Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Combinatie de conturi pentru tran...

Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...
 Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 

Despre CAINI

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
4360 replies to this topic

#91
akeem

akeem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,937
  • Înscris: 17.10.2003
Bai, da a crescut. Sa-ti traiasca!

#92
cristian_sen

cristian_sen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,189
  • Înscris: 21.08.2003
pai tre' sa avem grija cum vorbim cu dl. morogan...ca poate-l pune pe noi!!
ORICUM,pisicu' meu il bate cu o mana!  ...pardon,labutza!!

#93
itiberiu

itiberiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 251
  • Înscris: 01.11.2003
Sa-ti traiasca morogan. Cainii sunt extraordinari!!! am avut si eu un Beagle a trait 9 ani, toate problemele posibile le-am avut cu fetitza aia. Atunci cind a murit s-a rupt ceva in mine. Au trecut 2 ani si e la fel de vie in sufletul meu.


morogan sa nu ne uiti :) sa ne mai dai poze cu Tiger al tau

#94
morogan

morogan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,476
  • Înscris: 14.04.2002
Cu ce va hraniti cateii?
Eu pe Tiger il ranesc exclusiv cu hrana industriala, mai exact Royal Canin junior medium. Ii mai dau oase de vita din cand in cand si iaurt (anti... partz!!. E o adevarata bomba biologica catelul meu..)
  Parerile crescatorilor profesionisti sunt foarte impartite, intre hrana home made si cea industriala. Avantajul celei industriale este ca are tot ce ii trebuie dvdv al continutului. Dezavantajul: nu e asa de groovy ca o carnita, asadar o papa ma greu! La cea home made e imposibil sa urmarim continutul, vitamine sau minerale, so putem avea un cutzu gras dar anemic sau chiar gras ori slab.
Din experienta proprie (mai am un Cocker Spaniel crescut tot de mine, acum are 9 ani si il tin parintii, nu mi l-au mai cedat cand m-am mutat) va zic ca la catelul asta nu s-a urmarit nicicand da pape cum trebuie. Are hrana numai ce maninca oamenii si la discretie. E normal dezvoltat, nici fat nici slim. Si blanita e impecabila! Chiar daca a papat si carne de pork (DON'T TRY THIS AT HOME, pork is bad for dogs).

#95
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,162
  • Înscris: 05.05.2003
Nu ma pot pronunta caci n-am caini de rasa.
Ai mei (Negrutu' si Corbea) manaca ce ramane de la noi (si avem grija sa le lasam si lor ceva carne pe os) si doar din cand in cand mancare pentru caini (nu cea mai scumpa).
Le plac toate, oricum, nu fac deloc mofturi.
O sa fac si foto cu ei... sunt impresionat cat de mult isi iubesc stapanii, cainii maidanezi. E clar ca inainte nu au stiut ce inseamna afectiunea oamenilor.

#96
rnicolescu

rnicolescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 18.03.2002
Eu hranesc cateii cu HappyDog Junior Gr23, iaurt, oase de vita cateodata, un galbenus de ou pe luna + fructe si legume cat cuprinde (mere, portocale, morcovi).
Mai rar orez cu carne de pui sau peste.
Ca supliment biscuiti pentru catei+biscuiti tip popular.
Si, evident, calciu (Sanal+, praf) si multivitamine.

#97
SnowWhit3

SnowWhit3

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,319
  • Înscris: 21.10.2003
am o catea labrador de vreo 9 luni care mananca absolut orice, de la ceapa la ciocolata. mancarea ei de baza ar fi Pedigree junior dar i se scapa si alte chestii. recomandare de la veterinar: laptele i se da doar nefiert altfel nu mai stiu ce se intampla...

#98
rnicolescu

rnicolescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 18.03.2002
Nu-i mai dat nici ciocolata, nici lapte!

#99
SnowWhit3

SnowWhit3

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,319
  • Înscris: 21.10.2003
medicul a zis sa-i dau doar lapte crud si  nu a reactionat asa rau ca la cel fiert. ciocolata nu i-am dat niciodata, am vrut sa exemplific o gama cat mai larga de chestii diferite... oricum ar manca orice se poate mesteca cat de cat :)

#100
morogan

morogan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,476
  • Înscris: 14.04.2002
Laptele e contraindicat la Caini&pisici
Nu ii mai suplimenta ratia alimentara cu nimic, devine cersetoare si nu iti doresti asta

#101
morogan

morogan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,476
  • Înscris: 14.04.2002
Sa continuam sfaturile.....
Mesele trebuiesc sa fie regulate ca ore. Recomandarea, in functie de varste:
1-4 luni 3-4mese/zi
5-10luni 2 mese
peste 10 luni 1 masa, seara.

Cand sunt mici regula este mai des si mai putin. Pot face anumite complicatii la stomac.

Castronul cu hrana sa fie intotdeauna la nivelul sternului cainelui. In felul asta ajuta la digestie/mod de a manca. De ex. eu il am pe o cutie de carton
Apa sa fie mereu proaspata, si din belsug, sa nu lipsesasca niciodata
Vasele de apa/mancare sa fie perfect curate, ca si cand ar manca stapanul din ele
Daca nu mananca portia alocata, in 30 min i se ia si i se mai da doar la masa urmatoare, programata. E interzis sa i se lase la dispozitie hrana nemancata. Se altereaza si mai ales veti constata ca nu o va manca, daca o vede tot timpul!

#102
morogan

morogan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,476
  • Înscris: 14.04.2002
Important!
Se interzic cu desavarsire oasele de pasare si de peste!

#103
rnicolescu

rnicolescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 18.03.2002
Mancaruri interzise:
- oase de pui
- ciocolata, dulciuri
- cartofi
- salam, parizer, carnati
- condimente
- lapte
- carne de porc
- paine
- mai  mult de un galbenus ou/ saptamana
- albus ou

#104
Swap

Swap

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 529
  • Înscris: 28.07.2003
Din cate stiu eu, "absolut interzise" sunt decat oasele de miel ... in rest ... "nu se recomanda" ...

#105
rnicolescu

rnicolescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 18.03.2002
Interzise sunt toate alimentele care nu fac bine cainelui, nu poti face "experimente" cu alimente care "nu sunt recomandate". Poate pe loc catelul nu va avea nimic, dar in decursul timpului o sa ai probleme.

#106
Swap

Swap

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 529
  • Înscris: 28.07.2003
am vrut decat sa subliniez faptul ca o categorie este "mai  intersiza" decat alta :)
adica ... daca la un os de pui nu se intampla nimic deosebit, daca la o bomboana nu se intampla nimic, la un os de miel este "groasa" rau treaba ...

#107
rnicolescu

rnicolescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 18.03.2002
Si la oasele de pui este la fel de "groasa treaba".

#108
SnowWhit3

SnowWhit3

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,319
  • Înscris: 21.10.2003
oasele de pui produc rani in stomac deoarece se aschiaza cand se rup si aceste rani ce se pot agrava pe parcurs. sunt total interzise, la fel ca si cele de peste, din acelasi motiv

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate