Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

idee

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
alin_ro

alin_ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 426
  • Înscris: 08.01.2005
Sa zicem ca am o idee de afaceri buna. Unde o pot inregistra in asa fel  incat sa nu mi-o poata fura nimeni?

#2
sandossu

sandossu

    Alex Dumitru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,155
  • Înscris: 01.07.2005
sa inregistrezi ideea ? nu cred ca se poate
poate brandul, sigla etc.

#3
danny2pac

danny2pac

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 09.09.2005
sa mai discutat asta...(exact asta)
da si tu un search..

#4
TLGsoft

TLGsoft

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,553
  • Înscris: 25.03.2006

View Postalin_ro, on Aug 25 2006, 23:50, said:

Sa zicem ca am o idee de afaceri buna. Unde o pot inregistra in asa fel  incat sa nu mi-o poata fura nimeni?


La mine. Promit solemn ca nu o fura nimeni.  :lol:



Serios acum, se pirateaza produse pe fata, d'apai idei.

#5
raduraf

raduraf

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 29.03.2006

View Postalin_ro, on Aug 25 2006, 23:50, said:

Sa zicem ca am o idee de afaceri buna. Unde o pot inregistra in asa fel  incat sa nu mi-o poata fura nimeni?
sfatul meu e urmatorul:daca esti sigur ca e o idee buna pune mana si apuca-te si fa bani din ea!oricum imediat ce se va afla  fii sigur ca se vor gasi destui care sa o foloseasca ilegal inainte sa te dezmeticesti
plus ca si daca e inregistrata si vezi ca ti-a furat-o altcineva ce faci?il dai in judecata si pana se termina procesul(in medie cam 3 ani)el e deja bogat si tu deja cu nervii la pamant vorbind singur pe strada.....

asa ca decat o idee foarte tare protejata de lege dar nepusa la treaba  si necopiata de nimeni mai bine una mai slabutza dar care sa faca bani si eventual sa o impartasesti gratis oricui.eu fac mobila si de cate ori un client ma cheama sa discutam avand ca scop sa mai culeaga date sa isi faca singur mobila(mai sunt si de astia)ii spun tot ce vrea sa stie si il si ajut.asta pt ca daca si-a pus in cap sa isi faca singur o va face si daca sunt rautacios si razbunator nu rezolv nimic . daca ii impartasesc "ideea" despre cum se face poate ca pana la urma renunta si tot pe mine ma cheama:)sau poate ma recomanda mai departe.



la cum merg legile in romania nu te astepta sa iti respecte cineva dreptul de autor

#6
papillon

papillon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 20.08.2006
mah omule daca ai o idee buna si simti nevoia sa o inregistrezi inseamna ca ai o idee pe care o poate folosi oricine -deci asta inseamna ca e o idee accesibila maselor (deci nu i inventie sau mai stiu eu ) deci asta insemna ca cineva deja s-a gandit la ea

eu am avut 1000 de idei bune si cand am vrut sa le pun in practica am descoperit ca nu eram singurul sau  cel putin in vest exista deja asa ceva

#7
turbo trabannt

turbo trabannt

    gogule, probleme mah? no, stai sa termin berea asta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,519
  • Înscris: 18.05.2006
alin, trebuie sa fii un pic mai detaliat cu ideea: tehnica, comerciala, ecologica, etc. daca e tehnica iti iei un avocat specializat pe inregistrari denumiri marci si procese si el iti va intocmi un dosar pt OSIM ( oficiul de stat pentru inventii si marci). dar sa fii pregatit ca te usureaza de vreo 3-4 mii euro un avocat bun.

#8
lmaster

lmaster

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 27.05.2006
Mai aline, ce tip de idee ai? Vezi ca o o diferenta uriaza intre o idee care pusa in practica valoreaza $$$$$$$$$$$$$ si una care pusa in practica nu valoreaza 2 centi. Si ambele idei pot fi beton-armat. E necesar insa sa analizezi daca ideea are aplicabilitate practica si daca aduce profit, daca nu... stai in banca ta. Daca da, atunci fa orice ca sa o pui in practica.

#9
Garfield

Garfield

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,200
  • Înscris: 20.11.2004

View Postalin_ro, on Aug 25 2006, 23:50, said:

Sa zicem ca am o idee de afaceri buna. Unde o pot inregistra in asa fel  incat sa nu mi-o poata fura nimeni?
Ma duc si eu si inregistrez ideea mea: "doua dispozitive care transmit date intre ele cu o viteza mai mare de 1024 Gbps"... habar n-am cum sa le fac, insa peste (cativa) ani o sa-i dau in judecata pe toti care fac astfel de dispozitive.
Crezi ca e posibil?

#10
Hysony

Hysony

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 357
  • Înscris: 21.08.2004
am avut si eu nevoie de asa ceva, dar cand ti-e lumea mai draga  te trezesti ca o mai are vre-unu, vezi care-i mai buna si pune mintea la lucru, ce protejare? statu i mai hot ca toti romanii la un loc...nu poti fi sigur de nimik

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate