Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 

Transalpina, cea mai inalta sosea din tara

- - - - -
  • Please log in to reply
4395 replies to this topic

#2611
xxgeoxx

xxgeoxx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 422
  • Înscris: 22.07.2006

View Posttibinea, on 16th August 2010, 13:10, said:

Se urca destul de abrupt din ambele parti. Diferenta ar fi ca dinspre Ranca urci pe asfalt de F1, iar dinspre Obarsie urci o buna parte, pe drum de pamant unde intalnesti excavatoare care largesc drumul. Cateodata trebuie sa atepti pana incarca basculantele. Cred ca e mai bine sa astepti la vale nu la urcare. Daca mai si ploua....
Ca timp se face cam in 6 ore toata(Ranca - Sebes), dar depinde cum mergi pe portiunile asfaltate. Partea spectaculuoasa este intre Ranca si Obarsie, dupa ce iesi la goglul alpin. De multe ori uitam sa fac poze decat de frumos era traseul. Daca prinzi vreme buna, mai mult opresti pentru a admira peisajul decat sa mergi.
deci traseul "optim"ar fi RmValcea-Horezu-Ranca-Obarsie Lotru-Voineasa-RmValcea... ai idee cam cati km are ac traseu, si cam in cat timp se poate face?

#2612
watcher

watcher

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 26.03.2004
Masterboy, hai sa ne mutam pe threadul vecin despre strategica cu planul de ajuns la Galbenu :-)

#2613
MrHaihui

MrHaihui

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 25.08.2009
Pentru cei care stiu dar vor sa isi aminteasca, si pentru cei care nu stiu dar vor sa afle, cam asa arata coborarea de pe Urdele spre Valea Latoritei (ultima serpentina) exact cu un an in urma. Desi atunci parea imposibil, acum acolo este asfalt! http://www.youtube.c...r...urdele&aq=f

#2614
minitehnicusro

minitehnicusro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 14.08.2008
ieri pe la prinz venind de pe strategica, am coborat pe transalpina spre ranca.

trafic mare, sute de masini, se statea la coada la urcarea pe muntinu.

sus, pe muntinu, imagini de cosmar: 3 domni, cu doua drujbe cioparteau doua trunchiuri de copaci pentru a incinge un foc de tabara.
langa ei, trei opeluri astra caravan cu numere de gorj, iesite mult de pe sosea. doamnele, pe masute pliante, pregateau carnea.

rasuna valea !

pe partea cealalta a drumului, 3 pitzi in colanti, langa un meleu alb cu numar de valcea, cu ifoanele la ureche si cu gps-ul in mana, erau pozate de o a patra. poza de hai-faiv.
copii care alergau de colo colo, tipand ca-n locul de joaca din fata blocului.
era o larma incredibila. zgomot de logane turate'n trantaia care urca alene. muzica din zeci de difuzoare. tipete de copii. motoare turate de drujba.


oare ce mai urmeaza? vine sfarsitul lumii?

am cam incurcat-o. parerea mea.

#2615
pacostiro

pacostiro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 02.08.2006
Cata ipocrizie. Nu inteleg de ce va considerati asa de lezati de prezenta oamenilor cu gratare, cand unii dintre voi m-au inecat in praf in timp ce mergeam cu rucsacul in spinare pe un drum pe care pana nu demult era strabatut doar de adevaratii iubitori de munte.
V-ati gandit ca asa cum voi considerati pe cei cu gratare mai prejos decat voi, turistii care bat potecile cu piciorul pot sa va considere pe voi mai prejos pentru ca ati invadat muntele cu masinile fara ca acest drum sa fie macar oficial deschis? Cati stiti de potecile turistice care sunt acum suprapuse cu aceasta sosea?
V-ati gandit ca poate asa cum voi va doriti un drum greu, altii isi pot dori ca acest drum sa nu existe deloc?
Eu zic ca unii sa nu mai criticati atat, pentru ca nici pe departe nu sunteti atat de grozavi si de prietenosi cu natura.
Asadar, bucurati-va pentru ceea ce va ofera muntele impreuna cu toata lumea pentru ca muntele este al tuturor.
In toata aceasta ecuatie, perfecta a fost numai natura.

Edited by pacostiro, 16 August 2010 - 17:46.


#2616
Masterboy

Masterboy

    Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,910
  • Înscris: 24.06.2002

View Postwatcher, on 16th August 2010, 17:44, said:

Masterboy, hai sa ne mutam pe threadul vecin despre strategica cu planul de ajuns la Galbenu :-)
O idee excelenta.
Am mutat posturile legate de Strategica si drumul misterios L. Galbenu- Strategica pe topicul dedicat. Continuam acolo discutiile :peacefingers:
Totul despre Strategica

#2617
Bogdan_brinzei

Bogdan_brinzei

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 18.09.2006

View Postpacostiro, on 16th August 2010, 18:45, said:

Cata ipocrizie. Nu inteleg de ce va considerati asa de lezati de prezenta oamenilor cu gratare, cand unii dintre voi m-au inecat in praf in timp ce mergeam cu rucsacul in spinare pe un drum pe care pana nu demult era strabatut doar de adevaratii iubitori de munte.
V-ati gandit ca asa cum voi considerati pe cei cu gratare mai prejos decat voi, turistii care bat potecile cu piciorul pot sa va considere pe voi mai prejos pentru ca ati invadat muntele cu masinile fara ca acest drum sa fie macar oficial deschis? Cati stiti de potecile turistice care sunt acum suprapuse cu aceasta sosea?
V-ati gandit ca poate asa cum voi va doriti un drum greu, altii isi pot dori ca acest drum sa nu existe deloc?
Eu zic ca unii sa nu mai criticati atat, pentru ca nici pe departe nu sunteti atat de grozavi si de prietenosi cu natura.
Asadar, bucurati-va pentru ceea ce va ofera muntele impreuna cu toata lumea pentru ca muntele este al tuturor.
In toata aceasta ecuatie, perfecta a fost numai natura.

Aici cam asa este...

#2618
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006
Până acum nu am vazut nici măcar un grataragiu să vină pe munte pe jos, sau cu bicicleta... tot cu mașina ajunge la munte să-și facă grătarul!
Ba mai rău!
Rămân pe marginea drumului... așa că...



Scuze pentru replica de pe lângă subiectul tratat!  :hypocrite:

#2619
parpaneata

parpaneata

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 365
  • Înscris: 21.03.2006
Toti interferam cu natura! Mai mult sau mai putin. Important este....sa nu ramana urme!

#2620
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,682
  • Înscris: 22.11.2007
am fost si eu la un gratar zilele astea si special am fost atent la "grataragii" si p cuvant daca mi s-a parut asa nasoala situatia.
in afara de cativa d-astia cu ML si alte masini de zeci de mii de euro, majoritatea erau romani simplii cu dacii break, oameni care d-abia isi castiga 10 mil pe luna probabil. ce aveti cu oamenii astia? ce aveti cu bucuria lor? unde mai pui si ca nici jumate din cei opriti pe marginea drumului nu faceau efectiv gratar. multi vin cu mancarea de acasa.
dar probabil ca voi nu ati observat asta, cum e unul oprit pe dreapta si sta pe o patura gata domne e cocalar, e taran si asa mai departe(vezi pozele cu cateva pagini in urma unde niste oameni simplii erau pozati la iarba verde si dati exemplu ce tarani sunt ei).
poluati aiurea topicul.
foarte bine ca s-a asfaltat sa aiba lumea unde sa faca o iesire sa mai uite de grijile de zi cu zi.

#2621
air_america

air_america

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 277
  • Înscris: 15.07.2008
Fratele meu @bossake, corporate boys and girls vin aici pe forum, plin de indignare corporatista si freaca ridichea omului care se duce sa aiba cateva ore, maxim o zi libera in care sa fie in natura! Normal ca sunt deranjati cand eu beau un pet de bere la pretul unei cutii pe care o beau ei, normal ca nu inteleg cum eu mananc gratar in padure, facut de mine si nu merg la un restaurant omologat (unde sa cer si bon fiscal!) si cum imi permit eu cu LR Discovery din 1994 (hoooo usor corportae boys and girls, ca e inmatriculat in romania nu in Bulgaria, cu taxa de poluare platita!) sa le dau flash din faruri sa se dea la o parte din fata mea pe forestiere... asa cum fac eu cand ii vad in spatele meu cu Clio sau Astra pe autostrada!)
Vai ce-mi place sa satau in spatele lor, sa claxonez sa-i fac sa inteleag diferenta intre corporate boys si barbati!

#2622
bbchip44

bbchip44

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,157
  • Înscris: 14.05.2008
Interesant topic. Pacat ca nu e la obiect. Conflictul asta cu "grataragii" se poate desfasura in alta parte. Stim bine ca problema taranilor de oras care dau muzica tare si lasa mormane de gunoaie si peturi in urma  e universal valabila, nu doar pentru Transalpina. Sunt grataragii, sunt manelisti, sunt tarani de oras... ok.. am inteles. Nu suntem deja obisnuiti cu ei de o viata, pe toate drumurile tarii?!

Planuiesc sa plec intr-un traseu sper Maramures (cu plecare din Bucuresti) si vreau sa trec pe Transalpina. Inteleg ca leaga Novaci de Sebes. Cat din acest drum este asfaltat si de unde pana unde mai exact? Restul de drum neasfaltat in ce situatie se prezinta si cu ce viteza se poate merge fara a afecta prea mult masina? Am inteles ca ar avea in total aprox 140km tot drumul. Pentru cine l-a parcurs cap-coada, cat timp a durat?

Multumesc anticipat pentru raspunsuri si daca vi se face foame pe drum nu va fie rusine "s-o puneti" de un gratar la roata masinii.

Edited by bbchip44, 18 August 2010 - 01:36.


#2623
xxgeoxx

xxgeoxx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 422
  • Înscris: 22.07.2006
Imi poate spune cineva cam cati km sunt pe segmentele urmatoare, si cam in cat timp se pot face cu un Matiz?
Novaci-Ranca-Obarsia Lotrului-Voineasa-Brezoi

Attached Files


Edited by xxgeoxx, 18 August 2010 - 06:36.


#2624
catal1n2000

catal1n2000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 282
  • Înscris: 22.06.2009

View Postxxgeoxx, on 18th August 2010, 07:36, said:

Imi poate spune cineva cam cati km sunt pe segmentele urmatoare, si cam in cat timp se pot face cu un Matiz?
Novaci-Ranca-Obarsia Lotrului-Voineasa-Brezoi

Sunt in jur de 120-130 km si probabil iti ia cam 4-5 ore cu tot cu admirat  peisaje si opriri.

#2625
xxgeoxx

xxgeoxx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 422
  • Înscris: 22.07.2006

View Postcatal1n2000, on 18th August 2010, 09:21, said:

Sunt in jur de 120-130 km si probabil iti ia cam 4-5 ore cu tot cu admirat  peisaje si opriri.
ok, multumesc pt detalii !!
o singura intrebare mai am: gasesc pe undeva vreo schita/poza, sau imi poate explica cineva cum este ramificatia de la Obarsia Lotrului spre Voineasa, venind dinspre Novaci? este posibil sa o ratez, adica sa o iau gresit inspre Sebes? exista cumva vreun indicator acolo?

Edited by xxgeoxx, 18 August 2010 - 09:34.


#2626
parpaneata

parpaneata

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 365
  • Înscris: 21.03.2006

View Postxxgeoxx, on 18th August 2010, 10:33, said:

ok, multumesc pt detalii !!
o singura intrebare mai am: gasesc pe undeva vreo schita/poza, sau imi poate explica cineva cum este ramificatia de la Obarsia Lotrului spre Voineasa, venind dinspre Novaci? este posibil sa o ratez, adica sa o iau gresit inspre Sebes? exista cumva vreun indicator acolo?


Nu ai cum sa ratezi! Ai semne! :) In prima "intersectie" ai stanga Petrosani, dreapta Sebes-Voineasa-Brezoi si in a doua ai stanga Sebes, inainte Voineasa-Brezoi.
Simplu! Nu ai cum sa ratezi! :)

#2627
tibinea

tibinea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 10.07.2006
Cred ca are dreptate "pacostiro". Eu bat muntii la picior din 1983 si incerc un sentiment asemanator cu cel de prin '95-'97 cand a inceput marele trafic motorizat pe TF. De doua ori am refuzat sa cobor in Balea si mi-am vazut de drum pe creasta. Dupa ce am patit un accident in Fagaras la genunchi, ma bucur sa ajung cu masina cat mai sus si de acolo sa fac trasee mai scurte. Accesul motorizat in munti este inevitabil dupa cum se vede, ramane numai sa inteleaga cei care urca cu masinilile ca trebuie sa respecte muntele si pe cei din jur. Nu stiu cat de greu le este sa nu exagereze cu galagia si sa aduca gunoiul jos la vale, pentru ca eu il caram in rucsac!?
Incerc sa ii inteleg si pe cei cu masini scumpe, de cele mai multe ori sfidatori la vederea une Dacii. M-as bucura sa aiba un cont mai mare in suflet decat cel din banca si sa respecte natura, in rest asta e trebuie sa mergem inainte.
P.S.  Prin '92, in Retezat, imi spuneau niste nemti sa nu facem greseala pe care au facut-o ei. Sa nu asfaltam drumurile de acces in munti. Uite ca ne-a ajuns si pe noi. M-as bucura ca Strategica si multe alte drumuri greu accesibile sa ramana asa, chiar daca eu nu am acces deocamdata decat cu piciorul.

#2628
d-ardeleanu

d-ardeleanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,576
  • Înscris: 12.02.2008

View Posttibinea, on 18th August 2010, 11:32, said:

Cred ca are dreptate "pacostiro". Eu bat muntii la picior din 1983 si incerc un sentiment asemanator cu cel de prin '95-'97 cand a inceput marele trafic motorizat pe TF. De doua ori am refuzat sa cobor in Balea si mi-am vazut de drum pe creasta. Dupa ce am patit un accident in Fagaras la genunchi, ma bucur sa ajung cu masina cat mai sus si de acolo sa fac trasee mai scurte. Accesul motorizat in munti este inevitabil dupa cum se vede, ramane numai sa inteleaga cei care urca cu masinilile ca trebuie sa respecte muntele si pe cei din jur. Nu stiu cat de greu le este sa nu exagereze cu galagia si sa aduca gunoiul jos la vale, pentru ca eu il caram in rucsac!?
Incerc sa ii inteleg si pe cei cu masini scumpe, de cele mai multe ori sfidatori la vederea une Dacii. M-as bucura sa aiba un cont mai mare in suflet decat cel din banca si sa respecte natura, in rest asta e trebuie sa mergem inainte.
P.S.  Prin '92, in Retezat, imi spuneau niste nemti sa nu facem greseala pe care au facut-o ei. Sa nu asfaltam drumurile de acces in munti. Uite ca ne-a ajuns si pe noi. M-as bucura ca Strategica si multe alte drumuri greu accesibile sa ramana asa, chiar daca eu nu am acces deocamdata decat cu piciorul.
Colegu, Strategica nu prea o sa fie asfaltata niciodata la ce saraca e tara asta tre' sa ne bucuram ca se mai asfalteaza ceva, un drum foarte frumos este si Herculane-Baia de Arama pe muntele Godeanu, dar asfaltul deja cedeaza si e greu de inlocuit asa ca peste cativa ani drumul ala va deveni o amintire...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate