Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Instalatii sanitare

Program de slabire cu succes gara...

Reconditionare cada baie din fonta

Problema imprimanta
 Here goes nothing

BCR sau Raiffeisen

Visual Studio 2022 instaleaza Epi...

Sfat alegere parbriz
 EMAG - recenzii false facute de ei?

Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai

Semnal bun da'... prost
 De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?

Prelungire fire electrice

Fara sport la BAC din 2007!

- - - - -
  • Please log in to reply
62 replies to this topic

anarki_2703

anarki_2703

Junior Member

• Grup: Members

View Postm3_catalin, on Aug 25 2006, 21:26, said:

sa stii ca trebuie sa depui un minim de efort intelectual sa practici un sport.
si de multe ori e un minim de care multi nu dispun.
care efort intelectual ma? ca tre sa stii ca ii mai bine sa o iei pe interior cad tre sa depasesti? sa fim seriosi.. compara efortul intelectual depus la proba de sport cu cel de la matematica, sau limba romana... get real!

Tidusss

Tidusss

Active Member

View Postanarki_2703, on Aug 25 2006, 21:37, said:

care efort intelectual ma? ca tre sa stii ca ii mai bine sa o iei pe interior cad tre sa depasesti? sa fim seriosi.. compara efortul intelectual depus la proba de sport cu cel de la matematica, sau limba romana... get real!
Limba romana nu se da in nici un caz la proba E, dar sunt de acord cu modul tau de gandire, oricum. Probabil ca el se referea ca in orice moment al zilei creierul depune efort (chiar si cand dormim).

sweetrose13

sweetrose13

New Member

"Ministrul Educației, Mihail Hărdău, aflat într-o vizită la Vaslui, a precizat că elevii care vor susține examenul de Bacalaureat în 2007 ar putea să nu mai poată da examen la sport. Ministrul este hotărât să elimine această disciplină dintre probele Bacalaureatului, deoarece elevii trec prea ușor examenul. „Metodologia de organizare și desfășurare a examenului de Bacalaureat este în lucru. Sunt hotărât să scot această disciplină, dar mai sunt și alte elemente care pot influența” - a declarat Hărdău.

El a vizitat, în județul Vaslui, baza sportivă a liceului cu program sportiv „Mihail Kogălniceanu”, Inspectoratul școlar și a avut o întâlnire cu prefectul județului, Ioan Zaharia. "

ce prostii mai scriu si astia...liceul 'Mihail Kogalniceanu' este teoretic,chiar cel mai bun din oras, si nu are a face cu liceul sportiv...oricum,poate ca e mai bine cu scoaterea acestei probe de la examenul de bac,deoarece favoriza mita ceva de speriat...

xella

xella

Member

View Postm3_catalin, on Aug 25 2006, 21:05, said:

Si xella daca esti fata si nu ai un corp bine dezvoltat in masura sa indeplineasca problele de la bac la sectiunea sport nu te supara pe altii care si-au dobandit in timp musculatura jucand un sport de-a lungul vietii, din lipsa de ocupatie,si nu a fost nu pierdere de timp sau leneveala.La 40 de ani o sa iti apara varicele daca nu mai devreme si o sa te intrebi de ce...
Tu esti cea lenesa pentru ca ai hibernat toata viata, asta doar in cazul in care nu esti apta de un sport, else no offense.

Imi pare rau, nu m-ai nimerit! Am facut sport de performanta si inca multi ani. Raman totusi la prima opinie, sportul nu are ce caut in probele pentru bac! Bacul ar trebui sa reflecte nivelul de cunostinte generale acumulat pana la momentul respectiv, ori sportul... nu are nici o legatura...  Sportul si-l aleg ca proba cei care nu au chef sa mai invete pentru o materie.

Si nu va mai plangeti cu cat de grea e proba in sine ca nu tine... O proba la sport inseamna altceva...

Tidusss

Tidusss

Active Member

View Postm3_catalin, on Aug 25 2006, 21:05, said:

Si xella daca esti fata si nu ai un corp bine dezvoltat in masura sa indeplineasca problele de la bac la sectiunea sport nu te supara pe altii care si-au dobandit in timp musculatura jucand un sport de-a lungul vietii, din lipsa de ocupatie,si nu a fost nu pierdere de timp sau leneveala.La 40 de ani o sa iti apara varicele daca nu mai devreme si o sa te intrebi de ce...
Tu esti cea lenesa pentru ca ai hibernat toata viata, asta doar in cazul in care nu esti apta de un sport, else no offense.

Adica daca eu car galeti toata viata si fac muschi la picioare si la maini trebuie sa iau nota la bac mai mare decat unul care chiar invata? Este aberant ceea ce zici tu. Si toti dau bacul la sport DIN COMODITATE. Sa nu uitati.
Si da, sustin ceea ce a zis xella mai sus...Puteam si eu foarte bine sa iau 10 la bac, dar am preferat sa iau 9.90 la istorie. De ce? Ar fi multe motive: pentru ca istoria este mai sigura, pentru ca tot ceea ce stii ramane (la sport daca ti-ai rupt mana/piciorul/etc, nu prinzi o zi buna s-a dus toata proba), pentru ca mi s-a parut mai usor la istorie (cunosteam manualul de cls a XII-a de ani buni) si pentru ca nu am vrut sa mi se spuna: uite-l si pe asta, a dat la sport, nu a fost in stare sa invete si el o materie :o

krossfire

krossfire

Lord of the Bunnies

• Grup: Senior Members
Aer curat...efort intelectual...mama ce sistem de gandire pentru mileniul trei.

Nu inseamna ca daca nu ai vrut sa dai proba la Sport la Bac, nu practici un sport sau nu iti place sportul. Pur si simplu este o dovada de corectitudine si mobilizare.

Cu sau fara rezistenta, in 90% din cazuri proba se plateste. Anul asta au mai fost si exceptii...vedeti in Buc fetele olimpice care au picat BAC-ul din cauza unor idioti, care-si zic profesori, desi se stie ca un profesor de sport nu este un profesor in adevaratul sens al cuvantului. Si odata cu eliminarea BAC-ului la sport, nici nu va mai fi nevoie de cei cativa oameni care chiar predau sportul ca o disciplina...

djclocky

djclocky

Active Member

O minte sanatoasa intr-un  corp sanatos.
Nu discut aici de cei care isi iau pe pile bacul la sport (pentru ca sunt singur ca din cauza aia se va scoate) sau de faptul ca unii profesori dau 10-le usor.

Daca unui elev nu ii foloseste istoria sau geografia ce rost sa sa le invete pentru bac din ele?
Pe voi va deranjeaza ca un taran ia 10 la sport si voi luati 9,68 la istorie. Asa si ? Inseamna ca e mai bun la sport decat sunteti voi la istorie/geografie. Repet, nu discut aici de cei care iau 10-le usor sau pe pile!
E adevarat ca invatatura trebuie pusa inainte sportului si sunt singur ca multi o fac insa sa nu dai posibilitatea elevului sa ALEAGA ( cei care nu pot sa faca efort fizic sa mearga sa invete , cei care pot sa faca efort efort fizic sa mearga sa dea proba la sport) La ce il ajuta pe respectivul elev faptul ca studiaza istoria / geografia si el mai departe vrea sa mearga la ise, politehnica etc.? Nu vedeti ca si asa avem programa cea mai incarcata?

Lasa  ca daca e vorba si eu iti vin cu cazuri in care s-a copiat la examenulde geografie de s-a rupt cartea.

Sunt singur ca daca sportul era luat in seama cu seriozitate si notele s-ar da pe merit! nu ajungeam in acest caz. Insa Hardau asta crede ca la bacul teoretic nu se fura? Ohoho Si inca cat.

Tidusss

Tidusss

Active Member

View Postdjclocky, on Aug 26 2006, 09:27, said:

Pe voi va deranjeaza ca un taran ia 10 la sport si voi luati 9,68 la istorie. Asa si ? Inseamna ca e mai bun la sport decat sunteti voi la istorie/geografie.

Mda, e mai bun la carat galeti decat sunt eu. Sa fim seriosi...

Jaqueline

Jaqueline

HyperActive Member

Din ce am vazut eu pe la bac, a fost mai usor la o proba teoretica decat la cea de la sport. :)  
Sa nu mai spun ca o tipa a ajuns la spital cu mandibula rupta pentru ca pista de alergare era mai mult decat infecta.

edit: nu am dat la sport  :P

Edited by Jaqueline, 26 August 2006 - 20:38.

Tidusss

Tidusss

Active Member

View PostJaqueline, on Aug 26 2006, 21:38, said:

Sa nu mai spun ca o tipa a ajuns la spital cu mandibula rupta pentru ca pista de alergare era mai mult decat infecta.
Sincer, fara sa fiu pre sarcastic, pot sa iti spun ca imi pare bine ca s-a intamplat asa ceva. Daca au preferat sa dea la sport, in loc sa invete 50 de pagini de la o alta materie, asa le trebuie. Sport au vrut, sport au primit.

DarkDog

DarkDog

Member

Nu cred ca proba la sport este problema ci probele "orale" in general. Fiecare comisie evalueaza dupa cum vrea (si dupa cat a primit) si sunt dese situatiile unde x dintr-un liceu stie mult mai bine/poate mai mult decat y dintr-un alt liceu, dar y ia mult mai mult decat x.

krossfire

krossfire

Lord of the Bunnies

Nu neg aportul activitatii sportive la buna functionare a organismului.

Tot nu inteleg ? De ce sa dau la istorie daca nu-mi foloseste istoria ? (cum s-a intamplat in cazul meu, materia fiind un hobby). Dar de ce sa dau la sport, daca riscul accidentelor este enorm, nu-mi foloseste (viteza de exemplu, tine mult si de conformatie, nu de abilitatea sportiva generala) si nota nu va fi pe masura ?

Care ti se pare o alegere mai buna ?

Cat despre orale : De acord ! Am invatat ca un tembel pentru oralul la romana, dar mi-a folosit enorm pentru proba scrisa ;)

magic-gabi

magic-gabi

Senior Member

View Postkrossfire, on Aug 27 2006, 10:56, said:

Dar de ce sa dau la sport, daca riscul accidentelor este enorm, nu-mi foloseste (viteza de exemplu, tine mult si de conformatie, nu de abilitatea sportiva generala) si nota nu va fi pe masura ?

Ideea e sa dai la ce esti bun . Daca nu ai nici o treaba cu sportul nu dai . Asa cum tu aveai ca hobby istoria asa poate au unii sportul si sunt foarte buni . Eu anul acesta am avut media 8 la sport pentru ca nu executam destul de corect exercitiile de gimnastica pentru ca sincer nu prea pot  <_< .

krossfire

krossfire

Lord of the Bunnies

Da..dar n-ai idee cati elevi buni la sport au picat din cauza imbecilitatii colective a pseudo-profesorilor.

Uite, daca m-as lua ca exemplu : Pot scoate lejer jocul sportiv, gimnastica, flotarile, dar nu pot scoate viteza. De ce ? Simplu : Desi recent am mai pus ceva kile (stat acasa, examen nou in toamna), nu intru la categoria "grasi" insa la un timp am avut ceva treaba cu trasul de fiare si anternamente similare iar picioarele mele sunt muscularizate puternic, dar nu in stilul celor de alergator, adica subtirele si muschi putin pe lateral, ci genul ala de muschi-forta. Ei chestia asta ma impiedica sa scot ok viteza. Si profa pana una alta a inteles, m-a intrebat daca dau la sport, si m-a lasat in pace...dar altii..mai putin norocosi, care nu aveau deloc forma fizica..s-au chinuit un an sa scoata viteza acceptabil, si s-au trezit depunctati aiurea :(

magic-gabi

magic-gabi

Senior Member

sportul este o materie ca orice alta . nu esti bun la toate capitolele (forta, viteza , etc.) NU DAI . e ca si cum ai da la istorie fara sa stii un capitol . eu sunt foarte bun la probele de forta chiar si la viteza dar la gimnastica sunt tolomac rau de tot datorita faptului ca nu am o constitutie de gimnast si sunt si forte greu (fac culturism de 3 ani si acum sincer imi pare rau ca nu am incercat sa fac si gimnastica sa-mi coordonez mai bine miscarile :( ).
buba la aceasta proba de sport nu este in sine usurinta ei si notele acordate random . daca se scoate mai bine ... o sa dau la geografie (macar la asta am avut 9  :coolspeak: )

Tidusss

Tidusss

Active Member

View Postmagic-gabi, on Aug 27 2006, 11:04, said:

Ideea e sa dai la ce esti bun . Daca nu ai nici o treaba cu sportul nu dai . Asa cum tu aveai ca hobby istoria asa poate au unii sportul si sunt foarte buni . Eu anul acesta am avut media 8 la sport pentru ca nu executam destul de corect exercitiile de gimnastica pentru ca sincer nu prea pot  <_< .

Sportul nu este materie care sa iti solicite inteligenta ca altele. Si pentru multi care nu au nici o treaba cu scoala este materia care ii mai ridica. Mi se pare absurd in acelasi timp...

elder_v

elder_v

New Member

View PostMosotti, on Aug 25 2006, 19:20, said:

o timpenie mai mare decit proba la sport nu cred ca mai exista in vreun sistem galactic in universul cunoscut. nu stiu cine este timpitul care a inventat-o si cum naiba respira si se hraneste fiind atit de dobitoc...

Mai, grasilor, nu mai vorbiti prostii. Nu numai inteligenta trebuie verificata si cultivata, si conditia fizica, mai ales daca sunt doritori. Tii minte, "Mens sana in corpore sano". Daca mita rezolva note de 10 pentru cei incapabili sa fuga 50 de metri, in timp ce sportivii iau note imperfecte, probabil ca e vina celor care dau note. Si proba de educatie fizica nu e ( din pacate ) singura corupta. Mai ales daca va ganditi la scandalul de asta-vara cu probele de la bac care s-au aflat inainte de proba.

The_Napster

The_Napster

Senior Member

Dar ce vreti sa spuneti ca sportul nu dezvolta si capacitatile mentale?
Jocul sportiv nu e facut cum apuci.. trebuie sa iti gandesti miscarile, la fel ca si in cazul flotarilor sau altor probe, iti trebuie vointa, putere de concentrare, spirit de echipa si altele. Sper sa ramana sportul!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate