Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Ce dragut este sa muncesti non-stop la un site si apoi sa fie hackuit....

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#19
DjAdi

DjAdi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,535
  • Înscris: 17.03.2003
avem mai multe servere si doar unul a fost afectat, oricum a mutat siteul la noi dar pe alt server, si urmeaza sa ii dam drumul in curand si la siteul lui busybee , mai sunt de facut unele setari.

Acest haking nu a a afectat decat cam 10% din clienti nostrii, de acum vom aplica mai multe masuri de securitate si noi si 2 bakupuri la siteuri pe serverele diferite, si atunci chiar daca mai este spart un server luam bakupul de pe un server unde a fost salvat si imediat e gata refacut.

Cei de unde avea busybee siteul vad ca nu i`au raspuns nici dupa 3 zile la problema, noi am discutat deja cu majoritatea clientilor afectati .

#20
busybee

busybee

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 281
  • Înscris: 06.06.2006

View Postadd, on Sep 3 2006, 01:12, said:

si voia sa-l mute la mxhost  :)) tragic.
Corect tragic cum spui dar paradoxul este ca tragedia rezida din faptul ca nu am apucat sa il mut pana in hack atact,si ca sa argumentez il citez pe adi,el are dreptate ,la numai cateva ore de la atac si-a rezolvat problemele
(dovada- http://forum.softped...t...59287&st=30 )iar eu la 3 zile dupa inca am online doar resturi de prin calculatorul meu si al programatorului si ce am mai gasit pe la cunostiinte care aveau fisiere cu site-ul meu.
Nici in acest moment hostul unde l-am avut cand a host hackerit, nu a raspuns si nu mi-am recuperat site-ul de la ei.
I-am contactat de pe mai multe adrese de mail (stiu ei cine sunt ca i-am rugat sa trimita mail pt mine) si still no response,iar aici chiar este o tragedie dar ea este ca  nu am apucat sa il mut mai devreme,mxhostul si-a rezolvat super rapid problema.

Edited by busybee, 03 September 2006 - 04:31.


#21
djcosmin

djcosmin

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 22.08.2005
intr-adevar au fost probleme cu hack si chestii de genu asta, insa totul a revenit in scurt timp la normal, am sunat, mi-am spus problema si mi sa dat rezolvarea. mxhost ruulz:D

#22
soul4blade

soul4blade

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,144
  • Înscris: 28.04.2006
Probleme de securitate am avut si noi zilele trecute...
Intru de dimineata pe obisnuita pagina de start... si... minune! "This domain has been suspended"...
Incerc a doua pagina... la fel! A treia tot asa...
Sun la firma de hosting...
"Buna dimineata, sunt cutare..."
"Ah, da, stim despre ce e vorba! La dvs. e o situatie speciala, sunati patronul..."
Sun la patron:
"Buna dimineata, sunt cutare..."
"Mda, contul dvs. a fost suspendat deoarece de pe unul din domeniile hostate la noi au fost comise niste fraude asupra unei banci"...
Am ramas masca...
"Bai sa-mi bag! Pai si asta e masura voastra de urgenta? Inchideti toate cele 25 de domenii pentru ca pe unul din ele a fost o problema?"
"O sa va repunem in functiune in cateva minute"...

E adevarat, m-au repus in functiune, insa ca proprietar al domeniului, am fost destul de deranjat atat de situatie cat si de intrerupere. In plus, a fost vorba si de o problema de imagine, ca sa nu mai vorbesc de pagubele materiale. Am luat jalba in bat si am plecat la oficialitati, insa, cei de la Combaterea Crimei Organizate au avut si alte intrebari in aceasta privinta:
1. A fost serverul intr-adevar securizat?
2. De ce nu ati fost anuntat?
3. De ce nu ne-au anuntat si ei pe noi?

(din motive legate strict de interesele comerciale nu voi da numele firmei de hosting)

Edited by soul4blade, 08 September 2006 - 08:32.


#23
busybee

busybee

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 281
  • Înscris: 06.06.2006
(din motive legate strict de interesele comerciale nu voi da numele firmei de hosting)
[/quote]
pe pm se poate? nu de alta sa stim si noi de cine sa ne ferim
Oricum,neplacuta intamplare. <_<

Edited by busybee, 08 September 2006 - 21:14.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate