Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Facultatea de arhitectura

- - - - -
  • Please log in to reply
313 replies to this topic

#289
The Kid

The Kid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,229
  • Înscris: 13.07.2007

Quote

Nu stiu de ce spui ca Nu e bine la Mincu la Interior?

Cu diploma aia de interior nu faci mare lucru.
Si mai e si partea a doua: in facultate ai multe materii mai usoare decat la sectia de arhitectura, dar inutile. Si e si mai mult de munca... la interior ai de facut in paralel 2 proiecte, fata de unul, cat ai de facut la sectia de arhitectura.
Si uite-asa ajungi cu nervii tocati din cauza unor lucruri nu prea importante. Bine, cu nervii tocati ajungi la orice sectie din facultatea aia, dar important e sa si faci ceva util.

Quote

Mie mi s-ar parea fantastic,desi vad si eu ca am sanse aproape nule sa intru acolo.Oricum,cred ca prind repede,fata de altii,poate ma ajuta si faptul ca termin mate-info.Arhitectura e foarte frumoasa,de ce spui ca nu se merita?(eu una ma astept ca in facultate sa te invete sa proiectezi interioare etc,poate nu e chiar asa)

Faptul ca esti la mate-info to poate ajuta putin, pentru ca probabil ai o gandire mai "obiectiva".
In rest e fix 0, important e sa intrii. Dar... nu la interior.

Exemplu: la arhitectura au fost cam 2.3 oameni pe un loc.
La interior au fost... putin peste 1. Cei care au dat la interior sunt cei care n-au luat la arhitectura.

Edited by The Kid, 11 April 2012 - 20:18.


#290
AllexandraElla

AllexandraElla

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 18.04.2012
Buna! :)
Am si eu o nelamurire si poate ati putea sa ma ajutati!
Eu sunt eleva in clasa a XI-a, semestrul al II'lea. Ma gandeam ca as vrea sa dau la arhitectura,dar eu sunt la uman la profilul stiinte sociale, si la acest profil din clasa a 11'a nu mai fac deloc matematica,fizica, sau orice tine de specialitatea,  real, fac doar stiinte umaniste. Si afalndu-ma intr'un orasel mic nu as avea posibilitatea sa intru in legatura cu un profesor din cluj( eu in cluj vreau sa merg la fac).
Ce ma sfatuiti sa fac???
Va multumesc !

#291
AdDiCto0_MOrPhInE

AdDiCto0_MOrPhInE

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 14.06.2008

 AllexandraElla, on 18th April 2012, 23:18, said:

Buna! :)
Am si eu o nelamurire si poate ati putea sa ma ajutati!
Eu sunt eleva in clasa a XI-a, semestrul al II'lea. Ma gandeam ca as vrea sa dau la arhitectura,dar eu sunt la uman la profilul stiinte sociale, si la acest profil din clasa a 11'a nu mai fac deloc matematica,fizica, sau orice tine de specialitatea,  real, fac doar stiinte umaniste. Si afalndu-ma intr'un orasel mic nu as avea posibilitatea sa intru in legatura cu un profesor din cluj( eu in cluj vreau sa merg la fac).
Ce ma sfatuiti sa fac???
Va multumesc !
Sa faci singura 2 desene pe zi si sa inveti geometrie descriptiva.Cumpara-ti carti,se poate.Afla programa.Apoi pune-te pe treaba si respecta-ti programul.Ai mult timp spre deosebire de mine.Peace!

#292
AllexandraElla

AllexandraElla

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 18.04.2012

 AdDiCto0_MOrPhInE, on 22nd April 2012, 16:28, said:

Sa faci singura 2 desene pe zi si sa inveti geometrie descriptiva.Cumpara-ti carti,se poate.Afla programa.Apoi pune-te pe treaba si respecta-ti programul.Ai mult timp spre deosebire de mine.Peace!

Multumesc!

#293
sydneyaus2005

sydneyaus2005

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 7,506
  • Înscris: 22.01.2007

 AllexandraElla, on 19th April 2012, 07:18, said:

Buna! :)
Am si eu o nelamurire si poate ati putea sa ma ajutati!
Eu sunt eleva in clasa a XI-a, semestrul al II'lea. Ma gandeam ca as vrea sa dau la arhitectura,dar eu sunt la uman la profilul stiinte sociale, si la acest profil din clasa a 11'a nu mai fac deloc matematica,fizica, sau orice tine de specialitatea,  real, fac doar stiinte umaniste. Si afalndu-ma intr'un orasel mic nu as avea posibilitatea sa intru in legatura cu un profesor din cluj( eu in cluj vreau sa merg la fac).
Ce ma sfatuiti sa fac???
Va multumesc !

ai viziune 3D? adica vezi in spatiu, ma refer daca ai simtul orientarii in spatiul 3d.
daca nu, atunci nu da la arhitectura.

#294
tony_ghitzu

tony_ghitzu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 390
  • Înscris: 22.07.2008
Nu ai cum sa iei admiterea la arhitectura daca esti autodidact. Poti sa faci 7 desene pe zi, nu doua, si tot degeaba. Daca nu e cineva care stie sa te poata invata si mai ales sa te poata corecta, le faci degeaba. Trebuie sa mergi la pregatire la un profesor (cei mai buni, cu sanse maxime de reusita - aproape 100%, sunt in Bucuresti).

De ce trebuie pregatire?

Putini au nativ vedere in spatiu, dar vederea asta se poate educa.

Nu se deseneaza dupa ochi, trebuie sa intelegi "mecanismele" vederii in spatiu. Cum vezi, de ce vezi asa, ce se intampla daca obiectul la care te uiti e mai mare sau mai mic, mai sus sau mai jos, mai aproape sau mai departe, daca te uiti la el drept, de sus in jos sau de jos in sus, ce se intampla daca soarele bate din stanga sau din dreapta. Trebuie sa iti formezi o gandire de arhitectura de baza: cum gandesti un plan si spatialitatea unei case (macar asa, pe larg), niste idei minimale despre sisteme constructive (ce si cum poti construi din lemn, beton armat, caramida, piatra, metal) cum arata arhitectura contemporana de calitate, cum a evoluat arhitectura din cele mai vechi timpuri pana azi. Toate chestiile astea nu ai cum sa le inveti de unul singur fiindca nu te poti verifica.

Edited by tony_ghitzu, 11 June 2012 - 13:55.


#295
Ruxandra16

Ruxandra16

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 19.02.2013
Mi se pare greu sa afli detalii despre viata unui student la arhitectura, in conditiile in care vrei sa stii mai bine in ce urmeaza sa te ''bagi'' si nu ai prieteni/cunostinte ''inauntru''. Sunt cateva intrebari care ma framanta:
Poate studentul de arhitectura sa fie si Om, adica sa aiba timp de el insusi?
Ii permite timpul sa citeasca si alte carti inafara celor din domeniu?
Poate el sa plece intr-un weekend acasa, in provincie, fara sa ia cu el toate sculele si cartile?
Intr-un cuvant, se poate bucura de tineretea lui?

#296
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,602
  • Înscris: 30.07.2003

 Ruxandra16, on 19 februarie 2013 - 14:33, said:

se poate bucura de tineretea lui?
Crezi ca o facultate-i puscarie ? Totul depinde de tine.

#297
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,540
  • Înscris: 13.06.2004
Păcat că cei de la Arhitectură nu organizează nişte zile ale porţilor deschise :( ... dar trăim în România.

#298
The Kid

The Kid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,229
  • Înscris: 13.07.2007

Quote

Mi se pare greu sa afli detalii despre viata unui student la arhitectura, in conditiile in care vrei sa stii mai bine in ce urmeaza sa te ''bagi'' si nu ai prieteni/cunostinte ''inauntru''. Sunt cateva intrebari care ma framanta:
Poate studentul de arhitectura sa fie si Om, adica sa aiba timp de el insusi?
Ii permite timpul sa citeasca si alte carti inafara celor din domeniu?
Poate el sa plece intr-un weekend acasa, in provincie, fara sa ia cu el toate sculele si cartile?
Intr-un cuvant, se poate bucura de tineretea lui?

In principiu nu ai timp, in timpul anului sunt multe nopti cand dormi putin/deloc, in sesiune se schimba treaba, atunci ai timp sa dormi cum trebuie.
Timpul tau, in functie de interesul acordati facultatii, se duce undeva catre 0. Mereu e ceva de lucrat/completat/perfectionat.
De plecat acasa, sa te detasezi complet de facultate, e cam greu un weekend. Ai timp sa ajungi acasa odata la 5-6 saptamani, dupa predari/partiale.
Dar evident ca te poti bucurat de tineretea ta, te poti distra ciopios in facultate. Doar ca iti ocupa foaaarte mult timp :D

#299
alinam1969

alinam1969

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 16.03.2014
In conditiile in care sa zicem ca ai fost admis la arhitectura...Un absolvent de liceu sectia filologie, dar cu foarte mare talent la desen, poate sa faca fata la examenele de matematica si rezistenta materialelor din timpul facultatii, adica in sesiune ? Cat de dificile sunt aceste examene ?

#300
Ironiq1

Ironiq1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 12.12.2008
Avand in vedere ca admiterea e in septembrie, dupa ce dau bacul am timp sa ma pregatesc pentru admitere cu un profesor specializat? Mentionez ca nu am foarte mare talent la desen, dar imi place foarte mult.

#301
lestad_25

lestad_25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,317
  • Înscris: 28.07.2010
Examenul de admitere are 2 componente, Desenul Tehnic si  Desenul Liber. Dar exeptand treaba cu pregatirea / admiterea, daca vei sa faci ceva in domeniu si esti pasionat de arhitectura trebuie sa bati mult in timp sa fi constient ca dupa 6 ani de facultate o sa ai tot acelasi avant ca esti pregatit sa stai noptile la planseta desenad sau facand machete si nu prin cluburi.
Nu e cea mai usoara facultate, intra pe site la Mincu sau la UTP Cluj unde sunt baze de date cu proiecte si sa sti la ce sa te astepti .
O vara pentru pregatire si sa fi constient ca teoretic prinzi un loc la taxa e cam putin (de cele mai multe ori locurile se ocupa in prima sesiune)

#302
Drag0n_X

Drag0n_X

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,758
  • Înscris: 17.04.2007
Salutare. Este cineva de aici la master la Urbanism? As vrea sa dau la Proiectare Urbana sau eventual la Peisaj si Teritoriu dar cum eu nu am terminat licenta la Ion Mincu nu stiu cat de greu ar fi pentru un "outsider"...

#303
kromozoum

kromozoum

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 04.07.2014
Salutare,
va multumesc mult pentru respundurile si subiectele. vreau sa stie despre cum sunt studii la design interior si mobiliar, si care e stilul de examen de desen ( admitere) pentru studenti straini. si daca cineva poate sa mie explica cum e programul si tipul de proeictele.  scuzati pentru limba mea daca nu e corecta.

#304
tony_ghitzu

tony_ghitzu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 390
  • Înscris: 22.07.2008
Am vazut ca mai apar diverse intrebari si m-am gandit sa fac un fel de FAQ despre Facultatea de Arhitectura:

1. Viata de student este grea doar in sesiune, sau tot timpul anului?
Viata de student este mult mai grea in timpul anului decat in sesiune. Pot spune ca sesiunea e chiar lejera. In timpul anului ai mereu de predat ceva, la diverse materii. Daca nu predai sau nu iei nota de promovare la evaluarea din timpul semestrului, risti sa repeti materia anul viitor. Daca doresti rezultate bune trebuie sa ai un stil sustinut de lucru. Daca doresti doar sa promovezi, e suficient sa lucrezi inainte de anumite predari.
Exceptie face atelierul de proiectare, care consta in realizarea sub indrumare a unui proiect (poate fi casa, bloc de locuinte, hotel si multe altele), proiect pentru elaborarea caruia este alocata perioada de 1-2 luni. In acest interval de timp, stundentul/echipa de studenti lucreaza permanent la finalizarea proiectului, sub indrumarea cadrelor didactice.

Ca sa stai linistit, daca esti si tu pe-acolo, cu note asa si-asa, dracul nu e chiar atat de negru. Mi se pare mai lejer ca la un liceu de elita, mate-info intensiv.

2. Este util sa iau note mari, sau e suficient sa promovez?
Obtinerea unor note bune este utila din cateva motive:
a. dupa fiecare an de studiu, locurile buget-taxa se redistribuie in functie de medie (sunt jumatate/jumatate). Taxa de aprox. 1.000 de euro a transformat studentii in "vanatori de note". De aici rezulta ca daca inveti doar cat sa treci, sari cu mia de euro.
b. cei cu note mari au o oarecare prioritate la distribuirea in cadrul atelierului unui arhitect mai renumit (nu e ceva oficial, dar se practica)
c. cei cu note bune pot obtine burse in strainatate - de la plecari cu Erasmus te miri pe unde pana la bursa de studii in Elvetia pentru toata perioada de scolarizare (renumita facultate de la Mendrisio, Ticino)
d. locuri in camin - despre asta nu stiu sigur, nu am stat in camin si nu am studiat problema.
e. au fost cazuri in care profesorii au remarcat studenti foarte buni, oferindu-le oportunitati profesionale.

Nu e panica, daca promovezi toate materiile si ai media gen 8 si ceva, esti la buget.

3. Am facut liceul la uman/arta. Nu ma pricep la mate/fizica. Este vreo problema?
Cu matematica sau cu fizica nu e bai. Nu te intreaba nimeni despre ce ai invatat la liceu. Nu se face matematica. Exista doar materii tehnice la care inveti cum functioneaza si cum se  calculeaza diferite tipuri de structuri ale cladirilor. Totul se ia de la zero. Chiar daca ai facut uman sau arte, daca te duce capul sa intelegi ceva mecanica la nivel maxim clasa a IX-a, esti in stare sa inveti si la materiile alea. Se mizeaza pe niste calcule-tip, socotite cu calculatorul, dupa niste formule relativ simple care se dau. La seminar indrumatorul rezolva problema-tip, la lucrare rezolvi tu aceeasi problema, cu cifrele schimbate Posted Image ... Asta nu inseamna ca e usor. Daca ai lipsit cand s-a predat problema-tip, daca nu ai inteles ce si de unde se socoteste (este recomandat sa intrebi cand nu intelegi), o sa ai mari batai de cap sa o intelegi in seara de dinainte de test/examen...

Dar nu-i nimic, exista solutia de avarie si pentru asta: meditatii (cu studentii mai harnici, evident).

4. Nu ma prea pricep la desen de mana. Este vreo problema?
Problema este doar admiterea. Eu de exemplu, dupa admitere am mai desenat de mana doar ocazional, fiindca imi place si am considerat ca plansa desenata aduce un avantaj proiectului. In anul I este obligatoriu doar desenul tehnic (pe langa asta mai e o materie axata pe tehnici ale desenului), din anul II multi lucreaza pe calculator (mai exista inca o materie axata pe tehnici de desen), din anul III in colo se lucreaza exclusiv pe calculator.

Daca iti place desenul, nu te tine nimeni sa desenezi, desenul este apreciat. Doar ca la proiectele mari e mult de lucru, timpul este scurt si vrand-nevrand vei trece la calculator.

5. Cat ma costa facultatea?
Taxa de studii se invarte in jurul sumei de 1.000 euro. An de an sunt discutii de modificare, dar pana acum a cam ramas la fel.
In anul I, distributia taxa-buget se face dupa media de intrare, locurile fiind jumatate la taxa, jumatate la buget. (cca. 320-330 locuri in total). Din anul II incepand, disributia se face in functie de media din anul anterior. Cei cu medii foarte mari au bursa.

Facultatea este scumpa. Poti ajunge sa cheltuiesti sute de lei pe luna. Instrumentele de desen sunt scumpe. Machetele sunt si mai scumpe. Sunt 3-5 predari pe an, si fiecare macheta te poate costa peste 300 lei - pretul include materialele, taierea pieselor la laser si adezivii. Printarea pe formate gen A1 costa peste 10 lei plansa, si o sa ai de printat pe parcursul lucrului la proiect, plus predare, pe putin 10-15 planse. Iti trebuie calculator bun. Un aparat de foto rasarit (DSLR, mirrorless) este foarte util. Se organizeaza excursii in Occident unde poti vedea Marea Arhitectura - ar fi pacat sa le ratezi.

Nici cu banii nu e un capat de tara: studentii harnici fac o gramaaada de bani pe spinarea studentilor lenesi, ajutandu-i cu diverse materii.

6. Trebuie sa invat softuri de proiectare?
Nu iti cere nimeni sa stii softuri de proiectare cand intri in facultate. Incepand din anul I exista discipline la care se invata bazele mai multor programe. Totusi, Daca in anul I supravetiuiesti chiar fiind habarnist la calculatoare, din anul II stapanirea unor softuri (AutoCAD, Photoshop, 3DS Max, SketchUp, Archicad, Allplan etc.) te va ajuta enorm. In anul III, daca nu stii deloc calculatoare, e cam grav. Mai incolo nici nu mai incape discutie. Ce inveti la scoala nu prea e suficient si trebuie sa fii cam autodidact.

Cum toata lumea ajunge pana in anul III sa stie, vrand-nevrand, cel putin AutoCAD si Photoshop, ma indoiesc ca tu o sa fii prima exceptie.

7. Care sunt perspectivele dupa absolvire? E de viitor?
Depinde. Inainte de criza erau relativ bune. Acum nu sunt prea optimiste. Cunosc oameni seriosi care au ajuns bine (in afara, ce-i drept, dar facand ceva de nisa). Cunosc oameni seriosi care, in momentul de fata, nu au o perpectiva prea buna. In momentul de fata, in proiectarea de arhitectura incepatorii au salarii foarte mici (unii zic asta chiar si despre Occident). Cei cu experienta, depinde. Exista insa alte domenii colaterale in care poti profesa: design de produs, design interior, publicitate, invatamant etc. Piata e in continua schimbare, oricum, nimic nu e batut in cuie. Azi se cere ceva, maine altceva...  Cred ca IT-ul e mai "la sigur" Posted Image .

Nu am apropiati arhitecti ca sa stiu cum o duc, dar cel putin din punct de vedere al masinii - asta daca are vreo relevanta, am vazut arhitecti cu Cielo si arhitecti cu Mercedes Posted Image .

8. Pot vedea undeva activitatea studentilor de la Facultatea de Arhitectura (Ion Mincu)?
Site-ul UAUIM este destul de bine realizat. Pe site exista o galerie cu cele mai bune proiecte ale studentilor din ultimii ani (pe pagina principala, dreapta-jos Posted Image ). Asta va ajuta sa va faceti o idee despre nivelul proiectelor incepand cu primul an, dar si despre maniera in care profesorii indruma studentii. Tot in partea dreapta a paginii exista orarul. In sectiunea "Departamente" sunt catedrele, unde puteti afla informatii despre discipline.

Daca esti viitor student, nu cred ca e o problema ca un student sa-si faca timp sa te ia la un tur al facultatii, intr-o zi de lucru. Cred ca poti participa la un curs fara probleme. Daca ceri permisiunea sunt convins ca poti asista la o dezbatere cu studentii, in atelier. La ateliere atmosfera e una de conversatie, relaxata.

9. In afara de "Ion Mincu" ce alta facultate e recomandata?
Uitandu-ma strict la proiectele cu care studentii au participat la diverse concursuri, in afara de Mincu, am vazut proiecte foarte bune la Cluj. Totusi, recomand Mincu. De bine de rau Mincu e recunoscuta international, e acreditata RIBA (Royal Institute of British Architects), avem studenti veniti cu Erasmus, trimitem studenti cu Erasmus si nu numai, din comisiile de la diplome fac parte si invitati din strainatate... iar cadrele didactice sunt arhitecti cu reputatie pe plan national.

In anii mari majoritatea se plictisesc de Mincu, asa ca daca puteti sa studiati afara, nu ratati ocazia. Arhitectura se invata de la Maestri si traind printre Arhitectura de Calitate. Din pacate noi nu prea avem nici una, nici alta. In afara am vizitat ETH Zurich si e impresionant Posted Image . Am vizitat si Mendrisio, e tare de tot. La Berlin nivelul de dificultate mi s-a parut mai lejer ca in Romania, studentii putand aprofunda chestiunile discutate. O facultate mai degraba tehnica, fara mari reusite in design.

Daca te incalzeste cu ceva, nu suntem chiar asa naspa. La Istanbul sau la Chisinau, dar si la celelalte facultati din Romania, mi se pare nivelul mai slab ca la noi. Avem chiar si studenti straini, care platesc o taxa imensa.

10. Am timp sa lucrez? Am timp sa urmez in paralel si alta facultate?
Cel putin in primii ani, NU. Sau doar sacrificand masiv rezultatele. De exemplu sa lucrezi la Mc cred ca nici macar nu e rentabil. Taxa (vei trece sigur la taxa) e mai mare decat banii obtinuti. In anii terminali iti prinde foarte bine sa lucrezi in domeniu, chiar cu sacrificarea rezultatelor pe ici pe colo.

Daca ai nevoie de bani, se pot face sume frumusele ajutand studentii care lucreaza mai lent asa...Posted Image ... se mai pot invarti mici afaceri prin camin Posted Image ...

11. Nu stiu cu ce se mananca arhitectura. Unde imi pot clati ochii cu niste arhitectura faina?
Pentru inceput, aruncati ochii pe internet pe site-uri ca Arch Daily sau Dezeen. Gasiti arhitectura internationala recenta, de calitate, dar si unele proiecte ale arhitectilor care au scris istorie.
Pentru a va face o idee despre arhitectura romaneasca de calitate din prezent, uitati-va pe site-ul Anualei de Arhitectura. Abia ce s-a deschis expozitia pe anul asta. Vedeti si site-ul Bienalei de Arhitectura.

Evident, pe masura ce evoluati, documentarea va continua la biblioteca...  Posted Image

Edited by tony_ghitzu, 19 July 2014 - 03:18.


#305
The Kid

The Kid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,229
  • Înscris: 13.07.2007
Ti-a luat ceva sa scrii, Antoane :) Dar ai scris bine, foarte bine, chiar.

#306
elliana

elliana

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 16.11.2016
Buna, am urmatoarea intrebare celor care sunt studenti, care este zona de protectie a unei cariere de piatra?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate