Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim
 

Transfer DV CAM -- PC

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
valisdan

valisdan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 29.03.2002
Salut,
Am o camera video digitala si o placa de captura fireware Pinnacle, care, cica ar face captura in rezolutia 720x480. Am facut mai multe incercari dar nu am reusit sa obtin un tranfer de calitate buna, la rezolutia maxima imaginea este clara dar obiectele in miscare apar putin descompuse prin linii orizontale; in rezolutia de 320x240 liniile orizontale dispar dar calitatea imaginii este slaba; am folosit softul placii PINNACLE STUDIO 8, pe un Athlon Xp 1700+, 128Mb RAM DDR, HDD 120 GB, ATI RADEON 7500 64 MB,  cu Windows Xp. As vrea sa stiu daca se poate face transferul pe HDD direct, bit cu bit, indiferent de spatiul ocupat fara a folosi obtiunea CAPTURA din softul placii, sau ce alta metoda exista pentru a transfera continutul unei casete video DV in calculatorul meu. [email protected]

#2
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
>cica ar face captura in rezolutia 720x480

aia e setarea de rezolutie pentru DV NTSC

chiar ai un DVCAM, sau o camera miniDV ?

>la rezolutia maxima imaginea este clara dar obiectele in miscare apar putin descompuse prin linii orizontale

perfect normal, standardul PAL are rezolutia intretesuta (o linie da, una nu)
"efectul" se filtreaza in anumite conditii, sau se lucreaza asupra modului in care este afisat pe un anumit tip de display.

>As vrea sa stiu daca se poate face transferul pe HDD direct, bit cu bit, indiferent de spatiul ocupat fara

sigur ca se poate si inca usor.

daca vrei sa vii pe la mine la studio sa iti povestesc mai pe larg ce si cum (garantez ca pleci lamurit), da-mi un mail la [email protected]. probabil te intereseaza si cateva sfaturi/idei despre partea post-captura, ce faci cu materialul dupa aia ?

#3
vladi

vladi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 248
  • Înscris: 11.09.2003
">As vrea sa stiu daca se poate face transferul pe HDD direct, " ...chiar sunt curios cum se face asta ...fara sa folosesti un soft de captura... :>

#4
MuMiA

MuMiA

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 15.06.2003
Eu am aceeasi problema, si folosesc Pinnacle ca soft pt. captura. COmp: AMD Athlon XP 1600+, 512 DDRAM, ATI Radeon 7500, 64 RAM, HDD 5400 RPM. Unde gasesc o rezolvare ?

#5
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Care aceeasi problema? Daca e vorba de acele "linii orizontale" dupa cum a zis si GunX este datorita faptului ca imaginea transferata pe calculator este intretesuta. O clarificare: si pe tv imaginea este intretesuta dar se vede bine, nu? Pe calculator situatia este altfel si pe pentru a dispare acele "linii orizontale" se aplica un filtru in momentul in care se face compresia/editarea filmului. Astfel ceea ce se obtine este o imagine progresiva (opusul intretesutului) care pe monitor se vede bine, la fel si pe TV, numai ca nu mai este chiar asa cursiva ca cea originala.

Pinnacle Studio 8 face in primul rand acel transfer bit cu bit al materialului DV la calitate maxima (oricum are deja o compresie de 5:1) la o rezolutie de 720x576 dimensiunea fisierului fiind mare. Avi-ul obtinut se poate prelucra apoi pentru a avea dimensiuni mai mici afectandu-se intr-o oarecare masura calitatea, in functie de marimea finala.

Tot Pinnacle ofera si posibiltatea de a se edita si comprima avi-ul transferat (care este in format DV) in mai multe tipuri printre care cele mai folosite sunt mpeg 1/2 sau mpeg4 (divX). Aceste ultime operatiuni se pot face si cu alte programe cum ar fi VirtualDub, Ulead Video Studio sau Adobe Premiere.

enjoy,
Mtz

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate