Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...
 Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!
 Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...
 orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus
 

Conector IrDA pentru Main Board

- - - - -
  • Please log in to reply
87 replies to this topic

#37
ravy21

ravy21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 793
  • Înscris: 27.07.2004
Am si eu o problema. Am cumparat de cateva zile un dispozitiv infrarosu cu montare pe placa de baza. Dispozitivul e super mic adica pe o placuta care ar putea incapea intr-o cutie de tic-tac si e facut de catre un pustan amator. L-am testat la el pe placa lui de baza si a mers fara probleme iar cand il pun la mine pe placa mea nu merge. Dispozitivul are un beculet care sta aprins tot timpul iar tipul ala mi-a spus ca nu trebuie sa stea aprins permanent ci doar sa palpaie din cand in cand. AM setat in bios IRda cum trebuia si degeaba. Am mai incercat si la inca 2 pers. si tot nu merge. AM o placa veche 5ali61 facuta de acorp cu 6 pini pe placa de baza la portul IR. Tipul ala avea pinii dispusi in paralel adica 2x3. E posibil sa mearga doar la anumite placi de baza ? Am postat si o poza cu dispozitivul facut si o schema cum ar trebui sa pui pinii pe placa de baza in functie de modelul placii.

Attached Files

  • Attached File  irda.rar   37.22K   47 downloads


#38
worm

worm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,806
  • Înscris: 21.06.2002
ravy vezi ca la tine pe placa pinii au functii diferite. vezi manualul placii de baza.

#39
ravy21

ravy21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 793
  • Înscris: 27.07.2004
M-am uitat pe placa de baza si am pus firele de la dispozitivul irda dupa manual adica Pin 1=Vcc , 2 nu se pune ca asa mi-a spus tipul ala, 3=Rx, 4=Gnd, 5=Tx iar 6 ramane liber. Deci doar 4 pini raman functionali adica 1,3,4 si 5. E posibil ca pinii de pe placa de baza sa aiba alte functii fata de cum scrie in manual adica sa fie pusi in alta ordine si daca e posibil, cum aflu functionalitatea fiecarui pin?

#40
worm

worm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,806
  • Înscris: 21.06.2002
functionalitatea fiecarui pin este scrisa de obicei in manualul placii de baza. Numai asa poti sa stii exact cum sa legi adaptorul. Mai mult ca sigur problema ta e de acolo. NU te risca sa legi la 'nimereala' :nonobad:

#41
Balki

Balki

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 27.02.2003
nu comentez ca imi cam venea sa zic ceva mai acid.

tu cand ai cumparat i-ai spus omului ca ai 6 pini pe placa de baza? mufa cu 6 pini e compatibila cu cea cu 5 pini dar trebuie pus pinul unu la pinul 6 (adica toata mufa pusa in capatul celalalt de pe placa de baza)

ia vezi, merge asa?

#42
ravy21

ravy21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 793
  • Înscris: 27.07.2004
Bineinteles ca i-am spus ca am 6 pini p plak de baza doar m-am dus cu unitatea la el si mi-a facut proba (dar degeaba ca nu a mers). Dar am vazut ca la el pe placa merge si m-am gandit ca trebuie sa mearga la unul din tovarasii mei daca la mine nu merge. Da stiu ca pinul 1 e identic cu 6 si am pus mufa de la pinul 6 adica am numarat de la 6 (considerand pe 6 = 1) in sus si am pus mufa astfel si tot nu merge. Bineinteles worm ca am citit manualul si am luat in considerare cum sunt pusii pinii din manual pe plak dar degeaba. Nu stiu ce sa mai fac.

#43
alicumircea

alicumircea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 476
  • Înscris: 11.06.2004
fa un update de bios si fii atent la setarile de acolo. Dar inainte mai probeaza-l la tipu ala sa vezi daca nu s-a parlit tfds-u in incercarile tale de a-l lega. E imposibil sa mearga pe un calc si sa nu mearga pe altele pt ca semnalele alea sunt standard.

#44
ravy21

ravy21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 793
  • Înscris: 27.07.2004
Am facut ieri o proba la un prieten care are o placa de baza noua si a mers din prima fara probleme, bine ca nu s-a ars m-am mai linistit. Spune-mi si mie mircea, sau cine stie, cum se face update la bios?

#45
Florin_Alex

Florin_Alex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 611
  • Înscris: 14.12.2001
In primul rand Update-ul de bios nu e recomandat amatorilor.
Te duci la site-ul producatorului placii tale de baza si vezi la downloads- bios update. Te invata ei acolo, desi s-ar putea sa nu rezolvi mare lucru cu asta.
Intreaba un prieten mai priceput daca nu stii deloc cum sa faci.

#46
zlazar

zlazar

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 20.12.2004
salut
am nevoie de o schema pentru IRDA pe USB. ARE CINEVA ASA CEVA?

:worthy:

#47
tudor

tudor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 640
  • Înscris: 13.01.2003
probabil nu o sa gasesti... si daca gasesti nu o sa stii sa lipesti cipul care vine in vq20-48 sau ceva similar. daca vrei pe usb cumpara.

#48
chris_thief

chris_thief

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 31.08.2004
Am facut si eu rost de un astfel de adaptor irda "home-made", insa am uitat sa intreb cum si care este ordinea culorilor firelor..si cum trebuie bagate pe placa de baza  :huh:
"Adaptorul" e compus dintr-o placuta pe care sunt puse anumite "chestii"..nu radeti ca nu ma pricep la electronica  :P  si un cablu care e compus din 4 fire : negru , rosu , verde si galben.
Acuma eu mi-am tot studiat placa de baza..si am observat ca are SIR1 unde trebuie conectat dispozitivul asta. Insa pe placa de baza am 5 pini ..probabil ca unul nu se foloseste, deasemenea am gasit si ordinea in care  trebuie pusi pinii..insa nu inteleg cum se face numerotarea pinilor..si fiecare cablu ce inseamna..
Am adaugat o poze cu dispunerea pinilor pe placa mea de baza , cu specificatiile tehnice ce sunt scrise in manualul placi de baza , precum si o schema electrica a adaptorului.
Sper sa ma puteti ajuta cineva sa ii dau de cap  
:rolleyes:
Dispunere pini Attached File  specificatii_pl_baza.JPG   10.06K   148 downloads
specificatii pl baza Attached File  dispunere_pini.JPG   1.47K   92 downloads
Schema dispozitiv Attached File  schema.JPG   42.2K   238 downloads

#49
chris_thief

chris_thief

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 31.08.2004
Chiar nimeni nu stie ..?  :notangel: Macar ordinea culorilor firelor..caci atata ma intereseaza..ce reprezinta fiecare culoare :unsure:

#50
romicu75

romicu75

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 19.05.2006
Sal.

  Enunt: Am un TSOP. La calculator (PC), pe placa de baza am o mufa pt. IR.
             Pot conecta TSOP la la acea mufa? Cum? (schema...)

  Ma intereseaza sa transfer de pe tel. mobil pe calculator prin IR ...
  Daca nu se poate, cu schema din Girder (cea pt. telecomanda) pot transfera date intre tel. si calculator? (ma intereseaza downloadul, in prima faza ...)

   Merci anticipat

#51
robbie_ro

robbie_ro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,841
  • Înscris: 24.08.2004

 romicu75, on Jun 9 2006, 09:42, said:

Sal.

  Enunt: Am un TSOP. La calculator (PC), pe placa de baza am o mufa pt. IR.
             Pot conecta TSOP la la acea mufa? Cum? (schema...)

  Ma intereseaza sa transfer de pe tel. mobil pe calculator prin IR ...
  Daca nu se poate, cu schema din Girder (cea pt. telecomanda) pot transfera date intre tel. si calculator? (ma intereseaza downloadul, in prima faza ...)

   Merci anticipat

Ca sa transferi date intre calculator si telefon iti trebuie mai mult decat un receptor IR (TSOP 17xx). Comunicarea intre calculator si telefon este bidirectionala (Tx + Rx).
Uite o schema f.f.f. simpla de adaptor pt. portul IRDA de pe placa de baza. Montajul l-am facut si eu si merge acceptabil. Te sfatuiesc sa folosesti o fotodioda fara oglinda.

Bafta.

Attached Files



#52
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,835
  • Înscris: 01.11.2005
Eu folosesc asta si sunt multumit de el : http://www.pcforum.c...rias/irda/3.jpg
specificatii : Mdul IrDA ( asta din bios ...vezi ca mai e Normal si ASKIR )
viteza de transfer : 57 000 bps ( nu ii da la 115 000 ...ca nu merge ...asta din windows ..la wirless transfer. )
Intre TX si GND ii poti pune un led ca sa iti arate cand face transfer

Edited by tehnics, 09 June 2006 - 13:34.


#53
romicu75

romicu75

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 19.05.2006
Merci de schema, o sa o incerc ...
   Pot folosi BC-uri (BC107-109) ?
   Ca fotodioda pot folosi TSOP-ul? (deja il am ...)
   Ca emitator ... pot folosi unul de la o telecomanda? (de asemenea, il am ...)

   Bye!

#54
bchendran

bchendran

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,865
  • Înscris: 28.05.2005
N-ai ce face cu TSOP-ul.
TSOP-ul e un receptor de lumina modulata pentru telecomenzi. E facut pentru aplicatii FOARTE specifice, avand demodulator incorporat.
Cauta TFDS4500 (sau TFDS4100).
TFDS4100 gasesti in telefoane vechi cu IRDA .
Succes!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate