Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Facultatea de arhitectura

- - - - -
  • Please log in to reply
313 replies to this topic

#271
Alexandra1827

Alexandra1827

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 29.05.2011
Buna! Anul acesta termin clasa a 11-a si am crezut ca o sa dau la medicina, insa m-am gandit ca arhitectura sau design-ul interior ar fi mai potrivit caracterului meu. Credeti ca as avea timp sa invat intr-un an ce au invatat altii in 2-3? Sunt la clasa de matematica- informatica si nu am facut pana acum arhitectura. As putea sa intru daca ma apuc de meditatii in vara? :-s

#272
Epurus

Epurus

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 15.11.2010
Si eu sunt in aceeasi situatie ca cel de sus. Prin august ma gandesc ca o sa incep meditatiile la desen (pregatirea propriu-zisa) si nu stiu insa cat de greu va fi. As fi curios ce profesori mi-ati recomanda, avand in vedere ca inca nu m-am decis asupra cuiva. :)

#273
The Kid

The Kid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,229
  • Înscris: 13.07.2007
Ti-l recomand pe Alexandru Bercan (e in Bucuresti).
Daca te duce mintea, ai sanse sa recuperezi ceea ce ai pierdut, pentru ca te obliga sa muncesti mult.

#274
malls

malls

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,096
  • Înscris: 28.04.2011
Cand are loc admiterea de anul asta?

#275
anarrkaly

anarrkaly

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 20.02.2011

 The Kid, on 23rd July 2011, 18:39, said:

Ti-l recomand pe Alexandru Bercan (e in Bucuresti).
Daca te duce mintea, ai sanse sa recuperezi ceea ce ai pierdut, pentru ca te obliga sa muncesti mult.

Buna ! Trec in clasa a 11-a si as vrea sa ma duc la arhitectura in Bucuresti. Cel mai potrivit ar fi sa incep inca de acum pregatirea insa nu m-am hotarat la un profesor. Te rog imi poti da mai multe informatii despre profesorul Bercan ?
Tu la el te-ai pregatit ?

Multumesc anticipat

 tony_ghitzu, on 18th December 2010, 03:45, said:

Eu am dat admitere in 2010 si am intrat. Se da o singura proba, la desen. Proba consta intr-o plansa pe care vor fi rezolvate cateva subiecte (de desen). Plansa va trebui realizata si predata in 5h. Inainte de a detalia subiectele, te informez ca voi folosi cativa termeni care chiar daca acum nu iti sunt familiari, ti-i vei insusi la pregatire (fara pregatire sansele sa intri in scoala sunt aproape nule).

Primul si cel mai important subiect, este de desen tehnic. De obicei, acesta consta in reprezentarea in unei locuinte cu forma prestabilita. Se cere o perspectiva si 2 fatade, dar nu sunt excluse axonometria sau planurile.
Un alt subiect este de desen liber - istoria arhitecturii. La acest subiect se cere desenarea din memorie a unor cladiri istorice din anumite perioade. De exemplu, eu am avut de desenat trei cladiri din Romania construite in secolul XX. Un subiect posibil la desenul liber este si reprezentarea unui obiect (cu cativa ani in urma s-a cerut sa se deseneze un castel de nisip).
Un al treilea subiect este geometria descriptiva, subiect ce tine tot de desenul tehnic, la care se cere rezolvarea unor tangente sau intersectii de corpuri geometrice. In 2010, eu am avut doua subiecte de geometrie descriptiva, dar nu am primit subiectul cu reprezentarea obiectului mentionat mai sus.
Imi poti spune te rog ce profesor mi-ai recomanda pentru pregatire ? Sunt in clasa a 11-a, profil mate-info bilingv

#276
The Kid

The Kid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,229
  • Înscris: 13.07.2007
Da, la el m-am pregatit. Metoda de lucru e chiar eficienta, dar ai grija, o sa ti se para foarte greu in prima faza.
Este un om foarte inteligent, care stie cum sa-si "manipuleze" elevii astfel incat sa fie preocupati de pregatire.
Am intrat la Mincu anul asta, datorita lui.

Daca vrei mai multe detalii, scrie-mi pe PM.

Site-ul unde poti sa citesti cate ceva despre el (si eventual te poti inscrie este ACESTA )
Bafta!

#277
argonne

argonne

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 47
  • Înscris: 06.04.2011
Buna oameni buni.
Sunt un parinte al unui baiat de clasa 11_a specializarea mate -info.Bun la matematica si se pare si mai bun la geometrie.(NU eu bun ci copilul bun)
Aproximativ de jumatate de an s-a hotarat sa dea la Arhitectura(Ion Mincu)(Parerea mea personala este ca pare a fi o moda de ultim moment )
In conditiile in care eu vad la baiat ca nu are absolut nici un talent la pictura(picteaza ca un copil de clasa a 4_a)si nici la desen liber(cladiri,spatii interioare).Este oare bine sa-mi sustin copilul si sa dau drumul la meditatii pentru arhitectura?Scumpe si grele ,poate cele mai grele si aproape sigur cele mai scumpe.
Astept parerile si sfatul  studentilor la arhitectura sau al celor ce au terminat daca mai viziteaza acest forum.Nu doresc nici sa-l dezamagesc prin nesustinerea mea ca si parinte dar nici sa-l incurajez intr-un proiect  irealizabil pentru el.(Mai mult un vis decat ceva serios)
Sunt intradevar intr-o dilema grea.Rog parerea arhitectilor sau a viitorilor arhitecti.

#278
sorana_baias

sorana_baias

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 12.10.2011

 argonne, on 26th September 2011, 17:09, said:

Buna oameni buni.
Sunt un parinte al unui baiat de clasa 11_a specializarea mate -info.Bun la matematica si se pare si mai bun la geometrie.(NU eu bun ci copilul bun)
Aproximativ de jumatate de an s-a hotarat sa dea la Arhitectura(Ion Mincu)(Parerea mea personala este ca pare a fi o moda de ultim moment )
In conditiile in care eu vad la baiat ca nu are absolut nici un talent la pictura(picteaza ca un copil de clasa a 4_a)si nici la desen liber(cladiri,spatii interioare).Este oare bine sa-mi sustin copilul si sa dau drumul la meditatii pentru arhitectura?Scumpe si grele ,poate cele mai grele si aproape sigur cele mai scumpe.
Astept parerile si sfatul  studentilor la arhitectura sau al celor ce au terminat daca mai viziteaza acest forum.Nu doresc nici sa-l dezamagesc prin nesustinerea mea ca si parinte dar nici sa-l incurajez intr-un proiect  irealizabil pentru el.(Mai mult un vis decat ceva serios)
Sunt intradevar intr-o dilema grea.Rog parerea arhitectilor sau a viitorilor arhitecti.

Buna ziua,

Sunt proaspat absolventa de Mincu(iulie 2011), sectia Arhitectura si va spun ca nu e tarziu pentru copilul dumneavoastra, chiar daca aparent nu ii simtiti talentul. Eu am terminat un liceu la o sectie de mate-info intensiv si nici nu eram buna la pictura. Personal am inceput pregatirile la cluj, am intrat acolo la arhitectura , am stat 2 ani(timp in care am venit la pregatire pentru mincu) si am venit aici, lucru pe care nu-l regret catusi de putin. E o facultate grea, dar frumoasa, iar posibilitatile de specializare ulterior sunt multiple - publicitate, grafica, film...depinde doar de fiecare ce descopera ca ii place sa faca in timpul facultatii. Daca baiatul dumneavoastra este un copil muncitor si dedicat acestei pregatiri, are toate sansele ca in 2 ani sa devina un candidat serios pentru admitere. V-am scris pentru ca inteleg ce inseamna aceste dileme . Cat despre pregatirea in sine, intr-adevar este costisitoare, dar reprezinta un sacrificiu atat din partea dumneavoastra cat si din partea copilului. Eu fac parte dintr-o echipa de pregatire iar daca doriti mai multe informatii in legatura cu asta, va raspund cu mare placere.
In concluzie, daca baiatul vrea cu adevarat si e hotarat, merita sa il sustineti.

#279
sorana_baias

sorana_baias

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 12.10.2011

 anarrkaly, on 4th September 2011, 03:33, said:

Buna ! Trec in clasa a 11-a si as vrea sa ma duc la arhitectura in Bucuresti. Cel mai potrivit ar fi sa incep inca de acum pregatirea insa nu m-am hotarat la un profesor. Te rog imi poti da mai multe informatii despre profesorul Bercan ?
Tu la el te-ai pregatit ?

Multumesc anticipat


Imi poti spune te rog ce profesor mi-ai recomanda pentru pregatire ? Sunt in clasa a 11-a, profil mate-info bilingv

Eu iti recomand cu caldura echipa de pregatire IDRAW. Sunt tineri , absolventi de MINCU, si sunt la curent cu ce se cere . au o experienta de 6 ani in pregatirea elevilor si colaboreaza cu o profesoara de GD din facultate, care tine lectiile mai complicate - deci e si ajutorul "din interior".  Fac pregatire cu grupuri restranse(max 8 elevi) tocmai pentru a se putea ocupa foarte bine de toti - spre deosebire de domnul Bercan, care are foarte multi elevi intr-o grupa - 20,25- . Daca te intereseaza si vrei sa vezi despre ce e vorba , da-mi un semn. Bafta!

#280
dgamma

dgamma

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,989
  • Înscris: 02.09.2011
Facultatea e buna, dar modul de admitere e in stil mafiot, in afara nu exista asa ceva.

Edited by dgamma, 23 October 2011 - 13:04.


#281
XON-XOFF

XON-XOFF

    Big Fat Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 27.05.2006

 dgamma, on 23rd October 2011, 14:04, said:

Facultatea e buna, dar modul de admitere e in stil mafiot, in afara nu exista asa ceva.

ai dreptate... și mie mi s-a părut întotdeauna aberant și aproape ilegal că practic nu ai nici o șansă să intri dc. nu faci meditații serioase cu oameni din interior, care astfel cîștigă un ban total necinstit...

#282
Muffinww

Muffinww

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 19.02.2010
Buna, sunt eleva intr-a 10a la profil mate-info, si inca de la sfarsitul clasei a 8a sunt hotarata sa dau la Arhitectura si Urbanism, Cluj. Insa marea mea problema este ca am un profesor foaarte aiurea la matematica. In sensul ca este batran, si nu inteleg mare lucru de la el, si nici nu prea imi dau eu interesul, la cat de comoda sunt, deci matematica de liceu e praf la mine. De vreo doua luni am inceput pregatire particulara, si m-am mai revizuit... La arhitectura vreau sa incep acum sa ma pregatesc eu, singurica, inainte sa merg la un profesor universitar. Ma pricep cat de cat la desen, nu sunt exceptionala, dar vad in spatiu, sa zicem, si incerc sa imi cultiv increderea in mine, pentru ca stiu ca arhitectura este o facultate grea, si trebuie mai intai sa ma pregatesc psihic :thumbup: . As avea o serie de intrebari pentru unii dintre voi care sunteti sau ati terminat aceasta facultate, UTCN, sectia arhitectura si urbanism, si nu numai...
1. In ce consta admiterea? Se da doar arhitectura, sau si matematica?
2. Dupa doi ani de pregatire la un profesor universitar as fi in stare sa intru?
3. De unde as putea comanda niste manuale de arhitectura pentru incepatori?
4. Daca nu stralucesc la matematica de a 9a si a 10a e o problema foarte mare?
Nu am o medie foarte mare deocamdata in liceu, am avut 9.33 anul trecut, si anul asta cred ca o sa o am mai mica, nu am inceput prea bine  :deadtongue:
Si daca m-ati putea ajuta cu niste subiecte (un link, ca sunt sigura ca mai sunt pe net, dar nu am dat eu de ele).

Edited by Muffinww, 27 October 2011 - 18:32.


#283
AdDiCto0_MOrPhInE

AdDiCto0_MOrPhInE

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 14.06.2008
Sunt sanse pentru o eleva in clasa a 12-a-care va fi absolventa de liceu mate-info peste 3 luni-sa devina studenta la arhitectura?Nu am facut pregatire la desen niciodata,si sunt din bacau.Vreau arhitectura de interior.Pana acum nu m-am interesat pentru ca vroiam informatica.M-am schimbat si ma plictiseste.In plus mi-a scazut si capacitatea de autosustinere spre asta,trezindu-mi-se interes pentru arhitectura.Da,poate ca e un moft si cred ca ce vreau de fapt e doar design de interior.Sau nu.Ajutor?

#284
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,603
  • Înscris: 30.07.2003
Glob de cristal ca sa ghicim nu avem. Important e sa ai talent la desen, sa prezinti un portofoliu si ce mai vor ei pentru admitere.

#285
AdDiCto0_MOrPhInE

AdDiCto0_MOrPhInE

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 14.06.2008
Spune-mi te rog,pentru pregatire fara profesor,din ce carti trebuie sa invat?Geometrie descriptiva si desen tehnic de T.Ivanceanu e buna?Cam care ar fi programa pentru admitere?(arhitectura de interior)

#286
The Kid

The Kid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,229
  • Înscris: 13.07.2007

Quote

Sunt sanse pentru o eleva in clasa a 12-a-care va fi absolventa de liceu mate-info peste 3 luni-sa devina studenta la arhitectura?Nu am facut pregatire la desen niciodata,si sunt din bacau.Vreau arhitectura de interior.Pana acum nu m-am interesat pentru ca vroiam informatica.M-am schimbat si ma plictiseste.In plus mi-a scazut si capacitatea de autosustinere spre asta,trezindu-mi-se interes pentru arhitectura.Da,poate ca e un moft si cred ca ce vreau de fapt e doar design de interior.Sau nu.Ajutor?

La interior ai sanse, cu... conditia de a face pregatire in timpul care ti-a mai ramas.
Invata sa faci perspective construite (atat interioare, cat si exterioare), si fa-ti un portofoliu de lucrari (nu mai stiu cate se cer) care sa n-arate neaparat bine, dar care sa respecte cerintele (nr de planse, mai ales). Nu primesti nota pe portofoliu, dar e o conditie eliminatorie sa-l ai.

La arhitectura, cel putin la Bucuresti, eu cred ca nu ai sanse (poate cu un noroc fantastic).

Parere personala: decat sa ajung la Mincu la Interior, mai bine m-as duce la informatica, e altceva... mai bun.
Nu se prea merita sa te duci la interior.

#287
relu_24

relu_24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,779
  • Înscris: 23.09.2005
nu inteleg ce mai cautati la Arhitectura :)
eu stiu vreo 8 arhitectii din care vreo 4 sunt someri si numai 1 mai profeseaza arhitectura. Cel care mai profeseaza a avut o singura casa in ultimul an.
Poate e mai bine sa va orientatii catre ceva mai profitabil si care are si cautare.

#288
AdDiCto0_MOrPhInE

AdDiCto0_MOrPhInE

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 14.06.2008
Informatica era prima mea optiune ,dar se intampla sa nu mai vad bine dupa 5 ore de stat in fata calculatorului,si nu imi convine.Nu stiu de ce spui ca Nu e bine la Mincu la Interior?Mie mi s-ar parea fantastic,desi vad si eu ca am sanse aproape nule sa intru acolo.Oricum,cred ca prind repede,fata de altii,poate ma ajuta si faptul ca termin mate-info.Arhitectura e foarte frumoasa,de ce spui ca nu se merita?(eu una ma astept ca in facultate sa te invete sa proiectezi interioare etc,poate nu e chiar asa)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate