Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Unde sa NU ne cazam in Romania

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
808 replies to this topic

#775
biogood

biogood

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,609
  • Înscris: 22.01.2011
@Neaceasca85, trimite reclamatie la ANPC. Chestia asta o sa ii calmeze pentru o vreme, avand in vedere amenda pe care si-o vor lua.

#776
Neaceasca85

Neaceasca85

    UE se va scinda pana in 2040

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,395
  • Înscris: 14.10.2008
Sunt prea comod ca sa fac asa ceva, dar ce ar trebui sa scriu in reclamatie? Ce dovezi trebuie?

#777
Bob493

Bob493

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,305
  • Înscris: 12.07.2010

View Postbiogood, on 09 iulie 2017 - 14:00, said:

@Neaceasca85, trimite reclamatie la ANPC. Chestia asta o sa ii calmeze pentru o vreme, avand in vedere amenda pe care si-o vor lua.

Reclamatie pentru ce? Ca nu ii convin lui conditiile? Sa mearga in alta parte, nu il tine nimeni cu forta acolo.

Edited by Bob493, 09 July 2017 - 14:30.


#778
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,387
  • Înscris: 20.10.2006
@Neaceasca85  Unele chestii le inteleg, spre exemplu ca nu au abonamente la tv prin rds ci catv propriu deoarece asta ar fi presupus costuri mult prea mari si nu stiu daca sunt nici macar 5% din turisti care sa aiba nevoie de mai mult la tv decat se ofera. Si cu internetul probabil au pus routerele alea mai mult suplimentar, scopul internetului fiind in special pentru uz propriu probabil fiind vorba de clienti preponderent oameni in varsta.

Restul problemelor mi se par insa foarte grave, nu e de acceptat: pretul mi se pare imens, peste 200 lei/noapte o camera banala de 2 persoane, la fel in plin sezon de vara sa nu ai aer conditionat si sa ai asa preturi, apoi cireasa de pe tort si cel mai grav sa nu ai voie in pantaloni scurti in restaurant. Poftim? Nu am intalnit pana acum locatii unde sa nu fie voie in pantaloni scurti, am fost pana si la cluburi de fite fara probleme. Geamurile oricum le poti lasa deschise/inchise si fara sa fie oscilobatante, iar cu cartela pentru curent pare o masura anti-risipa, nu neaparat rea. Incalzirea in mai cat timp nu a fost sub 10 grade e aiurea si aia.

#779
Neaceasca85

Neaceasca85

    UE se va scinda pana in 2040

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,395
  • Înscris: 14.10.2008
Am fost intre 20 mai si 15 iunie 2013, maica-mea sejur 18 zile, eu o saptamana am stat, a doua nu, a treia da. In 2017 acum am stat doar 4 zile si tot m-am enervat, la finalul sejurului de 12 zile al maica-mii.

Se racorise putin vremea in mai 2013 la ceva de genul 23 grade ziua si 12 noaptea, au bagat caldura, nu frigeau caloriferele precum iarna cand prajesti oua pe ele (si tot e prea cald), erau doar calde, insa au uitat sa o mai opreasca chiar si cand vremea se reincalzise si s-a ajuns atunci ca noaptea sa fie canicula artificiala in camere, au oprit-o cand au avut peste 20 de reclamatii. Si nu puteam opri caloriferul din camera fiindca robinetul era defect.

Faza cu pantalonii lungi e introdusa in 2016, in 2013 nu era nici daca venea la masa primarul orasului Calimanesti. Dar acum sunt obligatorii si cand nu vine absolut nici o personalitate. Aberant mai ales ca stai jos la masa unde nu prea se vede ce pantaloni ai. Nu joci precum la nunta unde e de inteles.

Pana si de cumnata-mea (femeie de 38 de ani) s-au luat ca are pantalonii "prea scurti". In restaurante au AC dar nu prea le dau drumul, uneori e cald, tot faceti ieconomie, tovarasi si pretini, comunism pe paine, North Korea Hotel.

Peste strada, alta viata, mananci o pizza dementiala la pensiunea Bucura, recent deschisa, mici de Dedulesti la Terasa Dada, unde atentie, pana si angajatii au pantaloni scurti. :inlove:

#780
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,253
  • Înscris: 24.01.2008
E si (sau mai ales) vina voastra, ca insistati sa va duceti in hotelurile alea de rahat.
E vina lui doar prima data cand te duci acolo.  Daca te mai duci o data, deja e vina ta.

Pe unde-am fost si nu mi-a convenit (doar doua cazuri, din fericire), n-am stat nici macar cat aveam de gand initial... nici vorba sa revin.

Edited by Barboso, 09 July 2017 - 15:57.


#781
Neaceasca85

Neaceasca85

    UE se va scinda pana in 2040

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,395
  • Înscris: 14.10.2008
Cel mai nasol e cand conditiile se inrautatesc, una e sa stii la ce sa te astepti, alta e sa dai peste ceva si mai rau de la an la an, cand evolutia fireasca ar fi spre mai bine.

Nu prea exista alte facilitati de cazare in zona, mai ales cu amplasament atat de convenabil de exemplu fatza de izvoarele Nr.1 si 2. Casa Orizont, cea mai de lux din zona, este sus pe un deal.

Iar daca vrei proceduri de tratament balnear, musai acolo trebuie sa te cazezi.

In anii '90, in 2001, 2007 si 2013 chiar si eu am cumparat proceduri balneare (aerosoli si unde scurte) pentru rinita/sinuzita mea cronica pe care o am din nastere practic. Acum cumpara doar maica-mea, care incepe sa aiba afectiunile specifice varstei de peste 60 de ani.

Eu incerc sa stau cat mai putin posibil, din 2013 incoace, stiind ce ma asteapta acolo si de la faptul ca ma plictisesc repede, mai mult de 5 zile nu suport sa fiu plecat de acasa. Dar tocmai pentru ca sejururile sunt scumpe si au durate lungi de 12-18 zile, ar trebui sa ofere conditii mai bune, ei nu stiu sa faca omul sa se simta ca acasa, aia le este problema.

Edited by Neaceasca85, 09 July 2017 - 17:01.


#782
Laberta

Laberta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,491
  • Înscris: 04.09.2006
In Timisoara:

Pensiunea Cochet. Una vorbim la telefon, alta avem la fata locului. Stabilisem cu o saptamana inainte cu proprietara sa-mi dea o camera cu balcon (singura de altfel) pentru trei nopti, altfel cautam in alta parte. A zis ca mai acea pe cineva, dar sa nu ne facem griji, ca va fi a noastra. Cand am ajuns, camera era data altcuiva, dar, ca ne vom muta in ultima noapte. Multumesc frumos! Daca nu era tarziu si n-aveam unde dormi, plecam de atunci.

Pensiunea Andra. Vazusem pe booking un pret, la pensiune proprietarul ne spune asa, cu un aer de - ce stiti voi cine sunt eu - un alt pret, ca aia de la booking cica ii fac numai deservicii,, ca pun reducerile aiurea, dar n-are ce face. Ok, am zis, atunci facem cazarea de pe booking. Atunci a intors-o si ne-a facut chiar el reducerea. Camera curata, nimic de zis, dar la pretul ala merita mai mult. A urmat micul dejun sarac si servit de niste oameni - probabil ruda cu proprietarii - care se uitau cum sa scape mai repede de noi. Nici macar n-aveau prea multa lume, ca sa zici ca dadeau in branci de oboseala. Una dintre variante (erau patru) era lapte cu cereale. N-am vrut lapte, l-am rugat, daca se poate un iaurt. "Sa vad ce mi-a mai ramas prin frigider" a venit raspunsul. Iar in ultima dimineata, cum am ajuns in sala de mese, prima grija a fost sa ne anunte ca se stricase espresorul si ca nu mai poate face cafeaua. Ok, atunci bem ceai. Pai cum sa beti ceai, nu v-am spus ca s-a stricat aparatul? Pai bine nene, voi nu aveti prin bucatarie vreun ibric, vreo oala, ceva in care sa fierbeti niste apa? Pana sa aveti bani sa va cumparati espresorul, voi cum faceati ceaiul? Bineinteles ca nu i-am zis nimic, ca n-aveam chef de cearta.
In orice caz, cam pe la toate pensiunile si hotelurile toti se uita sa-ti ia bani multi si sa nu-ti ofere mai nimic. O nepasare si o lehamite totala.

#783
mischaela

mischaela

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 28.10.2005
Vila Yanis -  Vama Veche.
Cine merge macar o data pe an acolo stie ca o rezervare  trebuie facuta din timp. O rezervare de calitatea trebuie facuta cu muuult timp inainte.
Fiecare isi stie gusturile, cine suporta galagia sta in centru ... cine nu ... mai departe.
Intelegem fiecare ca vama fiind un loc mai libertin ... putem vedea multe.
Dar de aici pana la a fi primit turistul la usa cu "pleaca de aici ca nu ai voie ..."
Deci ... descindem la 9 dimineata, numai sa lasam masina in fata si sa plecam la plaja ... cand un nene razboinic vine si plecati! ... nu aveti ce cauta aici!
I-am zis ca ti-am dat avans ... s-a schimbat foaia. S-a nimerit sa mai vina o familie, nu au gasit nicaieri asa ca au vb cu proprietarul sa ii lase impreuna cu altii si vor plati. Nenea a fost de acord. Dimineata apare tanti ... ca ce nesimtire e asta, ca ce cautati aici, pai ... tanti ... nenea a zis ca nu e o problema ... si ea ...da' voi va luati dupa asta? pai nu e proprietaru' ... pai ... asta e barbatu-meu ... va luati dupa el????
Apoi incepe politia ... ochiul din umbra ... desenau copii la o masa ... s-au ridicat de acolo ... vine mosu' urland ... strangeti de pe masa!!!!! ... vorbeau copii intre ei, nimic exagerat ... vine baba ... ca copchii mai obraznici nu a vazut niciodata ...
...
camera ... fara prosoape(oribil cand esti la mare) iar in baie nu se usca niciodata pe jos.Posted Image

#784
anonima1

anonima1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,951
  • Înscris: 05.01.2008
Pensiunea Meridian Eforie Nord e o bataie de joc , mizerie , gandaci am avut impresia ca ma cazez in cocina.
Aceasta pensiune de chitanta nu a auzit , oare Anaful si-a luat liber la mare?

Edited by anonima1, 30 April 2018 - 18:52.


#785
wolfydRg

wolfydRg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,003
  • Înscris: 20.06.2005
Pensiunea Floare de Colt Borsec, asa nu. Evitați. As încadra persoana care se ocupa de vila la categoria escroaca.

#786
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,042
  • Înscris: 20.12.2007
În Eforie Nord as zice ca la complexul Dunărea nu merita sa te duci. Este un sat de vacanta pentru copii, dotări minime puține camere cu aer condiționat, departe de plaja. Are multe locuri de parcare ce-i drept.

#787
horatiu81

horatiu81

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 29.07.2009
In atentia turistilor, posesori de autoturisme, care doresc sa petreaca un sejur (de exemplu de Sarbatori) la hotelul "New Montana" din Sinaia:
Pe site-ul hotelului a fost adaugat un regulament privind plata parcarii: astfel, fara nici o referire la un potential abonament, se specifica faptul ca pentru fiecare ora de parcare se va plati 12 lei. Asadar, pentru un sejur de Craciun de 3 zile, fiecare posesor de autoturism va plati, pentru parcare, suma de 864 lei! Enjoy!

#788
wolfydRg

wolfydRg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,003
  • Înscris: 20.06.2005
Jepcari, acum ceva timp nu era asa. De evitat atunci. Din păcate o sa aibă oricum clienți pentru ca au nisa lor bine definita.

#789
MrNiceGuy

MrNiceGuy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,002
  • Înscris: 09.02.2008
Vorba românească "nu e prost cine cere". Se vor găsi destui care să plătească, deși doar la banii de parcare ai șansa să găsești în Austria 2 nopți de cazare, dar nah' Austria nu e România.

#790
Calator1critic

Calator1critic

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 22.02.2019
Inainte de a sti de voi, am incercat si eu o atentionare de cazari nerecomandate: https://cazarinereco....wordpress.com/
Vad ca din pacate, tot mai multe unitati de cazare devin tot mai proaste, mai mizere, mai galagioase si... mai scumpe.

#791
liviu_np

liviu_np

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,181
  • Înscris: 05.06.2006
Ma uitam pe booking pentru 3 nopti in Brasov, la o pensiune. Nu mai erau locuri, dar Bookingul imi arata "ce am pierdut". Doua nopti (nu trei cum voiam) 4700 de lei. Ce puii mei sunt preturile astea? Bine, nu mai era loc in nicio camera. Totul era full.
In doua zile plec la Balcik, cazare 4 nopti 550 lei + benzina + restaurant + altele ma costa mai putin decat o zi de cazare la Brasov. Au innebunit romanii?

#792
wolfydRg

wolfydRg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,003
  • Înscris: 20.06.2005
Da.
De Paști găsisem prin Bucovina un pret modic de 15.000 lei pentru 4 nopți, 2 adulți si un copil.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate