalta de 1.60...1.70m si are trei ramuri lungi, imense. Nu am taiat-o din lipsa de cunostinte. Imi era frica sa nu-i fac rau, dar acum trebuie sa o tai ca deja e prea inalta. Este aproape cit mine. Cum trebuie procedat la taiere ca din locul care a fost taiata sa dea crengute noi? Si cum o tai, fring ramura sau o tai cu un cutter bine ascutit? Multumiri anticipate!

#26
alberta

alberta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 09.01.2007
Am si eu una, am cumparat-o de cand era mica, mica din Practiker. Acum e mare, i-am pus un ghiveci mare, dar nu m-am gandit la faza ca acum va creste mai mult in radacini, avand ghiveciul mare. Sotul meu ingrijeste de ea, e floarea lui preferata.  :coolspeak:

#27
garleanu

garleanu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 12.04.2005

View PostAbsint, on Dec 27 2006, 20:21, said:

Fie pulverizata, fie pus ghiveciul pe un strat de pietris pe care sa-l mentina umed (pulverizarea e mai delicata cind plantele sint in interior).

Am o dracena de vreo 5-6 ani. Acum 2 ani am si "inmultit-o" si la vara intentionez sa o fac din nou, sper sa reusesc.  ^_^


Si cum ai inmultit-o? Eu am acum una care are 2 "ramurele". As taia una din ele, ca sa creasca in sus, si sa se ramifice mai de sus,
sa aiba tulpina mai inalta.

E bine sa fac asta?
Si pot sa pun in pamant ramura aia care o tai? Se prinde?

Mersi.

#28
baxyy77

baxyy77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 211
  • Înscris: 02.06.2006

View Postgarleanu, on Mar 17 2007, 22:57, said:

Si cum ai inmultit-o? Eu am acum una care are 2 "ramurele". As taia una din ele, ca sa creasca in sus, si sa se ramifice mai de sus,
sa aiba tulpina mai inalta.

E bine sa fac asta?
Si pot sa pun in pamant ramura aia care o tai? Se prinde?
Mersi.

Raspunsurile sunt da, da, da. :)

As mai sti o mica smecherie... Daca va ramane vreun ciot de tulpina... in loc sa o puneti in pamant pe verticala... puneti-o pe orizontala (ingropati-o doar pana la jumatate). In loc sa se dezvolte o singura planta, veti putea obtine mai multe. Dar, atentie la umiditatea din sol! Prea multa apa face mai rau decat prea putina. Adica exista riscul sa putrezeasca daca o udati in exces.
Mult succes.

#29
garleanu

garleanu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 12.04.2005
Ok.

Thx a lot.

#30
Chiquitita

Chiquitita

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 256
  • Înscris: 24.01.2007
Am o problema cu o dracena de vreo 2 anisori. De cateva saptamani au inceput sa-i cada frunzele de la baza. Se ingalbenesc si cad. De udat nu o ud foarte des (la doua , trei zile) dar o pulverizez cu apa. Este oare normal sa mai piarda din frunze? Help! Nu vreau sa o pierd. Ultima data cand i-au cazut frunze nu mai avea loc in ghiveci, dar i l-am schimbat.
Attached File  Pui_flori_079.jpg   434.18K   144 downloads

#31
mihaimssc

mihaimssc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 22.07.2006
[ http://i142.photobucket.com/albums/r105/skydiver_/Dracena.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Am primit o dracena acum cateva saptamani si nu stiu daca sunt 3 tulpini in ghiveci cau numai una.Daca sunt 3 cum fac sa le despart ?.
Scuze, n-am stiut cum sa pun o poza mai mica ,am pus direct linkul de pe photobucket.
Ms de intelegere.

Edited by mihaimssc, 19 September 2007 - 14:24.


#32
mesterila

mesterila

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 16.12.2005
salut
am si eu una lafel de vreo 4 luni, sunt separate, poti sa le pui separat daca vrei, eu unul din mai multe motive le-am lasat asa si n-am avut probleme cu ele.
le-am schimbat odata pamantul, de acolo stiu ca sunt separate ...

#33
anna's studio

anna's studio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 638
  • Înscris: 07.02.2005
Si eu am o dracaena marginata, am primit-o acum 1 an de la niste prieteni. Am transplantat-o in primavara intr-un ghiveci mai mare. Nu am stiut pana acum ca o pot tunde pentru a o ramifica. Intrebarea este: o pot taia acum, inainte sa intre in repaos, sau astept pana la primavara?
Multumesc si o seara faina tuturor.

#34
Valentina30

Valentina30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 11.03.2007

View Postanna's studio, on Oct 7 2007, 22:49, said:

Si eu am o dracaena marginata, am primit-o acum 1 an de la niste prieteni. Am transplantat-o in primavara intr-un ghiveci mai mare. Nu am stiut pana acum ca o pot tunde pentru a o ramifica. Intrebarea este: o pot taia acum, inainte sa intre in repaos, sau astept pana la primavara?
Multumesc si o seara faina tuturor.
Datorita conditiilor atmosferice (racirea vremii, scaderea cantitatii de lumina) plantele si-au incetinit ritmul de crestere si dezvoltare, unele au trecut la "somn" chiar. Acestea fiind spuse, e de preferat sa tunzi dracena in primavara, cand plantele isi maresc ritmul e crestere. In primavara, planta o data tunsa, va avea conditiile necesare sa formeze noi lastari si sa se dezvolte intr-un ritm crescut fata de aceasta perioada.

#35
anna's studio

anna's studio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 638
  • Înscris: 07.02.2005
Multumesc frumos de raspuns, asa voi face.

#36
Marina_C

Marina_C

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 08.08.2008
buna ziua. am si eu o planta.. dracea( ceva de genul) si acum de curand, a inceput sa faca un fel mucegai pe frunze, si frunzele apoi se ingalbenesc si se ofilesc....
spuneti-mi si mie va rog, ce sa fac, ca nu vreau sa o pierd.
multumesc ^_^

Edited by Marina_C, 02 October 2008 - 15:12.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate