Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 

Cum ati investi 1mil. € ?

- - - - -
  • Please log in to reply
161 replies to this topic

#19
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
si evident, achitandu-le onorariile mai scapi si de o buna parte din...'grija'
fratiiiilor...1 mil eur e o suma mica (pentru visele de aici)...
cu 1 mil de eur nu poti 'trai' fara griji tot restul vietii, decta in conditii decente (admitand ca ' tot restul vietii' >= 40-50 de ani)...
1 mil trebuie marit urgent...de la 5-10 in sus poti sa spui ca investesti in terenuri in imobiliare in cercetare etc...
1 mil e putin

#20
boriss2oo6

boriss2oo6

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 598
  • Înscris: 02.03.2006
1 mil de euro e ceva, totusi vorbim de 3.5 milioane RON sau de 35 miliarde ROL.Eu mi-as deschide o afacere gen METRO sau SELGROS ca in ziua de azi lumea acolo isi face cumparaturile sau as deschide un mall, una din cele doua.In ambele as investii 85%-90% din bani si de 5% as petrece ca am castigat. Ce ramane mi-as continua studiile ca daca nu mere afacerea ?  :coolspeak:

#21
specialul

specialul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 27.09.2004

View Postspare-me, on Aug 22 2006, 09:31, said:

si evident, achitandu-le onorariile mai scapi si de o buna parte din...'grija'
fratiiiilor...1 mil eur e o suma mica (pentru visele de aici)...
cu 1 mil de eur nu poti 'trai' fara griji tot restul vietii, decta in conditii decente (admitand ca ' tot restul vietii' >= 40-50 de ani)...
1 mil trebuie marit urgent...de la 5-10 in sus poti sa spui ca investesti in terenuri in imobiliare in cercetare etc...
1 mil e putin

Mi-a placut ce ai spus aici , 1 mil e putin si eventual iti ajunge sa traiesti decent . Pe de alta parte ma amuza comentariile unora care spun ca sunt vise si eventual imposibil de atins :) , daca as castiga la loto 3-4 mil de euro net nu m-as simti un om bogat avand in vedere ca unii romani cheltuie aceasta suma anual si nu sunt din primii 10 din top sunt chiar mai jos... Pe de alta parte daca stai sa te gandesti sunt apartamente, repet apartamente in Romania care costa peste 1 mil , sunt yahturi care costa peste 1 mil. , sunt masini de 500.000 - 1.5 mil etc. . Acum depinde din ce punct privesti lucrurile , trebuie sa fi un pic realist si sa privesti per ansamblu . Spre ex. eu nu m-as considera bogat nici cu 10 mil de euro in cont . Din punctul meu de vedere in Romania as considera ca un om este bogat in adevaratul sens al cuvantului de la 100 de mil de euro repet din punctul meu de vedere :) . Fiecare dintre noi priveste altfel lucrurile de aceea si parerile sunt impartite,dar revin la ce am spus si mai devreme trebuie sa privesti per ansamblu .Pot sa ma consider bogat si daca am in cont 1 miliard de lei vechi , dar fata de vecinul meu care castiga 5 mil de lei vechi pe luna .

M-au amuzat unele posturi de aici , de fapt de asta am si facut topicul asta ,,sa va vad spiritul de capitalisti" , este interesant sa vezi cum gandesc oamenii . Pe de alta parte am ramas uimit sa vad ca majoritatea celor care au postat, nu au respectat regula de a detaila si a fi la obiect .

Vad ca multi privesc acest topic , dar foarte putini posteaza si ma gandesc ca unii sunt complexati de gandul ca nu vor ajunge niciodata sa aiba sau sa se gandeasca cum sa investeasca o suma de bani , iar asta le produce o repulsie :).Pacat , nu asa trebuie sa privesti lucrurile .

Edited by specialul, 22 August 2006 - 09:29.


#22
gabip

gabip

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 03.12.2003

View Postspecialul, on Aug 22 2006, 10:27, said:

Mi-a placut ce ai spus aici , 1 mil e putin si eventual iti ajunge sa traiesti decent . Pe de alta parte ma amuza comentariile unora care spun ca sunt vise si eventual imposibil de atins :) , daca as castiga la loto 3-4 mil de euro net nu m-as simti un om bogat avand in vedere ca unii romani cheltuie aceasta suma anual si nu sunt din primii 10 din top sunt chiar mai jos... Pe de alta parte daca stai sa te gandesti sunt apartamente, repet apartamente in Romania care costa peste 1 mil , sunt yahturi care costa peste 1 mil. , sunt masini de 500.000 - 1.5 mil etc. . Acum depinde din ce punct privesti lucrurile , trebuie sa fi un pic realist si sa privesti per ansamblu . Spre ex. eu nu m-as considera bogat nici cu 10 mil de euro in cont . Din punctul meu de vedere in Romania as considera ca un om este bogat in adevaratul sens al cuvantului de la 100 de mil de euro repet din punctul meu de vedere :) . Fiecare dintre noi priveste altfel lucrurile de aceea si parerile sunt impartite,dar revin la ce am spus si mai devreme trebuie sa privesti per ansamblu .Pot sa ma consider bogat si daca am in cont 1 miliard de lei vechi , dar fata de vecinul meu care castiga 5 mil de lei vechi pe luna .

M-au amuzat unele posturi de aici , de fapt de asta am si facut topicul asta ,,sa va vad spiritul de capitalisti" , este interesant sa vezi cum gandesc oamenii . Pe de alta parte am ramas uimit sa vad ca majoritatea celor care au postat, nu au respectat regula de a detaila si a fi la obiect .

Vad ca multi privesc acest topic , dar foarte putini posteaza si ma gandesc ca unii sunt complexati de gandul ca nu vor ajunge niciodata sa aiba sau sa se gandeasca cum sa investeasca o suma de bani , iar asta le produce o repulsie :).Pacat , nu asa trebuie sa privesti lucrurile .

Bine ca suntem noi complexati si tu dezinhibat si viitor milionar in euro. Aici se discuta probleme reale, nu fabulatii. Macar daca faceai topicul cu "Am 1 mil de euro, ce sa fac cu ei". Oricum, locul lui nu e aici, ci poate la creatie, dupa cum zicea si @spare-me, din ciclul "daca si cu parca". Cand o sa devii milionar, sper sa te ajute ce ti-au scris altii pe aici.  :coolspeak:

#23
atalbu

atalbu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 06.12.2004
Pai pe parcursul vietii un om castiga intre 500.000 si 1.5mil dintr-un salariu decent.

Specialule, nu uita biletul la 6/49 de saptamana asta. Probabil cea mai buna si cea mai mare investitie pe care o vei face...

Edited by atalbu, 22 August 2006 - 10:37.


#24
specialul

specialul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 27.09.2004

View Postgabip, on Aug 22 2006, 10:50, said:

Bine ca suntem noi complexati si tu dezinhibat si viitor milionar in euro. Aici se discuta probleme reale, nu fabulatii. Macar daca faceai topicul cu "Am 1 mil de euro, ce sa fac cu ei". Oricum, locul lui nu e aici, ci poate la creatie, dupa cum zicea si @spare-me, din ciclul "daca si cu parca". Cand o sa devii milionar, sper sa te ajute ce ti-au scris altii pe aici.  :coolspeak:

1. Am o nelamurire : tu vorbesti in numele tuturor sau in numele tau ?
2. Iti dau un exercitiu de gandire : am un titlu de proprietate al unei vile in zona unirii estimate la 1 mil de euro , ai auzit de legea 10 ? Acum esti mai linistit , mai relaxat si dispus sa fii on-topic ?
3. Observ ca dupa ce ti-ai asternut gandurile aici , din punctul tau de vedere , cei care posteaza aici trebuie sa aiba minim 1 mil de euro ?altfel , fabuleaza , nu? :) ok (de unde stii ca eu sau cei care posteaza aici nu au 1 mil de euro ?) presupui.
4. Nu am deschis acest topic ca sa cer ajutor . Am vrut sa aflu ce pareri au oamenii despre acest subiect si cum inteleg ei sa investeasca azi in Romania .
5. atalbu observ ca esti ironic si sigur pe tine , de unde inteleg ca stii tot despre mine :) , pe ce te bazezi cand spui asta ?(ce alegi , un complex sau un off-topic ?)  - nu admiti spre exemplu ca sunt oameni care se nasc intr-o famile, care are un buget lunar de 15 milioane sau mai putin si ajung milionari in euro ?

Edited by specialul, 22 August 2006 - 10:45.


#25
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
ba sunt chiar oameni cara se nasc fara nimic si ajung milionari in euro
cred ca un sfert din top300 n-a avut vreodata 15 milioane pe luna inainte de ajunge 'milionari in euro'
e o chestiune de noroc, know-how, imaginatie, munca, efort....
directia se poate schimba oricand, all you need is an open mind.

#26
atalbu

atalbu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 06.12.2004
Specialule, sa inteleg ca esti baiatul lui taticu si speri sa poti cheltui potentialele venituri viitoare ale dansului. :)

Recomandarea mea sincera, mai intai invata cum se fac banii si apoi gandeste-te cum se "investesc" banii. Pune mana si invata ce e aia arbitraj daca vrei speculatii, ce e aia valoare adaugata, si dup-aia intreaba-te ce faci 1mil.

LE: acum vazui ca ai 21 de ani. Daca vorbesti serios, nu arunca toti banii pe terenuri si vile. Ia in calcul faptul ca rata de insuccese a start-up-urilor este de peste 80%. Si de obicei vb de oameni destul de bine pregatiti teoretic si cateodata si practic, nu este vorba de studenti in an terminal care nici macar nu stiu ce e aia o obligatiune.

Edited by atalbu, 22 August 2006 - 11:29.


#27
EPoX

EPoX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,215
  • Înscris: 18.01.2004
cu banii astia as incerca sa fac afaceri imobiliare .. case, apartamente si pamanturi
incep incet incet :)

#28
specialul

specialul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 27.09.2004

View Postatalbu, on Aug 22 2006, 12:22, said:

Specialule, sa inteleg ca esti baiatul lui taticu si speri sa poti cheltui potentialele venituri viitoare ale dansului. :)

Recomandarea mea sincera, mai intai invata cum se fac banii si apoi gandeste-te cum se "investesc" banii. Pune mana si invata ce e aia arbitraj, ce e aia valoare adaugata, si dup-aia intreaba-te ce faci 1mil.

atalbu sa inteleg ca tu stii cum se fac banii , stii ce e aia arbitraj , ce e aia valoare adaugata si stau si ma intreb de ce nu vrei sa fii on-topic si sa ne impartasesti din cunostintele tale, sa iti expui parerile si sa fii la obiect ?!

Referitor la varsta , tind sa cred ca nu conteaza neaparat varsta, sunt oameni la 25 de ani multimilionari si oameni destepti la 60 de ani saraci , nu mai pun la socoteala faptul ca sunt genii care nu au unde locui si mor de foame .

Edited by specialul, 22 August 2006 - 11:37.


#29
atalbu

atalbu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 06.12.2004
Pai arbitraj in primul rand, asta ramanand activitatea de baza, ceva T-bonds Noua Zeelanda, 8% cupon si probabil un laborator de chimie pentru atestare/testare produse.

Quote

Referitor la varsta , tind sa cred ca nu conteaza neaparat varsta, sunt oameni la 25 de ani multimilionari si oameni destepti la 60 de ani saraci , nu mai pun la socoteala faptul ca sunt genii care nu au unde locui si mor de foame .
Observ ca ii clasifici pe toti in functie de cati bani au, acesta fiind (singurul) criteriul tau. Gresit.

In al doilea rand, cand te joci cu bani, nu numai ca ii poti pierde intr-o saptamana pe toti, dar mai poti face si puscarie datorita ignorantei. Nu, nu conteaza varsta, conteaza cat de pregatit esti. Si este oarecum evident ca sursa ta de inspiratie este presa de mare tiraj (poate chiar si TVul) de unde ai observat ca investitiile imobiliare sunt lipsite de risc. Si bineinteles, invatatura populara "cu_casa nu pierzi domn'e bani, ca ramane acolo" nu te-a ajutat prea mult. Mai intai verifica ce s-a intamplat in Japonia si de ce sunt in criza de 10 ani (parca).

Edited by atalbu, 22 August 2006 - 11:48.


#30
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
hai sa clarificam ceva, a investi, inseamna a 'baga' bani in ceva, cu scopul obtinerii de profit.
a cumpara ceva, doar ca sa nu stai cu banii la ciorap, nu inseamna investitie, ci imobilizare.
acum ca am lamurit si acest capitol.
daca-ti iei o casa sau 2, un teren, si 5 masini, asta nu inseamna ca ai investit, decat daca vrei sa le revinzi/inchiriezi cu scopul obtinerii de profit.
daca le pastrezi pentru tine, atunci ele reprezinta o imobilizare a capitalului, nu o investitie.
succesul consta in lichiditate. adica in capacitatea de a transforma bunurile in bani cat de repede posibil.
de-aia sunt indicate investitiile in case, terenuri, masini, etc...aviz unora care critica. nu neaprat pentru ca poti face bani, ci mai ales pentru ca nu ii pierzi.
si la nevoie, sau le dorinta, bunurile pot fi transformate in bai aproape instant.

#31
atalbu

atalbu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 06.12.2004

Quote

succesul consta in lichiditate. adica in capacitatea de a transforma bunurile in bani cat de repede posibil.
de-aia sunt indicate investitiile in case, terenuri, masini, etc...aviz unora care critica. nu neaprat pentru ca poti face bani, ci mai ales pentru ca nu ii pierzi.
si la nevoie, sau le dorinta, bunurile pot fi transformate in bai aproape instant.
Succesul sta intr-o lichiditate suficienta, nu maxima.

Dupa ce vb de lichiditate ca fiind darul lui Dzeu, spui ca terenurile/casele/masinile (omg omg, daca si asta e investitie) sunt investitii bune. In primul rand, poti pierde bani. Usor. Priveste in ce ritm creste oferta. Se va ajunge, curand cred eu, la situatia in care piata nu numai ca se va stabiliza, dar va ajunge la saturatie si va trage preturile in jos. Sa vezi bucurie cand vor incepe "developeri" amatori precum cei de aici, sa nu poata sa isi plateasca ipotecile pentru ca nu au cui sa inchirieze/vanda.

Edited by atalbu, 22 August 2006 - 12:09.


#32
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
bine bai gica-contra
bine ca le stii tu pe toate.
eu asta am facut in primul si in primul rand. am trasat diferenta dintre investitie si imobilizare.
in primul rand e un milion ipotetic
in al doilea rand aici e un exercitiu de imaginatie, nu un loc de refulare pentru consultanti frustrati. nu faci altceva decat sa provoci flame-uri inutile, drept pentru care am si solicitat interventia unui moderator.
in al treila rand, nu e nevoie sa fi de acord cu noi sau nu, fiecare isi spune parerea.
iar pentru informatia ta, atat lichiditatea cat si solvabilitatea intr-o firma trebuie sa fie de 100 %.
ca nu e, asta e altceva.
te salut si iti doresc succces in investitiile tale !

#33
atalbu

atalbu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 06.12.2004
Sa inteleg ca daca indraznesc sa contrazic 2 useri sunt frustrat si merit un ban :) Asta apropos de "fiecare isi spune parerea".

Problema ar fi ca unii isi formeaza parerea in urma citirii a 3 randuri si a unui rationament stramb.

Quote

iar pentru informatia ta, atat lichiditatea cat si solvabilitatea intr-o firma trebuie sa fie de 100 %.
adica activele fixe sunt excluse? Nu inteleg ce vrei sa zici exact... Current Ratio trebuie sa fie cel putin 1? Si de ce "trebuie"? Pentru informatia ta (:P) este mult mai ieftin sa datorezi bani decat sa iti datoreze lumea bani. Acum spune-mi ca Dell este o companie nesanatoasa datorita indicilor de lichiditate si discrepantei imense intre Accounts Receivables si Trade Payables :)

#34
draku

draku

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,250
  • Înscris: 22.11.2003
eu unul, daca as avea banii astia, as proceda asa:
o parte i-as da spaga la politicieni sa treaca legea aia cu legalizarea celei mai vechi meserii din lume
iar cu cealalta parte as deschide un stabiliment cu felinar rosu la poarta, pe principii cooperatiste (ce-i al meu e al meu, ce-i al tau e tot al meu  :D ), in principal cu personal de peste prut. ce-i drept, va avea reprezentante din toate categoriile/rasele/culorile/etc. pt multumirea tuturor gusturilor    :D
personalul va avea in fiecere zi ora de pregatire si studiu citind sectiunea "Sexy Lounge" a forumului
co-forumistii interesati vor avea reduceri substantiale, pe baza de abonament si chiar locuri de munca (de la portar si mecanic pana la controlor de calitate  :naughty: )
eu personal ma voi multumi cu o negresa grasa de cel putin 100 de kile si max 25 de ani
cea mai prima afacere !

stima !

PS
pt co-forumiste: respekt  :peacefingers:

PS1
nu ma luati in seama (prea mult), sunt cam tulburat   :w00t:

Edited by draku, 22 August 2006 - 12:50.


#35
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005

Quote

adica activele fixe sunt excluse? Nu inteleg ce vrei sa zici exact... Current Ratio trebuie sa fie cel putin 1? Si de ce "trebuie"? Pentru informatia ta () este mult mai ieftin sa datorezi bani decat sa iti datoreze lumea bani. Acum spune-mi ca Dell este o companie nesanatoasa datorita indicilor de lichiditate si discrepantei imense intre Accounts Receivables si Trade Payables
:nonobad:
esalonarea platilor e altceva
adica amanarea platilor si grabirea incasarii creantelor.
eu inca nu sunt convins ca tu stii ce e aia lichidtate, cu toate ca te dai rotund...

#36
atalbu

atalbu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 06.12.2004
pai ia explica-mi tu ce e aia lichiditate si cum se calculeaza. Astfel incat sa ajunga la 100% :) Ma rog, nu ma astept la un raspuns coerent de la cineva care nu face diferenta intre amanare si esalonare. Ce treaba o avea esalonarea cu payables, nu prea inteleg... Ca datoriile au legatura in mare parte cu solvabilitatea si cu formula DuPont, nu cred ca are rost sa mentionez.

Edited by atalbu, 22 August 2006 - 13:55.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate