Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Totul despre Transfagarasan

- - - - -
  • Please log in to reply
3541 replies to this topic

#3511
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,060
  • Înscris: 20.12.2007

View PostLex404, on 11 iulie 2017 - 20:03, said:

E plin de genii automobilistice, ce vrei.

#3512
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,060
  • Înscris: 20.12.2007
Am mai facut o ieseala pe Transfagarasan pana la lacul Balea. Aglomeratie, blocaj la cele doua parcari de la Balea. Acolo ar trebui un garcea de la circulatie in fiecare week-end.
Erau 16 grade sus, nori si umezeala plus un vant de te darama. Am comis un gratar mai jos de Capra, vreme schimbatoare dar suportabila. Drumul asa si asa, portiuni excelente, altele afectate de alunecari dar per total ok. Era plin de motociclisti polonezi si unguri, rulote cu corturi si tot ce era spatiu de cazare era plin cu masini parcate peste tot lasand circulatie doar pe un fir.


#3513
Silent_Runner

Silent_Runner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,633
  • Înscris: 29.05.2004
Hint (dar nu pentru toti, ca altfel se muta problema :-)
eu am fost marti si miercuri (cazare la Piscu Negru), desi era vremea superba, parcari libere peste tot, inclusiv la Balea.
La fel cu motociclistii polonezi si unguri, bineinteles multe masini de Spania cu romanasi la volan

(apropo de romano-spanioli, BMW periculos, cu motorul fiert la Poarta Intalnirii -- in anii optzeci am fost cu parintii pe acolo si Dacia 1310 n-a patit asa ceva)

#3514
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,060
  • Înscris: 20.12.2007
Ceva poze de sambata

Attached Files



#3515
Agartha

Agartha

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 14.08.2017
Buna ziua!

Peste 3 zile plecam spre Transfagarasan. Am tot intrat pe net sa imi fac o idee asupra pensiunilor dar parerile sunt impartite asa ca, in loc sa ma edific, mai mult m-am zapacit.
Prin urmare: cazari bune prin zona stie cineva? si locuri de servit masa unde sa poti manca decent?!...

Multumesc!

#3516
Tz3posu

Tz3posu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 906
  • Înscris: 20.03.2009
Salutare, vreo idee daca se poate merge pe Transfagarasan in weekend? M-as drona putin pe acolo, nu de alta.

E ok, m-am "chinuit" cu un search pe Google si am gasit
"În perioada 28 octombrie 2017 - 30 iunie 2018, DN 7C - TRANSFĂGĂRĂŞAN este ÎNCHIS pe sectorul de drum cuprins între kilometrul 104 (Piscu Negru – jud. Argeş) şi kilometrul 130,8 (Bâlea Cascadă – jud. Sibiu). Porţiunea închisă se redeschide circulaţiei începând cu 1 iulie.
Drumul este în continuare DESCHIS circulaţiei publice pe următoarele sectoare:
- Jud. Argeş - din localitatea Bascov până la Piscu Negru (km. 104);
- Jud. Sibiu - de la intersecţia cu DN 1 (km. 151 + 955) până la Cabana Bâlea Cascadă (km. 130+800)."

Edited by Tz3posu, 14 March 2018 - 11:51.


#3517
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,060
  • Înscris: 20.12.2007
E o vreme super de facut poze/filme la munte. Drumurile sunt in general uscate, temperatura ok dar pe de laturi e inca zapada.

#3518
Brainie

Brainie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,757
  • Înscris: 18.04.2007
Ce înțelegi prin asta  „se poate merge pe Transfagarasan in weekend??”

Să mergi de la Curtea de Argeș la Cârțișoara (sau invers) sigur nu poți. La Bâlea Cascadă se poate ajunge (de regulă) tot timpul anului, la fel la Piscul Negru sau chiar la Capra. Sau chiar la Bâlea lac, dar cu telecabina.

#3519
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,855
  • Înscris: 04.07.2010
Eu cred că înţelege să meargă pe porţiunile care sunt deschise, adică exact cum ai dezvoltat în postul precedent


Sănătate şi toate cele bune !

#3520
tambur

tambur

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 05.02.2008
As vrea sa dau o fuga pana la lacul Balea in weekend. Poate sa-mi spuna cineva care e starea drumurilor si care ar fi cea mai indicata ruta de la Cluj?

Edited by tambur, 06 August 2018 - 05:28.


#3521
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,060
  • Înscris: 20.12.2007

View Posttambur, on 06 august 2018 - 05:26, said:

As vrea sa dau o fuga pana la lacul Balea in weekend. Poate sa-mi spuna cineva care e starea drumurilor si care ar fi cea mai indicata ruta de la Cluj?
Ruta clasica pe DN1/A1/centura Sibiu spre Cartisoara, drumurile sunt foarte bune dar în general aglomerate pentru ca apare și traficul de week-end către Transfăgărășan. Iar de minivacanta de Sfânta Maria va fi probabil cel mai aglomerat. Poți sa cauți rute alternative pe waze dar nu poți evita aglomerația week-end-ului.

Edited by Kokoshmare, 06 August 2018 - 23:22.


#3522
mihaistoian

mihaistoian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 582
  • Înscris: 02.11.2009

View PostKokoshmare, on 06 august 2018 - 23:21, said:

Ruta clasica pe DN1/A1/centura Sibiu spre Cartisoara, drumurile sunt foarte bune dar în general aglomerate pentru ca apare și traficul de week-end către Transfăgărășan. Iar de minivacanta de Sfânta Maria va fi probabil cel mai aglomerat. Poți sa cauți rute alternative pe waze dar nu poți evita aglomerația week-end-ului.
Oricate rute alternative ar cauta, in final se rezuma la una, care probabil va fi super-aglomerata in minivacanta, ca si in oricare week-end

#3523
TyreXel

TyreXel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 25.06.2007
Am trecut in weekend pe Transfagarasan. Am urcat pe Arges si am asteptat 1h sa fac ultimii km pana la Lacul Balea. Dupa Cascada Capra se formase o coada kilometrica.... Sus la Balea, era un fum gros de la gratare, magazine mult mai multe fata de acum 2 ani cand am fost ultima data. Am ramas oarecum dezamagit de schimbari. Pe partea cu Arges carosabilul este foarte prost, pe Sibiu este incomparabil mai bun.

#3524
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,851
  • Înscris: 25.01.2007
transfagarasanul se inchide pe 1 noiembrie fix, sau mai e tinut deschis, in functie de starea vremii?

#3525
mihaistoian

mihaistoian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 582
  • Înscris: 02.11.2009

 slai, on 02 octombrie 2018 - 18:02, said:

transfagarasanul se inchide pe 1 noiembrie fix, sau mai e tinut deschis, in functie de starea vremii?
Regula de baza e ca se inchide de 1 noiembrie ori mai devreme daca sunt ninsori!

#3526
Conservatorul

Conservatorul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 473
  • Înscris: 26.09.2006
A mai trecut cineva pe-aici de curand?
Ceva impresii?
Saptamana viitoare am planificat o iesire .

#3527
barbosa

barbosa

    Serious Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,144
  • Înscris: 04.03.2006
Am fost eu ieri. Soare, cald, frumos.... Dar la 9, când am ajuns, deja începea sa se aglomereze. Am urcat pe Buteanu și pe la 15.30 când am plecat spre casa, coloana spre Pitești începea cam cu 3-4 km înainte de tunel, și nu se înainta mai deloc. Probabil cei din capătul coloanei mai aveau de așteptat cel puțin doua ore pana sa ajungă la lac. Asa ca dacă nu poți sa fii acolo pana în ora 10, mai bine te lipsești.

Attached Files



#3528
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,818
  • Înscris: 26.02.2010
Cum ți s-a părut traseul montan (Bâlea Lac - Vânătoarea lui Buteanu?
Săptămâna viitoare, dam o fuga și pe transfagarasan, pe Transalpina a fost ok ieri și astăzi, sensul nostru a fost liber, comparativ cu celălalt. Vremea a ținut cu noi, cer senin ieri, parțial noros azi la Rânca și senin după varf. Foarte multe mașini cu probleme, fiert motor, antigel, cu capota ridicata și chemat tractarea.

Edited by aris86, 02 August 2020 - 22:57.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate