Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Dictionar Moldovenesc-Roman

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#19
suslik-luna

suslik-luna

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 21.08.2003
exista o mica problema: majoritatea populatiei care ar vota cum trebuie este plecata la munca in Spania/Portugalia/Italia/Grecia......   aici au ramas doar batrinii cu mentalitate veche, cei de origine rusa (care desigur ca voteaza pentru comunisti caci ei sunt pro-russia), tineretul si alte citeva categorii (minoritati etnice)

tineretul este cam pasiv/nepasator/lenes, nu toti, dar multi din ei...  pe cind batrinii sunt cei mai harnici si intotdeauna isi dau votul! pentru ei se face totul, aproape s-a ajuns la aceea ca vine urna pentru voturi cu tot cu comisie la dinsii acasa :-)
adultii (care nu sunt batrini dar nici tineri) voteaza cu cine trebuie, dar numarul lor e incomparabil cu cel al 'pensionarilor harnici'. :-(

la ultimele alegeri de catre observatori au fost descoperite multe incalcari, dar "nu stiu ce si nu stiu cum" ( © Eminescu) totul s-a uitat si nimic nu s-a facut.

ramin citeva variante
- de facut dreptate cu shotgun'ul ;-) (de a rasturna conducerea cu forta)
- de asteptat pina mor toti batrinii  (desigur nu toti, doar acei 'incorecti')
- de sperat ca batrinii in sfirsit si-au dat seama ca calca pe acelasi bec pentru a n-a oara   //putin probabil
- de facut dreptate cu toporul (spre deosebire de shotgun, toporul nu are nevoie de amunitie) :lol:

cred ca primele doua variante sunt cele mai apropiate de realitate...

#20
Storm

Storm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 218
  • Înscris: 31.07.2002
piersica = zarzar flocos........................hmm

cum adica..........................flocos?

ps: ca sa-i de credibilitate au apelat la citate din Creanga, Neculce, etc.

RUSINICA

#21
Paxus

Paxus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,560
  • Înscris: 29.08.2002
ce mai ramane de spus? daca au limba lor sa ne lase naiba in pace.deja m-am acrit de fitele lor de moldoveni fraieri.desi cand o sa faca foamea spre cine o sa se intoarca ?pai spre "fratii romani".tot ce as lua de la ei sunt femeile.in rest mi-e scarba.atat

#22
denis.m

denis.m

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,002
  • Înscris: 23.02.2005
man pe tine cine te-a numit moderator?

#23
micacurioasa

micacurioasa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 230
  • Înscris: 29.08.2005

 smcristi, on Sep 1 2003, 22:50, said:

De mult nu am mai vazut o tampenie ca asta, a aparut in August 2003
Simpatica carticica...  :coolspeak:
Ii schimbi titlul, ceva de genul " Dictionar de arhaisme si regionalisme ( moldovinesti ) si gata.

#24
dragos_avram

dragos_avram

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,633
  • Înscris: 29.12.2003
Mda, m-am linistit cu asta. Celebrul dictionar hulit de toti aparatorii limbii romane unitare (vadim etc.) e de fapt un dictionar de regionalisme...
De ce nu am vazut eu topicul asta mai demult ?

#25
H725

H725

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,587
  • Înscris: 19.03.2005
Cind mai dadeam noaptea din greseala pe jurnalul de stiri tv moldova (il transmitea tvr, parca) ma distram de saracii de ei. Arhaisme de mult neauzite ma faceau sa mor de ris. In realitate e de plins ce a facut ocupatia sovietica din ei...

Povestea Corina Danila in tv mania, din amintirile ei la Chisinau (a fost pt lansarea pro tv chisinau): moldovenii zic "magazin vesnic" la magazinul non stop.

#26
Billy

Billy

    Cautator ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,256
  • Înscris: 26.06.2005

 denis.m, on Nov 9 2005, 12:41, said:

man pe tine cine te-a numit moderator?
Mai e si SUPER-moderator pe deasupra ...

#27
jooles

jooles

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 27.08.2005

 dragos_avram, on Nov 14 2005, 17:23, said:

e de fapt un dictionar de regionalisme...
Regionalisme sunt "păpușoi", "zaplaz" și "zaibăr"!
Dar ca să incluzi "a zăbăji", care este pronunția regională a lui "a zăbovi", mi se pare total neprofesionist! Păi, atunșea hai sî includim tăti cuvintili limbii româniești, da' cu pronunția din Moldova - ș-o s-aviem un dicționar iac-așa di mari!
Ptiu, ducî-s-ar pi pustii, Doamni, iartî-mă!

E politic, nu științific.

#28
YoYo69ErS

YoYo69ErS

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,100
  • Înscris: 02.05.2005

 Paxus, on Sep 21 2003, 13:43, said:

ce mai ramane de spus? daca au limba lor sa ne lase naiba in pace.deja m-am acrit de fitele lor de moldoveni fraieri.desi cand o sa faca foamea spre cine o sa se intoarca ?pai spre "fratii romani".tot ce as lua de la ei sunt femeile.in rest mi-e scarba.atat

Numai prostii ai aruncat aici. Tie ti-e usor sa zici ca au fite, dar pentru ei e greu cand parintii le zic la copii ca sunt moldoveni, copilul stie de la bunici ca-s romani, si la scoala li se zice ca-s rusi. La oameni li s-a furat identitatea nationala, lucru foarte grav. Btw, Moldova e cea mai saraca tara din Europa, mai adauga si asta. Nu prea cred ca au ei timp de fite.

Quote

desi cand o sa faca foamea spre cine o sa se intoarca ?pai spre "fratii romani"
Ei au vrut de mult sa se intoarca spre "fratii romani", inainte sa fie in saracia asta, dar nu au fost lasati, sovietii au si schimbat numele limbii nationale, nu se mai numea lb romana, se numea limba moldoveneasca, ca sa taie orice asociere a Moldovei cu Romania.

Pe vremea U.R.S.S.-ului, multi moldoveni au fost "mutati" in Siberia, si rusii adusi in Moldova in locul lor la munca, pentru ca aveau conditii mai bune (de aia si sunt atatia rusi). Asa ca inainte sa spui asa ceva informeaza-te un pic, ce o ducem noi rau, dar ce o duc ei rau.... Poate am facut vreo greseala in ce am zis aici, istoria nu e punctul meu forte,  ideea era sa-l "educ" un pic pe Paxus.

#29
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
Arunescu, Billy, stati jos, luati ochelarii si cititi datele posturilor...

#30
Hato0be

Hato0be

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 05.07.2006
Mi-a venit si mie acum sa caut despre acest dictionar, nu stiu dece. Dar am gasit ceva interesant...
[quote name='http://andrei.ablog.ro/2006-04-04/dictionar-moldovenesc-romanesc.html']Cuvintelnic - un fiel di dictionar, cu multi cuvinti, din cari oaminii inteleji si ei si pot.
Miere - Lichid gros, dulsi, transparient, produs di albini or poami cazuti di mar.
Chilot - Nalbituri purtati pisti... rusini or baiet si condusi aerfloturili.
Divina - Fatuci draguti din icoani; fatuci draguti si din afara icoanilor; poati hi si fatuci cari ii acuzati di baiet ca a ramas bortoasi: "tu esti di vina!".
Palitura - Lovituri pi spinari; di osandi ca la TSKA Moscova or florisici cari si-o pierdut sieva.
Papusi - Jucareli pentru bebilusi or opinsilii fari calcai, di casi, pi cari i-o dat fimeia nieputinciosului scriitor al cuvintelnicului.
Batigard - Strajer; baiet tuns la chelii, cu minti multi, cari apari pi siniva di batai; atentii, nu reusesti intotdiauna!
Perji - Poamili din pruni; dicoratiuni-mozaic pi material moali, di calitatia cuvintelnicului.
Piron - Suruboi cari si bati cu socanu or locu undi trag in gari trenurili.
Tratat - Baiet cari daci vini in bataturi la tini ii dai o vodki sau pajini di hartii pi cari tovarasii domnului siecretar jeneral al PCM Voronin vor sa-l scrii in moldovinesti cu asupritorii di pesti Prut, cari vor sa-i romanizezi cu forta si cari se va siemna la Pasti. La Pastili Cailor.
Dobitoc - Poati fi si animal (bou, magar or alsiva din bataturi); cretin, idiot, tiembiel ca sel pi cari l-au pus kaghiebistii di la Moscova sa faci cuvintelnic intri romani.
Posolvon - Iesi afari! Mars! (din Dictionarul moldovenesc-romanesc)
Manestergura - Prosop, carpi, slugi (din Dictionarul moldovenesc-romanesc)
Graunatica - Neindemanatica, proasti (din Dictionarul moldovenesc-romanesc)[/quote]

Atunci în 2003, a fost zarvă cu acest dicționar, dar repede s-au liniștit toți... Acum, în R. MD, iar vine guvernul cu noi propuneri - schimbă istoria românilor în istoria integrală -  <_< super reformă.

Dați-mi un ROKETLAUNCHER.... să mai răresc din aceștea care dau propuneri de acest gen.

#31
dorinteodor

dorinteodor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 20.12.2005
forumisti,

dictionaru' tipului este dictionar de regionalisme. s-ar fi putut extinde la toata rominia. nu cred ca tipul ala care a muncit din greu sa-l faca este prea vinovat. aici a fost o lucratura politica.

reteta e simpla: un tip face un dictionar de regionalisme. cinste lui, a facut un lucru util.

da' pe urma vine unul si-l boteaza dictionar moldovean-romin. autorul n-are ce face, stie ca e lucratura politica dar este fericit ca-i apare cartea care altfel nu avea prea multe sanse de aparitie.

evident ca daca cineva ar vrea sa stabileasca daca exista o "limba moldovenesca" ar fi trebuit sa ia 10 ziare de la "ei" si zece de la noi si sa vada daca exista diferente intre cuvinte sau in structura gramaticala. rezultatul il stim da' ziceam si eu cum ar trebui sa se faca un test.

ce sa le facem noi "alora" ? sa le cerem vize? , sa le crem bani de sedere sa vada si ei ce inseamna sa vina intr-o "tara straina" unde se vorbeste alta limba decit la ei?. dorinteodor

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate