Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

haine originale din afara; intrebare?

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
blue_123

blue_123

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 22.12.2005
vreau sa deschid un stand intr-un centru comercial si as dori sa comercializez asemenea produse sport ORIGINALE nike , adidas, puma. Eu vreau sa le aduk din afara, de ex din italia unde am gasit produse care identice in mall costa de 3-4 ori mai scump.
daca magazinul are autorizatie sa vanda produse de imbracaminte si eu reusesc cumva sa aduk marfa cu factura in tara am voie sa o vand in romania???
am nevoie de autorizatie de la producator???
repet aduk marfa legal cumpar de la nike factory italia care are adidasi cu 19 euro perechea si vand in magazinu meu cu 1,5 mil in conditiile in care in mall aceeasi adidasi costa 2,4 mil.
mersi anticipat de sfaturi!!!

Edited by blue_123, 20 August 2006 - 17:06.


#2
ddumyy

ddumyy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,126
  • Înscris: 24.08.2005
Nu e nici o problema cu producatorii, doar sa ai grija cum afisezi sigla lor pe acolo, cel mai bine ar fi sa le dai un telefon si sa-i intrebi. Oricum vezi k la pretul cu care le cumperi tu acolo se mai adauga si vama, si taxele de transport, deci mai creste.

#3
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Nu cred ca-i vreo problema, daca-s originali. Sa poti tu sa-i vinzi la 1.5 milioane, asta-i problema.

http://forum.softped...showtopic=99390

#4
papillon

papillon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 20.08.2006
blue -uite nu stiu sa-ti zic exact dar am o prietena care e sefa la nike si pot sa-ti zic ca lucreaza cu un fel de exclusivitate pe romania -adica toti care vand in romania trec prin ei -ca sa ai stand sau magazin puma sau nike tre sa vb sigur cu reprezentanta romania

#5
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Esti sigur? Eu cred ca daca vrei sa aduci adidasi direct din fabrica de la Nike trebuie prin ei. Daca ii iei din alta parte treaba ta.

Atata timp cat nu pui sigla Nike Adidas pe magazin.

Edited by don_dannielo, 20 August 2006 - 18:04.


#6
blue_123

blue_123

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 22.12.2005
pappilon prietena ta lucreaza la ELTEC?? daca da pls poti sa imi dai o adresa de email sau un nr de telefon ca vreau sa ma interesez. mersi anticipat

Edited by blue_123, 20 August 2006 - 18:42.


#7
ortega

ortega

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,433
  • Înscris: 02.08.2006
Blue, sigur trebuie cumparati din Romania, de la firmele autorizate.
Cei de afara care iti vand tie produsele originale pentru a fi ulterior comercializate pot fi actionati in judecata de romanii nostru care au contract pe regiunea asta.
Solutia ar fi sa-i cumperi din afara pe persoana fizica si sa-i revinzi aici.
Cred ca merita incercat. Nu e riscul atat de mare.
In cel mai rau caz te dau in judecata  :)

#8
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004

View Postortega, on Aug 20 2006, 20:09, said:

Blue, sigur trebuie cumparati din Romania, de la firmele autorizate.
Cei de afara care iti vand tie produsele originale pentru a fi ulterior comercializate pot fi actionati in judecata de romanii nostru care au contract pe regiunea asta.
Solutia ar fi sa-i cumperi din afara pe persoana fizica si sa-i revinzi aici.
Pai si ce face, plateste impozit pe toata suma? Ca profitul ar iesi 100%.

Si Elmecii nu sunt romani, sunt grecotei.

#9
blue_123

blue_123

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 22.12.2005
daca is pers fizica nu mia fac magazin el vand asa le negru de acasa si nu are nimeni ce imi face si mai ales cum sa ma prinda

#10
ener

ener

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 25.05.2005
poti sa vinzi in romania orice produse din colectiile mai vechi de 1 an fara sa ai nevoie de autorizatie sau avizare de la cel care are drepturile de vanzare pentru marca respectiva.

#11
xoo

xoo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 16.10.2005
De unde scoateti prostiile astea cu autorizatia producatorului?!
Scrie in vreo lege din Romania chestia asta?! In lege scrie clar, sa nu fie falsuri. Asta cu autorizatia producatorului este ca ei sa te recunoasca ca reprezentant oficial. Nimic mai mult.

Quote

poti sa vinzi in romania orice produse din colectiile mai vechi de 1 an fara sa ai nevoie de autorizatie sau avizare de la cel care are drepturile de vanzare pentru marca respectiva.
Ce intelegi tu prin drepturi de vanzare?

Edited by xoo, 20 August 2006 - 21:51.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate