Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Despre CAINI

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
4360 replies to this topic

#4267
SPX808

SPX808

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 679
  • Înscris: 18.06.2016
Concluzia dumnealui a fost ca "este prea mica" pentru dresaj. Am inteles destule de aici. Inca astept sa ne primeasca alt dresor. Am sperat ca putem merge azi, dar nu a fost disponibil.

Eu nu contest metodele, doar ca mi se par putin brutale, pentru un pui, care este si destul de docil.

Edited by SPX808, 29 November 2022 - 16:58.


#4268
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012

View PostSPX808, on 29 noiembrie 2022 - 16:57, said:

Concluzia dumnealui a fost ca "este prea mica" pentru dresaj.
Lol. Nu exista "este prea mica", dresajul/educatia incepe din prima zi. Sa te urmeze, sa fie atenta la tine, sa nu te capseze in joaca, sezi - chestii d-astea. Cauta filmuletele lui Ian Dunbar.
Ala-ti zice de fapt ca "este prea mica pentru tortura".

Nu exista nici o scuza sa folosesti tortura pe un pui. "Dresorii" de genul ala ar merita sa li se puna zgarda cu socuri si sa guste ei din propria doctorie.

#4269
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015
Da, la pui cum e a ta, n-ai ce căuta cu chestii de genul, mai ales dacă nu prezintă agresivitate sau alte probleme.

Sincer, acordă-i tu, 15-20 minute zilnic, împărțite în câte 5 minute, unde pur și simplu repeți chestiile de bază. Vei avea o cățelușă foarte ok în adolescență.

Ce îți pot arăta dresorii, cum să începi să ascunzi recompensa sau cum să o folosești după o serie de exerciții. Că aici te plafonezi dacă faci singur. Dacă îi dai recompensă după fiecare mișcare, va căuta să facă lucrurile alea doar cât timp există recompensă. La dresaj, folosești recompensa după fiecare execuție la început, să o învețe, dar mai târziu o mai rărești. Sau, treci pe recompensă care nu e neapărat mâncare (jucărie). Aici cred că îți e greu dacă lucrezi cu primul câine, că nu știi exact cum să faci trecerea si cand. Ideal, vrei ca câinele să îți urmeze comenzile și când n-ai recompensă.

Dacă vrei pentru socializare, vezi că sunt tabere cu căței. Caută "dog scouts" pe Facebook. Eu am fost la băieți, în Făgăraș, un week-end, pe mine nu m-a ajutat prea mult, dar dacă ai un câine prietenos, si esti la inceput cu dresajul, e super.

#4270
richi_e

richi_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,924
  • Înscris: 02.02.2007
dresajul se face dupa varsta de un an! la unii masculi, chiar si mai tarziu!
pana atunci, doar il faci sa aiba incredere in tine, cat mai multa!
iar dresajul cu presiune pe caine nu e ptr oricine si ptr orice caine! din asta ies multi caini agresivi!

joaca, plimbari. daca ii place jucarie/minge, exploateaza la maxim acest lucru.
daca nu, incepi cu mancare ca recompensa( cremwusti taiati in bucatele mici, pe care i le dai mai des la inceput, mai rar in timp)
dar rezultatul depinde foarte mult si de ce poate cainele :) la fel ca la oameni, unii au capacitate de invatare mai mare decat altii!
ti-o spune cineva care creste caini de lucru, cu o inteligenta mult peste medie. si cu oarece experienta :) am vazut destul caini stricati de dresor sau de stapan!

#4271
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012

View Postrichi_e, on 03 decembrie 2022 - 14:34, said:

dresajul se face dupa varsta de un an! la unii masculi, chiar si mai tarziu!
La ce gen de dresaj te referi?
Disciplina de baza o incepi cat mai devreme. Si fara presiune.
Ca sa-l faci "caine de lucru" e un pas pe care putini il vor face.

#4272
SPX808

SPX808

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 679
  • Înscris: 18.06.2016
Nu o sa citez fiecare postare in parte; voi incerca sa raspund in mare.

Aloc timp destul catelusei. Cum ziceam si in alte postari, stie "sezi", "culcat", "da labuta" si "asteapta". Fac frigul cam 2 ore pe zi. Probabil ca peste cativa ani o sa il resimt in oasele mele care acum inca sunt relativ tinere. Nu reusesc in niciun fel sa o invat sa nu mai sara pe noi, dar inca muncim la asta. Are apucaturi de cotaiala si tot calare pe noi este. Cand incepem joaca, treaba se sfarseste cu dintii ei in gleznele mele sexi. Incerc sa ii canalizez energia pe jucarii, dar le ignora cu desavarsire.

Oricum am discutat cu un alt dresor. Treaba sta cu totul altfel. Sedintele se fac in prezenta stapanului (mai putin doua-trei sedinte unde se fixeaza comenzile pe care deja le stie). El este de parere ca patrupedul trebuie sa inceapa cat mai devreme. Nu mi-a enumerat nicio metoda din cele prezentate de primul dresor. In plus, se fac si sedinte de socializare, ceea ce ma incanta in mod deosebit.

Am inceput si noi in sfarsit plimbarile, dar este tare fricoasa in prezenta altor caini. Totusi, si-a facut un prieten, un Schnauzer de 6 ani. El nu prea are chef de joaca, dar cand e muscat de urechi, o pune la punct pe domnisoara noastra, care prinde curaj nemaipomenit cand este lasata sa isi faca numarul. Sincer mi-este si mie teama de intalnirea cu alti caini, dar probabil cu timpul ma voi obisnui.
Mare parte din plimbari sunt cu mainile in gura ei. Este un aspirator de mizerii, dar sper ca voi reusi sa o invat sa nu mai bage tot in gura.

Va las si o poza facuta in urma cu o saptamana.

Attached Files


Edited by SPX808, 05 December 2022 - 18:27.


#4273
richi_e

richi_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,924
  • Înscris: 02.02.2007

View PostTS030, on 05 decembrie 2022 - 16:31, said:

La ce gen de dresaj te referi?
Disciplina de baza o incepi cat mai devreme. Si fara presiune.
Ca sa-l faci "caine de lucru" e un pas pe care putini il vor face.
ala nu e dresaj, e educatie!
si dresajul de obedienta (BH) e tot un dresaj specilalizat si nu e la indemana oricarui propietar!

Edited by richi_e, 05 December 2022 - 20:21.


#4274
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

View PostSPX808, on 05 decembrie 2022 - 18:26, said:

Mare parte din plimbari sunt cu mainile in gura ei. Este un aspirator de mizerii, dar sper ca voi reusi sa o invat sa nu mai bage tot in gura.

Aici depinde și de tine. Câinii explorează cu gura, că mâini n-au. Pietre, diverse obiecte, ambalaje, este normal să le ia în gură, să vadă ce-i cu ele, după care le scuipă. Este bine să o lași să treacă prin procesul ăsta, decât să îi scoți din gură fiecare pietricică.
Despre resturi alimentare de pe jos, majoritatea câinilor le mănâncă. Este în natura lor. Învățat comanda "lasă", pe care o poți folosi atât la a împiedica câinele să ia chestii în gură, cât și la a lăsa lucruri din gură, odată ce le-a luat.

View PostSPX808, on 05 decembrie 2022 - 18:26, said:

Am inceput si noi in sfarsit plimbarile, dar este tare fricoasa in prezenta altor caini. Totusi, si-a facut un prieten, un Schnauzer de 6 ani. El nu prea are chef de joaca, dar cand e muscat de urechi, o pune la punct pe domnisoara noastra, care prinde curaj nemaipomenit cand este lasata sa isi faca numarul. Sincer mi-este si mie teama de intalnirea cu alti caini, dar probabil cu timpul ma voi obisnui.

Când e pui, este destul de "safe". Un câine adult trebuie să aibă probleme grave pentru a disciplina serios un pui. În general, disciplinarea constă în mârâit, lătrat, clănțănit în aer. Dacă există mușcătură propriu-zisă, eu n-aș mai lăsa un pui pe lângă câinele ăla.
Socializarea asta, unde încerci să cauți tot mai mulți câini, mi se pare un cuțit cu două tăișuri. Da, câinii găsesc plăcere în a interacționa cu alți câini. Dar și crează o situație în care câinele va vrea, în orice moment în care vede un câine, să se ducă la el. Nu va mai asculta de tine, oricât de mult ai vrea să îți faci simțită prezența, pentru că valoarea cea mai mare în interacțiunile ei este în întâlnirea altor câini.
Eu prefer să am un grup de 3-4 câini cu care se joacă câinii mei, câini pe care îi cunosc foarte bine. Nu îi las să se miroasă cu alți câini la plimbări, sau să interacționeze cu alți câini. Nu îmi place faza cu "E prietenos? Hai să-i lăsăm să se joace". Inevitabil, ajungi la stăpânul ăla care-i orb la comportamentele tâmpite ale câinelui lui.

View PostSPX808, on 05 decembrie 2022 - 18:26, said:

Aloc timp destul catelusei. Cum ziceam si in alte postari, stie "sezi", "culcat", "da labuta" si "asteapta". Fac frigul cam 2 ore pe zi. Probabil ca peste cativa ani o sa il resimt in oasele mele care acum inca sunt relativ tinere. Nu reusesc in niciun fel sa o invat sa nu mai sara pe noi, dar inca muncim la asta. Are apucaturi de cotaiala si tot calare pe noi este. Cand incepem joaca, treaba se sfarseste cu dintii ei in gleznele mele sexi. Incerc sa ii canalizez energia pe jucarii, dar le ignora cu desavarsire.

Încearcă să incluzi și exerciții de "impulse control". Asta include să aștepte înainte de a mânca sau înainte de a-i permite să se ducă după o jucărie, să aștepte când deschizi o ușă. Ca să creezi distanță, poți folosi o undiță (flirt pole). Atașez un link cum îți poți face tu una acasă, cu o coadă de mătură și niște sfoară:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/UA5HBP0X3i4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Fiecare câine are ceva ce preferă în materie de jucării. Dacă preferă să muște, probabil i-ar plăcea mai mult jucăriile de tip "tug", de sfoară, din diverse materiale, de care să poată trage. Aici e important cum o înveți să se joace cu ele. La început, câinele trebuie să "câștige" mereu. Când trage de jucărie, trebuie să-i dai drumul și să-l lași să câștige. Așa capătă încredere și plăcere în a juca jocul.

#4275
binox

binox

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,260
  • Înscris: 17.02.2008

Quote

Am inceput si noi in sfarsit plimbarile, dar este tare fricoasa in prezenta altor caini.
E normal la inceput dar e bine sa o socializezi. Frica se poate transforma mai tarziu in agresivitate. Cred ca cel mai simplu e sa o duci in tarcurile de catei. Daca nu nimeresti ok din prima (de ex nimeresti cu un caine care o agreseaza constant),incerci in alt tarc sau la ore diferite cu alti caini. Fiind pui ar trebui sa-i fie usor sa se integreze. Trebuie sa fii si tu un pic atent la inceput dar sa o lasi sa se descurce singura pe cat posibil.

Quote

Este un aspirator de mizerii, dar sper ca voi reusi sa o invat sa nu mai bage tot in gura
Daca nu le inghite n-ar trebui sa-ti faci prea multe probleme, pe masura ce creste va renunta la acest obicei. Daca are tendinta sa le inghita trebuie lucrat intensiv sa renunte la acest obicei ca pot aparea complicatii urate de la inghitit diferite prostioare.

Quote

Nu va mai asculta de tine, oricât de mult ai vrea să îți faci simțită prezența, pentru că valoarea cea mai mare în interacțiunile ei este în întâlnirea altor câini
Probabil depinde de la caine la caine, eu nu am aceasta problema, o las sa interactioneze cu orice caine care nu e agresiv(bineinteles daca si celalalt stapan permite). Poate si pentru ca interactioneaza des cu alti caini aceste intalniri nu mai sunt asa valoroase incat sa ma ignore.

#4276
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

View Postbinox, on 08 decembrie 2022 - 14:59, said:

Probabil depinde de la caine la caine, eu nu am aceasta problema, o las sa interactioneze cu orice caine care nu e agresiv(bineinteles daca si celalalt stapan permite). Poate si pentru ca interactioneaza des cu alti caini aceste intalniri nu mai sunt asa valoroase incat sa ma ignore.

Depinde și de vârstă. Când sunt sub 1 an, trec prin diverse perioade, iar o parte din perioada de a fi căței mici este când caută experiențe noi. Dacă ați avut cățelul de mic, sigur a fost perioada, pe la 4-5 luni, când câinele stătea lipit de voi, iar pe urmă, 7-8 luni, când vi se pare că vrea să fie oriunde altundeva decât lângă voi. Dacă îi satisfaci dorința de a interacționa cu alți câini în perioada aia, va începe să caute interacțiunile alea din ce în ce mai mult.
Că ai un câine de 4 ani, pe care-l lași să stea cu toți câinii, în general, nu-și va schimba comportamentul, nu va trage în lesă spre alți câini sau ceva de genul.

Eu prefer, pentru câinii mei, interacțiuni cu câțiva câini, pe care-i cunosc. În rest, nu-i las sa se miroasă cu alți câini, sau să se joace cu câini pe care nu-i știu. Dar da, depinde și de câine.

#4277
binox

binox

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,260
  • Înscris: 17.02.2008
O am de la 3 luni, acum are 1 an si 8 luni.
Situatiile in care nu vine din prima cand o strig sunt rare, deobicei cand i se declanseaza instinctul de pradator, de exemplu daca suntem la padure si simte/vede vreun animal o mai zbugheste cate o data si nu vine din prima dar nu se indeparteaza prea mult.
De multe ori iesim impreuna cu cineva care are o copoita ardeleneasca cu 1 an mai mare. Se stiu de la tarc, se impaca bine, Aia fiind caine de vanatoare( ca rasa doar ca nu a vanat niciodata) are instinctele de urmarire mult mai puternice si cand simte vreo urma ia distanta rapid. A mea se duce in prima faza dupa ea dar dupa 100m maxim se intoarce chiar daca nu o strig. Copoita se duce si +2km pana incepe sa se intoarca, stim asta ca are gps pe radio si stapanul o urmareste ca sa nu o piarda.

#4278
SPX808

SPX808

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 679
  • Înscris: 18.06.2016

View PostSPX808, on 28 noiembrie 2022 - 10:17, said:

Si bestia creste si creste. Din 18.11.2022, de la 6,3 kg, azi a ajuns la 7,7 kg.  Daca mentine ritmul asta, cred ca pana la sfarsitul anului ajunge la 12 kg.
La multi ani!
Cum banuiam, a ajuns la 11.8 kg, cantarita in 27.12.2022. Pare ca procesul de crestere a mai incetinit, avand in vedere ca nu mai dau drumul tot a treia zi la cate o gaura din zgarda. Am trecut cu bine si peste mizeriile ce se intampla la revelioane; am bagat-o in casa pe la 18 seara. A trebuit sa o tin pana ieri in casa, pentru ca nu terminau cu bombele. In 26.12 a tras o mare spaima, din cauza unor idioti ce au dat cu artificii aproape de casa noastra. Doua zile a fost complet traumatizata, s-a lovit si la o laba in disperarea ei de a cauta un loc de ascuns. Mare noroc ca am fost acasa ca altfel cine stie cum o gaseam. Oricum am fost si la veterinar pentru deparazitare, iar acolo au consultat-o si nu era nimic rupt si nici nu avea rani.

A inceput sa schimbe si dintii, dar e innebunita sa ne muste/agate din cauza asta. Muncim mult sa o strunim si sa nu ne pierdem rabdarea, dar vom da timp timpului. Sunt convins ca dupa aceasta perioada se va linisti si ne vom vedea de plimbarile noastre tot mai lungi. Ieri dupa 1,5 ore era terminata, fiind prima oara cand efectiv nu mai voia sa mearga.

#4279
CV03BTF

CV03BTF

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 07.02.2022
Am placera sa va salut. In cursul saptamanii viitoarea  astept cu nerabdare  fericitul eveniment !   In data de 17 St.B ul meu de 3 ani si jumatate  implineste 2 luni  de la prima monta! Se ofera cineva cu experienta sa ne fie ,,nas,, virtual in privat.? Putin ingrijorat de proportiile luate! Cineva ma sfatuia sa reduc cantitatea de mancare  pentra ca puii sa  nu creasca foarte mari si sa creeze probleme mamei la fatare. Totusi  din  subiectele  gasite pe internet , recomandarea este ca  portia de mancare sa fie aproape dublata si de calitate! Locatia este putin  cam departe de oras si  imi este greu sa apelez la un veterinar. In plus nu  sunt prezent in locatie decat  cateva ore pe zi. Cusca ( pe masura ei )  este  anvelopata cu polistiren, paiele schimbate, sub paie am mai amplasat o placa de polistiren. Cochetez cu ideea de a monta  sub un  placaj  montat pe interior in spatele custii  a unei folii  termoelectrice modelul folosit sub parchet. Ma tem insa sa nu fac mai mult rau.

Attached Files



#4280
binox

binox

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,260
  • Înscris: 17.02.2008

Quote

Cochetez cu ideea de a monta  sub un  placaj  montat pe interior in spatele custii  a unei folii  termoelectrice modelul folosit sub parchet
Parerea mea e sa nu pui incalzire la cusca. E o rasa cu o buna rezistenta la frig si cel putin pana acum iarna a fost neobisnuit de calda. Cusca izolata si corpul blanos al mamei ar trebui sa fie o protectie suficienta pentru pui. Caldura in plus ar putea diminua rezistenta la frig a puilor si ar fi pacat avand in vedere rasa.

#4281
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010
Trebuia sa o dai la monta in luna mai, nu in noiembrie. Puii se dezvolta mai bine daca au soare. Ai grija cu cateaua ca dupa fătare poate sa faca o cădere de calciu si ii paralizează trenul posterior ( nu permanent). Sper ca ai vitaminizat-o pe perioada gestației. Si, da, exista riscul ca primul pui care intotdeauna e cel mai mare sa ramana blocat pe canal . A patit-o fosta mea catea dar locuiam la 2 minute de cabinet si a venit veterinarul si a rezolvat-o ca altfel putea sa moara si ea si puii.

#4282
CV03BTF

CV03BTF

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 07.02.2022

View PostFreddy12, on 17 ianuarie 2023 - 21:52, said:

Trebuia sa o dai la monta in luna mai, nu in noiembrie. Puii se dezvolta mai bine daca au soare. Ai grija cu cateaua ca dupa fătare poate sa faca o cădere de calciu si ii paralizează trenul posterior ( nu permanent). Sper ca ai vitaminizat-o pe perioada gestației. Si, da, exista riscul ca primul pui care intotdeauna e cel mai mare sa ramana blocat pe canal . A patit-o fosta mea catea dar locuiam la 2 minute de cabinet si a venit veterinarul si a rezolvat-o ca altfel putea sa moara si ea si puii.
Cand am dat-o la monta, una din persoanele cu care ma stafuiesc in acest domeniu mi-a spus ca cai mai robusti catei la aceasta rasa sunt cei fatati iarna! Apoi  ma dispera!. Cauta cel mai mic prilej si  cale sa evadeze si o gaseam prin curtile oamenilor care aveau caini si la un km departare. Cateodata  veneam tarziu  aproape de miezul noptii  profita de portita deschisa si disparea cate 2 ore. Nu am tinut-o legata  desi poate ar fi trebuit.  Daca consulti  2 proprietari de caini cu experienta  pe internet sau din localitate  sunt sanse mari  pentru ca  sa se contrazica in buna parte. Inteleg optica dvs .. care corespunde cu a mea, in sensul ca  abordam  aceste probleme cu sufletul, dar multi din oamenii locului au o viziune pragmatica... spartana !. Pe un vant cumplit.. dupa miezul noptii a fatat... intr-o magazie pe jumatate dezafectata!

#4283
CV03BTF

CV03BTF

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 07.02.2022
Avem o mamica sanatoasa si 6 pui frumosi!. Mamica mananca de rupe, parca nu ar fi mancat de o saptamana. Primeste  ficat si splina de porc la gratar  in sange si oase de porc ( garf )  Gaturi de pui  usor fierte. Boabele sunt bani aruncati desi am incercat  multe sortimente. Mai primea daca amestecam cate 2..3 oua, dar acum refuza! Ce parere aveti de  plamanii de porc..?  Ma gandesc sa-i trec prin masina de tocat la carmangerie si sa incerc cu morcov si paste fainoase .

#4284
richi_e

richi_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,924
  • Înscris: 02.02.2007
normal ca nu mai manca mancare uscata, dupa ce sa invatat cu carne!
problema e ca e greu de controlat cantitatea/necesarul din mancare cruda, fata de mancarea uscata!
apoi e si mai mult de munca :)
amesteca boabele cu mancarea gatita/carne.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate