Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...
 Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

Stimulente AJOFM

Cumparare auto cu nr Germania afl...
 [email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur

Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...
 

Ovare polichistice

- - - - -
  • Please log in to reply
74 replies to this topic

#19
roraluca

roraluca

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 11.06.2007
As mai avea si eu niste intrebari.  Am fost diagnosticata cu sindromul ovarelor polichistice, dar doctorul ginecolog nu mi-a recomandat decat yasmin, cu toate ca am incercat sa-i explic--in mod cat mai diplomatic--temerile mele in privinta rezistentei la insulina.   Am citit, prin ce surse am mai gasit despre sindromul polichistic, ca poate fi cauzat de rezistenta la insulina a organismului, ceea ce duce la secretia excesiva de hormoni masculini.  Asta ar insemna ca persoanele cu afectiunea asta sunt predispuse la diabet de tip doi, printre altele, si ca ar fi necesare schimbarea stilului de viata si mai ales a alimentatiei.  Din pacate, ambele doamne doctor ginecolog la care am fost mi-au cam dat cu flit, ca sa spun asa.  Am impresia ca nu le place cand esti documentat si cand pui intrebari--e ca si cum le-ai pune la indoiala competenta.  Astfel, nu m-am ales cu mai multe explicatii.  Am ramas cu ce am invatat de pe net...

Eu as vrea, totusi, sa ma testez pentru rezistenta la insulina, dar nu stiu unde, in tara, se administreaza astfel de teste.  Ca sa fiu sincera, nici nu stiu sigur in ce ar consta analizele astea.  Cand am intrebat la doctor, mi s-a spus ca nu sunt tipul clasic de sindrom polichistic, asa ca sa nu-mi fac probleme.  Tipa se referea la faptul ca nu sunt obeza, dar mai putin de 40% din persoanele cu SOPC sunt asa, deci nu e ca si cum as fi o exceptie... Eu chiar as vrea sa aflu daca este o problema mai profunda in organismul meu, care trebuie, tratata.  Am impresia ca ginecologul nu vrea sa ma trateze decat pentru chisturi...

Deci: poate sa-mi spuna cineva unde, in Moldova, de preferinta, se poate testa un om pentru rezistenta la insulina, si in ce ar consta analiza?

#20
Ganditorul

Ganditorul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 189
  • Înscris: 26.03.2005
Testul de rezistenta la insulina nici nu stiu daca se face in Romania. Daca ai de-a face cu medici atat de ingusti, e putin probabil ca or sa te trimita la asa ceva. Oricum, e foarte scump, daca se face.
Poti incerca mai intai si mai degraba, testul de toleranta la glucoza.
E un test comun, ar trebui sa se faca cam peste tot. Teoretic. Practic, se face sigur la Parhon, dar e destul de penibil sa te duci la Parhon doar pentru asa ceva.
Testul consta in ingurgitarea unei cantitati de glucoza pe stomacul gol, dupa ce ti s-a masurat nivelul glicemiei, dupa care stai pe acolo vreo 3-5 ore si ti se mai "ia" glicemia din 30 in 30 de minute - cu variatiuni pe tema asta.

Edited by Ganditorul, 19 June 2007 - 16:02.


#21
mica23

mica23

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 215
  • Înscris: 15.06.2007
pentru testul de toleranta de glucoza(TTGO) trebuie sa te duci la o clinica de diabetologie...acolo se face...de ovarele polichistice porti sa sapi cu tratament.....de sindromul de ovar polichistic nu...tine de genetica organismului....cele mai bune pt asta sunt diane 35....sunt singuele care contin cyproteron acetate.., o substanta care inhiba actiunea androgenilor....
am luat si yasmine dar nu am fost multumita deloc....ar putea avea acelesi efect ca si diane doar asociate cu androcur( care este cyproteron, dar fara hormoni)...oricum yasmine se recomanda la greu pt ca este la moda acum si medicii primesc niste bani frumusei ca sa-l recomande( asa se intampla cu majoritatea medicamnetelor)
  pentru sindr. ovarelor polichistice se mai poate administra metformin( in cazul depistarii unei rezistente la insulina sau a intolerantei la trat. hormonal). este un antidiabetic oral care se a in diabetul de tip 2 si care scade rezistanta periferica la glucoza( si deci actiunea androgenilor---s-a scris si mai sus)
  sfatul meu este sa mergeti la o clinica de endocrinologie, nu la ginecolog. cai de la endocrinologie stiu de chestia cu metforminul, cei de la gineco nu cred ca stiu. din cate am inteles la institutul parhon sunt medici buni. pt iasi se poate merge la sf. spiridon ..in rest nu stiu.
  daca vreti copii se incepe cu tratamente hormonale( prescrise numai de medicul endocrinolog) si doar in cazul esecului acestora se apeleaza la inseminare in vitro sau, in cel mai rau caz, la operatie pt indepartarea chisturilor( de fapt ramasitelor acestora- se face un fel de trepanatie, nu stiu cum sa explic)
  bafta multa

#22
roraluca

roraluca

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 11.06.2007
Multumesc pentru informatii si pentru sfaturi.

#23
mica23

mica23

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 215
  • Înscris: 15.06.2007

View Postroraluca, on Jun 20 2007, 14:45, said:

Multumesc pentru informatii si pentru sfaturi.

vezi ca i  iasi clinica de diabetologie este in sf. spiridon( in aceeasi cladire cu clinica 1 medicala- in spatele bisericii). sunt doctori buni....daca mai vrei informatii lasa-mi un pm

#24
daemonyak

daemonyak

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 29.05.2003
Prietena mea se chinuie de 2 ani cu afectiunea asta de ovare polichistice.... analizele hormonale ies ok. Tot asa i s-a recomandat Yasmine, la care s-a ingrasat vreo 6-7 kg pe care le-a dat jos abia dupa 1 an, cu regim si sport..... Cu toate astea, i s-a refuzat testul de rezistenta la insulina chiar de catre o doctora de la Parhon, pe motiv ca glicemia e in limite normale... Tot de un an de zile ia tinctura de zmeur... nu mai vrea sa auda de medici pt ca a fost tratata cu indiferenta, ba chiar i s-a spus ca ce se vaita atata ca are cateva kile in plus.... Regret ca orice problema de ordin medical care nu implica ceva serios (gen cancer) e tratata cu atata superficialitate.

#25
mica23

mica23

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 215
  • Înscris: 15.06.2007

View Postdaemonyak, on Jun 26 2007, 08:32, said:

Prietena mea se chinuie de 2 ani cu afectiunea asta de ovare polichistice.... analizele hormonale ies ok. Tot asa i s-a recomandat Yasmine, la care s-a ingrasat vreo 6-7 kg pe care le-a dat jos abia dupa 1 an, cu regim si sport..... Cu toate astea, i s-a refuzat testul de rezistenta la insulina chiar de catre o doctora de la Parhon, pe motiv ca glicemia e in limite normale... Tot de un an de zile ia tinctura de zmeur... nu mai vrea sa auda de medici pt ca a fost tratata cu indiferenta, ba chiar i s-a spus ca ce se vaita atata ca are cateva kile in plus.... Regret ca orice problema de ordin medical care nu implica ceva serios (gen cancer) e tratata cu atata superficialitate.

depinde ce medic nimeresti. ce-i drept ca lumea nu prea ia in considerare chestiia cu rezistenta la insulina pentru ca nu toti au aflat de legatura acesteia cu PCOS.
si mie imi ies analizele perfecte, dar probleme am in continuare  :huh:
dupa prima tura de pastile am luat 6 kg (cu diane). cand am trecut pe yasmine am luat 10. si inca nu am reusit sa scap de ele nici cu mama regimurilor. ma consolez cu ideea ca totuusi 45 kg la 1.64 erau cam putin. :P

#26
lmonica777

lmonica777

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 29.06.2007
Salut,

M-am programat astazi pentru ecografie la ovare, dar mi-a venit menstruatia.
Stiti daca afecteaza rezultatul ecografiei faptul ca sunt la menstruatie?
Multumesc

#27
angells_17

angells_17

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 29.01.2007
am si eu o intrebare in legatura cu tratamentul ovarelor polichistice. Doctorul la care am fost mi-a pecris Siofor(Motformin) si nici un tip de anticonceptionale. A mai facut cineva un astfel de tratament? stiti ceva despre Siofor?
mersi

#28
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006
Probabil n-ai inteles bine ceva. Siofor este un medicament antidiabetic, scade nivelul glucozei din sange, uneori (foarte rar) se prescrie la pacientii supraponderali la care n-a putut fi controlata glicemia prin dieta, dar n-am auzit sa fie prescris ca tratament pentru ovare polichistice. Ia legatura cu medicul ca sa te lamuresti.

#29
LoveDemon

LoveDemon

    Internet Lodger

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,418
  • Înscris: 22.09.2003
Se prescrie si pentru sindromul ovarelor polichistice, de cand s-a descoperit legatura dintre el si rezistenta la insulina. In principiu ar fi trebuit sa fie asociat si progesteron, mai ales ca se presupune ca Metforminul afecteaza productia de progesteron (dar nu e foarte clar).

#30
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006

View PostLoveDemon, on Dec 10 2007, 19:23, said:

Se prescrie si pentru sindromul ovarelor polichistice, de cand s-a descoperit legatura dintre el si rezistenta la insulina. In principiu ar fi trebuit sa fie asociat si progesteron, mai ales ca se presupune ca Metforminul afecteaza productia de progesteron (dar nu e foarte clar).
multam, lovedemon. Omu' cat traieste invata! Promit sa studiez fenomenul.

#31
kittypoisongirl

kittypoisongirl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 23.08.2006
am varsta de 16 ani 1.64 inaltime si 55 kg. am un metabolism foarte lent. am incercat multe metode desculptare a corpului gen: pilates, tae-bo, gimnastica, jogging practicat zi de zi si macare restransa, care imi era necesara pt a supravietui. incercam cat de cat sa nu mananc seara dar erau zile in care o faceam. cu ceva timp in urma obisnuiam sa fac mari abuzuri de mancare. acum m`am reglat si beau cel putin 2 l de apa pe zi. la inceput parca m`am simtit mai bine dar stagnez orice as face. de exemplu daca mananc o ciocolata efectele de vad imediat: soldurile se maresc foarte mult de parca as fi insarcinata la fel si burta se mareste foarte mult. si sunt nevoita sa ma fortez mai mult pt a ajunge la forma initiala. dar de la un moment dat, corpul cred ca se obisnuieste asa, stagneaza fara un rezultat si eu nu mai pot forta nota. nu stiu ce sa ma fac, pentru ca la fata sunt cat de cat normala, dar la fel ingrasarile sunt foarte bruste si din orice. am avut de asemenea probleme menstruale si nivel crescut de testosteron in organism. vreau sa imi sculptez corpul si sa traiesc normal. va rog sa ma ajutati cu sfaturi, orice :(. mersi oricum ca ati avut rabdare sa cititi.

#32
Ana_Karr

Ana_Karr

    Ana

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,500
  • Înscris: 06.04.2005
Mergi la un endocrinolog sa-ti faca niste analize. Cred ca la tine ar putea fi vorba de o dereglare hormonala.

#33
rellyc

rellyc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 638
  • Înscris: 08.06.2005
Ce spui tu: cresteri in greutate, tulburari menstruale, nivel crescut de testosteron pot fi manifestarile sindromului ovarului polichistic. Ar trebui sa consulti un ginecolog si un endocrinolog (afectiunea vizeaza ambele specialitati prin patologia ovariana si tulburarile hormonale existente).

#34
kittypoisongirl

kittypoisongirl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 23.08.2006
mersi pentru raspunsuri...am cautat despre ovarul polichistic si se aseamana cu simptomele mele indeed   :mellow: voi merge la endocrinolog dupa sarbatori.

#35
angells_17

angells_17

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 29.01.2007
Mersi pentru informatie, asta zicea si doctorita mea. Ideea e ca tre sa urmez tratamentul asta vreo 3 luni si sa imi refac analizele. Sper sa fie ok :confuzzled: . va spun daca e bun

#36
eoz

eoz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 01.03.2008
am 28 ani , siam fost diagnosticata cu ovare polichistice
am ciclu dar edste cam neregulat
intrebarea mea este , voi putea ramane insarcinata?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate