Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 

Instalare Windows XP SP2/SP3 pe SATA

- - - - -
  • Please log in to reply
965 replies to this topic

#955
AciDUtzZz

AciDUtzZz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 23.11.2006
Am un netbook Compaq CQ10 si fiind plecat laptopul a fost dus la un serice..laptopul vine cu xp instalat si licentiat iar cei de acolo mi-au pus windows7 .. nu pot scapa de el . In ultima etapa de la butare "setup is loading windows" imi apare blue screen ! Sa instalez win7 merge .. dar eu vreau xp.. vreo solutie careva?

#956
raducosmin16

raducosmin16

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 03.01.2009
buna ziua, sper sa ma puteti ajuta.
am inchis calculatorul direct, fara shut down. apoi cand am vrut sa-l redeschid, windowsul nu mai ruleaza, se blocheaza la faza de incarcare.
am incercat sa reinstalez windowsul, acelasi windows. se incarca, apare pagina albastra cu bara de jos...f6...f2 etc, doar ca la un moment dat, se blocheaza, la faza : examining 152626 mb Disk 0 at Id 0 on bus 0 on nvatabus   dain acest moment se blocheza. cand intr-u in bios imi recunoaste hardu, deci alta cred ca e problema.... sper sa ma puteti ajuta.

#957
vj_Heaven

vj_Heaven

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,058
  • Înscris: 19.07.2005
Salut
Am un Vaio VPC-YB3V1E/S si nu reusesc sa instalez Windows Xp pe el pentru ca nu-mi vede hdd. Stiti cumva daca exista niste drivere SATA pentru el sau daca e vre-o alta modalitate de-a instala xp-ul?

#958
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Posts: 16,216
  • Înscris: 05.01.2006
Setezi din BIOS ca hdd-ul sa functioneza in mod IDE si nu sata/ahci/raid.

Bafta!

#959
vj_Heaven

vj_Heaven

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,058
  • Înscris: 19.07.2005
Nu am asa o setare, biosul e foarte saracacios. :(
Am incercat un SP3 care avea multe drivere sata instalate, a vazut hdd, iar la instalare s-a impotmolit dupa primul restart.

#960
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Posts: 16,216
  • Înscris: 05.01.2006
Ai in acest topic, precum si in asta: http://forum.softped...howtopic=327354 cum sa integrezi driverele tale de sata intr-un xp. Citeste cu atentie si vezi daca te descurci.

Bafta!

#961
vj_Heaven

vj_Heaven

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,058
  • Înscris: 19.07.2005
Mersi, dar in postul de mai sus am intrebat daca stie/are cineva niste drivere pentru el, eu nu am iar pe site-ul producatorului sunt drivere doar pentru windows 7.
O sa incerc cu un pack de drivere de pe link-ul din topicul indicat de tine.

#962
razvan-viorel

razvan-viorel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 18.12.2008
salutare am si eu o problema daca ma poate ajuta cineva. interfata ide de pe placa de baza nu mai funstioneaza hdd il vede in bios dar nu boot-eaza de pe el. asa ca am cumparat un adaptor serial ata pci host adapter gembird pt a folosi interfatza ide. cand instalez win 7 imi vede hdd dar imi spunde ca disk-ul pe care vreau sa instalez win. nu este boot-abil.daca pun xp incepe instalarea isi copie fisierele de sistem ce are nevoie dar cand isi da restart nu mai booteaza de pe hdd sa continue instalarea. nu stiu ce sa fac.va multumesc anticipat

#963
anongov

anongov

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 31.01.2013

View Postdann23, on 29 august 2006 - 00:15, said:

Va trebuie sa integrezi driverele pt controlerul tau ( in cazu asta VIA) pe cd-ul cu xp.

copiezi intrun folder tot cd-ul cu win xp. acolo vei gasi un folder i386 si in el sunt 2 fisiere: dosnet.inf si txtsetup.sif

modifici dosnet.inf in felul urmator: adaugi la sfarsit urmatoarele linii:

[FloppyFiles.2]
d1,viamraid.sys

[Files]
d1,viamraid.cat
d1,viamraid.sys
d1,viamraid.inf

modifici txtsetup.sif:

[HardwareIdsDatabase]
"PCI\VEN_1106&DEV_3249"="viamraid"
"PCI\VEN_1106&DEV_3149"="viamraid"
"PCI\VEN_1106&DEV_3164"="viamraid"

[SCSI.load]
viamraid = viamraid.sys,4

[SCSI]
viamraid = "VIA VT8237/6421/6410 SATA RAID Controller"

[SourceDisksFiles]
viamraid.sys = 1,,,,,,4_,4,1

[SourceDisksFiles]
viamraid.sys = 1,,,,,,,20,0,0
viamraid.inf = 1,,,,,,,20,0,0
viamraid.cat = 1,,,,,,,20,0,0

copiezi viamraid.sys,viamraid.inf,viamraid.cat in i386

acum faci un cd bootabil cu win xp
in caz ca nu sti poti urma ghidul de aici


sper ca am ghicit ce controllerul tau de la via. in caz ca nu sa imi spui cum se cheama exact.


Si de unde descarcarc viamradi si toate alea ca link de download habar nu ai sa pui.

#964
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005
De ce ar fi pus link de download cand sunt n chipseturi...

Nici tu nu si spus ce placa de baza/laptop ai....


LE. Dar te poti duce la alimentara sa-ti dea un link :lol:

Edited by xxvirusxx, 31 January 2013 - 15:42.


#965
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Cata nesimtire in mesajul acela...

#966
arschery

arschery

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 631
  • Înscris: 29.11.2010
Salut, am o problema cu un CQ 56 de la HP, am facut o imagine a cd-ului de XP sp2, si incerc sa modific imagine cu ultra ISo ca sa copiez driverele de SATA pentru acest laptop si sa modific fisierele necesare, numai ca in I386 nu am fisirul textsetup.
Laptopul are procesor Intel celeron, puteti sa ma ajutati cu ce driver am nevoie? via sau altul.
Multumesc anticipat.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate