Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus
 Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...
 Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...
 Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping
 

Despre DESIGN INTERIOR

- - - - -
  • Please log in to reply
504 replies to this topic

#487
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,626
  • Înscris: 06.03.2005
Pe peretele cu televizorul poti pune o comoda joasa ca in poze, deasupra iti ramane spatiu pentru o diagonala 100" de la proiector.
Sistemul de sunet frontal se poate integra acolo la peretele ala.

Attached Files



#488
phat_sua

phat_sua

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 16.01.2006
comoda din poza 2 este exact ce voiam sa pun, ma gandeam la corpurile Besta suspendate. voi face un test si cu proiectorul pe acel perete. Thx

#489
naturista2010

naturista2010

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 07.10.2010
Avantajul de a lucra cu un designer este ca, lui, experienta ii spune cum va arata la final ceea ce alegi tu si tit va putea comunica si tie inainte ca proiectul sa ajunga la final si sa fie prea tarziu. Plus ca un designer profesionist iti va face si o randare a proiectului, in asa fel incat vei putea vedea si tu, virtual, cum ar putea arata proiectul tau (de exemplu: https://www.facebook...777526029240303).
Am dat exemplul asta pentru ca. din albumul asta, holul si bucataria sunt randarile care s-au factu pentru casa mea. Eu am lucrat cu cei de la Inova Design si nu au incercat sa-mi baga pe gat nici un material sau ceva de genul asta, alegerea a fost a mea. Si cu furnizorul la fel. Am avut de ales intre a-mi cupara eu materialele sau ei. Dar preturile obtinute de ai pentru acelasi material (de la furnizorii lor) au fost net mai bune decat ce as fi obtinut eu (de pe unde m-am dus sa cumpar). Plus ca au avut un sef de proiect care a stat cu muncitorii si cu gura pe ei, asa ca nu a trebyuit sa isi ia nimeni concediu de la mine din familie ca sa se termine proiectul la timp. Cam astea au fost avantajele. Sau am avut noi noroc :)

#490
Dodo03

Dodo03

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,711
  • Înscris: 13.03.2007

View Postvick2ria, on 21 februarie 2015 - 11:15, said:



ti-am dat like, cam asa ceva am facut si eu; solutie mai buna nu stiu

:) Niciodată nu este prea tarziu. Eu am ales alta solutie : Perete de rigips pana la cada , bazin de WC in spatele peretelui iar deasupra bazinului lasat loc pentru dulap incastrat cu usi de geam sablate. Avantajul este ca m-am apropiat cu 10 cm de tevile de scurgere in comparație cu vechea ghena.
Toate cele bune!

#491
avumit

avumit

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,518
  • Înscris: 01.01.2009
Salutare la toata lumea. Am avea nevoie de indrumare pt proiectul dormitor matrimonial. E atipic ca si constructie. Intrarea prevede un perete lung de 4.1m ce se termina intr-un dresing/baie. In dreapta se deschide camera unde in partea opusa a usii dresing se afla patul cu cele 2 noptiere. Pe peretele de dresing/baie loc de tv. Pt ca prin constructia holisorului de intrare s- a furat un coltisor din camera a rezultat un perete de 1.2 m intre usa de acces si cel de 4.1 m. La sud camera nu este in unghi de 90 grade adica perete drept ci un arc de cerc perfect rotund, unde sunt incadrate 4 geamuri si usa de balcon.
Nedumerirea noastra e legata de o grinda ce uneste peretii Est - vest, care e bine acolo pt rezistenta, dar ne incurca la design. Am dori tapetarea partiala a camerei.. cat cum... se poate merge pe ideea de 1 tapet sau chiar doua
Voi atasa si o schita cu cameara. Daca e necesar fac si poze. Multumesc.

Attached Files


Edited by avumit, 05 February 2017 - 22:04.


#492
adrianbatran

adrianbatran

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 11.09.2013
Pentru asa ceva ai nevoie de cineva care face randari. Mie mi-a facut un designer cateva randari pentru bucatarie, pentru ca acolo spatiul era cam problematic. Cam asa ceva: https://www.facebook...777526029240303

#493
ChefLeBoef

ChefLeBoef

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 10.08.2016
Salut, am o intrebare - exista si consilieri in materie de design, nu doar designeri? Intreb asta fiindca am nevoie de ajutor la partea  de iluminat in locuinta, si nu vreau sa platesc pretul integral de plan de amenajare pe intreg apartamentul, cand deja am mobila pentru acesta. In Timisoara, unde locuiesc,  nu am gasit pana acum.

#494
ElsaAn

ElsaAn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 698
  • Înscris: 07.06.2016
Posibil sa fie dar mai bine pune niste poze si iti dam cateva sugestii :D

#495
ChefLeBoef

ChefLeBoef

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 10.08.2016
Am mai degraba idei de cum as vrea sa fac partea asta. Nu stiu daca ar ajuta sa pun poze cu apartamentul - momentan am doar dulii cu bec ce ies din tavan Posted Image
Ce cautam eu e cineva care sa vina la fata locului si cu care pot discuta, exclus mesteri, ca m-am lecuit de ajutorul lor in privinta amenajarii interioare.

Edited by ChefLeBoef, 15 March 2017 - 16:21.


#496
Marius19891989

Marius19891989

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,377
  • Înscris: 09.01.2016
Buna ziua,doresc si eu sa amenajez livingul si holul,dupa indelungi cautarri pe internet nu sunt hotarat asa ca am apelat la voi,am atasat schita si cateva poze,vreau cateva odei daca se poate,ce tapet se mai pune(culori,model)ce sa mai bag in living(model de canapea,dressing,orice),accespt orice sfat,iau in calcul orice idee.Va multumesc

Attached Files



#497
cerasela23

cerasela23

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 23.07.2013
Eu m-am consiliat cu un designer de interior pe care l-am gasit aici ca recomandare la randari. Si i-am solicitat consiliere pe profilul de FB. I-am trimis pozele pe mesaj privat pe https://www.facebook...adesignromania/ si apoi am vorbit cu ea. Mi-a dat sugestii si pana la urma m-a ajutat la cererea mea pana la final, iar rezultatul a fost wow, mult peste ce imi imaginam eu initial iar la pret chiar mai rezonabil decat ce imi planuisem eu in visele mele cu avioane pe pereti :)

#498
ionutnegru87

ionutnegru87

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 15.03.2017
Buna ziua,

As dori si eu o parere cu privire la pozitionarea unui pat matrimonial (king size - de 1800 latime si 2000 lungime) intr-un dormitor de ~22mp2 la o mansarda.
Mentionez ca peretele fara nici o usa/geam este un perete cu o inaltime de 1.5m, restul peretilor fiind la 2.5m.

Eu m-am gandit sa il pozitionez cu fata spre geam (putin decalat, pentru a nu fi foarte aproape de usa). Dar daca il pozitionez astfel nu voi mai putea adauga si un dressing in camera respectiva.

Ce pozitionare ati recomanda pentru pat, eventual si pentru un dressing.

Va multumesc.

Attached Files


Edited by ionutnegru87, 20 April 2017 - 16:06.


#499
Andreyutzu

Andreyutzu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 04.07.2006
O mică întrebare: mă gândesc să folosesc lavabilă gri deschis pentru hol. Practic din hol se intră în living, baie, bucătărie. Livingul este deja făcut în gri, iar baia și bucătăria le-am lăsat cu alb (în zonele unde nu există faianță).

Întrebarea mea este: este ok dacă îmi fac și holul cu gri ca să dea bine cu livingul? sau îl las cu alb însă atunci vom regăsi gri doar în cameră și living :)

#500
ElsaAn

ElsaAn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 698
  • Înscris: 07.06.2016
Eu as face si holul gri cu grija mare pe amenajare. Sa continui stilul din hol spre living...

#501
Andreyutzu

Andreyutzu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 04.07.2006

View PostElsaAn, on 09 mai 2017 - 09:12, said:

Eu as face si holul gri cu grija mare pe amenajare. Sa continui stilul din hol spre living...

Mersi fain pentru confirmare și sugestie. Întocmai, aduc elemente din hol și în cameră. Spre exemplu am folosit același model de plintă (și din cauza cablului de Internet/TV) și corp iluminat din aceeași colecție dar și cu aceeași culoare.

#502
marius_optimist

marius_optimist

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 530
  • Înscris: 11.03.2012
O interbare pt cei cu mai multa experienta la un corp suspendat cu inaltimea de 820mm Latimea de 900 mm si adancimea de 330mm iar fronturile sunt din mdf agt de 18mm ce mecanism de aventos e mai bun: 20F2501.05  sau  20F2801.05.

#503
sopo

sopo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 574
  • Înscris: 20.11.2007
La  calculul aventosului conteaza si greutatea manerului, poate ai un manerut de 37 de grame, dar poate ai un maner de 250 de grame.

Deci primul lucru, pune pe cantar cele doua usi si manerul.

Personal nu stiu sa calculez alegerea aventos-ului, dar intotdeauna daca suntem la limita superioara a unuia si la limita inferioara a celui mai puternic il aleg pe cel mai puternic. Daca l-am ales supradimensionat se poate adauga o buactica de PAL care sa creasca un pic greutatea usii astfel incat sa functioneze pergfect, insa daca l-ai  ales subdimensionat nu mai ai ce-i face.  Deci sfatul mei este sa-l iei pe cel mai puternic din cele doua.

#504
mariusneh

mariusneh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 295
  • Înscris: 28.06.2007

View Postmarius_optimist, on 11 mai 2017 - 12:34, said:

O interbare pt cei cu mai multa experienta la un corp suspendat cu inaltimea de 820mm Latimea de 900 mm si adancimea de 330mm iar fronturile sunt din mdf agt de 18mm ce mecanism de aventos e mai bun: 20F2501.05  sau  20F2801.05.

MDF-ul cu grosimea de 18 mm are cam 13,4 Kg/mp.

LF=Înălțime corp KH(mm)xgreutate front de jos și front de sus, inclusiv mâner (Kg)

LF=820(mm)x0,82(m)x0,9(m)x13,4(Kg/mxm)=8109 fără mâner

LF=820x[(0,82x0,9x13,4)+0,5]=8519 cu un mâner de o jumătate de Kg.

Nu se ajunge la 9000 ca să se suprapună intervalele.

Cumpără cu încredere două mecanisme 20F2500, valabile pentru intervalul factorului de putere 5350-10.150.

Edited by mariusneh, 12 May 2017 - 08:53.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate