Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Curierat rapid, fara probleme, intarzieri si scuze puerile

- - - - -
  • Please log in to reply
104 replies to this topic

#19
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,108
  • Înscris: 29.06.2005
Dintre curierii prin care am primit eu marfa, pana acum cei mai rapizi si cu tarifele cele mai rezonabile mi s-au parut Sprint Curier.Am primit in mai putin de 24h de fiecare data.
N-am trimis insa niciodata, din punctul asta de vedere... nu stiu ce sa spun.

#20
spe

spe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,504
  • Înscris: 13.02.2006
'neata!  :)   Multumesc pentru raspunsurile de pana acum.
Ok, azi facem o incercare cu Cargus, sa vedem cum se misca...
See ya!

#21
mihneap

mihneap

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 25.11.2003
Recomand Cargus. A doua zi dimineata cel tarziu iti ajunge coletul oriunde in tara si preturile mi se par foarte mici. In plus, daca iei numarul agentului din zona ta si il suni sa vina pe la tine, in jumatate de ora e prezent.

#22
spe

spe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,504
  • Înscris: 13.02.2006
Nu vreau sa le fac antireclama celor de la Cargus, chiar imi doresc ca pachetele trimise azi sa ajunga maine la destinatie in conditii ok... ar insemna ca am gasit ce cautam in titlul topicului :) ...cel putin pentru moment. Dar, mihneap, ca sa pun o intrebare tipica unui vanzator  :D , in comparatie cu ce ti se par mici preturile Cargus? Mie mi se par a fi din jumatatea superioara a celor de la categoria lor, excluzandu-i aici pe TNT si DHL, care se axeaza pe extern. Pe de alta parte, nu am probleme mari in a plati mai mult, dar vreau sa si beneficiez de servicii de calitate mai buna.
Ne "vedem" maine, dupa ce ajung coletele la destinatie. Va doresc o zi si o saptamana excelente la toti.

#23
mkn

mkn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 19.04.2004
Feriti-va de Fan Curier. Am avut ocazia de a ma duce la ei la sediu pentru a lasa un colet. Imi venea sa plang cand cei care incarcau o masina aruncau fara mila niste cutii de LCD in camion. Ca tacamul sa fie complet coletul pe care l-am lasat atunci era un pc care la destinatie n-a mai functionat. Era in cutia originala protejat de spuma aceea si totusi pe carcasa a aparut o indoitura.
Poate e un caz izolat dar prefer sa lucrez cu firme mai mici care au respect pentru coletele clientilor.

#24
spe

spe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,504
  • Înscris: 13.02.2006
...Asa, ca tot mi-am adus aminte. Ieri dimineata la Cargus, pe coletele mele ( continut electronice ) au aplicat un sticker verde fosforescent ( aceeasi culoare ca a vestei de politist la circulatie ) pe care scria mare "FRAGIL". Inca nu am primit vesti de la destinatarii coletelor, cand primesc, o sa vad cat de mult s-a tinut cont de aceasta eticheta.  :)

#25
stericuta

stericuta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 757
  • Înscris: 16.03.2005
Prin Cargus Galati-Turnu Severin 14 ore.

#26
mihneap

mihneap

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 25.11.2003
Mi se par mici preturile de la cargus in comparatie cu posta romana sau cu fan curier. In plus, sunt multumit de seriozitate. In legatura cu felul in care se poarta curierii cu pachetele, stiu ca DHL-ul si FedEx-ul le arunca de colo colo, fara a tine cont de continut, iar de restul, mai nimic. Dar, iata ca si Fan Curier procedeaza la fel. De asemenea, nu recomand nici Concorde.

#27
spe

spe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,504
  • Înscris: 13.02.2006
Mihneap, ma scuzi, te contrazic... :)
Preturile de la Cargus nu sunt mai mici decat cele de la Posta. Uite cazul meu, la un colet de dimensiuni identice, de aceeasi greutate si aceeasi valoare de ramburs, spre aceeasi localitate, am platit 31 ron prin Cargus si 9 ron prin Posta.  Prin Cargus coletul a ajuns intr-o zi si s-a livrat la adresa indicata, iar prin Posta in doua zile, iar destinatarul a trebuit sa mearga la oficiul postal pentru a-l ridica. Avantaje si dezavantaje... depinde de cat de tare te grabesti, de cat de ocupat este destinatarul ( poate nu are timp sa mearga la posta si de aceea prefera livrarea - mai scumpa - prin curier )...
De seriozitate, da, si eu sunt multumit de Cargus pana acum, in scurta perioada de timp de cand le sunt client :)

#28
blackburn

blackburn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 22.06.2006
Alo curier!  In 24 de ore a transportat pachet la Brasov. Foarte, foarte rapid. De fapt, eu am dat pachetul la ora 18:00 si exact ziua urmatoare in jurul orei 12:00 a sosit pachetul la persoana careia i-am trimis pachetul. SUnt frt multumit de ei.

#29
spe

spe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,504
  • Înscris: 13.02.2006
Trebuia sa scriu de ieri, dar am avut 2 zile incarcate.
Ca sa inchei deocamdata relatarile de pe front, vreau sa va spun ca, din punctul meu de vedere si pana in acest moment, Cargus sunt super ok  :)  Am predat 2 colete luni, marti la ora 13.00 erau deja livrate ( unul in Bucuresti si unul in Bacau ), iar joi dimineata am primit banii platiti de clienti curierului pentru acele colete. De la clienti am primit confirmarea faptului ca produsele lor au ajuns in regula... deci so far, so good.
"Pretinii" mei de la actuala firma de curierat cu care colaborez fac tot posibilul sa ma piarda de client ( au si reusit, de fapt ), nu ca as fi super mega client, dar presupun ca daca fac asa cu mine, mai fac si cu altii  :photo:
De exemplu am de primit un ramburs pentru un colet livrat luni, bani care azi, vineri, inca nu au ajuns  :angry:  Cred ca au trimis curierul cu scuterul incoace. Abia astept sa imi recuperez de la ei toti banii care cine stie pe unde ratacesc...

#30
bubus

bubus

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 25.09.2006

View Postspe, on Aug 30 2006, 21:04, said:

Au! Bucuresti-Brasov 2-3 zile?  :o  Pai eu de asa ceva incerc sa fug... Ca in 2 zile imi ajunge prin posta normala, pe bune... luni am trimis din Suceava coletul si azi a fost ridicat de client din Bihor :)
Nici nu cred ca se poate concepe Bucuresti - Brasov in 2-3 zile , asta e antireclama, nu reclama. La fel si Suceava - Bucuresti, in mai mult de 24 de ore ( 1 zi lucratoare ) este inadmisibil.
De Cargus ce stiti? Ati avut ceva probleme cu ei?

fan courier - ajunge intotdeauna a doua zi daca destinatia nu e la 90 de kilometri de civilizatie...
lucrez cu ei de ani!

#31
Marius3k

Marius3k

    Rechin de stepă, "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,677
  • Înscris: 14.03.2006
Eu am avut ceva probleme cu RO Courier. Au intarziat sa-mi aduca banii ramburs.
Foarte ok mi se par Fan, CArgus, mai nou Pegasus, dar si Urgent. Azi mi-a venit un telefon Bucuresti-Hunedoara, care a fost trimis de ieri pe la 14:30, m-a costa 30 ron transportul tur-retur. La Fan si la Cargus mi se pare ca taxeaza ceva (nu sunt sigur) mai mult.

#32
Arpi

Arpi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,950
  • Înscris: 23.06.2003
Nu o data am cumparat de la Bucuresti, tacuri (deci fff lungi) bile,...etc. pachetul era greu si voluminos, livrarea prin Fan Courier..
Daca azi am facut comanda la ora 11 dimineata, pachetul era la mine acasa la ora 16 a doua zi, 100%.
ba mai mult, cel care-ti aduce pachetul ne-a si sunat sa ne intrebe unde sa vina sa lase pachetul, pentru ca pe pachet am lasat un numar de contact. Si aici mai puneti intarzierea firmei furnizoare pana a depus pachetul la Fan Courier.
Ruta Bucuresti - Lugoj (langa Timisoara)

Edited by Arpi, 06 October 2006 - 06:29.


#33
spe

spe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,504
  • Înscris: 13.02.2006
Ca sa revin si aici, ca nu am mai postat, desi eu am deschis subiectul...
Am gasit o firma de curierat care pana acum a fost super ok. E vorba de Cargus. Sunt un pic mai scumpi decat concurenta, dar si serviciile sunt intr-adevar cele pentru care platesc. Am avut pana acum livrari in 24 de ore in Bucuresti, Cluj si Timisoara, si in alte 24 de ore primeam banii de ramburs. Deci  :oK:  Cargus.



Si tot am pomenit de "actuala firma cu care lucrez"... asta era acum ceva vreme. Numai probleme am avut cu ei, intarzieri nepermis de mari, atat la livrare, cat si la ramburs de bani, neseriozitate ( "da domnu, se livreaza in Cluj maine", si a doua zi, seara, sa ma sune destinatarul sa vada daca am trimis coletul ). Am avut un colet care nu a fost ridicat de destinatar. Le-a luat o saptamana (!) sa mi-l aduca inapoi din Ardeal in Suceava. Exact cum spuneam, inadmisibil. Dau telefon la reprezentantul lor din Suceava sa vad de ce nu a ajuns si, foarte senin, imi zice sa sun la Bucuresti, ca el nu stie. De altfel, indemnul de a suna la Bucuresti il primeam aproape la fiecare intrebare... Pretene, pai tu esti reprezentantul lor in Suceava, curier, agent vanzari, chiar nu mai conteaza, reprezinti firma si imaginea ei in fata clientilor. Si cam ce parere crezi ca si-au facut clientii daca le-ai raspuns "Nu stiu, sunati la Bucuresti". Nu domle, suni tu la Bucuresti, te interesezi la colegii tai si imi comunici si mie. Gata, ca ajunge cat am vorbit de ei, si chiar nu se merita. Firma care mi-a mai scos cateva fire de par alb se numeste Coletex , ii gasiti pe net la www. coletex.ro . Mi-am format o parere foarte proasta despre ei, si sunt convins ca nu sunt singurul in situatia asta. Poate cu normele ( sper ) mai drastice privind prestarile de astfel de servicii, care vor intra in vigoare anul viitor, mai dispar din firmele neserioase... poate  :)

#34
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,108
  • Înscris: 29.06.2005

View Postflorinel, on Sep 1 2006, 15:24, said:

Dintre curierii prin care am primit eu marfa, pana acum cei mai rapizi si cu tarifele cele mai rezonabile mi s-au parut Sprint Curier.Am primit in mai putin de 24h de fiecare data.
N-am trimis insa niciodata, din punctul asta de vedere... nu stiu ce sa spun.


Mi-am dat quote ca sa spun ca mi-a trecut de sprint curier. Am avut o experienta dezastru cu reprezentantul lor aici in oras, reprezentant care practic a refuzat sa ridice un colet, invocand fel si fel de motive...ba chiar m-a chemat sa aduc eu coletul la el...si mi-a dat adresa falsa....
Oricum, l-am reclamat la centru, si sunt curios sa vad daca va mai fi in continuare reprezentant sprint curier.
Sfatul meu.. stati departe de ei, cel putin daca aveti de trimis ceva....

#35
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,267
  • Înscris: 22.07.2005
QUOTE
Eu trimit cu RoExpres cam in toata tara de aproape un an. Livreaza in 24 ore in marile orase, uneori mai intarzie pana la 48 ore. La sate merg si acolo dar cu supra taxa de 0.5ron/km si in general in 48 ore doar. Accepta plata ramburs chiar si la sume mari (frecvent am ramburusuri intre 1000 si 2000 ron). Eu sunt multumit de ei. Cu luatul pachetului de la sediu mai e problema uneori cand sunt aglomerati, dar fac tot ce pot ca sa vina sa ti-l ia in ziua respectiva, chiar daca vin mai tarziu. Si nu ai nevoie de relatii ca sa te serveasca. Preturile sunt mici.


Si eu folosesc acceasi firma, toate masinile noi, rapide. Ei inteleg pierderile in cazul in care este nevoie sa faca acest lucru.

#36
b30kdt

b30kdt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 14.02.2006
romtrans curier expres sunt f ok,servicii peste ceilalti si preturi mai mici

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate