Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Silva Schneider DVD 310

- - - - -
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#19
blademaster

blademaster

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 30.08.2006
haha ,dap ai dreptate  vad ca la metro e 119 dar fara tva deci cam 142 ron , oricum playerul tau cat a costat la metro si as vrea sa stiu de unde pot luam un player e-boda 555x mai ieftin ca am vazut ca la carrefour e 2.8 mil sau nu se gaseste mai ieftin :D

#20
jeffwarder

jeffwarder

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 06.09.2006
Hi !

Am luat ieri un Schneider 310 pt 140 lei la Metro
Era si un Simbio la 110 si un Elta la 140 - oare astia sunt mai bune decat Schneiderul ?

In general cred ca merge destul de bine, citeste multe DivX-uri, dar sunt cateva chestii deranjante:

1. La unele AVI-uri merge putin sau mai mult sacadat - in special observabil la cele cu sport, iar uneori sunetul si imaginea nu sunt in sincron. Cum se poate rezolva ? Poate inainte sa scriu file-ul pe CD / DVD ? Sa folosesc ceva softuri de editare, si care ? Este de vina poate viteza cu care a fost scris CD / DVD-ul ?

2. Se intampla ca o parte a ecranului sa "tremure", in genul vechilor casete VHS, de obiciei partea de jos. (Cum) se poate remedia ?

3. La cateva filme nu era sunet (ex. Everybody Loves Raymond luat de pe Buck.TV sau niste videouri inregistrate prin tuner tv) !  Imaginea era ok, dar sunet zero. Am incercat sa umblu la setari Audio dar nu m-a ajutat. OARE NU POATE DECODA SUNETUL ? SE POATE FACE CEVA INAINTE CA FILMUL SA FIE PUS PE cd / dvd ?  

Aceste probleme NU au aparut pe Philips-ul DVP 3040 (260 lei la Metro). Care este diferenta intre cele doua playere - doar sunt DivX amandoua.


Nu am gasit pe net nici un Firmware pentru Schneider 310.  Cineva stie de existenta lui ?


Inca ma mai gandesc daca ar trebui sa-l duc inapoi si sa-l schimb cu un Simbio sau Elta, sau poate sa cer banii inapoi (face Metro asa ceva :)) ?



Mersi mult !!!

Zsoli

#21
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Incearca sa il schimbi cu Elta, pentru ca Elta mai mult ca sigur are chipset MTK si probabil deja un firmware neoficial.

enjoy,
Mtz

#22
jeffwarder

jeffwarder

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 06.09.2006
suna bine

Inteleg ca Schneiderul are un chipset diferit (la care nu se fac upgrade-uri ???). Chipsetul MTK este cel mai bun/popular (cu multe upgarde-uri) ?

Totusi avantajul la Schneider e ca pot sa pun subtitrari (srt si sub) si din alte foldere nu numai din cel al filmului.
Si de unde stiu ca Elta-ul citeste sel putin atat de multe DivX-uri ca asta ?

Damn, aia de la Metro nu ma lasa sa incerc produsul inainte sa-l platesc.
Si schimba produsul numai pana la cel mult 48 de ore de la cumparare, ceea ce expira maine...
mai au ei un Hyunday la 200 de lei dar nu stiu nimic despre el daca e bun de ceva...


Mersi

Zsoli

Edited by Mtz, 07 September 2006 - 00:21.


#23
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Alegerea iti apartine. Eu doar ti-am dat un sfat. Chiar daca Hyundai este cu MTK, nu vreau sa fac firmware pentru aceasta firma, asa ca din partea mea nu vei gasi suport la Hyundai.

Despre Elta incearca sa mai citesti pe forum. Foloseste search.

enjoy,
Mtz

#24
jeffwarder

jeffwarder

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 06.09.2006
Ok, mersi !

Am o ultima intrebare:

Mtz tu ai citit mii de postari si cred ca poti sa-ti sai opinia:

Exista Elite PV-390X - am citit o multime de postari despre ea dar nu stiu: merita sa schimb Schneider-ul cu Elite ???

Pentru-ca daca pot sa modific acele filme/avi-uri care merg sacadat sau fara sunet sa mearga ok cu softuri potrivite nu cred ca merita deranjul sa ma duc si sa ma cert cu cei de la Metro :) !

Answer please

Mersi tare de tot

Zsoli

Edited by Mtz, 07 September 2006 - 08:27.


#25
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Deja esti offtopic aici si intrebari despre ce player sa iti iei trebuia sa pui in alta parte.
Daca si tu vrei sa te alaturi grupului celor "fericiti" ca au un "super-player" ieftin, numai ca inainte de a vedea orice film trebuie sa-l treaca prin "nu-stiu-ce" programe ca sa-l poata vedea, continua in alegeri din astea masochiste.
Eu stiu doar atat: scriu filmul pe CD cu subtitrarea aferenta si apoi bag CD-ul in player. Doar am grija ca subtitrarea sa fie cat mai de calitate. In rest nu-mi bat capul ca altii.

enjoy,
Mtz

#26
taranu

taranu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 622
  • Înscris: 31.01.2006
@Jeffwarder.Daca poti cumpara player cu cipset mtk la 140 ron verifica mai intii daca ai firmware pentru el facut de Mtz.Daca gasesti atunci e cea mai potrivita alegere dintre playerele pe care le-ai mentionat.

#27
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Too late!

enjoy,
Mtz

#28
jeffwarder

jeffwarder

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 06.09.2006

 Mtz, on Sep 7 2006, 19:15, said:

Too late!

enjoy,
Mtz


Next time cu siguranta !


Thanx

#29
g|g3l

g|g3l

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 11.09.2006
fratzilor am si io o intrebare
se poate opri becu ala albastru ca e mega stresant  :)
daca da astept sfaturi merci anticipat

#30
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Desfa aparatul si opreste alimentarea la bec. ;)

enjoy,
Mtz

#31
g|g3l

g|g3l

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 11.09.2006
ash face asta doar ca e nou luat aparatu si am garantzie si parca nu-mi vine sa renuntz la ea ca cine stie

#32
Merlinboy

Merlinboy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 22.07.2002
Eu mi-am luat de curand acest aparat din cora impreuna cu un TV ( am dat 4,5 mil in total ) , se pare ca mare afacere nu am facut , credeam ca e la liber vreo 3 milioane , fiind totusi schneider :)

Insa , surpriza cand l-am adus acasa pur si simplu nu-mi merge sunetul cu nici un avi pe care il am , din pacate nu posed nici un dvd asa ca nu pot sa stiu daca ar fi problema la mine , dar cu siguranta nu merge nici un avi .... ma gandesc ca ar fi de la cabluri , ca nu sunt bune sau aranjarea este proasta ... pur si simplu totul este MUT :( ( cu dvdul am primit un cablu rca cu cate 3 iesiri de fiecare parte - rosu , alb si galben , o parte am bagat-o in dvd si alta in tv ... )

Cat priveste selectarea subtitrarii , nu stiu cum ati incercat voi dar daca apas subtitle cu angle orice as face apare doar o manuta , semn ca nu se poate acea optiune :( ... toate subtitrarile sunt sub , sau srt ( nu stiu cat de mult conteaza acest lucru ) si au acelasi nume cu filmul ....

Si ultima intrebare,  dvdul este calitate , ati mai intalnit ceva probleme cu el , este mai bun decat un eboda , sau m-am cam tzepuit cu el ? :(

Edited by Merlinboy, 15 September 2006 - 22:26.


#33
Leul

Leul

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 05.06.2004
Salut,

Nu va suparati ... Si eu mi-am luat DVD-Player Schneider DVD 310, si am incercat sa ma uit la un film cu subtitrare si nu am reusit nici cum. Cred ca am incercat toate posibilitatile care m-am gandit si care le-am citit.  :cursing:
In timpul filmului deageaba dau Subtitle ca nu ma lasa.

Va rog frumos  :worthy:  sa aveti rabdare sa imi explicati cum atzi reusit ... ca si pt. un prost  :P

Mersi mult anticipat.

Leul

#34
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002

 Merlinboy, on Sep 15 2006, 23:25, said:

fiind totusi schneider :)
Si cine sau ce este Schneider pe piata electronicelor? Stiu, suna bine Schneider, dar doar atat.

Leule, apuca-te si citeste threadul asta de la prima pagina.

enjoy,
Mtz

Edited by Mtz, 21 September 2006 - 22:49.


#35
Pegasus

Pegasus

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 27.01.2004

 Leul, on Sep 21 2006, 19:53, said:

Salut,

Nu va suparati ... Si eu mi-am luat DVD-Player Schneider DVD 310, si am incercat sa ma uit la un film cu subtitrare si nu am reusit nici cum. Cred ca am incercat toate posibilitatile care m-am gandit si care le-am citit.  :cursing:
In timpul filmului deageaba dau Subtitle ca nu ma lasa.

Va rog frumos  :worthy:  sa aveti rabdare sa imi explicati cum atzi reusit ... ca si pt. un prost  :P

Mersi mult anticipat.

Leul

Leule, procedura este urmatoarea (foaaarte pe larg :) ).

1. Bagi cd-ul cu filmul in DVD  :D
2. O sa apara ecranul cu meniul (in dreapta ROOT, in stanga ROOT, filmul si subtitrarile)
3. Cu sagetile te duci pe subtitrarea pe care o vrei (asta in cazul in care sunt mai multe, daca e una singura qed)
4. Cand esti pozitionat cu cursorul deasupra subtitrarii, apasa pe ANGLE - in partea din dreapta jos trebuie sa apara DIVX SUBTITLE SELECTED
5. Mergi cu sagetile pe fisierul ce contine filmul si da-i ENTER

In timpul filmului poti scoate sau repune subtitrarea pe ecran cu buton SUBTITLE.

#36
Leul

Leul

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 05.06.2004
Buna,

Mersi mult ... mi-a mers  :coolspeak:

Am observat ca nu merg subtitrarile cu extensia *.txt

A reusit careva sa mareasca la DVD310 din aparat marimea la subtitrare si pozitionarea ei?

Astept sugestii.

Mersi inca o data pentru sfat!  :inlove:

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate