Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font
 Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?
 Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 

Despre CAINI

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
4360 replies to this topic

#3565
Claudiuptm14

Claudiuptm14

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 19.04.2017
Buna ziua. De cateva zile sunt fericitul posesor al unui caine ciobanesc mioritic cu carpatin ( tatal carpatin si mama mioritic ) cu varsta de 1 an. Intrebarea si rugamintea mea este legata de alimentatie, pana acum i-am dat pedigree si paine. Mananca bine dar ma gandeam ce sa-i mai dau , dar sa nu-i faca rau ? Imi cer scuze daca nu am postat unde trebuie. Multumesc , o zi buna


#3566
qawHaq1

qawHaq1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 880
  • Înscris: 14.03.2014

 Claudiuptm14, on 19 aprilie 2017 - 09:59, said:

Buna ziua. De cateva zile sunt fericitul posesor al unui caine ciobanesc mioritic cu carpatin ( tatal carpatin si mama mioritic ) cu varsta de 1 an. Intrebarea si rugamintea mea este legata de alimentatie, pana acum i-am dat pedigree si paine. Mananca bine dar ma gandeam ce sa-i mai dau , dar sa nu-i faca rau ? Imi cer scuze daca nu am postat unde trebuie. Multumesc , o zi buna
Poti continua cu pedigree, pentru adulti deja, daca are un an. Painea nu e recomandata. Daca ti-e comod sa-i faci mancare, un pilaf cu carne si legume (morcov), nu-i strica deloc, dimpotriva. Poti alterna si cu alte marci de hrana uscata, iei putin din fiecare si vezi care-i place. Va adora si un os mare de vita, din cand in cand. Il feresti de grasimi, nu sunt recomandate deloc. Sa-ti traiasca.Posted Image

Edited by qawHaq1, 19 April 2017 - 15:04.


#3567
Claudiuptm14

Claudiuptm14

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 19.04.2017
Multumesc mult de raspuns

#3568
st3fan19

st3fan19

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,759
  • Înscris: 02.03.2008
Salut.
Am o problema. Cainele meu sa constipat, cred.
Nu are abdomenul umflat sau tare si nu a vazut sa geama cand vrea sa faca caca.
Vrea sa faca dar nu poate
Nu a facut caca de vreo 2 zile.
Singurul lucru care este diferit iam dat pastila de deparazitare.
Dar asta  fost acum 5 zile.
Si de atunci a mancat si a fost ok.
Pana sambata seara cand a devenit apatica si nu prea iese din cusca.
Azi a iesit si a mamcat unpic de paine.
A baut si un pic de lapte (mam gandit ca io fi aruncat careva ceva peste gard).
Ce as putea sa o ajut sa faca caca?

Edited by st3fan19, 24 April 2017 - 16:45.


#3569
qawHaq1

qawHaq1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 880
  • Înscris: 14.03.2014

 st3fan19, on 24 aprilie 2017 - 16:45, said:

Salut.
Am o problema. Cainele meu sa constipat, cred.
Nu are abdomenul umflat sau tare si nu a vazut sa geama cand vrea sa faca caca.
Vrea sa faca dar nu poate
Nu a facut caca de vreo 2 zile.
Singurul lucru care este diferit iam dat pastila de deparazitare.
Dar asta  fost acum 5 zile.
Si de atunci a mancat si a fost ok.
Pana sambata seara cand a devenit apatica si nu prea iese din cusca.
Azi a iesit si a mamcat unpic de paine.
A baut si un pic de lapte (mam gandit ca io fi aruncat careva ceva peste gard).
Ce as putea sa o ajut sa faca caca?
Laxavet. Cere si prospectul si administreaza dupa indicatii. Merge si ulei de parafina medicinal. Trebuie sa fii sigur insa ca e vorba de constipatie. Sa stii ca simptomele precum scremutul degeaba sunt aceleasi si la diaree. Uita-te prin jurul custii sau unde-si face nevoile de obicei, dupa rahat moale ca de rata. Ar fi bine sa o vada un veterinar, totusi. Deparazitarea interna are uneori efectul asta, daca a avut paraziti, dar se produce a doua zi, nu dupa cinci. Un medic ar putea totusi sa stie mai bine despre ce e vorba, daca il vede.

Edited by qawHaq1, 24 April 2017 - 19:21.


#3570
st3fan19

st3fan19

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,759
  • Înscris: 02.03.2008
Mersi de raspuns.
Am tinut-o inchisa in tarc si nu a vomitat sau sa faca diaree.
A facut in schimb azi ( cand am ajuns acasa am vazut ) niste caca alb galbior dar putin - putin.
E mai vioae cand am ajuns eu acasa.
Cand am ajuns a iesit sa ma salute.

#3571
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010
Nu-i asa ca i-ai dat oase? De acolo e constipatia. Se poate rezolva la veterinar cu o clisma . Ai grija sa bea apa suficienta. Schimba-i apa de mai multe ori. Poate seamana cu al meu si bea doar in primele 10 minute dupa ce o schimb.

#3572
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,191
  • Înscris: 09.01.2008
Se da un ciobanesc german, mascul, docil si inteligent in varsta de 6 ani. Pana azi a interactionat foarte bine cu toti cainii din cartier. Azi au iesit vecinii la plimbare cu cateii lor si i-am scos si eu pe ai mei. La scurt timp a aparut si doamna mea care i-a mangaiat pe toti (3 masculi si o femela mititica). La scurt timp CG meu a venit fara avertizare si a apucat un goldem de ceafa si nu-i mai dadea drumul deloc. Nu a marait, nu a latrat, nu a dat nici un semn. Goldenul tocmai topaia bucuros pe langa sotia mea. Ar putea avea legatura cu sarcina sotiei mele? Daca nu e asta, ar putea fi simpla gelozie? Sunt socat de reactie si ma gandesc ca va trebui sa ii plimbam separat de acum.

#3573
st3fan19

st3fan19

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,759
  • Înscris: 02.03.2008
Seful si-a aparat haita.

#3574
richi_e

richi_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,925
  • Înscris: 02.02.2007
S-a lasat cu urmari? adica muscatura, piele rupta etc? daca nu, a fost doar o reglare de ierarhie! normala, pentru niste masculi!

#3575
horean

horean

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 577
  • Înscris: 19.01.2007
O canisa pentru un golden retriever puteti recomanda?

#3576
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010

 horean, on 09 mai 2017 - 18:02, said:

O canisa pentru un golden retriever puteti recomanda?
Ia vezi aici, poate te tenteaza. Eu mi-am luat in decursul anilor si pui, si adulti. Pot afirma ca e mult mai comod sa-ti iei un caine matur.
https://forum.softpe...ni/page__st__72

#3577
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,191
  • Înscris: 09.01.2008
A muscat si nu a dat drumul pana nu l-am ridicat de zgarda. Urmarile constau intr-o intepatura mica, goldenul avea o zgarda lata si groasa de piele.
Ma tem ca nu a fost o informare asupra ierarhiei in cartier, pe potaile galagioase de 5 kg le ocoleste de parca s-ar teme.

#3578
altnume

altnume

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,822
  • Înscris: 30.01.2010
Din noiembrie anul trecut am un ciobanesc, corcitura sau Pastor Catalan (nu am de unde sa stiu intrucat nu stia nici fostul proprietar).
Intrucat nu stiu exact ce varsta are, as vrea sa o pot aprecia cat mai corect (aprecieri s-au mai facut, fie de catre fostul proprietar, fie de catre veterinarul la care l-am dus prima data; asta toamna cand l-am luat a fost apreciat cam la 1 an, 1 an si 2 luni).

Acuma dupa 3 sferturi de an de cand il am, pot spune cu certitudine ca in aprox. 6 luni de cand l-am luat (noiembrie 2016 - mai 2017), aproape i s-au dublat caninii ca inaltim (era ca un miel si acum parca e vampir Posted Image ).

Cresterea caninilor (nu am observat daca ceilalti dinti au suferit transformari), poate fi relevanta in aprecierea varstei?

#3579
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,662
  • Înscris: 24.10.2015
Dupa cum tin minte dintii se incep a schimba pe la 3 luni si dureaza vreo 4-5, caninii fiind printre ultimii. Probabil al tau avea vreo 9-10 luni cand l-ai luat. Posibil ca la rasele mai mari sa se schimbe un pic mai tarziu.

Fiind deja mare cred ca putin mai conteaza daca are cu 2 luni mai mult sai mai putin.

#3580
Noua_pe_site

Noua_pe_site

    Heartless Biatch

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,822
  • Înscris: 26.01.2010
Am vrut sa incep discutia cu ''this guy is kicking my butt'' dar mi-e ca supar lumea si nu asta e intentia mea.
Am nevoie de ajutor :(

E un pui de 10 saptamani , chocolate lab si e destept ca Einstein dar incapatant ca un catar.
A bagat la cap ca daca il scot la 3 dimineata sa faca pishu ii dau ''treat'' si acum se preface pentru 2 secunde ca isi face nevoile dupa care vrea in casa si se propteste in fata frigiderului unde am pliculetele cu tratatiile pentru el.

Inainte se trezea la 2-3 dimineata , isi facea nevoile dar mergea la culcare imediat, Acum are chef de joaca la 3 dimineata desi l-am plimbat/alergat vreo ora jumate la 10:30 seara. Inteleg ca are mai multa energie decat avea acum o saptamana dar il plimb.alerg cel putin 2 ore pe zi plus ca alearga dupa o mingie de tenis in gardina.

Prietenul meu trebuia sa se ocupe de el dar tocmai si-a rupt piciorul si de abia se misca de la canapea/pat la baie asa ca plimbatul si dresatul a picat in carca mea.

A invatat ca daca raspunde la comanda ''stai'' primeste o tratatie. Acum cand mergem la plimbare face ce face si din 2 in 2 m se aseaza in pozitia ''stai'' si asteapta o tratatie. Face asa cam vreo juma de km pana isi da seama ca nu il recompensez dupa care se aseaza ca o pleasca in iarba si incepe sa priveasca masinile de pe strada. Trag de el ca de un sac de cartofi pana se hotaraste sa se miste iar.

Video-urile gasite pe youtbe is stresante rau. Un video de 10 minute in care vorbeste unu timp de 8 minute despre nush ce tip de mancare/cusca, mai zice ceva despre stapanii cainelui pe care-l au in program si vreo 30 de secunde despre cum sa inveti cainele sa stea.

Al meu a invatat sa stea, cum il fac sa mearga acum ? Si sa isi faca nevoile nu sa se prefaca ?

#3581
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,191
  • Înscris: 09.01.2008
Pt el totul se rezuma la motivare. Prin urmare trebuie sa inteleaga ca atunci cand stapanul ii cere ceva si el executa primeste recompensa. Indiferent ca ce i se cere e "stai", " sezi" etc.
Cum a invatat stai va invata si "pas". Adica sa mearga cu capul la genunchiul tau si nu altfel. Cand este el in fata, domina haita si el ia decizii, cand tu esti mai in fata tu conduci haita si iei decizii. Lesa trebuie sa fie o conexiune intre voi si prin aceasta trebuie sa transmiti ferm ce doresti cand doresti. Daca lesa e intinsa permanent, cainele va fi incordat permanent si asta duce la confuzie si frustrare. Cainii sunt si ei mamifere si pot invata ce e santajul emotional si recunostinta. Un caine simte ca il iubesti atunci cand ii oferi protectie si ii stabilesti sarcini clare in cuvinte putine rostite ferm dar calm. Cand il dragalesti te considera un membru al haitei usor de santajat si subordonat.
Spor!

#3582
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,144
  • Înscris: 19.09.2005
tratatia, trebuie sa fie un bravo si un gadilat scurt in nici un caz mancare.
motivatia de miscare cea mai buna este un spit in cur. idai comanda "hai" si daca nu merge de duci in spatele lui si il centrezei cu un sut in fund, dupa 2-3 manevre de genul asta invata ca atunci cand aude hai si nu se misca vine si pedeapsa.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate