Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Google Adsense - conturi suspendate fara explicatie

- - - - -
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#1
elbogdan

elbogdan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 21.05.2006
Salut,

Am si eu o problema...

Am mai multe site-uri de content si dupa ce am pus adsense pe ele la 3 saptamani google mi-a inchis contul.
Motivul este ca ar avea legatura cu un alt cont care ar fi fost inchis din motive de click-uri fraudate.
Stie cineva cum se procedeaza?
Daca imi fac alt cont si il folosesc pe aceleasi site-uri sunt convins ca pot sa-l inchida. Ei inregistreaza cred si ip-urile si site-urile.

Chiar sunt foarte suparat avand in vedere ca am auzit ca google inchide aiurea conturi de adsense. Sa fie asta o consecinta a faptului ca sunt din Romania?

Astept cu interes solutiile sau comentariile voastre.

B

#2
dlh

dlh

    De-al casei

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,384
  • Înscris: 25.06.2006
Trebuie stabilit inca de la inceput daca actualul tau cont a avut legatura cu acel cont de pe care s-au dat clickuri aiurea. Daca raspunsul este da atunci continuarea este de prisos. Daca nu a avut legatura si poti demonstra asta iti sugerez sa le trimiti email celor de la adsense si daca dovezile tale sunt incontestabile atunci iti vor reactiva contul.

#3
elbogdan

elbogdan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 21.05.2006

View Postdlh, on Aug 30 2006, 19:14, said:

Trebuie stabilit inca de la inceput daca actualul tau cont a avut legatura cu acel cont de pe care s-au dat clickuri aiurea. Daca raspunsul este da atunci continuarea este de prisos. Daca nu a avut legatura si poti demonstra asta iti sugerez sa le trimiti email celor de la adsense si daca dovezile tale sunt incontestabile atunci iti vor reactiva contul.


Pai primul cont suspendat a fost al meu iar cel de-al doilea este pe numele altcuiva. Singura legatura poate sa fie faptul ca au fost accesate de la IP comun. Primul a cules cam 80usd din care 4usd au fost click-uri fraudate si a fost inchis acum 6 luni iar ultimul - cel care este pe numele altcuiva - a fost deschis acum 3 sapt si inchis azi - si nu a fost nici un click fraudat. Legatura intre ele ramane la ip. Site-urile sunt diferite.

#4
dlh

dlh

    De-al casei

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,384
  • Înscris: 25.06.2006
Eu m-am lamurit. Cand cei de la AdSense au spus ca dupa ce un cont va fi suspendat creatorul lui nu va mai avea acces la programul AdSense nu au spus prostii. Dovada este situatia ta. Mie imi pare rau de cei care nu au fraudat ci au primit click-uri aiurea pe reclame de la unii vizitatori rau voitori. Insa vad ca nu e cazul tau din moment ce sti cu exactitate suma cu care ai fraudat. Nu cred ca mai are rost sa iti faci alt cont pentru ca este inutil.

#5
elbogdan

elbogdan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 21.05.2006

View Postdlh, on Aug 30 2006, 19:24, said:

Eu m-am lamurit. Cand cei de la AdSense au spus ca dupa ce un cont va fi suspendat creatorul lui nu va mai avea acces la programul AdSense nu au spus prostii. Dovada este situatia ta. Mie imi pare rau de cei care nu au fraudat ci au primit click-uri aiurea pe reclame de la unii vizitatori rau voitori. Insa vad ca nu e cazul tau din moment ce sti cu exactitate suma cu care ai fraudat. Nu cred ca mai are rost sa iti faci alt cont pentru ca este inutil.


Pai fac alt cont pe un alt nume. Dar, odata ce am avut aceasta problema, pot sa mai pun adsense pe acele site-uri?

#6
dlh

dlh

    De-al casei

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,384
  • Înscris: 25.06.2006
In mod teoretic poti daca nu accesezi acel cont de pe ip-ul de pe care ai accesat actualul cont. Eu ma gandesc ca poate se vor uita si la datele de contact ale site-urilor si daca acestea nu se vor schimba atunci isi vor da seama ca esti tot tu in spatele lor si vor suspenda din nou contul. Parerea mea este sa te inscrii in alt program de publicitate pe care sa incerci sa nu il mai fraudezi, pentru ca pana la urma tot isi vor da seama.

#7
elbogdan

elbogdan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 21.05.2006

View Postdlh, on Aug 30 2006, 19:33, said:

In mod teoretic poti daca nu accesezi acel cont de pe ip-ul de pe care ai accesat actualul cont. Eu ma gandesc ca poate se vor uita si la datele de contact ale site-urilor si daca acestea nu se vor schimba atunci isi vor da seama ca esti tot tu in spatele lor si vor suspenda din nou contul. Parerea mea este sa te inscrii in alt program de publicitate pe care sa incerci sa nu il mai fraudezi, pentru ca pana la urma tot isi vor da seama.


Pai si ce programe de publicitate ar mai fi?  :worthy:

#8
dlh

dlh

    De-al casei

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,384
  • Înscris: 25.06.2006
AdBrite, Neogen, Overture, si mai sunt si altele pe care nu le-am incercat personal.

#9
elbogdan

elbogdan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 21.05.2006

View Postdlh, on Aug 30 2006, 19:50, said:

AdBrite, Neogen, Overture, si mai sunt si altele pe care nu le-am incercat personal.

Multumesc... Alte idei cum sa o rezolv cu google? a mai patit cineva asa ceva?

#10
tentis

tentis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 24.07.2006

View Postelbogdan, on Aug 30 2006, 19:55, said:

Alte idei cum sa o rezolv cu google? a mai patit cineva asa ceva?


Cont pe un alt nume (alta adresa, alt ip, .....)
Reclamele pe un site care sa nu aiba nici o leg cu persoanele suspendate (cele 2 conturi)
Mai cuminte ca un ingeras (nici macar nu le spune pritenilor ca ai site - poate ei cred ca te ajuta si iti dau clickuri)

Singura solutie in cazul tau - pentru google adsense.

PS
Titlul topicului (.... fara nici o explicatie)  :death:

Edited by tentis, 30 August 2006 - 19:43.


#11
elbogdan

elbogdan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 21.05.2006

View Posttentis, on Aug 30 2006, 20:42, said:

Cont pe un alt nume (alta adresa, alt ip, .....)
Reclamele pe un site care sa nu aiba nici o leg cu persoanele suspendate (cele 2 conturi)
Mai cuminte ca un ingeras (nici macar nu le spune pritenilor ca ai site - poate ei cred ca te ajuta si iti dau clickuri)

Singura solutie in cazul tau - pentru google adsense.

PS
Titlul topicului (.... fara nici o explicatie)  :death:


OK - intrebarea mea este in continuare:

- am site-ul x.com
- am avut reclama pe el cu un cont pe care l-au suspendat pentru ca avea legatura cu altul suspendat pt frauda (legatura era de IP);
- daca schimb datele proprietarului site-ului si nu mai folosesc IP-ul cu pricina si
- mai fac un nou cont de adsense pe numele noului proprietar

IMI VA SUSPENDA OARE GOOGLE noul cont?

ms

#12
IWillLight

IWillLight

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 209
  • Înscris: 19.06.2006
doamne... mai, daca vrei neaparat sa continui cu adsense, schimba naibii ipul de net. (asta in caz ca vor providerii tai - majoritatea schimba, dar cu plata uneori). Si fa-ti cont nou pe google pe alt nume si totul va fi frumos.

(sper sa nu fie neadecvat sfatul meu, e doar o opinie mai sfatuitoare sa zicem)

Edited by IWillLight, 30 August 2006 - 20:08.


#13
zuppy

zuppy

    elbonian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,247
  • Înscris: 12.10.2002
eu zic sa te lasi de net si sa te apuci de gradinarit.

#14
elbogdan

elbogdan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 21.05.2006

View PostIWillLight, on Aug 30 2006, 21:07, said:

doamne... mai, daca vrei neaparat sa continui cu adsense, schimba naibii ipul de net. (asta in caz ca vor providerii tai - majoritatea schimba, dar cu plata uneori). Si fa-ti cont nou pe google pe alt nume si totul va fi frumos.

(sper sa nu fie neadecvat sfatul meu, e doar o opinie mai sfatuitoare sa zicem)


Pai vreau adsense... ce alte optiuni sa am?! Restul nu prea ma incanta.

ms

View Postzuppy, on Aug 30 2006, 21:10, said:

eu zic sa te lasi de net si sa te apuci de gradinarit.


:coolspeak:

Mersi de sfat. Am sa apelez la tine pentru sfaturi privind gradinaritul daca e.
Oricum nu prea curand.

#15
dlh

dlh

    De-al casei

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,384
  • Înscris: 25.06.2006
Cred ca ideea in mare e ca nu ar fi trebuit nici in ruptul capului sa fraudezi adsense, imagineaza-ti ca au ei metodele lor prin care probabil te vor prinde si la urmatoarea frauda .. cine stie .. tot e in moda acum securitatea .. poate au si eu informatorii lor care ti-au facut deja un dosar de urmarit :)

#16
elbogdan

elbogdan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 21.05.2006

View Postdlh, on Aug 30 2006, 21:39, said:

Cred ca ideea in mare e ca nu ar fi trebuit nici in ruptul capului sa fraudezi adsense, imagineaza-ti ca au ei metodele lor prin care probabil te vor prinde si la urmatoarea frauda .. cine stie .. tot e in moda acum securitatea .. poate au si eu informatorii lor care ti-au facut deja un dosar de urmarit :)

Pai ideea este ca nu sunt mai destept de cat google. Daca eram, google era pe locul 2.
Site-urile au content si cresc zilnic in vizitatori. Corect cred ca pot sa scot bani din ele.

#17
tentis

tentis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 24.07.2006
Am zis un site care sa nu aiba nici o legatura. Daca schimbi acum proprietarul, trimite si un mail la google si spune ca ai cumparat site-ul si vrei sa stii daca poti pune adsense pe el.

Exista o baza de date (nu tine minte ingineru' X ca situ' cutare e al unuia care fraudeaza);
Nume prenume , ip-uri logare cont, site-uri folosite, conturi "related", bla bla bla
PS
Primesti aceste sfaturi ca sa nu ne mai stresezi, insa nu meriti nimic. Din cauza celor ca tine, este trecuta Romania cu grad 6 la click fraud.

#18
dlh

dlh

    De-al casei

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,384
  • Înscris: 25.06.2006

View Posttentis, on Aug 30 2006, 21:48, said:

Din cauza celor ca tine, este trecuta Romania cu grad 6 la click fraud.

De unde ai informatia asta ? Ma intereseaza si pe mine , daca poti sa imi dai un link.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate