Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 

exista un plugin care sa afiseje (rds) la radio ?

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
codicel

codicel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 20.08.2006
Caut un radio care sa afiseze melodiile ,am gasit in noul bsplayer pro asa ceva la radio si apareau cu afisaj rds . exsita ceva si ptr winamp ? sau se steaza de undeva sa afiseze la radiourile care emit rds? :huh:

#2
sorinsirbu

sorinsirbu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 853
  • Înscris: 22.06.2006
Nu stiu ce Winamp ai tu, da eu de cand ma stiu imi afiseaza melodiile la Radio live.
Incearca sa-ti iei si tu ultima versiune de Winamp free sau cauta pe hub una cu serial.

#3
a21alex

a21alex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,030
  • Înscris: 22.08.2005
Se face confuzie intre emisia FM si emisia tip-stream ... pe net .
Emisia FM are RDS real care poate fii vizualizat cu anumite tipuri de aparate radio , in schimb streamul de pe net este insotit , daca se doreste , de titlurile pieselor iar textul poate fii vizualiat cu orice player .
Daca nu are pe afisajul winampului nicio piesa , atunci radioul respectiv nu transmite titlulurile pieselor emise .

#4
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004

 sorinsirbu, on Aug 20 2006, 14:08, said:

Nu stiu ce Winamp ai tu, da eu de cand ma stiu imi afiseaza melodiile la Radio live.
Nici noi nu stim ce posturi asculti tu  :rolleyes:

Winamp-ul n-are nici o vina saracul.

#5
sorinsirbu

sorinsirbu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 853
  • Înscris: 22.06.2006

 don_dannielo, on Aug 20 2006, 15:53, said:

Nici noi nu stim ce posturi asculti tu  :rolleyes:

Winamp-ul n-are nici o vina saracul.
Am explicat ca aproape la toate posturile de radio imi afiseaza si melodia sau la unele si denumirea spotului publicitar.Asta merge aproape la toate posturile de radio live.

a21Alex are perfecta dreptate si m-am gandit si eu la asta.RDS este altceva.Combinele audio si radio playerele auto cu afisaj electronic afiseaza cand este pe frecventa unui post de radio, denumirea postului de radio si eventual un mesaj; ex: "Radio omega singura inima care bate in FM"      Asta se numeste RDS

#6
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004

 sorinsirbu, on Aug 20 2006, 19:02, said:

Am explicat ca aproape la toate posturile de radio imi afiseaza si melodia sau la unele si denumirea spotului publicitar.Asta merge aproape la toate posturile de radio live.
Uite n-am mai acultat radio online de cateva luni, dar zi-mi care din astea afiseaza acum:

Radio21
KissFM
ProFM
Guerilla
EuropaFM
DEEA

#7
a21alex

a21alex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,030
  • Înscris: 22.08.2005
Majoritatea radiourilor ce transmit pe net au doar Description la statia proprie nu si Track title la piesele difuzate .  ;)
Doar cei ce folosesc winampul pe post de player au si afisajul piesei pe stream .

Edited by a21alex, 21 August 2006 - 11:46.


#8
isr2002

isr2002

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,938
  • Înscris: 06.09.2004
Readuc in atentie acest topic vechi: am un modulator FM cu care emit in casa, in banda FM, ceea ce ascult pe calculator cu Winamp. Ascult in alta camera cu un radio care stie RDS. Exista vreo posibilitate de a transmite si RDS cu acel modulator? Sau exista modulator FM care sa faca asta? Daca stie cineva amanunte...

#9
a21alex

a21alex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,030
  • Înscris: 22.08.2005
Posibil... Ai PM.

#10
PsichoDaddy

PsichoDaddy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 534
  • Înscris: 15.07.2004
Pentru a transmite in eter in primul rand trebuie licenta, asta o stim cu totii, dar pentru puteri mici, max 100mW mai inchidem ochii :rolleyes: , in ceea ce priveste RDS-ul e ceva mai dificil, semnalul RDS trebuie injectat impreuna cu MPX-ul in emitator, cu alte cuvinte trebuie un generator RDS si un codor stereo(genereaza semnalul pilot si impreuna cu cel audio formeaza MPX), rezultatul acestora se aduna si se introduc in emitator, RDS-ul se programeaza de obicei de pe un calculator, interfata seriala sau oricare vreti voi, cu un text prestabilit sau cu informatii dinamice venite de la un soft specializat, a se vedea Jazler care comunica pe portul serial cu modulul RDS, de curand am vazut pe internet un emitator pentru iPod cu posibilitatea preluarii titlului piesei si transmiterea cu ajutorul sistemului RDS pe radiocasetofonul masinii sau oricare altul cu suport RDS.

#11
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006

 PsichoDaddy, on Mar 22 2007, 16:45, said:

Pentru a transmite in eter in primul rand trebuie licenta, asta o stim cu totii, dar pentru puteri mici, max 100mW mai inchidem ochii :rolleyes: , in ceea ce priveste RDS-ul e ceva mai dificil, semnalul RDS trebuie injectat impreuna cu MPX-ul in emitator, cu alte cuvinte trebuie un generator RDS si un codor stereo(genereaza semnalul pilot si impreuna cu cel audio formeaza MPX), rezultatul acestora se aduna si se introduc in emitator, RDS-ul se programeaza de obicei de pe un calculator, interfata seriala sau oricare vreti voi, cu un text prestabilit sau cu informatii dinamice venite de la un soft specializat, a se vedea Jazler care comunica pe portul serial cu modulul RDS, de curand am vazut pe internet un emitator pentru iPod cu posibilitatea preluarii titlului piesei si transmiterea cu ajutorul sistemului RDS pe radiocasetofonul masinii sau oricare altul cu suport RDS.
da exemple de module rds ca am cautat de mi-a iesit okii .. scheme am vazut garla ceea ce nu ma vazut in ro este 4.332Mhz .. deci vino cui idei noi ca sa ma luminezi!
legarea aia nu necesita problema ca e usoara ci circuitu mama lui cum dai de el!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate