Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 

Transalpina, cea mai inalta sosea din tara

- - - - -
  • Please log in to reply
4395 replies to this topic

#2557
garett

garett

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 41,874
  • Înscris: 28.06.2006

View Postsilviu_n, on 10th August 2010, 20:12, said:

Sunteți extremiști și nedemocrați.
Vis-a-vis de acest subiect chiar nu ma deranjeaza sa fiu etichetat drept "extremist"!
Urc pe munte de vreo 20 si ceva de ani, cu cortul in spinare sau, mai nou cu masina.
In toti anii astia am vazut cum de la an la an situatia se inrautateste, cum muntele se transforma intr-o groapa de gunoi, cum padurile sunt rase fara nici un discernamant.
Intai au fost Bucegii. Victima sigura, la doi pasi de Bucuresti, usor de ajuns pentru un "gratar de week-end" la Padina, pe Valea Cerbului sau la fiecare curba de pe drumul Cotei. Apoi, pe masura ce numarul detinatorilor de masini a crescut fenomenul s-a extins in toti muntii. Am vazut aceeasi "gratareala" peste tot.
Ce a pus capac, pentru mine cel putin, este tigania de pe Transfagarasan! Efectiv nu mi-a venit sa cred cand am vazut in ce hal a ajuns!
Ca acum sa aud ca aceeasi soarta o va avea si Transalpina, ca unii abia asteapta sa inscrie in "palmares" un gratar pe Urdele!
Da, poate ca sunt extremist. Poate ca dupa 20 de ani de delasare a venit momentul sa fim extremisti si sa facem, daca este nevoie, educatie cu de-a sila daca altfel nu se poate!
Ma frapeaza extrem de mult cum romanii sunt in stare sa respecte normele de civilizatie cand sunt pe afara in schimb simt nevoia acuta de a si da in petec in tara. Ba mai mult, orice incercare de a introduce si in Romania aceleasi norme de civilizatie de afara este considerata un afront si o limitare a drepturilor.

#2558
air_america

air_america

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 277
  • Înscris: 15.07.2008
Prietene, gratar pe Urdele am facut cand nici nu indrazneau "civilizatzii" cu Clio sau Fabia sa urce acolo. Pentru asta iti trebuie masina serioasa, sa poti urca si butoiul de bere si tubul de dioxid de carbon. Nu am pus manele sau alt gen de muzica, pentru ca mi se pare o prostie... gratar am facut si in desert, ca asa am avut chef.
Pentru un coleg de mai sus: "apoi Transfagarasanul, 4 nopti cu cortul." nu mai zi asta cu cortul ca sar moralistii pe tine ca poluazei natura...vrei sa vina iubitorul de munte si sa te vada dimineata cum iesi din cort si cauti un tufis?
Pentru alt coleg de forum, moralist: De ce in afara respectam regulile si in tara asta nu? Pentru ca acolo sunt reguli si oameni platiti sa le impuna.... aici nu e nimic! Ce vrei sa respect unde nu e nimic? Regula ta? NU, respect-o tu pe a mea!

#2559
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,688
  • Înscris: 22.11.2007

View Postcatal1n2000, on 9th August 2010, 22:33, said:

Poza este facuta langa cabana Brusturet zona Dambovicioara.
http://forum.softped...a...t&id=792673

Iata cum arata si zone tot din cauza acestor specimene:
http://forum.softped...a...t&id=792678
exagerati rau de tot cu gratarele. e in firea romanului sa faca asa ceva, nu poti sa ii iei placerea unui om. mai punea cineva poze cu 2-3 pagini in spate cu o familie care era la gratar, cu niste corturi etc. Ce aveti domne cu oamenii respectivi? ii stiti de undeva?Nu sunt tigani, au un copil mic etc..mi se pare lipsa de respect pt cel care a pus poza respectiva. treaba asta e o alta meteahna a romanului ne freaca ce fac altii, ce asculta altii, cum se cazeaza altii si asa mai departe.
De aia nu vom avea niciodata mentalitate europeana...

Acum singura problema e cea cu gunoaiele, dar nu poti generaliza ca nu toti (nici macar mare parte) din cei care fac gratare lasa mizerie in urma. eu peste tot unde am facut gratar cam 70-80% din  "grataragii" strangeau mizeria.

Iar legat de taxa despre care vorbiti, la cum merg lucrurile la noi si ce viata grea au romanii, odata cu introducerea unei taxe o sa ne trezim ca de fapt taxa a alungat oamenii seriosi (care majoritatea au venituri mici) si nu ii deranjeaza cu ABSOLUT nimic pe "grataragii".
Si pana la urma gratarul e o relaxare si activitate a majoritatii romanilor. Trebuie sa fii un pic salbatic sa nu accepti asta.Una din putinele bucurii ale romanului de rand.

Saptamana viitoare sunt toate sansele sa ajung prin zona, asa ca o sa revin cu poze de la gratar si cu starea drumului :lol:

Edited by bossake, 10 August 2010 - 22:51.


#2560
air_america

air_america

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 277
  • Înscris: 15.07.2008

View Postbossake, on 10th August 2010, 23:49, said:

exagerati rau de tot cu gratarele. e in firea romanului sa faca asa ceva, nu poti sa ii iei placerea unui om. mai punea cineva poze cu 2-3 pagini in spate cu o familie care era la gratar, cu niste corturi etc. Ce aveti domne cu oamenii respectivi? ii stiti de undeva?Nu sunt tigani, au un copil mic etc..mi se pare lipsa de respect pt cel care a pus poza respectiva. treaba asta e o alta meteahna a romanului ne freaca ce fac altii, ce asculta altii, cum se cazeaza altii si asa mai departe.
De aia nu vom avea niciodata mentalitate europeana...

Acum singura problema e cea cu gunoaiele, dar nu poti generaliza ca nu toti (nici macar mare parte) din cei care fac gratare lasa mizerie in urma. eu peste tot unde am facut gratar cam 70-80% din  "grataragii" strangeau mizeria.

Iar legat de taxa despre care vorbiti, la cum merg lucrurile la noi si ce viata grea au romanii, odata cu introducerea unei taxe o sa ne trezim ca de fapt taxa a alungat oamenii seriosi (care majoritatea au venituri mici) si nu ii deranjeaza cu ABSOLUT nimic pe "grataragii".
Si pana la urma gratarul e o relaxare si activitate a majoritatii romanilor. Trebuie sa fii un pic salbatic sa nu accepti asta.Una din putinele bucurii ale romanului de rand.
Dar sa vezi ca taraboi iese daca oamenii se vad pusi pe net si tratati cum au fost tratati in comentariul respectiv, fara acaordul lor.... atunci iese circul...dar noi nu stim cum e cu chestiile astea noi nu sunte civilizati, suntem Grataragii!

#2561
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006
Ca să revin:
- pe munte cu cortul am fost și eu... nu de multe ori, dar vă asigur că NU am făcut grătare!
Nu-mi vine să cred că românii se includ și se complac în a fi grataragii!

#2562
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,688
  • Înscris: 22.11.2007
ce e rau in a face gratar ?! de ce daca faci un gratar esti privit asa de unii?! voi nu aveti viata sociala, nu va distrati nu inteleg care e problema. mi se pare perfect normal, si ok, chiar daca sa zicem aveti alta parere fata de a mea, nu va plac gratarele nu faceti si gata. mie daca nu imi place baschetul nu joc. de ce trebuie sa fie ceva negativ in ohcii unora ca faci gratar?!

Edited by bossake, 10 August 2010 - 23:05.


#2563
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006

View Postbossake, on 11th August 2010, 00:03, said:

ce e rau in a face gratar ?!


Ce e rău în a nu face?
În a lăsa muntele curat, așa cum l-a lăsat natura?
De ce trebuie ca restul iubitorilor muntelui să suporte mirosurile care aduc aminte de bâlciuri?
Să suporte poluarea efectivă după terminarea activității de grătărie și cea sonoră care o însoțește?
Astea sunt întrebările! :confuzzled:

#2564
silviu_n

silviu_n

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,459
  • Înscris: 11.12.2008
Uite, copjob, care-i treaba cu grătarele:
Majoritatea trăim în orașe, unele foarte aglomerate și poluate, suportăm miros de transpirație în autobuze și respirăm praf și gaze de eșapament. De câteva ori pe an ne vine cheful să ieșim în natură, că ne-am săturat de parcurile pline de boscheți, celofane și căcăței de câine. Fiecare își caută un loc cât mai pitoresc, retras unde să se bucure o zi sau două de puțină umbră și răcoare. Acolo, după ce mănâncă și bea câteva beri face puțină mișcare, un fotbal, alții pescuiesc poate sau doar se plimbă prin pădure. Ce ți se pare așa anormal până acum?
Ar trebui ca toți, la sfârșit, să-și adune frumușel tot gunoiul, să-l pună în portbagaj și să-l ducă la primul tomberon, numai că unora le lipsește bunul simț.

Ca ultimă idee aș vrea să adaug că și continuarea acestei discuții despre grătare mi se pare o lipsă de respect, cel puțin, pentru cei care se așteaptă să găsească, în acest topic, discuții despre cea mai înaltă șosea din țară.

#2565
garett

garett

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 41,874
  • Înscris: 28.06.2006

View Postair_america, on 10th August 2010, 23:24, said:

Prietene, gratar pe Urdele am facut cand nici nu indrazneau "civilizatzii" cu Clio sau Fabia sa urce acolo. Pentru asta iti trebuie masina serioasa, sa poti urca si butoiul de bere si tubul de dioxid de carbon. Nu am pus manele sau alt gen de muzica, pentru ca mi se pare o prostie... gratar am facut si in desert, ca asa am avut chef.

Un titlu de glorie intr-adevar! Iti propun data viitoare sa te duci undeva afara, prin Austria sau Elvetia de pilda, sa faci si acolo un gatar pe marginea drumului, sa-i inveti si pe incuiatii aia de occidentali ce insemna bucuriile vietii!

View Postbossake, on 10th August 2010, 23:49, said:

treaba asta e o alta meteahna a romanului ne freaca ce fac altii, ce asculta altii, cum se cazeaza altii si asa mai departe.

Atata vreme cat "bucuriile" unuia dauneaza altora cam da, e normal sa ne frece.

View Postbossake, on 10th August 2010, 23:49, said:

De aia nu vom avea niciodata mentalitate europeana...

Asta a fost tare!
Adica noi care ne dorim liniste, curatenie si civilizatie nu avem mentalitate europeana, in schimb cei care polueaza sub toate aspectele muntele dau dovada de un inalt spirit european!
De curiozitate ai fost vreodata afara sa vezi cam ce inseamna "mentalitatea europeana"? Daca in viziunea ta asta inseamna sa suporti ce face vecinul incearca sa faci si acolo un gratar. Si dupa ce termini de platit amenda sa vii sa ne spui si noua cum e cu "mentalitatea"!


View Postcopjob2000, on 10th August 2010, 23:55, said:

Nu-mi vine să cred că românii se includ și se complac în a fi grataragii!
Romanii se complac in multe, pe pricipiul "asa vrea muschii mei". Intotdeauna bruma de civilizatie care s-a facut in tara asta a trebuit facuta cu forta, de bunavoie n-ai sa vezi.

View Postbossake, on 11th August 2010, 00:03, said:

voi nu aveti viata sociala, nu va distrati nu inteleg care e problema. mi se pare perfect normal, si ok, chiar daca sa zicem aveti alta parere fata de a mea, nu va plac gratarele nu faceti si gata
Tu nu intelegi sau te faci ca nu intelegi: EU MA DUC LA MUNTE SA MIROS AER CURAT NU VREAU SA FIU OBLIGAT SA-TI MIROS TIE GRATARUL!
N-ai decat sa-to faci 100 de gratare pe zi dar ai decenta de a le face fie intr-o zona de campare organizata, fie in fata blocului. De ce tu ai dreptul sa faci gratar dar eu nu am dreptul sa ma bucur de aer curat? De ce ar fi dreptul tau "mai drept" decat dreptul meu?

View Postsilviu_n, on 11th August 2010, 00:57, said:

Uite, copjob, care-i treaba cu grătarele:
Majoritatea trăim în ora?e, unele foarte aglomerate ?i poluate, suportăm miros de transpira?ie în autobuze ?i respirăm praf ?i gaze de e?apament. De câteva ori pe an ne vine cheful să ie?im în natură, că ne-am săturat de parcurile pline de bosche?i, celofane ?i căcă?ei de câine. Fiecare î?i caută un loc cât mai pitoresc, retras unde să se bucure o zi sau două de pu?ină umbră ?i răcoare. Acolo, după ce mănâncă ?i bea câteva beri face pu?ină mi?care, un fotbal, al?ii pescuiesc poate sau doar se plimbă prin pădure. Ce ?i se pare a?a anormal până acum?


Si noi tot in orase aglomerate si poluate traim! Si noua ne vine cheful sa iesim in natura sa ne bucuram de umbra, racoare, aer curat si liniste.
Si dam peste aceeasi mizerie, aceeasi galagie si aceleasi mirosuri pestilentiale ca in mijlocul orasului.

View Postsilviu_n, on 11th August 2010, 00:57, said:

Ca ultimă idee a? vrea să adaug că ?i continuarea acestei discu?ii despre grătare mi se pare o lipsă de respect, cel pu?in, pentru cei care se a?teaptă să găsească, în acest topic, discu?ii despre cea mai înaltă ?osea din ?ară.


Cu asta sunt de acord, desi mi se pare amuzant sa pui problema de lipsa de respect pe forum in schimb sa arati lipsa de respect in padure.
Propun sa ne oprim aici.
Sugerez infiintarea unui topic, neaparat sticky, cu sfaturi practice pentru organizarea gratarelor pe Transalpina:
- unde trebuie pus gratarul in functie de curentii de aer pentru ca mirosul sa se propage cat mai departe
- care sunt locurile cu cele mai bune propietati acustice pentru ascultat manele
- care sunt cele mai bune lacuri glaciare pentru racit berea

Edited by garett, 11 August 2010 - 07:16.


#2566
alexcom2003

alexcom2003

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 24.05.2006
De cateva pagini incoace citesc lucruri care sunt offtopic.Forumul asta nu mai are admin sau moderator?
Cam multe porcarii debitatte aici.Nu dau exemplec ca nu are rost.
Offtopic.
Daca fiecare ar avea minim bun simt ar face gratar in locuri in care a mai fost facut fara sa mai arda in alta parte iarba ,ar asculta muzica in surdina sau deloc pt ca linistea naturii este cea mai buna muzica si ar curata locul unde a luat masa astfel incat sa nu ramana nici o urma ca a trecut pe acolo.
Optiunea este a fiecaruia sa mearga cu cortul sau la pensiune.Important e sa fim CIVILIZATI si cu bun simt insa .................propun sa trecem peste si sa vedem ce trasee au mai facut altii.Poate cineva dintre cei care posteaza aici a mai si coborat din masina si a mai si mers putin pe jos si a vazut lucruri frumoase pe TA.

#2567
lauboy82

lauboy82

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 199
  • Înscris: 01.02.2007
Ceva informatii la subiect se mai pot afla pe-aici sau o sa continuati asa la nesfarsit ? Multumesc

Va rog mult cine stie sa-mi raspunda la urmatoarea intrebare/intrebari :

"pe harta imi apare un drum intre voineasa si sadu prin sadurel . stie cineva cum e acest drum se poate parcurge cu un 4*2 ?
sau eventual dupa obarsie , mergand spre sugag se poate face iarasi dreapta spre sadurel cu finalitate sadu ? acesta cum e ? aceeasi intrebare se poate parcurge cu 4*2?"
Multumesc

#2568
garett

garett

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 41,874
  • Înscris: 28.06.2006
Revenind la subiectul Transalpina stie cineva starea drumului asta?
Am inteles ca ar duce la Petrimanu, dar nu stiu exact.

Attached Files

  • Attached File  1.JPG   401.25K   137 downloads


#2569
ivanturela

ivanturela

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 07.08.2009

View Postlauboy82, on 10th August 2010, 15:18, said:

pe harta imi apare un drum intre voineasa si sadu prin sadurel . stie cineva cum e acest drum se poate parcurge cu un 4*2 ?
sau eventual dupa obarsie , mergand spre sugag se poate face iarasi dreapta spre sadurel cu finalitate sadu ? acesta cum e ? aceeasi intrebare se poate parcurge cu 4*2?
acum 3 sapt. am facut Raul Sadului, Sadu, Sadurel nu prea exista, apare o intersectie in V, in dr. este o uzina electr., drumul duce la Gatul Berbecului; in stg. este drumul forestier (macadam) pe doua sensuri, stare buna chiar si pe ploaie (eu l-am facut cu un Grand Cherokee 4x4, dar merge si cu 2x4, erau cateva dacii ale ,,dacilor liberi'' din zona); treci prin zona Vaca si Bucegi si apoi cobori, traversand mai multe podete, in Voineasa, in dr. se vede hotel Lotru. dupa cate am inteles , drumul prin Gatul Berbecului, Pasul Steflesti si Obarsie este tot atat de frumos dar mai bunicel; depinde ce traseu vrei sa faci... Eu am facut in 3 zile, Sibiu - Sadu - Voineasa - Cab. Petrimanu (cazare) -L. Petrimanu, L. Galbenu - Polovragi - Novaci - Ranca - cab. Obarsia L. (cazare) - Cheile Jietului tur/retur - Obarsie - Sugag - Dobra - platoul Jinei - Sibiel (cazare) - Sibiu - Bucuresti.

#2570
mphlorin

mphlorin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 523
  • Înscris: 07.12.2007
mai dar chiar nu va mai ajunge muntele ? nu-i destul loc pt toata lumea ?
va deranjeaza ca mirositi gratarul unora ? de ce stati langa ei ?
cu muzica de orice fel, data tare, de acord, ar trebui bagate boxele pe cap proprietarilor, dar pt ceilalti cu mirosuri fine: inca mai sunt drumuri virgine fratilor, ce va crizati asa ?
taxa ar trebui bagata si bucurestenilor cand tranziteaza orasele de provincie din punctul meu de vedere

#2571
ostwind

ostwind

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 11.08.2010
foarte interesanta discutia cu gratarele, zilele astea cand o sa ajung pe transalpina o sa ma ajute sa vad lucrurile altfel  :nonobad: .....acum revenind la subiecte pt care presupun k a fost gandita bucata asta de forum am si eu o intrebare. Pe transalpina mai exista si portiuni neasfaltate si nepregatite pt asfaltare... pe care ai putea sa te distrezi cu un 4x4 sau pt asa ceva trebuie sa deviezi de la traseu. adica am vazut pe net tot felul de filmulete cu treceri de rauri sau portiuni mai accidentate. si inca ceva pt zona sebes - novaci - ramnicu valcea aveti ceva informatii despre locatii ce merita vizitate? Multumesc mult si o zi buna :thumbup:

#2572
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006
Depinde ce intelegi prin "distractie"! :huh:

#2573
sopo

sopo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 574
  • Înscris: 20.11.2007

View Postostwind, on 11th August 2010, 15:21, said:

foarte interesanta discutia cu gratarele, zilele astea cand o sa ajung pe transalpina o sa ma ajute sa vad lucrurile altfel  :nonobad: .....acum revenind la subiecte pt care presupun k a fost gandita bucata asta de forum am si eu o intrebare. Pe transalpina mai exista si portiuni neasfaltate si nepregatite pt asfaltare... pe care ai putea sa te distrezi cu un 4x4 sau pt asa ceva trebuie sa deviezi de la traseu. adica am vazut pe net tot felul de filmulete cu treceri de rauri sau portiuni mai accidentate. si inca ceva pt zona sebes - novaci - ramnicu valcea aveti ceva informatii despre locatii ce merita vizitate? Multumesc mult si o zi buna :thumbup:

Vezi Cheile Oltetului si Pestera Polovragi, iar in apropoiere se afla si Manastirea Polovragi.
Inainte de astea (venind dinspre Novaci  spre Rm. Valcea, din Baia de Fier parca) se mai afla Pestera Muierii, nu am fost dar dupa popularitate cu siguranta e un reper ce merita vizitat .
Spre Rm Valcea mai treci pe langa Manastirea Horezu, si de la Rm Valcea te duci vreo 15 Km in sus la Cozia si tot acolo aproape e si Manastirea Turnu.

Despre toate astea poti afla date mai exacte de la dl Google!

Daca imi permiti, uita-te atent la peisajele de pe Transalpina si propune-ti sa mai  treci peste vreo 2 ani sa vezi daca s-au schimbat in bine sau rau. :peacefingers:
Oare are sanse acest loc sa ajunga ca Valea Cerbului?

Excursie placuta si  "racoroasa"!

Edited by sopo, 11 August 2010 - 14:53.


#2574
air_america

air_america

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 277
  • Înscris: 15.07.2008
@ostwind: sunt destule locuri de distractie, iesi un pic din sosea si ii dai la deal, no problem.
Poti sa intri si de la Polovragi si sa urci in Curmatura Oltetului si e drum frumos, la deal, cobori apoi pe la Petrimanu in Voineasa si vi inapoi in TA. E plin muntele de locuri unde sa te dai cu masina.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate