Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Festivalul de Film Cannes 2024

Scaun auto

La mulți ani @ranit6996!

La mulți ani @Ciubex!
 Reparat difuzor membrana hartie, ...

Restaurantele cu stele Michelin

Best cooler

Program vizibilitate intre puncte
 Sfat achizitie casti gaming 300-3...

Dimensiune optima teava scurgere ...

Sfat achizitie telefon cu camera/...

Nu se poate completa declaratia 2...
 Caut firma pentru lucrare bucatar...

Dimensionare țevi incalzire

Cum va merge sistemul dupa upgrad...

Cuvantul "ciunet"

Fara sport la BAC din 2007!

- - - - -
  • Please log in to reply
62 replies to this topic

Nenea Zap

Nenea Zap

Zuperman

• Grup: Senior Members
Eu nu vad sportul in randul disciplinelor de la bac 2007 :

Attached Files

Cea Care

Cea Care

Member

• Grup: Members

Daca unui elev nu ii foloseste istoria sau geografia ce rost sa sa le invete pentru bac din ele?

nu prea se pune problema asa. nici mie nu imi mai trebuie chimia acum, si nici informatica, biologia sau fizica nu-mi vor mai trebui. si totusi a trebuit sa aleg una pentru examen. nici romana nu-mi mai trebuie si sustin in continuare ca nu e corect ca cei de la profilul real sa invete pt bac aceleasi lucruri la materia asta ca cei de la uman, chiar daca e limba noastra. pentru umanisti bacul este foarte usor, iar de la mine din liceu nu cred ca a luat cineva de la uman mai putin de 9 la bac.
nu ma intereseaza daca se scoate sportul sau nu, pentru ca deja am dat bacul si nu am ales la proba f educatia fizica. nu aveam chef sa dau 1.000.000 si ceva ca sa iau 10.

Edited by Cea Care, 01 September 2006 - 22:34.

magic-gabi

magic-gabi

Senior Member

Nenea Zap, on Sep 1 2006, 23:01, said:

Eu nu vad sportul in randul disciplinelor de la bac 2007 :

asta e . macar puteau sa ne anunte mai devreme (macar la sfarsitul anului ca sa invatam si noi in vacanta  :angry: )  . nu iti bati joc asa de niste elevi  :cursing:

Edited by magic-gabi, 01 September 2006 - 22:47.

Jaqueline

Jaqueline

HyperActive Member

magic-gabi, on Sep 1 2006, 23:45, said:

asta e . macar puteau sa ne anunte mai devreme (macar la sfarsitul anului ca sa invatam si noi in vacanta  :angry: )  . nu iti bati joc asa de niste elevi  :cursing:
Stai calm ca ai timp sa-ti inveti un an intreg, doar sa ai vointa :P

andragony

andragony

Member

mie, sincer, chiar nu imi pasa. anu asta am dat si eu bacul si am realizat ca bacalaureatul nu a fost decat o maaare afacere. s-au facut aranjamente in fata liceului, s-au dat subiecte rezolvate pe geam.... de-a dreptul oribil... chiar daca se scoate, chiar daca nu se scoate proba la sport, elevii puturosi tot isi vor plati notele la toate probele.... :death:

Edited by andragony, 10 September 2006 - 13:24.

rashid

rashid

Senior Member

Syncron, on Aug 25 2006, 17:22, said:

Da, dar a ramas gimnastica (sa stai in cap  :confuzzled: )
Tare greu e  :mellow:

Mosotti, on Aug 25 2006, 19:20, said:

o timpenie mai mare decit proba la sport nu cred ca mai exista in vreun sistem galactic in universul cunoscut. nu stiu cine este timpitul care a inventat-o si cum naiba respira si se hraneste fiind atit de dobitoc...

Vrei sa si argumentezi spusele tale?

xella, on Aug 25 2006, 19:54, said:

Eu cred ca proba de sport la bac este pentru puturosi, pentru cei care altceva nu stiu. Eu una ma bucur ca o scot!
Puturosi? Exemplu dat: absolventii unui liceu care nu este pe domeniul sportiv, dar care practica un sport la nivel profesional...
Asta e problema invatamntului in Romania, Poti sa fii un geniu si sa nu termini o facultate... de ce? Pentru ca degeaba stii o materie la nivel universitar, poti pica bacul datorita biologiei [exemplu...] Sistemul ar trebui organizat astfel incat ala care stie matematica sa faca matematica, cel care stie literatura sa faca literatura, iar cel care e sportiv sa fie lasat sa faca sport... :)
Bineinteles asta pentru cei care chiar se pricep intre-un anumit domeniul, si bineinteles sa invete si celelate materii dar numai la nivel de cultura generala...

Edited by rashid, 10 September 2006 - 13:49.

someone

someone

Member

Daca este sa considerati sportul o disciplina pentru cei care nu vor sa invete de ce se face din clasele primare pana la sfarsitul liceului si chiar in ASE si Poli ?
si inca ceva, se poate da bac-ul la orice materie(din cate stiu) facuta in liceu, sportul este una dintre ele
sincer nu mi se pare corect <_<

Edited by xella, 10 September 2006 - 14:24.

Cristina Scacun

Cristina Scacun

Junior Member

Eagle Raider, on Aug 25 2006, 16:34, said:

examenu nu e usor deloc la sport,numa ca se fac multe manevre :D si daia apar note asa mari
Cred c asta ar fi explicatia.Personal cred ca nu toti absolventii de liceu sunt suficient de bine pregatiti pentru a da proba la sport la examenul de bacalaureat.

Edited by Cristina Scacun, 14 September 2006 - 19:03.

xella

xella

Member

someone, on Sep 10 2006, 15:16, said:

Daca este sa considerati sportul o disciplina pentru cei care nu vor sa invete de ce se face din clasele primare pana la sfarsitul liceului si chiar in ASE si Poli ?
Ca sa existe un balans intre materiile stufoase si cele light  :cursing: si oricum la Ase de ex nu este obligatoriu decat un semestru(cat ca sa se faca selectiile pt echipa de beschet, volsi sau mai stiu eu ce)

magic-gabi

magic-gabi

Senior Member

xella, on Sep 14 2006, 20:09, said:

Ca sa existe un balans intre materiile stufoase si cele light  :cursing: si oricum la Ase de ex nu este obligatoriu decat un semestru(cat ca sa se faca selectiile pt echipa de beschet, volsi sau mai stiu eu ce)
Sportul ? Light ? As prefera 4 ore de matematica in locul unei ore de sport .Eu avut 10 la matematica si 8 la sport. Dupa o ora cu profesorul meu nu cred ca o sa mai spuneti ca este atat de usor  :cursing: .

b3b3lusha

b3b3lusha

Junior Member

Am dat sportul la bac. In 2002 era asta si a fost o maaare binecuvantare. As fi sot si tampita sa ma chinui sa tocesc la altceva cand fizicul m-a ajutat. Dar m-a ajutat pt ca am facut sport din clasa a 3a. Cand altele se jucau cu papusi eu alergam cot la cot cu baieti de 25 e ani.

Poate ca e nedrept fata de unii pe care nu-i ajuta fizicul din motive obiective (boala, etc) Pe de alta parte nici pe mine nu ma prea ajuta capul la materii din profil real, tot din motive obiective: sunt toanta  :death: nu inteleg nimic din mate, fizica, economie. Asta e...

Daca a fost mai usor ca la alte materii nu pot spune. Dar m-am chinuit si eu la fel ca cei care au dat fizica, economie, etc. In timp ce aia toceau cartile eu imi toceam adidasii prin parc, alergand. Da, am luat 10, fata de ei care au luat 9,xx, dar am alergat toate cele 4 ture de teren, am focut toate cele 30 (sau cate erau) de abdomene, genuflexiuni, am stat in maini, am facut poduri, roti, rostogoliri si tot tacamul.

Da, au fost si aranjamente. Una de vreo 120 de kg a dat sport.  :confuzzled:  S-a prabusit pe saltele alea, o profa ia zis "Draga, vrei sa chemam o macara sa te ridice", dar pana la urma tot 10 a luat.

anarki_2703

anarki_2703

Junior Member

The_Napster, on Sep 1 2006, 21:53, said:

Dar ce vreti sa spuneti ca sportul nu dezvolta si capacitatile mentale?
Jocul sportiv nu e facut cum apuci.. trebuie sa iti gandesti miscarile, la fel ca si in cazul flotarilor sau altor probe, iti trebuie vointa, putere de concentrare, spirit de echipa si altele. Sper sa ramana sportul!
   s-a mai discutat de capacitatile mentale dezvoltate de sport in comparatie cu celelalte materii so pe cealalta pagina... raman la parerea mea, este incomparabil alergatul, cu cititul unei carti... asta nu inseamna ca, trebuie renuntat la sport in totalitate (totusi proba de la bac trebuie scoasa), in nici un caz... ma refer doar la dezvoltarea intelectului

ruthless

ruthless

Consulting Voyager

Jaqueline, on Aug 25 2006, 15:19, said:

Nici mie nu mi se pare corect sa-o scoata, ce-i drept e mai usor sa copiezi decat sa faci flotari ca disperatu  -_-
Lasati copiii sa zburde  :peacefingers:

parerea ta...insa mi se parea mai usor sa fac flotari decat sa stau sa invat la geografie ori istorie...sau mai grav sa nu invat nimic si sa ma bazez pe faptul ca o sa copiez la BAC...

adryyan

adryyan

Member

E si normal.
Sunt multi care din diverse motivee nu pot da sportul, ci trebuie sa invete pentru inca o materie in plus, in timp ce ceilalti nu isi fac probleme.

vladec

vladec

Junior Member

Un articol interesant despre variatia baremele de-a lungul timpului:
http://www.adevarulo...leg_197852.html

Proba de rezistență – distanță:
* 1970-1979: fete – 1948 m; băieți – 4032 m;
* 1980-1989: fete – 1544; băieți – 2784 m;
* 1990-1996: fete - 1199; băieți – 2089 m.

Proba de rezistență – timp:
* 1970-1979: fete – 11,3 min; băieți – 20,37 min;
* 1980-1989: fete - 8 min; băieți – 13,27 min;
* 1990-1996: fete - 6,33 min; băieți – 10,37 min.

O proba serioasa la sport(nu asa cum este acum) presupune o pregatire anterioara la fel ca la istorie, matematica sau orice alta materie. Baremele trebuie ridicate astfel incat numai cei inzestrati sau care practica un sport sa le poata trece fara a se antrena. Faza cu dau la sport ca e mai usor sau ca nu tre sa ma pregatesc nu trebuie sa se aplice.
Teoretic pe termen lung statul are numai de castigat. In America obezitatea e o boala, un handicap, obezii parcheaza pe locurile de handicapati, folosesc scarile acestora.

Neuron

Neuron

Active Member

vladec, on Oct 25 2006, 08:49, said:

Teoretic pe termen lung statul are numai de castigat. In America obezitatea e o boala, un handicap, obezii parcheaza pe locurile de handicapati, folosesc scarile acestora.
Obezitatea inseamna indice de masa corporeala peste 30, uite aici cum se calculeaza:
http://www.nhlbisupp...m/bmi/bmi-m.htm
Obezitatea nu e o boala in America si niciunde pe glob.

crst_g

crst_g

...

read this: http://forum.softped...howtopic=176751 :P

dumis

dumis

Member

se pare ca pana la urma in 2007 se va da bacul la sport ;)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate