Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Aragaz cu plita pe gaz si cuptor ...

Cablu FFC

Poco F6/F6 Pro

Scurgere catre hazna
 De la 24V la 5V DC?

Deducere TVA

Intalnire cu un tip de pe tinder ...

Open WRT nu sincronizeaza ceasul ...
 salariu plafonat

sistem actionare electrica pentru...

Sfaturi achizitie auto ~10k€

ICC/ICM soft monitorizare si cont...
 Recomandare ipad

Ce fel de disc pentru acest circu...

Windows 11 24H2 pe release?

Intrebare motor auto

Fara sport la BAC din 2007!

- - - - -
  • Please log in to reply
62 replies to this topic

citizenx

citizenx

Member

• Grup: Members

Ministrul Educației, Mihail Hărdău, aflat într-o vizită la Vaslui, a precizat că elevii care vor susține examenul de Bacalaureat în 2007 ar putea să nu mai poată da examen la sport. Ministrul este hotărât să elimine această disciplină dintre probele Bacalaureatului, deoarece elevii trec prea ușor examenul. „Metodologia de organizare și desfășurare a examenului de Bacalaureat este în lucru. Sunt hotărât să scot această disciplină, dar mai sunt și alte elemente care pot influența” - a declarat Hărdău.

El a vizitat, în județul Vaslui, baza sportivă a liceului cu program sportiv „Mihail Kogălniceanu”, Inspectoratul școlar și a avut o întâlnire cu prefectul județului, Ioan Zaharia.

Sursa: Antena3

Edited by xella, 25 August 2006 - 16:39.

djclocky

djclocky

Active Member

Prea usor examenul?
Numai eu stiu cata apa a curs pe mine la maraton si sala. L-as pune pe Hardau asta sa fuga doar 500 m sa-l vad ia Bacu usor la Sport :)

Jaqueline

Jaqueline

HyperActive Member

• Grup: Senior Members
Nici mie nu mi se pare corect sa-o scoata, ce-i drept e mai usor sa copiezi decat sa faci flotari ca disperatu  -_-

Lasati copiii sa zburde  :peacefingers:

Nenea Zap

Nenea Zap

Zuperman

In viitor se va scoate nu din 2007

Eagle Raider

Eagle Raider

try

examenu nu e usor deloc la sport,numa ca se fac multe manevre :D si daia apar note asa mari

Startpause

Startpause

Guru Member

hai mai 'copii' ca dupa ce s-a scos rezistenta a devenit de-a dreptul floare la ureche

Syncron

Syncron

Active Member

spare-me, on Aug 25 2006, 17:00, said:

hai mai 'copii' ca dupa ce s-a scos rezistenta a devenit de-a dreptul floare la ureche

Da, dar a ramas gimnastica (sa stai in cap  :confuzzled: )

magic-gabi

magic-gabi

Senior Member

am incurcat-o  :samui:

krossfire

krossfire

Lord of the Bunnies

Excelent...in sfarsit.

Personal nu am dat la sport, pentru simplul motiv ca stiam de misculatiile care se faceau. Note date din burta (notele mici s-au dat random) la copii ce nu le meritau (de la atleti cu 9.60 pana la oameni semi-imobili cu 10). Proba nu este altceva decat o butaforie didactica, un mod nedemn de a obtine o nota mare.  (Am luat 10 la istorie dupa 3 zile - total, de citit. Banal examen ,si fara a copia nu au fost probleme. Eram pe profil real).

Felicitari ministerului ca s-a gandit la asta :)

Edited by krossfire, 25 August 2006 - 17:43.

Mosotti

Mosotti

Geniu umil

o timpenie mai mare decit proba la sport nu cred ca mai exista in vreun sistem galactic in universul cunoscut. nu stiu cine este timpitul care a inventat-o si cum naiba respira si se hraneste fiind atit de dobitoc...

Edited by xella, 25 August 2006 - 18:53.

xella

xella

Member

Eu cred ca proba de sport la bac este pentru puturosi, pentru cei care altceva nu stiu. Eu una ma bucur ca o scot!

krossfire

krossfire

Lord of the Bunnies

Polonezii aveau o proba la dans modern :lol:

djclocky

djclocky

Active Member

xella, on Aug 25 2006, 19:54, said:

Eu cred ca proba de sport la bac este pentru puturosi, pentru cei care altceva nu stiu. Eu una ma bucur ca o scot!

Puturosi in ce sens? Nu stiu acum cum e insa cand am dat eu era si rezistenta o proba. Si sa nu iti spun ca erau unii care se pisau pe ei ca nu puteau merge la baie in timp ce fugeau ca ii descalifica.
Si dupa ce tragi 2 ture jumate de stadion , tu ii chemi pe aia puturosi? Xella draga... :console:

m3_catalin

m3_catalin

New Member

se referea puturosi la faptu ca nu vor sa stea sa invete in plus la inca un obiect, dar sa stii ca in timpul ala omul ,inloc sa invete la alta materie sa isi stoarca creierul, se ducea sa isi faca exercitiile pentru proba de sport de la bac si astfel inspira aer curat(depinde unde facea antrenamente,..aer liber, camp , etc) , isi punea in functiune toti muschii corpului , dupa care se relaxa iar creierul altfel judeca pe urma la materiile de baza, matematica, romana, etc.
Si xella daca esti fata si nu ai un corp bine dezvoltat in masura sa indeplineasca problele de la bac la sectiunea sport nu te supara pe altii care si-au dobandit in timp musculatura jucand un sport de-a lungul vietii, din lipsa de ocupatie,si nu a fost nu pierdere de timp sau leneveala.La 40 de ani o sa iti apara varicele daca nu mai devreme si o sa te intrebi de ce...
Tu esti cea lenesa pentru ca ai hibernat toata viata, asta doar in cazul in care nu esti apta de un sport, else no offense.

Edited by m3_catalin, 25 August 2006 - 20:08.

Tidusss

Tidusss

Active Member

Sincer,  nu cred asa ceva, dar daca se va introduce aceasta regula nu pot sa zic devat: Bravo. Pana la urma Bacalaureatul este un examen in care se testeaza aptitudinile intelectuale, nu cele fizice sau sportive. Daca era vorba in cauza de un liceu cu profil sportiv, ziceam da, ok, dar cand vine unu si ma ia la Bac pentru ca el are 10 la sport, si eu 9.80 la istorie, deja mi se pare aberant. Si da, chiar daca am dat bacul acum X ani (faceti si voi o socoteala cand), mi se pare o idee buna ca pentru noile generatii sa se aplice asa ceva.

m3_catalin

m3_catalin

New Member

Tidusss, on Aug 25 2006, 21:22, said:

Sincer,  nu cred asa ceva, dar daca se va introduce aceasta regula nu pot sa zic devat: Bravo. Pana la urma Bacalaureatul este un examen in care se testeaza aptitudinile intelectuale, nu cele fizice sau sportive. Daca era vorba in cauza de un liceu cu profil sportiv, ziceam da, ok, dar cand vine unu si ma ia la Bac pentru ca el are 10 la sport, si eu 9.80 la istorie, deja mi se pare aberant. Si da, chiar daca am dat bacul acum X ani (faceti si voi o socoteala cand), mi se pare o idee buna ca pentru noile generatii sa se aplice asa ceva.

sa stii ca trebuie sa depui un minim de efort intelectual sa practici un sport.
si de multe ori e un minim de care multi nu dispun.

Edited by m3_catalin, 25 August 2006 - 20:26.

Tidusss

Tidusss

Active Member

m3_catalin, on Aug 25 2006, 21:26, said:

sa stii ca trebuie sa depui un minim de efort intelectual sa practici un sport.
si de multe ori e un minim de care multi nu dispun.

Daca exista un efort intelectual in a practica un sport, ce mai putem spune atunci despre invatarea a 50 de pagini de istorie/geografie sau alte materii care intra in aria curriculara E (parca asa se numea)? Eu zic ca este mai usor sa sari la nisip sau sa alergi decat sa inveti inca o materie. Plus ca tot tzaranul roman da la sport din lejeritate si comoditate. Prefer ca aceasta lejeritate (care parca a invaluit societatea) sa fie indepartata cat mai curand.

magic-gabi

magic-gabi

Senior Member

eu nu vad nimic rau in proba de sport cat in notele acordate . daca notele ar fi date pe merit atunci nu ar mai da toata lumea la sport ;) sportul pana la urma este o materie ca oricare alta in care nu toti sunt de 9.50 sau 10

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate