Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Despre CAINI

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
4360 replies to this topic

#3781
marxsovignon

marxsovignon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 530
  • Înscris: 11.03.2016
Mulțumesc. E un câine de talie mijlocie, cam 60 cm înălțime. Doar dedeman prin zona.

Edited by marxsovignon, 23 September 2018 - 14:45.


#3782
csi1

csi1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,173
  • Înscris: 05.09.2007
Am un malamut de 8 ani pe care l-am gasit aproape mort . S-a intamplat prin iulie cand eram eram cu el in padure si a disparut dar nu mi-am facut griji pentru ca de obicei venea repede inapoi. Dupa un timp am auzit in departare o harmalaie de caini si cineva care fluiera/zbiera , mi-a dat seama ca se intampla ceva si am alergat in directia aia. Cand am ajuns l-am gasit intr-o balta de sange si nu se mai putea ridica. Am sunat dupa ajutor dar nu l-am putut transporta decat cateva sute de metri pana s-a rupt patura in doua. Cand e uscat ajung usor cu un 4 x 4 dar in iulie a fost vremea ploioasa si nu puteam urca cu masina acolo.
L-am abandonat dupa ce am stat cu el pana aproape de miezul noptii. A doua zi pe la 5 dimineata cand s-a luminat m-am intors  cu gandul sa-l ingrop dar supriza a fost ca traia ,s-a ridicat si a mers pe picioare pana acasa.
Am chemat imediat veterinarul(o dna) care l-a tuns/tratat cat de cat vreo cateva zile la rand. Se pare ca a fost lovit in cap si peste  gura(i-a rupt si un canin) , cand l-am gasit ii curgea sange din nas, gura si urechi.Nu avea decat 2 urme de colti langa urechi.
In prezent e mai bine dar cred ca a ramas surd si are caninul dreapta jos iesit in afara, dna veterinar l-a anesteziat dar nu a putut sa il extraga ca nu a stat . Acum sotia incearca sa gaseasca pe altcineva, cainele e la tara si e greu de transportat ca e mare.
Nici acum nu mi-am revenit din socul trait atunci dar ma bucur ca nu l-am vazut pe cel care a facut asta. Probabil omul si-o fi aparat cainii sau l-a confundat ce vreun lup. A 2-a zi am fost in zona si am dat de un batran care are o cabana izolata , era speriat cand m-a vazut si a jurat ca nu a fost el.

Attached File  20180710_192537.jpg   535.95K   37 downloadsAttached File  20180710_214433.jpg   368.33K   36 downloadsAttached File  20180716_074112.jpg   405.22K   35 downloads

Edited by csi1, 29 September 2018 - 04:00.


#3783
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,691
  • Înscris: 21.08.2008
Pe 5.11 cainele meu (schnauzer pitic) implineste 7 luni. In cca 2 saptamani se termina Acana, sa mai iau un sac de 6Kg avand in vedere varsta si greutatea (6,2kg) sau sa o trec pe mancare de adult dupa ce termin Acana? Am luat deja Taste of the Wild.
Mesele am inteles ca dupa 6 luni se reduc la 2 pe zi, acum mananca strict la 8-14-20 exact cat trebuie, cca 35 de grame. Sa reduc la doua mese sau sa las 3 pana pe la 10 luni-1 an?
Cica rasa asta nu se tunde, am fost la veterinar si au tuns-o pe spate si lateral, sunt poze pe net cum ar fi specificul. Mie imi place botul imblanit... Ma gandeam sa iau ceva scule de trimat/toaletat, am mai intrebat dar nu am primit nici macar o recomandare, un punct de plecare.
II dau acum Condrovet, are o ureche pe care o tine ridicata, una fiind cazuta, sa vedem daca se rezolva. In rest e nebuna rau de tot...

#3784
Ssssssss18

Ssssssss18

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 11.03.2018
Sper ca aici sa gasesc ceva sfaturi bune sau macar niste cuvinte de incurajare.
Am adoptat de curand un caine de pe strada, are in jur de 7 luni. Totul a fost bine, invatam sa mergem in lesa, sa facem afara, totul cu rabdare si iubire, dar pana in momentul cand a trebuit sa ramana singura acasa. Prima data am lasat-o doua ore, a plans putin iar apoi s-a potolit si a dormit. Peste cateva zile a venit momentul sa ramana iar singura, doar ca de data asta a plans si a urlat 2 ore non-stop.Am mai incercat o jumate de ora si la fel. Acum plange si daca fac lucruri prin casa, daca intru la baie. Nu stiu ce sa mai fac, am citit tot ce se poate si se pare ca are anxietate de separare. Incerc sa pun in practica tot ce citesc dar unele lucruri se bat cap in cap. Este foarte fricoasa, daca o cert se sperie si cand incerc sa pun mana pe ea face pipi pe ea. Problema este ca si eu am intrat in panica si parca ma simte. Pur si simplu nu stiu ce sa mai fac, ma simt rau fizic si psihic chiar mi-e frica sa nu intru in depresie. Am adopat-o sa-i fac un bine si acum simt ca parca o chinui.

#3785
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

View PostSsssssss18, on 07 noiembrie 2018 - 15:33, said:

Sper ca aici sa gasesc ceva sfaturi bune sau macar niste cuvinte de incurajare.
https://www.animalzo...-dupa-ce-pleci/

Im aduce aminte de prima mea catea, dar avea o scuza, era mica si fusese despartita de mama ei si de fratiori. Nu a stat linistita decat cand i-am adus culcusul langa patul meu, dar s-a obisnuit pana la urma sa stea singura. In prima seara, cand o lasasem singura, nu am inchis ochii o clipa, la un moment dat ma gandeam serios sa o inchid in beci ca sa nu o mai aud.

Plimba-l pana oboseste si apoi lasa-l singur, sa vezi ce se intampla. O sa doarma, sper.

#3786
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,192
  • Înscris: 09.01.2008
Psihologia canina e destul de complexa. Pt a putea pleca de acasa fara probleme, atunci cand vrei sa pleci, iesi 2 minute si intoarce-te, mai stai cu ea 3-4 minute si pe urma pleaca definitiv. Nu ar strica sa-i lasi un tricou cu care ai dormit. Mirosul tau va oferi o mica garantie ca esti pe aproape. Un caine se simte in siguranta atunci cand liderul haitei, adica tu, este un exemplar alfa. Liderul trebuie sa fie hotarat, ferm, sa poata domina, sa poata trasa sarcini, poate asigura hrana si oferi protectie. Pupatul in bot nu e perceput ca gest de tandrete ci ca invitatie la urcare in ierarhia haitei. De aici confuzie, nesiguranta, teama si emotii amestecate. Atentie ce citesti. Cuvintele de baza ar fi: calm, ferm, motivare, ignorare si recompensa. Ordinea enumerarii e intamplatoare.

Edited by camsonat, 07 November 2018 - 20:08.


#3787
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010
Poate te ajuta:
https://www.animalzo...-dupa-ce-pleci/
http://www.zooland.r...e-la-caini-3959
Si cumpara neaparat aceasta carte, te va ajuta mult sa-l intelegi pe catel.
http://www.ishop.ro/...nele_24309.html

#3788
oarecare2018

oarecare2018

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 15.11.2018
salut ! am un catel de aproape 4 luni, femela, metis de talie mica ( yorkshire+bichon). In urma articolelor si recomandarilor inclin sa ma intrept spre acana small breed puppy ca hrana. Problema e ca veterinarul mi-a atras atentia ca procentul mare de proteina  nu este benefic pentru un caine de talie mica ce nu va avea o activitate fizica intensa. Exista cineva care s-a lovit de chestia asta si imi poate da o parere ? eventual recomandare. Multumesc

#3789
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010
La cainii de talie mare si foarte mare nu este recomandata o hrana cu proteine multe, nu la cei de talie mica. Da-i Taste of the Wild High Prairie Puppy Formula. Are 28% proteine fata de 33 cat e la Acana puppy

#3790
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,691
  • Înscris: 21.08.2008
Am un Schnzuzer pitic femela de 7 luni si jumatate, cu exceptia primei luni de cand am luat-o a mancat doar Acana puppy iar dupa ce termina sacul de 6kg (cam in 2 luni) cred ca o trec pe Taste of the Wild High Prairie Adult.

#3791
oarecare2018

oarecare2018

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 15.11.2018
multumesc !

#3792
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Cer si io o parere daca se poate : vreau sa-mi iau un pui de catel ( precedentul a trecut in nefiinta dupa 14 ani de prietenie , un copoi ) si ( sa nu radeti ) dar as vrea un teckel pitic cu par neted  , stau la casa am si curte si tot ce trebuie ( inclusiv un pisicut ) . Am tot citit ca e mai greu de dresat insa am timp liber sa-l educ . Va intreb daca stiti cumva ceva predispozitie la boli specifice rasei ( in afara de pedispozitia la obezitate ) de care ar trebui sa tin seama ?
Multu !

#3793
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010
Daca nu gasesti teckel pitic, cauta un pinscher pitic. E mai obedient si neavĂąnd disproporția dintre lungimea corpului si a picioarelor, nici nu are probleme cu coloana vertebrală. Important e sa gasesti o sursa sigura, sa nu iei de la inmultitori care pun cățelele sa faca pui la fiecare ciclu de calduri, organismul lor neavĂąnd răgazul necesar sa se refacă dupa gestație si alăptare. De aceea, puii proveniți din asemenea asa zise crescătorii au o imunitate scazuta cu probleme pentru viitorul proprietar, adica bani multi dati la veterinar.


Origine

Pinscherul pitic, care se intalneste si sub denumirile de Min Pin sau Zwergpinscher, este o rasa de caine de talie mica originara din Germania. Rasa a rezultat in urma incrucisarii dintre ogarul italian si teckel(dachshund). Rasa a fost incadrata de kennel club alaturi de Affenpinscher, Pinscherul austriac, Doberman sau alti caini de apropiata (mica). Pinscherul pitic este recunoscut ca fiind “king of the toys” (regele animalelor de companie de talie mica).

Edited by Freddy12, 21 November 2018 - 12:38.


#3794
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,691
  • Înscris: 21.08.2008
Am fost acum vreo luna la vet pentru deparazitarile interna si externa (Simparica), am pus problema unei urechi cazute (sau a unei urechi mereu ridicate) si a unui canin de lapte ectopic, cel din partea dreapta a cazut.
Doc era putin plictisit, a dat Condrovet (a mai luat acum vreo 2 luni altceva echivalent) dar urechile sunt tot incrucisate (una sus, alta jos) iar caninul nu are de gand sa cada, mai ca i-as pune putin anestezic si l-as scoate eu (Articaina). Cred ca o sa ma duc la altul, asta a luat scurt 50 de lei pentru nimic...

#3795
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010
Schnauzerii nu trebuie sa aiba urechile ridicate asa ca nu inteleg de ce i-a dat Condrovet. Daca era ciobanesc german ar fi fost de inteles dar asa... cred ca habar nu are de caracteristicile rasei.
Asa trebuie sa arate urechile unui schnauzer.

Attached Files


Edited by Freddy12, 21 November 2018 - 14:24.


#3796
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,691
  • Înscris: 21.08.2008
A dat si el sa isi faca vanzare. Oricum mananca Acana si ii prieste.
La toaletare nu stiau cum sa o faca, am dus poze si tot degeaba, data viitoare ma duc eu sa o las la tuns.

#3797
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005

View Postdanghetau, on 21 noiembrie 2018 - 14:03, said:

... caninul nu are de gand sa cada, mai ca i-as pune putin anestezic ....
dai ceva sa roada un os de piele ca si-l scoate singur... noi ii culegem de pe jos, sau infipti prin diever chestii de ros.


View Postdanghetau, on 21 noiembrie 2018 - 14:03, said:

...dar urechile sunt tot incrucisate (una sus, alta jos) ....
a venit "ear fairy",
maimuta mea trebuia sa aiba urechile lasate (asa e marca), rose-shaped... si ti-ai gasit le are ciulite si cand e atenta si le atinge deasupra capului...

Edited by arg, 21 November 2018 - 14:35.


#3798
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,691
  • Înscris: 21.08.2008
Nu are nici o sansa de a cadea singur. deja caninul definitiv are o pozitie palatinizata cu vreun milimetru.
Restul dintilor au erupt frumos, corect. Are la jucarii de ros, nu duce lipsa.Posted Image

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate