Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Problema legata de .htaccess

- - - - -
  • Please log in to reply
1 reply to this topic

#1
AxY

AxY

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 03.05.2004
Hello la everybody!
Vin la voi cu o problema un pic mai complicata.
Pentru unul din site-urile pe care le-am facut aveam in .htacces in care aveam niste reguli simple :
exemplu:
rewriteRule "^company/(.*)/(.*)$"  firma.php?id_firma=$1
deci pentru un request de genul www.exemplu.ro/company/100/nume-firma.html serverul imi servea scriptul firma.php?id_firma=100, in browser ramanea www.exemplu.ro/company/100/nume-firma.html si REQUEST_URI era
www.exemplu.ro/company/100/nume-firma.html.
Saptamana trecuta firma de hosting a trecut de la Apache 1.3 la Apache 2.0 si schimbarea a fost ca desi linkul din site cere www.exemplu.ro/company/100/nume-firma.html in browser imi apare acum www.exemplu.ro/company/100/firma.php?id_firma=100 si REQUEST_URI devine company/100/firma.php?id_firma=100.

Si desi schimb mailuri de o saptamana cu suportul tehnic de la ei, pina la urma ei asteapta indrumare de la mine, care nu sunt un as al RewriteRule-ului din Apache.
S-a mai intalnit cineva cu cazuri similare?
P.S. - am testat pe 2 siteuri diferite hostate la ei pe server

Edited by AxY, 21 August 2006 - 21:09.


#2
AxY

AxY

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 03.05.2004

View PostAxY, on Aug 21 2006, 22:09, said:

Hello la everybody!
Vin la voi cu o problema un pic mai complicata.
Pentru unul din site-urile pe care le-am facut aveam in .htacces in care aveam niste reguli simple :
exemplu:
rewriteRule "^company/(.*)/(.*)$"  firma.php?id_firma=$1
deci pentru un request de genul www.exemplu.ro/company/100/nume-firma.html serverul imi servea scriptul firma.php?id_firma=100, in browser ramanea www.exemplu.ro/company/100/nume-firma.html si REQUEST_URI era
www.exemplu.ro/company/100/nume-firma.html.
Saptamana trecuta firma de hosting a trecut de la Apache 1.3 la Apache 2.0 si schimbarea a fost ca desi linkul din site cere www.exemplu.ro/company/100/nume-firma.html in browser imi apare acum www.exemplu.ro/company/100/firma.php?id_firma=100 si REQUEST_URI devine company/100/firma.php?id_firma=100.

Si desi schimb mailuri de o saptamana cu suportul tehnic de la ei, pina la urma ei asteapta indrumare de la mine, care nu sunt un as al RewriteRule-ului din Apache.
S-a mai intalnit cineva cu cazuri similare?
P.S. - am testat pe 2 siteuri diferite hostate la ei pe server


Intre timp am gasit o posibila explicatie, dar cei de la firma de hosting inca nu au facut ce le-am spus.
Se pare ca daca in httpd.conf sau in fisierul vhost-ului nu este setat RewriteEngine pe On si se seteaza in .htaccess-ul din folderul site-ului se pierd acele variabile(de fapt sa se face o dubla rescriere a regulii). Astept sa testez daca asa e ....

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate