Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

login

- - - - -
  • Please log in to reply
132 replies to this topic

#19
el_bandito

el_bandito

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,123
  • Înscris: 07.07.2006

 ddumyy, on Sep 9 2006, 17:40, said:

mai bine iti iei xampp-ul si faci la tine pe calculator. Dar mai bine stai mai mult si citesti niste tutoriale, de cat sa intrebi asa pe forum, ca tot nu o sa poti sa`ti dai seama numai din asta...si tot timpul ala o sa`l pierzi
pai am easyphp  :console:

#20
DarkAngelBv

DarkAngelBv

    === Proud owner of === ++++ Audi & Opel ++++

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,747
  • Înscris: 24.03.2006
"
$AdresaBazaDate = "localhost";
$UtilizatorBazaDate = "gigi_lx_ro";
$ParolaBazaDate = "parola mea";
$NumeBazaDate = "mysql.lx.ro";

"


Este gresit :D

"
$AdresaBazaDate = "mysql.lx.ro";
$UtilizatorBazaDate = "gigi_lx_ro";
$ParolaBazaDate = "parola ta";
$NumeBazaDate = "gigi_lx_ro";

"

#21
DarkAngelBv

DarkAngelBv

    === Proud owner of === ++++ Audi & Opel ++++

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,747
  • Înscris: 24.03.2006
Am descoperit cum se face... :D
Prima data editezi fisierul config.php, ca sa se potriveasca cu datele tale...
apoi, intrii in phpMyAdmin, iar la sectiunea SQL, ai undeva run SQL query ... si mai jos ai undeva Browse, ca sa selectezi un fisier, acolo selectezi fisierul SQL.sql, apoi dai execute, ca sa creeze tabela unde vor fii stocate datele personale...
Nu stiu cum sa explic mai pe intelesul tuturor, dar daca ai nevoie iti explix pas cu pas, click cu click :D ...

#22
el_bandito

el_bandito

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,123
  • Înscris: 07.07.2006

 darkangelbv, on Sep 13 2006, 22:21, said:

Am descoperit cum se face... :D
Prima data editezi fisierul config.php, ca sa se potriveasca cu datele tale...
apoi, intrii in phpMyAdmin, iar la sectiunea SQL, ai undeva run SQL query ... si mai jos ai undeva Browse, ca sa selectezi un fisier, acolo selectezi fisierul SQL.sql, apoi dai execute, ca sa creeze tabela unde vor fii stocate datele personale...
Nu stiu cum sa explic mai pe intelesul tuturor, dar daca ai nevoie iti explix pas cu pas, click cu click :D ...
am inteles cum se procedeaza,insa acum nush cum sa se folosesc adica vreau ca indexul sa aiba casute cu user si parola care sa ia datele de la database

#23
DarkAngelBv

DarkAngelBv

    === Proud owner of === ++++ Audi & Opel ++++

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,747
  • Înscris: 24.03.2006
Probabil cu un form, incdrat intr-un table sau div si la action pui php-ul cu scriptul care cauta userul si pass-ul in baza de date...
E doar o presupunere...

#24
DarkAngelBv

DarkAngelBv

    === Proud owner of === ++++ Audi & Opel ++++

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,747
  • Înscris: 24.03.2006
Mai exact, unde vrei sa apata casutelede autentificare adaugi
<form action="autentificare.php?actiune=validare" method="post">
      Utilizator: <input type="text" name="user" value=""><br>
      Parola: <input type="password" name="parola" value=""><br>
  <input type="submit" name="Login" value="Login">
</form>


:naughty:


ahhh... ce imi place php-ul asta... :D (de fapt aici nu e vorba de php dar...  :P )

#25
DarkAngelBv

DarkAngelBv

    === Proud owner of === ++++ Audi & Opel ++++

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,747
  • Înscris: 24.03.2006
Am modificat sistemul de autentificare... il puteti vedea la http://www.DarkAngelBv.IaD.Ro/auth
sau puteti downloada atasamentul, schimbi datele din config.php ca sa se potrivieasca cu datele bazei tale de date si ii faci upload la tine pe site....
chestia este ca toate paginile trebuiesc sa fie .php, si codul fiecarei pagini care necesita autentificare treuie sa fie de forma:
<?php
require_once('config.php');

if(!isset($_SESSION['logat'])) $_SESSION['logat'] = 'Nu';
if($_SESSION['logat'] != 'Da')
{
echo ' mesaj eroare ' ;
}
else
{
echo ' continut pagina ' ;
}

?>

Edited by darkangelbv, 17 September 2006 - 19:05.


#26
el_bandito

el_bandito

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,123
  • Înscris: 07.07.2006

 darkangelbv, on Sep 17 2006, 20:02, said:

attachmentAm modificat sistemul de autentificare... il puteti vedea la http://www.DarkAngelBv.IaD.Ro/auth
sau puteti downloada atasamentul, schimbi datele din config.php ca sa se potrivieasca cu datele bazei tale de date si ii faci upload la tine pe site....
chestia este ca toate paginile trebuiesc sa fie .php, si codul fiecarei pagini care necesita autentificare treuie sa fie de forma:
<?php
require_once('config.php');

if(!isset($_SESSION['logat'])) $_SESSION['logat'] = 'Nu';
if($_SESSION['logat'] != 'Da')
{
echo ' mesaj eroare ' ;
}
else
{
echo ' continut pagina ' ;
}

?>

pai uite ce ma intereseaza pe mine-
an pus coppermine si a creat baza de date singura.Eu vreau sa pun pe indexul de la pagina mea principala login si password ;pana aici e clar? eu vreau sa stiu cum  sa ia datele de la baza de date, mai bine zis tabelele create de coppermine;e clar?
adica sa nu faca un utilizator 2 inregistrari cu nume diferite pe acelasi site

Edited by el_bandito, 18 September 2006 - 16:41.


#27
DarkAngelBv

DarkAngelBv

    === Proud owner of === ++++ Audi & Opel ++++

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,747
  • Înscris: 24.03.2006
Cel mai bine intrii in baza de date cu phpmyadmin si vezi ce campuri si ce tabela(e) ti-a creat acesta.. nu am folosit niciodata copermine...
Sa vad poate am timp sa-l caut pe net si sa vad ce poate face  :notangel:

#28
DarkAngelBv

DarkAngelBv

    === Proud owner of === ++++ Audi & Opel ++++

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,747
  • Înscris: 24.03.2006
Am nstalat coppermine, si iti creeaza un tabel de genul "CPG149_users" , care corespunde cu tabela "utilizatori" din scriptul de logare...
Problema este ca, daca se inregistreaza la loginacolo ai doar cateva campuri, pe canbd aici ai muuult mai multe.. o solutie ar fii sa faci un script unic de inregistrare, in care sa completeze toate campurile...

Sa revenim...
USER_ID                 =     ID
USER_GROUP          =      -
USER_ACTIVE         =      -
USER_NAME            =     utilizator
USER_PASSWORD   =     parola
USER_LASTVISIT    =     (aici poti sa implementezi si in scriptul de login.... ca un status ceva... posibilitati sunt infinite)
USER_REGDATE     =      (aici trebuie iar implementat in scriptul de login, altfel probabil va da o eroare ceva...)
USER_EMAIL          =       (in scriptul initial nu este implementat)
USER_PROFILE1     =       (localitatea)
USER_PROFILE2     =       (interese)
USER_PROFILE3     =       (site-ul web al utilizatorului)
restul sunt alte date personale, de exemplu ocupatie si alte chestii


NU UITA!!! ... ANTETUL bazei de date, sau numele trebuie sa fie identice in ambele sensuri... si la coppermine si la scriptul de logare... altfel nu faci nimik...
s-ar putea sa se produca si ceva conflicte intre ele, dar nu ai ce face.,.
e singura solutie...



Sper ca ti-am fost de folos.
In ciuda criticilor care mi-au fost aduse de "unii", uite ca eu macar incerc sa ajut si pe cei care au nevoie, cu toate ca m-am apucat de PHP si Javascript de mai putin de o saptamana....


Cu stima, tot EU

Edited by darkangelbv, 18 September 2006 - 19:08.


#29
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,613
  • Înscris: 25.01.2006

 darkangelbv, on Sep 18 2006, 20:04, said:

In ciuda criticilor care mi-au fost aduse de "unii", uite ca eu macar incerc sa ajut si pe cei care au nevoie, cu toate ca m-am apucat de PHP si Javascript de mai putin de o saptamana....
Cu stima, tot EU

Criticile au fost aduse ideei ca ai invatat php in 3 zile si flash in 2. Permite-mi sa ma indoiesc in continuare de acest lucru.

#30
DarkAngelBv

DarkAngelBv

    === Proud owner of === ++++ Audi & Opel ++++

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,747
  • Înscris: 24.03.2006
Fiecare cu parerea lui...
im invatat in 3 zile php destul incat sa ma descurc.. restul se invata/improvizeaza pe parcurs... De flash nici nu m-a prea interesat toate optiunile/action scripturi complexe... , pentru ca folosesc flash-ul ocazional la butoane si bannere...
Cum si la linux... am configurat serverul unui internet cafe` si nici nu avusesem contact cu acest sistem de operare pana atunci.. toata chestia e sa improvizezi si sa faci legatura...

#31
dassaev

dassaev

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,442
  • Înscris: 06.09.2005
Daca tu ai configurat un server linux fara sa fi avut contact cu linuxul paan atunci inseamna ca esti un geniu.

PS: Ce intelegi tu prin configurare server?

#32
DarkAngelBv

DarkAngelBv

    === Proud owner of === ++++ Audi & Opel ++++

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,747
  • Înscris: 24.03.2006
adica am facut routarile ip-urilor publice, si alte chestii "minore" care le face un server  :cursing:

#33
el_bandito

el_bandito

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,123
  • Înscris: 07.07.2006

 darkangelbv, on Sep 18 2006, 20:04, said:

Am nstalat coppermine, si iti creeaza un tabel de genul "CPG149_users" , care corespunde cu tabela "utilizatori" din scriptul de logare...
Problema este ca, daca se inregistreaza la loginacolo ai doar cateva campuri, pe canbd aici ai muuult mai multe.. o solutie ar fii sa faci un script unic de inregistrare, in care sa completeze toate campurile...

Sa revenim...
USER_ID                 =     ID
USER_GROUP          =      -
USER_ACTIVE         =      -
USER_NAME            =     utilizator
USER_PASSWORD   =     parola
USER_LASTVISIT    =     (aici poti sa implementezi si in scriptul de login.... ca un status ceva... posibilitati sunt infinite)
USER_REGDATE     =      (aici trebuie iar implementat in scriptul de login, altfel probabil va da o eroare ceva...)
USER_EMAIL          =       (in scriptul initial nu este implementat)
USER_PROFILE1     =       (localitatea)
USER_PROFILE2     =       (interese)
USER_PROFILE3     =       (site-ul web al utilizatorului)
restul sunt alte date personale, de exemplu ocupatie si alte chestii
NU UITA!!! ... ANTETUL bazei de date, sau numele trebuie sa fie identice in ambele sensuri... si la coppermine si la scriptul de logare... altfel nu faci nimik...
s-ar putea sa se produca si ceva conflicte intre ele, dar nu ai ce face.,.
e singura solutie...
Sper ca ti-am fost de folos.
In ciuda criticilor care mi-au fost aduse de "unii", uite ca eu macar incerc sa ajut si pe cei care au nevoie, cu toate ca m-am apucat de PHP si Javascript de mai putin de o saptamana....
Cu stima, tot EU
:coolspeak: ms pt cat ai scris dar ai scris degeaba  :cursing:
au vreau doar ca sa se logeze lumea doar daca s-a inscris la galerie,adica sa ia datele de la baza coppermineului
pricepi?
ms oricum

Edited by el_bandito, 19 September 2006 - 14:46.


#34
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,613
  • Înscris: 25.01.2006
darkangel, tu sau faci misto de noi si faci pe prostul, tu stiind notiunile pe care le pomenesti, sau te dai mult prea rotund. Am senzatia ca faci misto. Daca nu aveai legatura cu Linuxul, de unde stiai ce-i aia routare si la ce-i buna? Ai invatat php in 2 zile si faci un script de login cu sesiuni, nu cu cookies cum ar fi fost mai usor. Si totusi, pe alt thread intrebi la ce se foloseste include() Inca astept sa ma lamuresc cum sta treaba

#35
DarkAngelBv

DarkAngelBv

    === Proud owner of === ++++ Audi & Opel ++++

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,747
  • Înscris: 24.03.2006
Deci pana acum o saptamana habar nu aveam cu ce se mananca PHP ... de routare mai auzisem eu, dar nu facusem niciodata, sau macar sa vad la cineva ca ar face... dar pana la urma am treusit sa le fac...
Chestia cu include() nu intrebam ce face, ci daca inlocuieste continutul sau face un append la cel existent...
Daca crezi ca fac mishto asta e treaba ta...

Chiar crezi ca am experienta????  :huh:

@el_bandito
elimini doar partea cu inregistrare din scriptul de autentificare... si faci ca la loare sa citeasca din baza de date creata de coopermine (daca nu ai schimbat antetul la instalare se numeste CPG149_users )
iar valorile le citesti dupa cum am spus mai sus user_name si user_password


P.P. Era sa uit.. da-mi linkul unde ai instalat coopermine-ul, pentru ca mi-e mai usor sa vad ce ai tu acolo si ce vrei sa fac...


Cu stima ca de obicei, EU

Edited by darkangelbv, 19 September 2006 - 21:34.


#36
DarkAngelBv

DarkAngelBv

    === Proud owner of === ++++ Audi & Opel ++++

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,747
  • Înscris: 24.03.2006
Gata, am modificat scriptul dupa preferintele tale.. acum poti folosi linistit baza de date creata de coopermine
Dupa cum ziceam mai sus trebuie OBLIGATORIU antetul sa fie cgp149_
In cazul in care ai alt antet trebuie sa schimbi cgp149_ cu ce ai tu pus antet in autentificare.php randul 59 adica:
$cerereSQL = "SELECT * FROM `cpg149_users` WHERE user_name='".htmlentities($_POST['user_name'])."' AND user_password='".md5($_POST['user_password'])."'";
Bafta...


P.S Am lasat si fisierul de inregistrare, cu toate ca nu il vei mai folosi.... mai trebuie facute cateva modificari la script in fuctie de ce ai tu pe site.. calea spre fisierul care vrei sa-ti fie afisat dupa logare(in cazul acesta download.php) si alte cateva...

Attached Files



Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate