Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...
 Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 

Transalpina, cea mai inalta sosea din tara

- - - - -
  • Please log in to reply
4395 replies to this topic

#73
Cata M

Cata M

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 05.05.2004
uite sa va pun si eu ceva poze dar cu altceva decat masina :buna:

Attached Files



#74
Cata M

Cata M

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 05.05.2004
;)

Attached Files



#75
Cata M

Cata M

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 05.05.2004
:)

Attached Files



#76
Cata M

Cata M

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 05.05.2004
:D

Attached Files



#77
popemi

popemi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 261
  • Înscris: 04.01.2004
foarte frumoase ...si motoarele deasemenea...

#78
DeathRipple

DeathRipple

    communist vampire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,937
  • Înscris: 11.08.2002
off-topic:

zicea cineva la un moment dat de gheorghieni - praid.....DN 13B mai exact...NU MERGETI PE ACOLO!! 20 si de km de drum forestier....o ora ne-a luat (3 masini) si am pierdut salina ca am ajuns prea tarziu. de fapt de la lacul rosu incolo e dezastru. cre' ca daca era razboi nu era asa varza. in alta ordine de idei, din ce-am vazut aici, 2 lucruri se desprind:
1. inaltam garda la sol la masina :D
2. facem pe draq in patru si luam carnet de moto + moto pentru enduro :D

in rest....concediu sa avem si sanatate :) o zi buna omuletilor. in 2 saptamani va aduc poze cu apusenii daca va pasioneaza

#79
Masterboy

Masterboy

    Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,910
  • Înscris: 24.06.2002
Cum se prezenta asat avara drumul de la Novaci-Rinca la Obirsia Lotrului? Cum se prezinta drumul aproape de virful Papusa. L-au mai reparat sau se mai merge si acum pe lespezile alea ude pe linga prapastie.?
Ziix, cool, mai ai si alte poze?

#80
bogdan7177

bogdan7177

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 164
  • Înscris: 05.10.2004
de la sebes inspre obarsia lotrului se trece pe la oasa un loc superb cu un lac de acumulare unul din primele 5-6 din tara ca marime si cu destule locuri de cazare.

#81
masterbobs

masterbobs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 372
  • Înscris: 16.12.2003

Masterboy, on Oct 20 2004, 02:09, said:

Cum se prezenta asat avara drumul de la Novaci-Rinca la Obirsia Lotrului? Cum se prezinta drumul aproape de virful Papusa. L-au mai reparat sau se mai merge si acum pe lespezile alea ude pe linga prapastie.?
Ziix, cool, mai ai si alte poze?

<{POST_SNAPBACK}>



poate am mai zis pe aici pe forum...
am fost in saptaluna de miere pe acolo...
da nu am putut intra ... pe transaplina.

erau la fiecare intrare ceva grupe de muncitori care m-au intors din drum ...
spuneau ca nu se poate ca este rupt

Edited by masterbobs, 03 December 2004 - 15:37.


#82
aztec

aztec

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 830
  • Înscris: 23.10.2003
tapa.. s-a putut , dovada ca am fost eu cu tico, dar poate ca mai bine ca te-au intors, fara ceva mai inalt e chiar friky... trebuie incredere in fier si ai adrenalina

#83
ar_logan

ar_logan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 09.03.2005
Va salut. Inca nu am fost pe transalpina dar dupa ce am vazut postat de voi am sa merg. Cred ca cu un Logan ma voi descurca. Dar adrenalina am gustat din plin cand inca aveam 1310 si am trecut muntele de la Statiunea Moneasa(jud.Arad) la Vascau. Traseul nu este lung 25km dar drumul este forestier facut praf si plin cu bolovani. Nu era nimeni, nu tu semnal la telefon plus ca drumul era ingust doar pt. o masina noroc ca nu am intalnit alta masina caci refugiu sau dat cu spatele nici vorba. Asta a fost chiar in luna de miere :inlove: , am testat sotia  :D .
Ceau!!

#84
bibicu13

bibicu13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 482
  • Înscris: 27.12.2004

Zetics, on Jan 14 2004, 18:31, said:

Mai exista un locsor care mi s-a parut impresinonant, mult mai aproape de Bucuresti pt cei care nu au timp/posibilitati sa ajunga pe transalpina.
Asta vara m-am oprit putin in Sinaia dupa un mic concediu pe la Lacul Rosu, si mi-a venit ideea sa merg cu masina pina la pestera Ialomicioara, adica pe Valea Zanoagei parca ii zice.
Am fost absolut impresionat de minunatia din fata ochilor in primii 3-4 km. Mai mult insa nu am mers, pt ca drumul, forestier cindva, cred ca mai are putin si devine impracticabil. Este atit de accidentat, si sapat si spalat de torente, ca nu se mai poate merge cu masina decit daca ai un off-road adevarat, nu autobuze de-astea de oras. Eu eram cu un Tico...Si problema nu era ca nu are putere, ci garda la sol mult mult prea mica :(
La vara  vreau sa revin cu PeoJos-ul, doar daca voi cistiga categoria I la loto sa pot sa iau un jeepan adevarat mai incerc cu masina pe acolo...:)
Ati mai fost vreunul pe acolo, ce parere aveti?

<{POST_SNAPBACK}>


... pe jos, in 2-3 ore,  iar drumul este cel care leaga Sinaia de Cabana Zanoaga peste Saua Dichiului (parca asa ii spunea). Daca mergi pe jos ai grija mare la cainii de langa cabana Cuibul Dorului (era unu' mare si negru de ziceai ca e urs !!!)

#85
Masterboy

Masterboy

    Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,910
  • Înscris: 24.06.2002

ar_logan, on Mar 9 2005, 09:29, said:

Va salut. Inca nu am fost pe transalpina dar dupa ce am vazut postat de voi am sa merg. Cred ca cu un Logan ma voi descurca. Dar adrenalina am gustat din plin cand inca aveam 1310 si am trecut muntele de la Statiunea Moneasa(jud.Arad) la Vascau. Traseul nu este lung 25km dar drumul este forestier facut praf si plin cu bolovani. Nu era nimeni, nu tu semnal la telefon plus ca drumul era ingust doar pt. o masina noroc ca nu am intalnit alta masina caci refugiu sau dat cu spatele nici vorba. Asta a fost chiar in luna de miere :inlove: , am testat sotia  :D .
Ceau!!

<{POST_SNAPBACK}>


Uuu. Drumul Moneasa-Vascau este f izolat si salbatic insa scurtezi cu aproape 100 km drumul dintre
Moneasa si Vascau sau Beius.
Apropo, ai facut vreo poza, caci este magnifica zona..

#86
bibicu13

bibicu13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 482
  • Înscris: 27.12.2004
Din peripetiile unui amic pe Transalpina:

" ...Acum 4 ani am facut o alegere. Venind dinspre Baia Mare catre Craiova, m-am uitat pe harta si am vazut de la Sebes dreapta un drum drept catre Craiova. Ce-i drept, era cu galben pe harta. Este exact acelasi drum de care vorbesti. Total Sebes - Obirsiile lotrului 6 ore si ambii pivoti fata Renault Megane distrusi - m-au mai tinut pina la Bucuresti. De altfel este ff frumos.

Bafta si succes. Nerecomandabil cu masina personala; nu ai sanse sa mai gasesti cei 25% asfalt. ..
."

Intrebari:

1. Tinand cont ca nu sunt Ogica si nu am avut sansa sa lucrez undeva unde sa imi tranteasca in maini un jeepan, se poate face traseul asta ... pe jos??
Stiu ca sunt aproape 80 de km dar la o medie de 4 km pe ora eu zic ca se poate parcurge intr-un week-end (vineri - duminica).
2. Se poate campa pe el?  (din cate am vazut prin poze se pare da)
3. E "safe", adica nu ma trezesc cu locuitorii colorati din vale calare dupa mine ??

Thx,

Bibicu

#87
aztec

aztec

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 830
  • Înscris: 23.10.2003
de campat se poate campa dar nu sus de tit ca e cam vant si frig, parca am pus o poza pe aici a  locului unde am pus cortul... la cam 5 km de obarsia lotrului.....
la obarsie este loc de campare si multe corturi, dant casute si chiar o cabana.
drumul pe jos carand cortul si toate cele cred ca e cam lung...
am mai spus, eu l-am facut cu tico si fara repercursiuni negative asupra masini, totul e sa fi constient la ce te inhami si sa nu fi grabit, adica de multe ori mergi ca la pas cu masina.
a 2-a oara nu mai bag tico pe acolo, dar a meritat.

Attached Files



#88
ar_logan

ar_logan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 09.03.2005
Din pacate nu am facut poze, eram prea speriat si nervos din cauza drumului. Dar poate mai trec pe acolo(dar nu cu masina mea) si atunci sigur am sa fac cateva poze.

#89
Masterboy

Masterboy

    Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,910
  • Înscris: 24.06.2002
Legat de Transalpina, care sint zonele in care pe sosea mai exista/se mai pot vedea cit de cit portiuni(petice) de asfalt in momentul actual?

Edited by Masterboy, 24 March 2005 - 07:08.


#90
aztec

aztec

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 830
  • Înscris: 23.10.2003
cand am mers eu pe ea ( in august parca) novaci-ranca asfalt aproape ok
ranca-   pana la soseaua ob-petrosani (1km de obasie) inexistent, nu a fost niciodata, si nici nu cred ca va fii in viitorul apropiat(30 ani)
intersectia drumului asta pana la obarsie acceptabil.
obaris lotrului sebes, din loc in loc petice de asfalt, cand bun cand mai rau decat ranca obarsia lotr. ... nu e usor dar practicabil daca ai ambitie..
acum sa o luam si de la est la vest...
din valea oltului- voineasa obarsie, bun spre acceptabil. ceva gropi din loc in loc
obarsia lortului - petrosani... la un moment dat dispare asfaltul siil mai descoperi la intrarea in judetul hunedoara, chiar la limita teritoriala, de unde devine practicabil spre bun , cu portiuni duse, pana in petrosani..
cam asta e in mare... asa i-mi aduc aminte...

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate