Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani @fiuny!

Ghiocei - nu mai infloresc

Laowa 10mm F/2.8 pentru FF

Daca imi fac casa cu fosa, cat co...
 Navigatie Octavia 3

Cum obtin reducere la Bolt? Sau e...

Garantie reciclabile, monopolizata?

Suport auto biciclete
 A murit Vasile Diba 1954-2024

A postat pe tiktok o varianta cu ...

Sfat curațare TEI

Shell script pentru 3 update-uri ...
 Pareri plita cu inductie cu hota ...

Credit si avans cu plata cash - l...

alternativa pentru artelac night ...

Alarma daca pulsul scade prea mult

Despre CAINI

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
4359 replies to this topic

Freddy12

Freddy12

Guru Member

• Grup: Senior Members
Nu te stresa cu castratul masculului. Daca nu poate sari gardul, nu e nici o problema. Doar femelele trebuie castrate fiindcă le scapi de riscul de piometru sau cancer mamar.

imnotarobot

imnotarobot

Junior Member

• Grup: Junior Members
Salutare,
Stau la curte si am un brac german cu par scurt de 7 luni.
In curand vine iarna si nu stiu care este cea mai buna metoda sa-l protejez de frig, nu-i place sa stea in cursca, chiar si cand ploua se plimba prin curte....
Va rog sfaturi, nu-l pot tine in casa deoarece roade tot, tipic varsteri si a rasei :)))

Multumesc!

binox

binox

Active Member

• Grup: Members
Cu timpul cel mai probabil va invata sa nu mai stea in ploaie si sa se protejeze de frig.
La fel facea si a mea, desi ii lasam usa de la casa deschisa, cand plecam de acasa ma astepta in curte. Am gasit-o plouata de mai multe ori , odata chiar daduse o lapovita si avea zapada pe spate.
Chiar daca blana ei o protejeaza mult mai bine decat cea a bracului, cu timpul a invatat singura ca-i mai bine sa nu stea in ploaie :)
Probabil si al tau va invata sa stea in cusca cand il va "lovi" frigul. Ori asa ori ii faci o cusca in casa :)
Bracul e un caine energic , are nevoie de multa miscare ca sa-si consume energia, altfel si-o poate canaliza pe chestii distructive.

haltija

haltija

Junior Member

Eu sunt pro sterlizare/ castrare .Asa se evita mai multe probleme si de sanatate si de nasterea unor pui care nu sunt doriti si sfarsesc abandonati asa cum stim toti dintre noi.Sandokan cred eu va fi maricel ,lejer va putea sa sara garduri si peste 3 m asta binenteles 'daca ii va trece prin cap 'ideea de a sari .Eu cunosc un catel de talie mica care sare cu usurinta garduri de 1 m:( si a trebuit ca 'parintii lui' sa inalte gardul .

pele

pele

Member

As fi si eu,daca s-ar utiliza alta metoda, vasectomie.
Sa-i tai testiculele,mi se pare aiurea,mai ales cand au un roll important.

haltija

haltija

Junior Member

Dar cainii daca nu sunt castrati nu risca sa faca cancer ori alte boli?

haltija

haltija

Junior Member

Altceva am vrut sa intreb despre pericolul necastrarii daca nu va temeti ca ar putea dezvolta boli specifice dar am formulat gresit si nu am vazut nici un 'edit' buton sa corectez postul ori nu pot inca deoarece nu am inca destule posturi pe forum.

morogan

morogan

Senior Member

Conform legii sterilizarea exemplarelor fara pedigree este obligatorie, fiind contraventie daca nu se intampla asta.
In rest poti sa vrei orice, legea e lege

pele

pele

Member

Nu mai vrea sa stea afara,cum se aude ceva ,se lipseste de usa sa intre in casa...si daca il las,face dezastru,se apuca si roade si linge tot,roade cabluri,mobila,haine.

vinciun

vinciun

Guru Member

richi_e, pe 14 noiembrie 2020 - 18:28, a scris:

Alabai nu e o rasa de dresat!
bine, daca esti dispus sa dai bani, o sa fie cineva dispus sa-i si ia! Posted image

Ba da, se dreseaza foarte bine, ca orice rasa.

pele, pe 07 septembrie 2023 - 06:37, a scris:

Cum vi se pare?

Nu seamana a golden retriever dar mie imi place mai mult asa :) Sanatate!

pele, pe 07 septembrie 2023 - 16:10, a scris:

Nu este castrat,are 5 luni(din datele din carnet).Nu prea l-as castra.Nu il las fara hormoni?

Lasa cainele in pace, nu-l castra!

morogan, pe 10 septembrie 2023 - 09:23, a scris:

Conform legii sterilizarea exemplarelor fara pedigree este obligatorie, fiind contraventie daca nu se intampla asta.
In rest poti sa vrei orice, legea e lege

Poti sa-ti pui legea-n cap sanatos :D :D :D

haltija, pe 09 septembrie 2023 - 20:00, a scris:

Dar cainii daca nu sunt castrati nu risca sa faca cancer ori alte boli?

Daca-i tai gatul cu siguranta ca nu mai face nicio boala pe viitor :D

Iocan

Iocan

Tefelist, fan Kövesi

pele, pe 08 septembrie 2023 - 16:42, a scris:

As fi si eu,daca s-ar utiliza alta metoda, vasectomie.
Sa-i tai testiculele,mi se pare aiurea,mai ales cand au un roll important.
Mie mi-a explicat un veterinar că doar stăpînii cîinilor se arată oripilați de castrare, din motive pur cultural-umane. La cîinii masculi, castrarea este o procedură mult mai ușoară decît sterilizarea la femele. Iar masculii sterilizați își schimbă comportamentul în mod pozitiv, relativ la stăpîni.Zic asta din experiența care confirmă cele zise de veteinar.

richi_e

richi_e

Senior Member

@ vincium: alabaiul se dreseaza tot asa cum unii fac liniute cu loganul de 1.2l :)
NICIODATA un alabai nu va face ce fac cainii mei, dar nici invers!
ptr ca asa au fost selectati :)
altfel, se va gasi un ,,dresor" care sa ia niste bani, nicio grija! ;)

vinciun

vinciun

Guru Member

Ce fac cainii tai?

richi_e

richi_e

Senior Member

Atac sportiv, obedienta, urma, daca e nevoie... fac paza fara sa omoare pe nimeni.. chestii de caini, care sunt caini de familie in primul rand! Dresajul e (mai mult) ptr reproductie...

rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

Green member

La mine Mosul a venit cu sania trasa de caini-renii nu mai erau disponibili.
Unul din caini a cazut pe casa.
.....
Pe bune acum, din cauza zgomotului petardelor, Bobi al meu, speriat, s-a urcat pe casa.
L-am vazut pe camere, s-a cocotat ca o maimuta pe gardul bordurat de 2m inaltime.
Goana mare la tara sa il dau jos.
Cu ocazia asta am vazut ca Dusterul meu prinde  170 la ora pe autostrada.

Attached Files

SmurfK

SmurfK

Senior Member

View Postpele, on 15 octombrie 2023 - 18:49, said:

Nu mai vrea sa stea afara,cum se aude ceva ,se lipseste de usa sa intre in casa...si daca il las,face dezastru,se apuca si roade si linge tot,roade cabluri,mobila,haine.

Dacă vrei un câine ok în casă, trebuie să mărești treptat spațiul în care are voie. Nu îl lași de prima oară liber prin toată casa. Cu ai mei am plecat mereu de la cușcă. Când erau mici, stăteau marea parte a timpului în cușcă, și chiar nu în camera în care stăteam și eu. Asta m-a ajutat să-i și învăț foarte repede să-și facă nevoile afară, că nu fac în cuscă, dacă ai grijă să-i scoți la un interval specific, în funcție de vârstă, dar i-a făcut și să nu aibă anxietate de separare, s-au obișnuit să stea singuri, și e mai ok decât să ai un câine care scoală vecinii când îndrăznești să pleci de-acasă.
Între timp, îi lăsam liberi, dar cu lesa pusă și sub supraveghere, redirecționați de fiecare dată când încercau să ronțăie chestii pe care n-ar fi trebuit să le ronțăie. Și între timp am trecut de la cușcă la o cameră, de la o cameră la două, și într-un final în tot apartamentul.

bogdanab

bogdanab

Junior Member

Salut , ce părere aveți despre acesta mancare de câini : https://porumbeisana...sos-set-24-100g

Edited by bogdanab, 02 January 2024 - 01:49.

SmurfK

SmurfK

Senior Member

Mi se pare scumpă. Dar până la urmă contează dacă câinele e ok cu ea.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate