Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...
 La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)
 sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...
 Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri

Sfat / recomandare construire aco...

Cablu analog vs digital
 

Ovare polichistice

- - - - -
  • Please log in to reply
74 replies to this topic

#1
Optimix

Optimix

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 24.08.2006
Am 22 de ani si acum o luna am efectuat un examen ginecologic complet. In urma unei ecografii transvaginale am fost diagnosticata cu ovare polichistice. Analizele hormonale efectuate au confirmat diagnosticul. Redau aici rezultatele analizelor hormonale pentru conturarea unei imagini mai clare.
Prolactina 233 µlU/ml
LH 20.9 mlU/ml
FSH 3.7 mlU/ml
TSH 1.1 µlU/ml
Testosteron (total) 0.4 ng/ml
Testosteron (liber) 1.3 pg/ml
Androstendion 2.1 ng/ml
DHEA-Sulfat 2798 ng/ml
Estradiol-1 7β 134 pg/ml
Progesteron 0.9 ng/ml

Mentionez ca analizele hormonale au fost efectuate in a 16. zi a ciclului.
In urma investigatiilor efectuate mi s-a recomandat Yasmin, medicul ginecolog spunandu-mi ca este un anticonceptional usor si in general bine tolerat.
Intrebarea mea este daca exista totusi si un alt tratament pentru aceasta afectiune?

Si o a doua intrebare/rugaminte ar fi daca poate cineva sa imi recomande un medic ginecolog bun in Bucuresti si sa imi spuna si unde poate fi gasit?

#2
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005

 Optimix, on Aug 26 2006, 15:45, said:

In urma investigatiilor efectuate mi s-a recomandat Yasmin, medicul ginecolog spunandu-mi ca este un anticonceptional usor si in general bine tolerat.
Intrebarea mea este daca exista totusi si un alt tratament pentru aceasta afectiune?


nu prea. tratamentul ovarelor polichistice e hormonal.

#3
igraine

igraine

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,018
  • Înscris: 08.03.2006
Si eu am aceeasi problema, si tot Yasmin mi s-a recomandat. Sunt la a doua luna, si se pare ca e bine tolerat. Ramane sa vedem mai incolo daca are si efect.

#4
Bebeluska

Bebeluska

    Bebelușka Reloaded

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,439
  • Înscris: 20.12.2005
Si eu am ovare micropolichistice (sangerande) dar mi s-a recomandat diane35 pentru 2 ani de zile :confuzzled:

#5
Ayame

Ayame

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,624
  • Înscris: 23.02.2006
Mianna, te rog frumos sa-mi dai si mie citeva lamuriri despre endometrioza:

-Care sint cauzele, ma rog sint mai multe dar cele mai majore..
-Ce medicamente se folosesc pentru vindecare si daca se mai vindeca exceptind bisturiul..

#6
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005

 Ayame, on Aug 29 2006, 16:36, said:

Mianna, te rog frumos sa-mi dai si mie citeva lamuriri despre endometrioza:

-Care sint cauzele, ma rog sint mai multe dar cele mai majore..
-Ce medicamente se folosesc pentru vindecare si daca se mai vindeca exceptind bisturiul..


ca sa inteleaga si altii despre ce vorbim: endometrioza reprezinta prezenta fragmentelor de mucoasa uterina in afara uterului, localizarile fiind diverse: pe ovare, pe trompele uterine, pe vezica urinara sau chiar in alte parti ale organismului.

este o boala benigna dar cu o evolutie similara cancerului, singura deosebire fiind ca nu metastazeaza. exista insa si forme usoare, uneori poate trece nediagnosticata.

diagnosticul se pune doar in urma biopsiei.

cauzele nu sunt cunoscute exact.

Teoriile care au incercat de-a lungul timpului sa rezolve aceasta enigma pot fi impartite, in mare, in trei concepte.

Cel mai vechi dintre aceste concepte este cel potrivit caruia endometrioza se dezvolta din resturi ale unor structuri embrionare, din care iau in mod normal nastere trompele uterine si uterul (ducturile Muller), sau din metaplazia (transformarea) tesutului ovarian sau a epiteliului peritoneal (teoria metaplaziei celomice).

Al doilea concept se bazeaza pe o presupunere, si anume: endometrioza rezulta din diferentierea celulelor mezenchimale (celule care alcatuiesc peritoneul), care sunt activate de catre substantele eliberate de fragmentele endometriale degenerate ajunse in cavitatea peritoneala (teoria inductiei).

Cel de-al treilea concept se bazeaza pe ideea transplantarii si, ulterior, a implantarii tesutului endometrial pe suprafata peritoneala. Acest concept sustine ca, in timpul menstruatiei, in cavitatea peritoneala ajunge, in mod retrograd, tesut endometrial viabil, care se implanteaza pe suprafata peritoneala, formand tesutul endometriozic (teoria transplantarii sau a implantului).    (copy/paste, fireste  :P  )

tratamentul il stabileste ginecologul in functie de localizare si de gravitatea afectiunii:

Vindecarea endometriozei se face pe cale medicamentoasa sau chirurgicala. Daca vrei sa apelezi la medicamente, atunci este important ca tratamentul sa se faca sub supravegherea medicului, fiindca endometrioza necesita terapii hormonale foarte puternice. Medicamentele neutralizeaza efectul hormonilor feminini sau intrerup menstruatia, blocand astfel secretia de estrogen, hormonul care stimuleaza dezvoltarea excesiva a endometrului. Fragmentele de mucoasa uterina sunt distruse, iar inflamatia se poate vindeca.

    * Anticonceptionalele sau injectiile contraceptive impiedica ovulatia, fiind indicate in formele usoare de endometrioza.
    * Danazolul (medicamentul cel mai folosit in tratarea afectiunii) contine un hormon masculin care stopeaza producerea hormonilor feminini. Acesta poate avea efecte secundare precum: ingrasarea, pilozitatea excesiva si ingrosarea vocii.
    * Gestrinonul actioneaza contra excesului de progesteron. Este un medicament similar Danazolului, care are aceleasi efecte secundare. Se administreaza de doua ori pe saptamana.
    * LHRH si GnRH (Buserelin si Zoladex) sunt medicamente mai noi, care opresc producerea de estrogen, blocand hipofiza - glanda endocrina care controleaza ovarele. Aceste medicamente induc o falsa menopauza, cu efectele secundare aferente: bufeuri si nervozitate. Se administreaza sub forma de picaturi nazale sau injectii (una pe luna), timp de sase luni.

    * Laparoscopia este utilizata, in principal, doar pentru diagnosticarea endometriozei. Totusi, in timpul acestei proceduri, unii chirurgi pot indeparta sau distruge fragmentele de endometru si pot separa eventualele aderente, folosind laserul.
    * Histerectomia (extirparea uterului) ramane solutia la care se apeleaza numai in cazuri extreme (in nici un caz la femeile tinere), doar atunci cand orice alta metoda nu a dat rezultate.

#7
Ayame

Ayame

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,624
  • Înscris: 23.02.2006
Multumesc mult Mianna. :worthy:  :kisstogether:

Te mai chinui cu inca o intrebare.

Persoanele suferinde de endometrioza sint 90% infertile, dar daca faci totusi tratament  mai ai sansa sa ramai insarcinata???

#8
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005
depinde:

1. de localizare - daca nu afecteaza ovarele sau trompele, sau e unilaterala

2. de tratament - daca interfera cu hormonii feminini, nu prea mai ai cum ramane insarcinata.

#9
Optimix

Optimix

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 24.08.2006
Printre recomandarile medicului endocrinolog care a efectuat analizele hormonale se aflau diane35, yasmin, valette si belara (ultimele doua nu stiu daca se gasesc si in romania), insa medicul ginecolog mi-a prescris dupa cum am spus yasmin...pe motivul ca ar fi mai usoare. De luna viitoare incep tratamentul....sper ca fara reactii adverse si cu efecte pozitive.

#10
Bebeluska

Bebeluska

    Bebelușka Reloaded

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,439
  • Înscris: 20.12.2005
Cat de grava e problema ovarelor micropolichistice?

#11
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005

 Bebeluska, on Aug 29 2006, 23:10, said:

Cat de grava e problema ovarelor micropolichistice?


gandeste-te la ce reprezinta ovarele pentru organismul tau de femeie, si ca acele chisturi (micro- sau nemicro-) interfera cu structura lui normala si implicit cu functia.

alt raspuns la o asemenea intrebare nu stiu da.

#12
Optimix

Optimix

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 24.08.2006
In primul rand multumesc pentru raspunsuri.

Mianna, as mai indrazni sa iti adresez o intrebare in ceea ce priveste problema mea.
Care este diferenta intre ovare polichistice si sindromul ovarelor polichistice? Este posibil ca in cazul meu sa fie vorba de acest sindrom al ovarelor polichistice, conform profilului hormonal? :confuzzled:

#13
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005

 Optimix, on Sep 1 2006, 13:18, said:

In primul rand multumesc pentru raspunsuri.

Mianna, as mai indrazni sa iti adresez o intrebare in ceea ce priveste problema mea.
Care este diferenta intre ovare polichistice si sindromul ovarelor polichistice? Este posibil ca in cazul meu sa fie vorba de acest sindrom al ovarelor polichistice, conform profilului hormonal? :confuzzled:


nu se poate pune diagnosticul de SOPC pe baza profilului hormonal; acesta este un diagnostic de excludere.

uita-te un pic aici , si mai gasesti si alte pagini pe net in care este descris.

#14
Bebeluska

Bebeluska

    Bebelușka Reloaded

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,439
  • Înscris: 20.12.2005

 mianna, on Aug 29 2006, 23:23, said:

gandeste-te la ce reprezinta ovarele pentru organismul tau de femeie, si ca acele chisturi (micro- sau nemicro-) interfera cu structura lui normala si implicit cu functia.

alt raspuns la o asemenea intrebare nu stiu da.




Multimesc de raspuns. Intreb asta pt ca doctora la care am fost pentru alta problema (atunci cand mi s-au descoperit si aceste micropolichisturi), a tratat cam cu indiferenta chestia asta, axandu-se doar pe cealalta problema "mai urgenta".

#15
Optimix

Optimix

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 24.08.2006

 mianna, on Sep 1 2006, 12:26, said:

nu se poate pune diagnosticul de SOPC pe baza profilului hormonal; acesta este un diagnostic de excludere.

uita-te un pic aici , si mai gasesti si alte pagini pe net in care este descris.


Mianna, multumesc pt raspuns si pt link.

#16
dixy

dixy

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,910
  • Înscris: 06.09.2004

 Ayame, on Aug 29 2006, 17:11, said:

Persoanele suferinde de endometrioza sint 90% infertile, dar daca faci totusi tratament  mai ai sansa sa ramai insarcinata???

Am văzut o emisiune la televizor în care se spunea că doar prin inseminare artificială.

#17
malina

malina

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 02.09.2006
Am 19 ani si in urma cu doi ani am fost diagnosticata cu ovare polichistice.Am urmat un tratament de un an de zile cu Diane 35 si am mai luat inca o luna Yasmin.Acum sunt vindecata, dar vreau sa stiu daca aceste chisturi, chiar daca acum nu le mai am, m-ar putea impiedica sa raman insarcinata sau sa am copiii.

#18
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005

 malina, on Sep 2 2006, 11:24, said:

Am 19 ani si in urma cu doi ani am fost diagnosticata cu ovare polichistice.Am urmat un tratament de un an de zile cu Diane 35 si am mai luat inca o luna Yasmin.Acum sunt vindecata, dar vreau sa stiu daca aceste chisturi, chiar daca acum nu le mai am, m-ar putea impiedica sa raman insarcinata sau sa am copiii.


iar e intrebare pentru globul de cristal, care nu face parte din inventarul vreunui forumist, din cate stiu  :)

asta ti-o poate spune eventual medicul care te-a tratat, nu noi.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate