Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 

Carti comandate pe internet

- - - - -
  • Please log in to reply
174 replies to this topic

#1
sugar

sugar

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 20.08.2006
Stie cineva care e site-ul cel mai serios in ceea ce priveste comandarea de carti pe net? Daca se poate sa imi dati mai multe detalii cu atat mai bine.


Multumesc anticipat

#2
intrare

intrare

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 411
  • Înscris: 11.01.2003

View Postsugar, on Aug 20 2006, 18:47, said:

Stie cineva care e site-ul cel mai serios in ceea ce priveste comandarea de carti pe net? Daca se poate sa imi dati mai multe detalii cu atat mai bine.
Multumesc anticipat

Salut.

Humanitas are site aici, este unul din cele mai serioase saituri. Pe langa cartile editate de ei mai gasesti aici si carti de la alte adituri. Reducerea aplicata de site e 10-15%

Polirom are site aici. E bine sa te abonezi la newsletterul lor pentru ca ai saptamanal reduceri de 30% la multe carti. Daca esti atent si urmaresti aproape toate cartile lor le poti lua cu 30% reducere. In plus au anual o promotie cu carti la 1Euro.

Editura Trei are site aici. Se ofera 15% reducere si o carte gratuita la alegere dintr-o serie. Editura axata in special pe psihanaliza & co.

Editura Nemira are site aici. Ofera reduceri de 10-15% sau chiar pana la 30%. De asemenea au promotii de carti la 1 Euro.

Editura Paralela45 are site aici. Ofera reducere de 10% si au carti la preturi mai accesibile decat Humanitas.

Editura EST are site aici. Se ofera 20% reducere. Este singura editura care mi-a ambalat cartile in folie din aceea antisoc cu bule  :clapping:

Editura Teora are site aici si nu ofera reduceri. Siteul e slab.

Editura Tehnica are site aici. Nu ofera reduceri. Mai mult trebuie sa adaugi si TVA la pretul afisat. Carti mai scumpe ca media dar au o colectie itneresanta - Taifas.

Din cele enumerate mai sus toate platesc costul transportului ramburs pana la client. Mai putin Tehnica si Teora. Eu am cumparat carti de la toate acestea si nu am avut nici o problema. Riscul e sa mai primesti carti  indoite pe la colturi, asta depinde si de Posta Romana.

Mai sunt si alte edituri, cei care au cumparat de la ei pot sa spuna cat sunt de seriosi.

Edited by intrare, 30 August 2006 - 02:03.


#3
krossfire

krossfire

    Lord of the Bunnies

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,346
  • Înscris: 21.04.2006
Ai uitat-o pe cea mai ieftina pana acum - Antet :

http://www.antet.ro/


O editura cu un site foarte practic :

http://www.curteaveche.ro/


Evident, ar mai fi si motorasul de cautare :

http://www.raft.ro/


Si alt motoras de cautare :

http://www.librarie.net


Sau de ce nu, o colectie de carti private (de fapt mai multe) :

http://www.cartiprivate.as.ro/


P.S : Poate se-ndura vreun moderator si da pin topicului asta ;) ?

#4
iulian.dronca

iulian.dronca

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,681
  • Înscris: 15.05.2006
De adaugat Editura RAO.
Ofera reduceri si au un program de fidelitate.

#5
Epurica

Epurica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,729
  • Înscris: 29.06.2005
Confirm pentru profesionalismul celor de la Ed. Trei si Polirom. In ceea ce priveste Nemira, inca astept comanda facuta acum 6 zile.  :mellow: Nici un mail, nici un nimic. Sa vedem.  -_-
Mai era un site- anticariat.ro. insa vad ca este in constructie.
Alt site: aici

#6
cici2003

cici2003

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 28.08.2006

View PostEpurica, on Sep 8 2006, 02:39, said:

Confirm pentru profesionalismul celor de la Ed. Trei si Polirom. In ceea ce priveste Nemira, inca astept comanda facuta acum 6 zile.  :mellow: Nici un mail, nici un nimic. Sa vedem.  -_-
Mai era un site- anticariat.ro. insa vad ca este in constructie.
Alt site: aici

Din cate imi amintesc eu Nemira nu ofera e-mail de confirmare a comenzii precum cei de la Polirom sau Humanitas. Doar expediaza cartile si gasesti avizul in cutia postala.

Edited by cici2003, 08 September 2006 - 15:06.


#7
Epurica

Epurica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,729
  • Înscris: 29.06.2005

View Postcici2003, on Sep 8 2006, 16:05, said:

Din cate imi amintesc eu Nemira nu ofera e-mail de confirmare a comenzii precum cei de la Polirom sau Humanitas. Doar expediaza cartile si gasesti avizul in cutia postala.

Da, am aflat si eu..

Oh, dar vai, ce am gasit in cutia postala dupa doua saptamani de la comanda?  :huh: Un biletel de dragoste de la editura Nemira. Screw them, nu mai iau carti der la ei. Trei imi aduce cartile in 5-zile maxim o saptamana.  -_-

#8
amma

amma

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,908
  • Înscris: 12.09.2006
:first: Polirom+RAO + Humanitas

#9
liz

liz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 09.12.2004
voi ati comandat carti de pe net de la editurile astea si chiar a functionat?

cam in cat timp de la comanda ati primit cartile si cum ati facut plata?

#10
codruta

codruta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 915
  • Înscris: 31.03.2005

View Postliz, on Nov 8 2006, 08:57, said:

voi ati comandat carti de pe net de la editurile astea si chiar a functionat?

cam in cat timp de la comanda ati primit cartile si cum ati facut plata?


Eu am comandat pana acum de la Polirom, dar cred ca ma las de sportul asta pentru ca de multe ori am avut parte de erori pe pagina de net (vreo 2 comenzi neonorate pana acum) si sistemul de colet cu plata ramburs a inceput sa ma scoata din sarite. Chiar, e asa greu sa foloseasca o firma de curierat? Nu am intotdeauna timp sa ajung la posta si coletul nu il poate ridica altcineva numai pe baza talonului (deh, practici comuniste, parerea mea). Sincer, cred ca merita pentru reduceri sau daca comanzi undeva de la 5 carti in sus, dar in rest parca tot mai placut e sa iti alegi o carte de pe raftul unei librarii.

Edited by codruta, 08 November 2006 - 14:29.


#11
Epurica

Epurica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,729
  • Înscris: 29.06.2005

View Postliz, on Nov 8 2006, 08:57, said:

voi ati comandat carti de pe net de la editurile astea si chiar a functionat?

cam in cat timp de la comanda ati primit cartile si cum ati facut plata?

Cum adica "si chiar a functionat"?  :w00t:
Trei, Polirom, Humanitas, sunt edituri mari. Eu am comandat de la primele doua si am fost foarte multumita. In maxim 5-7 zile mi-a venit coletul, niciodata nu s-a intamplat sa fie vreo eroare :) iar ultima data, in frenezia si bucuria "cumparaturilor", am uitat ca una dintre cartile pe care le comandasem o aveam deja. Trimis mail, cerut scoaterea acelei carti din comanda, am primit imediat mail si cartea a fost scoasa.  :)
Plata e ramburs. Posta la mine e aproape. Total bliss.  :proud:

#12
DeathRipple

DeathRipple

    communist vampire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,937
  • Înscris: 11.08.2002
toate comenzile online au fost onorate. nici un fel de problema, la nici un site la care am facut comanda. in general caut cartea, nu ma intereseaza editura :) de aceea nu retin nici una. plata la primirea cartii.

#13
ema27

ema27

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 16.11.2006
www.###ro  - toate editurile intr-un singur loc si preturi acceptabile

#14
costaan

costaan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,683
  • Înscris: 04.01.2005
Un lucru bun şi util. 7 zile, ramburs. Comenzi, numai pe site-urile care dau mesaj de confirmare.

#15
franti18

franti18

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 04.06.2006
in 2 zile a ajuns coletu la posta. sunt multumit de www.cartionline.ro

#16
Monicagd

Monicagd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 16.08.2006
Am comandat de pe www.nationalgeographic.ro, trimitand comanda prin fax fiindca nu au un sistem online de comenzi. Cartea a venit dupa o saptamana si un telefon dat.
Cei de la Humanitas in schimb au fost foarte prompti.

As fi curioasa daca cineva a comandat de pe amazon care sunt taxele vamale la carti...

Edited by Monicagd, 24 November 2006 - 15:11.


#17
mihaicris

mihaicris

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 215
  • Înscris: 03.03.2003

View PostMonicagd, on Nov 24 2006, 15:11, said:

Am comandat de pe www.nationalgeographic.ro, trimitand comanda prin fax fiindca nu au un sistem online de comenzi. Cartea a venit dupa o saptamana si un telefon dat.
Cei de la Humanitas in schimb au fost foarte prompti.

As fi curioasa daca cineva a comandat de pe amazon care sunt taxele vamale la carti...

Eu am luat de pe Amazon, de mai multe ori.
Nu sunt taxe vamale la carti.

#18
SE7EN

SE7EN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,245
  • Înscris: 22.04.2005

Quote

Eu am luat de pe Amazon, de mai multe ori.
Nu sunt taxe vamale la carti.
Aproximativ in cat timp ajung cartile ? Poti sa dai mai ulte detalii despre amazon.com ca vreau sa cumpar si eu ceva carti de acolo.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate