Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Despre CAINI

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
4360 replies to this topic

#4231
SPX808

SPX808

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 679
  • Înscris: 18.06.2016
Salutari. Am cules un sac de pureci de pe marginea strazii, acum vreo doua saptamani. Nu m-a lasat inima sa o las acolo. Era vai de capul ei, treceau masini pe langa nasul ei. Nu era nici urma de ma-sa prin zona, sau alti pui, iar in zona respectiva (pe margine de DN) erau niste resturi de paine si pufuleti, semn ca cineva a aruncat-o si a lasat-o acolo sa se descurce.
Am fost cu ea la veterinar, mi-au spus care are aproximativ 2 luni. Avea 1,5 kg la prima cantarire, acum este la aproape trei kg. Ei mi-au dat o idee cam la ce talie ajunge, dar vreau sa va intreb si pe voi. Ei bine, ce ma asteapta?

Attached Files



#4232
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015
E cam greu să-ți dai seama, are și cam multă blană, nu prea se văd cât de mari sunt labele. În general, după asta îți dai seama. Dacă un câine are labele vizibil disproporționate față de corp, sunt mult mai mari, va fi un câine de talie mare.
Eu tind să cred că, cel mult va fi un câine de talie medie, care nu va sări de 15 kg.

#4233
SPX808

SPX808

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 679
  • Înscris: 18.06.2016
Multumesc pentru raspunsul rapid. Mai atasez o poza, facuta chiar ieri. Era cu labuta asezata pe geam. Se cerea in casa Posted Image

Mie nu imi pare deloc disproportionata, din acest punct de vedere. Dupa ce (sau daca) primesc mai multe raspunsuri va spun si ce mi-au zis doi veterinari.

Attached Files


Edited by SPX808, 17 October 2022 - 13:43.


#4234
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015
Spune și ce-au zis veterinarii acum, chiar sunt curios.

#4235
SPX808

SPX808

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 679
  • Înscris: 18.06.2016
Nu voiam sa influentez eventuale raspunsuri, dar opinia generala este ca vietatea va fi de talie medie. Primul veterinar mi-a zis ca medie spre mare (la 20-25 kg), iar celalalt mi-a zis ca va fi de talie mica spre medie. Mi-e greu sa cred ca va fi mica, totusi. Opinii diverse. Greu de deslusit cand habar nu ai cine sunt parintii. Oricum pare un caine docil. Este nazdravana, ca orice pui.

Bine, opiniile sunt impartite si cand vine vorba de stat afara. Unul mi-a sugerat sa o tin numai in casa pana termina schema de vaccinare, unul ca o pot lasa afara inca din prima noapte. Momentan doarme in baie, dar nu o pot lasa la nesfarsit acolo. O mai scot prin mica noastra curte si atat.

Edited by SPX808, 18 October 2022 - 21:04.


#4236
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010
Dupa masca pare corcit cu vreun husky. In urma cu aproape 23 de ani am gasit si eu sub masina un pui mic de 1,5-2 luni, fetita. Nu o puteam lasa in strada ca era ianuarie si se anunțase ger de -10 grade pentru noaptea respectiva. Am dus-o la veterinar si a cântărit-o, avea 2,5 kg iar la maturitate a ajuns la vreo 21-23 kg.

#4237
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010
Sau corcit cu malamut de Alaska caz in care va fi mai mărișor. Dar are urechile căzute ceea ce ar duce la un pui de carpatin dar acestia se fac foarte mari.
In prima poza e un pui de ciobanesc carpatin iar in a doua e un pui de malamut.

Attached Files



#4238
SPX808

SPX808

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 679
  • Înscris: 18.06.2016
Multumesc, dar sper sa te inseli. Am cautat poze cu ciobanesti carpatieni si mi se par imensi, in raport cu puiul asta, la aceeasi varsta. Cateaua mi-a devenit draga, dar nu imi pot permite sa tin asa un caine. Cel putin nu la 100 mp.

#4239
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010
E corcitura, nu o sa fie cat un carpatin veritabil. Cred ca va avea vreo 20 de kg.  Eu am unul care e corcitura de rotweiler cu …. cred ca teckel. Are spre 30 de kg si avand picioare scurte inaltimea nu trece de 45 cm. Are un corp solid, compact de rott dar botul si labele sunt de soricar. Schnauzerul meu la 2luni si jumatate avea 4kg si ca adult a ajuns la 20kg dar fiecare caine are alt ritm de crestere.

#4240
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

View PostSPX808, on 18 octombrie 2022 - 21:00, said:

Nu voiam sa influentez eventuale raspunsuri, dar opinia generala este ca vietatea va fi de talie medie. Primul veterinar mi-a zis ca medie spre mare (la 20-25 kg), iar celalalt mi-a zis ca va fi de talie mica spre medie. Mi-e greu sa cred ca va fi mica, totusi. Opinii diverse.

N-ai de unde ști cu siguranță, pentru că nu îi știi vârsta exactă. Dar, având în vedere greutatea la aprox. 2 luni, sunt slabe șanse să fie de talie mare.
Al meu Malinois, al 2,5 luni avea cam 6 kg.

View PostSPX808, on 18 octombrie 2022 - 21:00, said:

Bine, opiniile sunt impartite si cand vine vorba de stat afara. Unul mi-a sugerat sa o tin numai in casa pana termina schema de vaccinare, unul ca o pot lasa afara inca din prima noapte. Momentan doarme in baie, dar nu o pot lasa la nesfarsit acolo. O mai scot prin mica noastra curte si atat.

Dacă n-ai un istoric de parvoviroză în curte, nu ți-au mai murit căței în trecut de asta, acolo, nu prea ai ce risca dacă o scoți în curte. O poți duce cu mașina pe-afară, o poți chiar lăsa prin anumite zone (Dedeman, de exemplu). De evitat zonele frecventate de câini, în special câini vagabonzi. Parvoviroza se transmite prin fecale, câinele infectat își face nevoile printr-o zonă, iar alt tău ia contact cu acele fecale, ori mănâncă de prin jur, ori mănâncă chiar fecalele respective.

View PostSPX808, on 18 octombrie 2022 - 21:59, said:

Cateaua mi-a devenit draga, dar nu imi pot permite sa tin asa un caine. Cel putin nu la 100 mp.

Dimensiunea câinelui nu are treabă cu spațiul. Îi poți oferi unui câine 5000 mp, dacă nu te ocupi tu, activ, de el, nu e ca și cum o să alerge până cade lat, de unul singur, sau o să se stimuleze mental, o să se dreseze singur. La fel, poți să stai în garsonieră, dacă stimulezi câinele, acasă nu trebuie să facă altceva decât să doarmă, iar când termină de dormit, să moțăie. Am doi câini foarte energici, la apartament, dar dedic, zilnic, aproximativ 4 ore, câinilor, dresaj, joacă, plimbari. N-o să vezi la mine acasă chestii roase, să am probleme cu vecinii că latră câinii, sau alte nebunii.

Câinii ținuți la curte deseori devin instabili și ciudați, latră la fiecare zgomot, sunt fricoși, iar asta e pentru că nu sunt socializați, stăpânii nu îi plimbă, nu îi dresează, nu interacționează cu ei, îi lasă în bătătură și le dau mâncare. Sunt unii câini care se pot acomoda cu situația asta, dar mulți au nevoie de mai mult.

Dacă vrei să faci ceva ok pentru câine, e să nu-l tratezi ca pe un câine de curte, și să-l plimbi, să-l socializezi puțin cu mediul din jur, va fi un câine mult mai liniștit și mai deschis.

Edited by SmurfK, 19 October 2022 - 20:57.


#4241
SPX808

SPX808

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 679
  • Înscris: 18.06.2016
Nu am avut niciun animal in curte. Doar pisici ce au fost in trecere.

Pai eu asta imi doresc. Sa termin cu schema de vaccinare cat mai repede, sa iesim afara, sa vedem lumea. Cand o sui in masina, nu misca din loc. Cred ca are si un pic rau de masina. A doua zi dupa ce am gasit-o si am dus-o la veterinar, a dat afara ce mancase. A fost singura data.

Crede-ma, ii dedic timp. Stie deja comenzi ca "sezi" si "culcat". Inca lucram la "stai" si "vino". Bine, totul e pe baza pe de recompensa. Acum cand se pune in sezut langa mine, stiu ca asteapta o bobita din mancarea ei. E incredibil cat de repede invata. E ca un burete. Mai lucram sa se invete cu lesa, dar ea nu vede decat motiv de rontait. Ieri, spre exemplu, a descoperit vantul. A fost tare haioasa.

Edited by SPX808, 20 October 2022 - 07:18.


#4242
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010
Ai mare noroc cu un caine atat de inteligent si mai ales dornic sa te asculte. Asa sunt ciobanestii. Cainii din rasele nordice sunt mai independenți si trebuie lucrat mult ca sa ai rezultate bune. Am avut un catel acum zeci de ani care era tot asa. Cand mi l-a adus fiica-mea din parc arata a ciobanesc german dar cand s-a facut adult avea doar 6-7 kile si o coada de pechinez. In rest, destept, ascultator si foarte bun de paza.

#4243
SPX808

SPX808

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 679
  • Înscris: 18.06.2016
Nu este dornica sa ma asculte deloc cand se apuca de sapat in gradina. Acolo duc cele mai mari lupte, Dar o iau pe sus si o mut in alta parte, in 3-4 secunde este inapoi unde sapa. Mai ridic tonul, mai bat din palme, dar nu vreau sa ii fac educatie cu ziarul. Nu vreau sa o sperii si nici sa o fac sa devina agresiva. Latra doar cand este frustrata. Inca nu si-a descoperit vocea. Vecinii mei au un Samoyed, iar la varsta pe care o are catelul nostru, facea o mare zarva. Si acum face la fel, ba chiar este extrem de geloasa de cand am adus un catel in curtea noastra. Veterinarul mi-a spus ca este un caine echilibrat, dar sa vedem cand mai creste. Cand este pe masa veterinarului, ii cam tremura funduletul, dar la vaccin nu a chitait nimic.

Edited by SPX808, 20 October 2022 - 09:31.


#4244
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010
Sa-ti traiasca si sa mai pui poze cu ea peste o luna sa vedem cum creste.

#4245
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

View PostSPX808, on 20 octombrie 2022 - 07:17, said:

Pai eu asta imi doresc. Sa termin cu schema de vaccinare cat mai repede, sa iesim afara, sa vedem lumea. Cand o sui in masina, nu misca din loc. Cred ca are si un pic rau de masina. A doua zi dupa ce am gasit-o si am dus-o la veterinar, a dat afara ce mancase. A fost singura data.

E comun, să știi, rău de mașină când sunt căței, de cele mai multe ori le dispare când mai cresc.

View PostSPX808, on 20 octombrie 2022 - 09:30, said:

Nu este dornica sa ma asculte deloc cand se apuca de sapat in gradina. Acolo duc cele mai mari lupte, Dar o iau pe sus si o mut in alta parte, in 3-4 secunde este inapoi unde sapa. Mai ridic tonul, mai bat din palme, dar nu vreau sa ii fac educatie cu ziarul.

Trebuie să lucrezi la comanda "lasă".

Începi așa:
Tii o bobiță în palmă, când câinele apropie botul să o ia, închizi pumnul. O să înceapă să încerce cu dinții, să își bage botul, să ia bobița, dar, la un moment dat, o să își îndepărteze botul de pumnul tău. Fix în momentul ăla marchezi, "bravo", și îi bobița. Și repeți introduci și comanda "lasa", sau cum vrei tu, și o să vezi, că se va obișnui să nu mai încerce să ia bobița când îi spui. Pe urmă repeți cu palma deschisa, pe urma cu bobița pe pamant, eventual cu jucării, cu alte obiecte.
Ei bine, asta se aplică când începe să sape, sau să ronțăie chestii pe care nu are voie, îi poți spune "lasă", iar când se oprește din săpat/ronțăit, să o recompensezi.

Pentru început, poți să o ai mereu în lesă, să o tragi, să o recompensezi când își pierde interesul.

La câini este foarte important să îi faci pe ei să ia o decizie. Dacă îi ridici, tragi de ei, încerci să-i sperii, nu va funcționa. Trebuie să găsești o metodă să îl faci pe el să decidă "nu mai sap acum", și să marchezi acel comportament.

View PostSPX808, on 20 octombrie 2022 - 09:30, said:

Cand este pe masa veterinarului, ii cam tremura funduletul, dar la vaccin nu a chitait nimic.

Probabil pentru că s-a blocat. Unii fac asta. Sunt speriați, dar se sperie așa rău, încât nu mai pot lua decizia "luptă sau fugi", asa ca încremenesc. Când sunt în starea aia nu mai iau recompense, și nici nu prea mai simt durere, e eliberată foarte multă adrenalină, nu prea mai simt nimic, dar nici nu poți face nimic cu ei.

View PostSPX808, on 20 octombrie 2022 - 07:17, said:

E incredibil cat de repede invata. E ca un burete.

Așa sunt pana pe la 3-4 luni. Pe urmă încep să descopere că sunt chestii mai interesante în jurul lor decât să stea să te asculte pe tine într-una. Așa-numita "adolscență". Posted Image

Edited by SmurfK, 20 October 2022 - 10:51.


#4246
SPX808

SPX808

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 679
  • Înscris: 18.06.2016
Multumesc mult de sfaturi. Conteaza enorm.

Cand ne intoarcem de la veterinar, in maxim 2-3 minute isi revine. Stie ca este acasa si incep nazbatiile. Ma asteptam sa ii fie rau dupa primul vaccin, dar a fost totul in regula. Sper sa fie si la urmatoarele asa.

O sa pun mai pun si poze, fiti convinsi Posted Image

Edited by SPX808, 20 October 2022 - 11:36.


#4247
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010
Când mai creste il poți angaja la recoltat cartofi.
https://www.facebook...3?s=yWDuG2&fs=e

#4248
speedyspeed

speedyspeed

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 12.02.2008
Buna tuturor,
Detin un Bischon Maltez, in varsta de 2 anisori,
as fi curios sa aflu ce mancare dati/recomandati, cei care detineti catelusi asemenatori.
Nu stiu daca de la mancare sau altceva, isi linge/scarpina piciorusele.
La cabinet mi-au spus ca sunt mici puricei si de la asta ar fi, i-am pus pipeta in acest sens, dar el continua sa se linga/scarpine pana isi face rana. Ii dau si cu ceva spray tot de la doctor, dar nimic.
Cainele este activ, se comporta normal, de mancat, mananca Royal Canin Mini.
Daca aveti ceva pareri, recomandari mi-ar fi de ajutor.
Multumesc

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate