Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II
 Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea
 Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?
 Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 

Transalpina, cea mai inalta sosea din tara

- - - - -
  • Please log in to reply
4395 replies to this topic

#4285
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,855
  • Înscris: 04.07.2010

View Postlex2010, on 12 iunie 2016 - 13:20, said:

... Din cate vad, asta ar fi traseul original al Transalpinei ...

Da, acela este traseul original, către Sălişte. Şi s-a spus pe aici anii trecuţi că se tot lucrează la asfaltare.
Eu nu am fost deloc pe la Jina, dar logic ar fi să fie asfaltat deja de câţiva ani.

Aş spune că merită parcursă doar bucata cea mai înaltă a Transalpinei, adică între Novaci şi Obârşie, cu continuare spre Voineasa - Brezoi. Dar e doar o părere personală, fiindcă îmi plac peisajele ce ţin de golul alpin, drumurile prin păduri părîndu-mi-se banale.

PS: numele corect este Şugag, nu Şuşag Posted Image .


Sănătate şi toate cele bune !

Edited by OvidiuNS, 12 June 2016 - 23:31.


#4286
lex2010

lex2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 21.10.2009
Vreau sa il fac intr-o singura zi, sa plecam la 7-8 din Craiova si sa ne intoarcem pana pe la ora 20-21...
Din ce am inteles, cea mai frumoasa parte e Ranca-Obarsia Lotrului ( 30 km), merita sa merg mai sus(fie catre Sebes, fie catre Saliste)? Sau sa ma intorc inapoi pe unde am venit? Ori, de la Obarsia Lotrului pot sa fac dreapta catre Lacul Vidra, Voineasa si sa ma intorc pe Ramnicu Valcea-Craiova. Asta ar fi cel mai scurt traseu care presupune sa nu ma intorc pe la Ranca.

Edited by lex2010, 13 June 2016 - 00:18.


#4287
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,855
  • Înscris: 04.07.2010

View Postlex2010, on 13 iunie 2016 - 00:17, said:

... Din ce am inteles, cea mai frumoasa parte e Ranca-Obarsia Lotrului ( 30 km) ...
... de la Obarsia Lotrului pot sa fac dreapta catre Lacul Vidra, Voineasa si sa ma intorc pe Ramnicu Valcea-Craiova ...

Exact aceste lucruri ţi le-am sugerat mai sus.

Şi aş mai adăuga sfatul să te duci numai dacă vremea e frumoasă şi presiunea atmosferică e ridicată (adică să nu fie ceaţă).


Sănătate şi drum bun !

#4288
lex2010

lex2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 21.10.2009
Multumesc!
Am facut o simulare pe Google Maps si daca fac dreapta de la Obarsia Lotrului spre Voineasa scurtez drumul cu vreo 100 km. Si de bine de rau, stiu ca am ce sa vad(cel putin Lacul Vidra care e frumos).
Sa inteleg ca de la Obarsia Lotrului - Sebes ori Obarsia Lotrului -  Saliste n-ar mai fi cine stie ce peisaj? Pierd ceva daca nu mai trec pe-acolo?(in afara de timp) Din ce mi-ai spus, ar fi numai padure, ceea ce si mie mi se pare neinteresant :D

Edited by lex2010, 13 June 2016 - 00:38.


#4289
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,855
  • Înscris: 04.07.2010
Nu e numai pădure, mai sunt şi locuri descoperite, însă frumuseţile principale sunt sus, la golul alpin.


Sănătate şi toate cele bune !

Edited by OvidiuNS, 13 June 2016 - 01:35.


#4290
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,259
  • Înscris: 24.01.2008

View PostOvidiuNS, on 12 iunie 2016 - 23:28, said:

Da, acela este traseul original, către Sălişte. Şi s-a spus pe aici anii trecuţi că se tot lucrează la asfaltare.
Eu nu am fost deloc pe la Jina, dar logic ar fi să fie asfaltat deja de câţiva ani.
Este, am fost in toamna.

#4291
mccrya

mccrya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,351
  • Înscris: 05.03.2005
Incepand cu 11.06.2016 Transalpina a fost deschisa circulatiei si intre Ranca si Obarsia Lotrului cu restrictii de tonaj MTMA < 3.5 tone si doar intre 7:00 si 20:00


Mai multe puteti citi si aici : http://Incepand cu 1...e 7:00 si 20:00   Posted Image

Edited by mccrya, 18 June 2016 - 10:17.


#4292
mccrya

mccrya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,351
  • Înscris: 05.03.2005
si un clip destul de frumos, Iunie 2016

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/tnRDNNSrC_c?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#4293
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,684
  • Înscris: 17.01.2008
Tocmai ce am fost pe Transalpina.
Este circulabila de la un capat la celalalt.
Dar sa o luam pe bucati:
-Sebes - Obarsia Lotrului, fata de toamna anului trecut se prezinta bine, si cred ca s-au mai facut asfaltari. Una s-a facut sigur. La Cariera (pe malul lacului Oasa), unde am avut placuta surpriza sa constat ca nu mai e ... offroad ci e asfalt frumos asternut. Singurul loc nerezolvat este acel podet din apropierea Obarsii, unde nu s-a schimbat nimic.
Marcajele pe asfalt sunt OK, la fel si parapeti, metalici sau NJ.
- Obarsia Lotrului - Ranca - Novaci, se prezinta boarte bine,, are marcaje si parapeti (metalici si NJ) iar zonele unde se circula pe o banda, sau o banda si juma sunt corect marcate.
Nu sunt rezolvate acele "podete" care continua sa fie "acoperite" cu piatra sparta si asfaltul, evident este intrerupt.

#4294
k0r3k7

k0r3k7

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,241
  • Înscris: 03.05.2007
Salut.  Urmează să plec de pe litoral spre Cluj și aș vrea să merg pe transalpina. Să merg de la novaci spre Sebeș?  De preferat ar fi să ne cazam o noapte înainte de Novaci ca să parcurgem liniștiți și fără grabă Transalpina.

#4295
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,684
  • Înscris: 17.01.2008
Poti incerca o cazare la Ranca.

#4296
mccrya

mccrya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,351
  • Înscris: 05.03.2005
http://www.transalpi...-10-iulie-2016/

"Transalpina inchisa traficului pe 9 si 10 iulie 2016
Posted on July 7, 2016
In zilele de 9 si 10 iulie 2016 pe Transalpina, intre Novaci si Ranca, se va desfasura Campionatul Naţional de Viteză Dunlop Cupa Gorjului.
Se va putea ajunge pe Transalpina (la Ranca) din partea de N a tarii insa nu si dinspre sud.
Conform Secţiei Târgu Jiu a Drumurilor Naţionale, în data de 9 iulie, intre Novaci si Ranca, circulaţia autovehiculelor va fi întreruptă în intervalul orar 8.00 – 19.30 şi deschisă în intervalul 13.00 – 14.00. De asemenea, pe 10 iulie, circulaţia va fi oprită în intervalul orar 8.00 – 18.00 şi va fi deschisă în intervalul 12.00 – 13.00."

#4297
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,821
  • Înscris: 26.02.2010

View PostOvidiuNS, on 12 iunie 2016 - 23:28, said:

Da, acela este traseul original, către Sălişte. Şi s-a spus pe aici anii trecuţi că se tot lucrează la asfaltare.
Eu nu am fost deloc pe la Jina, dar logic ar fi să fie asfaltat deja de câţiva ani.

Sănătate şi toate cele bune !
Este fain si traseul prin Jina, mai ales ca mergi pe deal si admiri culmile si golul care se vede. Soseaua este buna, insa pe o portiune când cobori de la Jina catre Sugag este rupta de la alunecari de teren si se circula pe o banda.

#4298
mccrya

mccrya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,351
  • Înscris: 05.03.2005
Transalpina , saptamana trecuta. Se stie ca zona cea mai frumoasa esta de la Novaci - Rânca spre Obarșia Lotrului , chiar si pana spre Sebeș .

Ma bucur ca am avut parte de vreme buna....o noapte am stat la Rânca - Cabana Transalpina....o cabana foarte curata, camera spatioasa, priveliste wow din balconul camerei :

Attached Files



#4299
mccrya

mccrya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,351
  • Înscris: 05.03.2005
Transalpina 2016 - Traseul complet Ranca - Obarsia Lotrului Posted Image


[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/kvwGgXEeW9c?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#4300
euxirius

euxirius

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 526
  • Înscris: 15.08.2007
Am fost astazi pe Transalpina pentru prima data. Auzisem de pe la prieteni si net ca e frumoasa zona. Într-adevăr, peisajele sunt superbe si drumul spectaculos,îmi place sa conduc pe astfel de drumuri. Dar exista un dar. Foarte multa mizerie,mi se rupea inima cand vedeam cat gunoi pot lasa in urmă niște animale, ca oameni nu se pot numi.

#4301
fgk

fgk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 595
  • Înscris: 22.12.2006
ar trebui impusa o taxa pt acest drum.

#4302
shadow_x3x

shadow_x3x

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,197
  • Înscris: 09.02.2007
Am revenit si eu dintr-un circuit al serpentinelor, ce a cuprins Transalpina, muntii Apuseni (Arieseni), Transfagarasan, Rucar-Bran, Ojdula-Lepsa.
Transalpina se prezinta in conditii foarte bune, chiar daca am fost intr-o duminica nu mi s-a parut foarte aglomerat. Mai sunt cateva portiuni in lucru la poduri (4-5 zone) insa cu atentie se trece usor. In schimb a fost aglomeratie in zona popasurilor cu mancare (unde nici nu recomand sa opriti), mai bine mancati inainte sau dupa.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate