Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 

poze pe lcd

- - - - -
  • Please log in to reply
70 replies to this topic

#1
deejay86

deejay86

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 14.02.2006
mi s-a bulit vechiul si batranul CRT si cu sufletul indurerat m-am dus s-al inlocuiesc. mi-am luat un LCD LG L1715S il montez, ma bucur de el dar cand deschid o poza ... stupoare ... se vedere ciudat . in prima faza as zice ca este accentuat noise-ul de pe poze, dar nu numai.
umblu prin setari ... degeaba. instalez profilul de culoare de pe CD original si revin la setarile din fabrica ... oribil.
aveti careva probleme de genul?

#2
imblanzitoruldelei

imblanzitoruldelei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,267
  • Înscris: 10.05.2005
Cred ca e din cauza culorilor afisate .(slabiciunea LCD-urilor)
Asta am observat si eu - la monitorul CRT se vad clare iar la LCD se vad culorile ciudat si pare ca strica poza .

#3
zuppy

zuppy

    elbonian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,247
  • Înscris: 12.10.2002

View Postdeejay86, on Aug 30 2006, 23:31, said:

dar cand deschid o poza ... stupoare ... se vedere ciudat . in prima faza as zice ca este accentuat noise-ul de pe poze, dar nu numai.
il tii pe alta rezolutie decat cea nativa ? nu e normal, dar nu inteleg exact ce problema e. am lcd si acasa si la serviciu de peste 1 an si nu am avut niciodata problema de genul asta.

#4
deejay86

deejay86

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 14.02.2006
il tin pe 1280x1024@75hz si chiar ma supara. la poza asta de exemplu imi apare o cantitate "obscena" de noise pe cer, cand eu stiu ca i-am pus mult mai putin. o face vreun sharpen ciudat? pe desktop si in windows mi se pare ca se vede bine, chiar foarte bine.
sa fi fost batranul CRT may blurry si asta sa fie o iluzie dublata de paranoia? totusi e cam mare diferenta.

#5
florina

florina

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,958
  • Înscris: 10.05.2005
asa e, la inceput cand iti iei lcd, ti se pare ca vezi mult noise. pana il reglezi calumea si te obisnuiesti. asa mi se vede si mie in poza aia, mult noise, dar daca vrei sa lucrezi cu poze, ramai la crt, asa se face in occident :death:

#6
deejay86

deejay86

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 14.02.2006
invatare de minte sa nu mai cumpar chestii sub impulsul momentului
pot sa il "dreg" cumva? vreo setare vrun color profile? nimic?
daca nu ... cumpara careva un elcedeu?

#7
zuppy

zuppy

    elbonian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,247
  • Înscris: 12.10.2002
incearca sa-l pui la 60 hz, nu exista nici un motiv sa-l tii pe 75, mai ales daca nu esti pe dvi (daca nu il ai pe dvi, apare zgomot din cauza interferentelor, mai ales cu cat refresh-ul e mai mare).

#8
Clayman

Clayman

    InFlamer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,056
  • Înscris: 28.04.2004
panel TN 16.2 milioane culori, 6-bit?  :whistling:

contraexemplu
"14-Bit Color Processing
EIZO's powerful new ASIC (application specific integrated circuit) provides 14-bit color processing capability for smooth, accurate grayscale and color rendering even in darker tones, which are typically difficult for LCD monitors to reproduce accurately".


#9
djclocky

djclocky

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,245
  • Înscris: 23.11.2003
Din pacate asta e monitorul LCD  , 16 milioane de culori :/

#10
Graveland

Graveland

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,236
  • Înscris: 07.08.2006

View Postzuppy, on Aug 31 2006, 13:19, said:

incearca sa-l pui la 60 hz, nu exista nici un motiv sa-l tii pe 75, mai ales daca nu esti pe dvi (daca nu il ai pe dvi, apare zgomot din cauza interferentelor, mai ales cu cat refresh-ul e mai mare).

La LCD pixelii prioectandu-se simultan, rata de refresh e doar la nivel software. Cu alte cuvinte impactul hardware e nul :)

#11
zuppy

zuppy

    elbonian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,247
  • Înscris: 12.10.2002

View PostGraveland, on Aug 31 2006, 13:52, said:

La LCD pixelii prioectandu-se simultan, rata de refresh e doar la nivel software. Cu alte cuvinte impactul hardware e nul :)
da,  dar exista o steluta pe acolo :)
daca nu e prin dvi ci prin vga, semnalul prin cablu trece in format analogic si din cauza asta, in unele cazuri, pot aparea zgomote datorate interferentei.

#12
Pac_Man

Pac_Man

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,258
  • Înscris: 10.12.2001
Subscriu si eu la faza cu noise-ul :( Am la servici LCD;

Dar mai sunt si alte probleme:
- luminiozitatea variabila in functie de unghiul de vedere; oricat de mult se lauda ele cu unghi de vizibilitate foarte mare, tot aiurea se vede;

- lipsa negrului pur; cel putin eu pe monitoarele care le-am vazut, negrul nu e negru... parca da spre gri inchis

In concluzie LCD-urile sunt bune pentru orice altceva in afara de fotografie...

#13
zuppy

zuppy

    elbonian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,247
  • Înscris: 12.10.2002

View PostPac_Man, on Aug 31 2006, 15:39, said:

- lipsa negrului pur; cel putin eu pe monitoarele care le-am vazut, negrul nu e negru... parca da spre gri inchis
nu poti pune la un loc toate lcd-urile dupa aspectul asta asta, pentru ca asta e unul dintre lucrurile care variaza foarte mult in functie de model. intr-adevar, negru perfect nu exista, dar sunt multe care se apropie de asta :)

#14
florina

florina

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,958
  • Înscris: 10.05.2005
am fost azi la studio sa-mi scoata fotografia asta
Attached File  11.jpg   234.8K   286 downloads
si mi-a iesit ceva de genul asta
Attached File  1.jpg   176.9K   171 downloads

#15
djclocky

djclocky

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,245
  • Înscris: 23.11.2003
apa aia nu-ti sta bine pe tine... zici ca te-a scuipat sa nu te deoache cineva :)) ...uhhh... cam mult dupa parerea mea :P'

Dintisorii sunt putin "de copila" gen lolita , insa daca asa ai vrut sa pari ok.

Suvita aia stanga *mea* e umpic cam aiurea putea macar sa imparta ochiul in doua. Parerea mea :)

#16
florina

florina

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,958
  • Înscris: 10.05.2005

View Postdjclocky, on Aug 31 2006, 20:31, said:

apa aia nu-ti sta bine pe tine... zici ca te-a scuipat sa nu te deoache cineva :)) ...uhhh... cam mult dupa parerea mea :P'

Dintisorii sunt putin "de copila" gen lolita , insa daca asa ai vrut sa pari ok.

Suvita aia stanga *mea* e umpic cam aiurea putea macar sa imparta ochiul in doua. Parerea mea :)
cine a zis ca sunt eu?  :eheyebrow:
am dat doar un exemplu. am mai scos o fotografie in care am pus mult noise intentionat, si in ce mi-au scos nu era deloc  :lol: sigur e si de la ei, dar asta e si de la lcd :(

Edited by florina, 31 August 2006 - 20:19.


#17
djclocky

djclocky

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,245
  • Înscris: 23.11.2003

View Postflorina, on Aug 31 2006, 21:17, said:

cine a zis ca sunt eu?  :eheyebrow:
am dat doar un exemplu. am mai scos o fotografie in care am pus mult noise intentionat, si in ce mi-au scos nu era deloc  :lol: sigur e si de la ei, dar asta e si de la lcd :(

ooops ^_^

Aia la Studio lucrau pe LCD? :nonobad:

#18
deejay86

deejay86

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 14.02.2006
60,75hz ... nici o diferenta
sunt cam noob in ale lcd-ului si credeam ca e al meu de vina (se pare ca nu)
totusi ... nu exista nici un "tweak" care sa il mai "dreaga"?
pe desktop l-am facut sa se vada impecabil cu niste brightness, contrast si gamma dar pozele tot nu sunt multumit cum se vad.
imi e frica sa ma apuc de editat poze pe el. a incercat careva?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate