Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Facultatea de arhitectura

- - - - -
  • Please log in to reply
313 replies to this topic

#73
NightShift

NightShift

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,320
  • Înscris: 11.11.2006
:) Intelegi acum despre ce vorbeam in legatura cu CUNOSTINTELE TEORETICE?


... si asta e numai inceputul. :lol:

#74
Dida

Dida

    Passion for rings.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,033
  • Înscris: 25.07.2006
Păi e foarte bine că există teoria asta și sunt dornică s-o învăț :D Îți dai seama, fără ea, ce greu ar fi să faci un desen corect, doar așa, după ochi.

Dacă nu găsesc un arhitect care să mă pregătească, un profesor de la lic. de Arte ar avea cunoștințele astea și abilitatea de a mă pregăti pt. admitere?

Edited by Dida, 12 September 2007 - 16:35.


#75
NightShift

NightShift

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,320
  • Înscris: 11.11.2006

View PostDida, on Sep 12 2007, 16:34, said:

un profesor de la lic. de Arte ar avea cunoștințele astea și abilitatea de a mă pregăti pt. admitere?
Teoretic DA, insa cei de la arte trateaza mai empiric partea tehnica a desenului. Pentru ei perspectiva nu prea are importanta,
iar tehnica folosita e aleasa dupa bunul lor plac. ... Ei merg pe emotiile transmise prin dramatismul compozitiei, coloristicii, etc.

[ http://img512.imageshack.us/img512/844/vincentvangogh12zn0.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Uite de exemplu pictura asta valoreaza probabil 20.000.000$, insa candidatul Vincent Van Gogh
nu ar fi intrat never-ever la nicio faclutate de arhitectura, cu perspectiva asta de rasu lumii.  :lol:

Edited by NightShift, 12 September 2007 - 17:05.


#76
Dida

Dida

    Passion for rings.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,033
  • Înscris: 25.07.2006
:lol: Of.. atunci ce mă fac? :(

Probabil o să încerc peste 2 ani să intru... O să am deja un an de când voi fi în Cluj și o să pot face acolo pregătire cu un profesor bun.

Quote

Teoretic DA, insa cei de la arte trateaza mai empiric partea tehnica a desenului. Pentru ei perspectiva nu prea are importanta,
iar tehnica folosita e aleasa dupa bunul lor plac. ... Ei merg pe emotiile transmise prin dramatismul compozitiei, coloristicii, etc.
Bin, dar asta se cere la liceu acolo.. Însă profesorul probabil știe și de partea tehnică și de importanța ei la admiterea la arhitectură și ar putea să explice. :unsure:  Mă mint frumos nu? :sadwalk:

Edited by Dida, 12 September 2007 - 18:42.


#77
NightShift

NightShift

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,320
  • Înscris: 11.11.2006

View PostDida, on Sep 12 2007, 18:41, said:

profesorul probabil știe și de partea tehnică și de importanța ei la admiterea la arhitectură și ar putea să explice. :unsure:
Sigur stie. O vreme ai ce invata de la el. Daca ai noroc si prinzi un prof cu inclinatii ceva mai tehnice, nici nu mai e nevoie sa-l schimbi la un moment dat.
Sa nu cumva sa se inteleaga ca as avea ceva cu artistii, dar la arhitectura desenul se bazeaza pe principii ceva mai exacte. :)

#78
George_90

George_90

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 22.08.2007
salutare  ,m-am decis intr-un final  sa dau l fac d arhitectura .Sunt in cls a 11   si d akuma o s incep preg l desen .... dar la bucuresti la ce se mai da??? la engleza stiu .si la mate cumva??? in rest o sa mai vbim .o sa caut si cartea de geometrie  descriptiva ...

Edited by George_90, 20 September 2007 - 12:45.


#79
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005
ce simpatici sunteti :P . Hai, inainte cu spor. -_-

#80
Dida

Dida

    Passion for rings.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,033
  • Înscris: 25.07.2006

View PostGeorge_90, on Sep 20 2007, 13:45, said:

salutare  ,m-am decis intr-un final  sa dau l fac d arhitectura .Sunt in cls a 11   si d akuma o s incep preg l desen .... dar la bucuresti la ce se mai da??? la engleza stiu .si la mate cumva??? in rest o sa mai vbim .o sa caut si cartea de geometrie  descriptiva ...
Engleză?  :huh: Eu știam că doar la Timișoara se dă probe desen tehnic + liber + mate.
Dar la buc. doar liber și tehnic.

Punkt, de ce simpatici? :D

Edited by Dida, 20 September 2007 - 14:10.


#81
George_90

George_90

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 22.08.2007
eu p siteul de l admitere la bucuresti am vazut ca trebuia si engleza... akuma s vad poate am citit aiurea .ar fi fff bine fara eng si numai l desen
:D k mc mult ... am destul talent la desen sunt dispus sa muncesc  .

Edited by George_90, 20 September 2007 - 14:46.


#82
NightShift

NightShift

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,320
  • Înscris: 11.11.2006
Dida, mai desenezi?

Hai ca e timpul sa trecem la constructia umbrelor proprii si a umbrelor purtate. :D

#83
Dida

Dida

    Passion for rings.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,033
  • Înscris: 25.07.2006
Mai desenez :D Da` pe foi mari și nu le pot scana.

Spune-mi spune-mi. Sunt deschisă lecțiilor :D Dar țin să te avertizez că învățăcelul își întrece profesorul... :rolleyes:

Edited by Dida, 20 September 2007 - 15:27.


#84
tigeress

tigeress

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 20.09.2007
Buna. Am si eu cateva intrebari legate de facultatea de Arhitectura...va rog frumos  :)

In primul rand as vrea sa stiu daca e prea tarziu sa ma apuc de pregatire...Eu sunt acum in clasa a 12-a, la mate info. Dar abia acum m-am hotarat sa dau la arhitectura. Vroiam sa dau la ASE...alegerea nehotaratilor. :)) Pe cine auzeam ca nu stie la ce facultate sa dea, spunea pana la urma ca da la ASE. Acum m-am gandit ca mi-ar placea mai mult sa fiu arhitect decat economist. Dar e oare prea tarziu?
Poate dau la amandoua...dar la arhitectura am vreo sansa, daca pana acum nu am facut absolut NIMIK?
Si la ce se da examen? doar la desen tehnic si artistic?

#85
Dida

Dida

    Passion for rings.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,033
  • Înscris: 25.07.2006
Nu cred că e târziu. Și eu sunt în situația ta, pe 1 oct. încep pregătirea. Dar în ce oraș vrei?
Apucă-te și ține-te de treabă. Să dai și la alte facultăți (cu concurs pe dosar) să ai alternativă în caz rău. Pe amândouă cred că e greu să le faci.

La arhi tre să mergi clar la cursuri și seminarii. La Ase nu e neapărat. Îți poți lua cursurile și să te pregătești în sesiune doar. Dar îți dai seama că vei avea mult timp de învățat, de dedicat facultăților. Arhi nu e ușoară, când ai de făcut proiecte...

Dacă intri la arhi, poți încerca și Ase și vezi cum te descurci. Cred că se poate plăti taxa (dacă intri la taxă) și pe semestre nu? Dacă nu faci față, renunți.

Baftă cu pregătirea :)

Edited by Dida, 20 September 2007 - 16:16.


#86
NightShift

NightShift

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,320
  • Înscris: 11.11.2006
Apoi eu zic ca trebuie sa fii mare geniu sa mai poti duce o facultate in paralel cu arhitectura. ... si asta mai ales in conditiile in care eventual locuiesti in camin si nu te asteapta nimeni cu mancarea calda pe masa, cu hainele spalate-calcate si impaturite frumos in dulap. :newblush:

Dida: Cu umbrele ... asa mai spre seara. ;)

#87
Dida

Dida

    Passion for rings.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,033
  • Înscris: 25.07.2006

View PostNightShift, on Sep 20 2007, 17:25, said:

Dida: Cu umbrele ... asa mai spre seara. ;)
Ok. Până la 2 stau. Nu mai e ca în vacanță când pierdeam nopțile pe net. Am început școala și a intrat diriga în noi cu matematica :wub:
Dacă scrii mai târziu îți răspund mâine :) Mersi :hug:

#88
tigeress

tigeress

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 20.09.2007
Sunt din bucuresti.
Intr-adevar, nu pot sa le fac pe amandoua, pentru ca nu pot plati taxa, si trebuie sa fiu neaparat la stat.
Daca intru numai la una, alegerea ar fi usoara, ar alege destinul in locul meu. :))
Oricum, eu as prefera arhitectura. Dar vroiam sa stiu daca mai am vreo sansa, sa nu ma chinuiesc degeaba. Multumesc mult, mi-ai mai dat curaj :)

#89
Dida

Dida

    Passion for rings.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,033
  • Înscris: 25.07.2006
Se intră greu, trebuie să te pregătești bine, dar nu e imposibil :) Dacă ești din bucurești, să faci pregă cu profi de la facultate. Ai o șansă în plus să pice la examen aproximativ ce materie ați făcut la pregătire.

M-ai prins în toanele mele optimiste. Mai am momente în care văd totul negru :P

Edited by Dida, 20 September 2007 - 20:39.


#90
kriss_cms

kriss_cms

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 02.01.2007
@George_90: nu are nicio treaba engleza. nu e relevanta! nu ii intereseaza decat sa stii sa desenezi. (oricum...in facultate, in anul I poti sa iti alegi dintre 5 limbi ce sa studiezi asa ca iti dai seama ca nu ar impune una dintre ele la examen)

@tigeress:
nu trebuie sa alegi acum, poti sa dai examen la ase si apoi la arhitectura. din punctul asta de vedere nu e nicio problema. problema apare cand trebuie sa iti imparti timpul pentru 2 admiteri total diferite la care se mai adauga si bacul. cat despre a urma in acelasi timp cele doua facultati, nu e cazul (nu stiu daca ai face fata, una dintre ele ar trebui sa o urmezi la cu taxa, nu au nicio legatura...mai pot sa iti dau o gramada de motive)
nu vreau sa te sperii, dar ca sa intri la buget la arhitectura chiar trebuie sa iti doresti asta si sa vezi aseul doar ca pe o rezerva...si nu sa fii in dubii pe care o alegi. repet, ca sa intri la buget! ca unii mai au noroc si intra fara prea multa munca...asta se mai intampla, dar in mod sigur nu intra la buget. sunt mai mult de 7,5 persoane pe 1 loc la buget (aprox 1000 de candidati pe 130 locuri)!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate