Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

optimizare server web

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
zuppy

zuppy

    elbonian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,247
  • Înscris: 12.10.2002
am un server web care momentan sta cam in 40-50% load, si vreau sa scot pana la ultima picatura de performanta de la el :)

momentan ruleaza apache + php + phpaccelerator + mysql. din apache am dezactivat orice modul pe care nu il folosesc. ce se mai poate face ? exista solutii pentru apache, sau mai bine sa incerc alt server ?

m-am gandit sa incerc lighttpd, dar nu stiu cum se comporta la traficul actual (1,7 mil afisari pe saptamana) si nici nu as vrea sa fac experimente. continutul site-ului nu este static, deci thttpd nu prea cred ca ma ajuta.

ce am nevoie sa stie:
- php
- mod_rewrite sau ceva asemanator

edit: sistemul e operare e linux (gentoo)

Edited by zuppy, 20 August 2006 - 03:36.


#2
cosu

cosu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 14.06.2003
zi-ne si ce masina este. Eu cu un p3 @ 1ghz 768 ram si 500.000 de afisari pe saptamana nu trec de 1.5 (load average calculat pe 15 minute).
In functie de hardware tau e foarte posibil sa iti pape si ala nejustificat de multa putere de calcul (placi de retea cu chipset rtl8139, etc etc)

Edited by cosu, 20 August 2006 - 18:14.


#3
zuppy

zuppy

    elbonian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,247
  • Înscris: 12.10.2002
dell poweredge 2600
dual xeon p4 @ 2.4 ghz, 2GB RAM
singura problema e ca are controllerul raid de pe placa de baza stricat, asa ca e implementat in software (raid 0). hdd-urile sunt la 10.000 rpm, scsi.

nu prea cred ca sunt sanse sa fie incompatibilitati, totul e dell. problema e cu phpbb-ul care ruleaza pe el si care e cam scris cu picioarele.

Edited by zuppy, 20 August 2006 - 19:23.


#4
zuppy

zuppy

    elbonian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,247
  • Înscris: 12.10.2002
up ?  :blush:

poate nu am postat in aria care trebuie, acum ma gandesc ...

#5
infernal

infernal

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 774
  • Înscris: 11.01.2006
Apache-ul ruleza in modul prefork ? Daca da poti incerca worker (cu toate ca sunt niste probleme la worker prin faptul ca ruleaza cu thread-uri)
Din PHP ai scos modulele care nu le folosesti ?
Incearca sa recompilezi Apache/PHP cu flag-uri de optimizare specifice procesorului (-O2 sau -O3 cu -march= etc,etc)

Modulele la Apache sunt  statice ?

Edited by infernal, 23 August 2006 - 15:25.


#6
zuppy

zuppy

    elbonian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,247
  • Înscris: 12.10.2002

View Postinfernal, on Aug 23 2006, 16:25, said:

Apache-ul ruleza in modul prefork ? Daca da poti incerca worker (cu toate ca sunt niste probleme la worker prin faptul ca ruleaza cu thread-uri)
din cate stiu, asta e pentru apache 2, eu sunt fan apache 1. merita sa incerc sa trec la apache 2 din punct de vedere al performantei ?

View Postinfernal, on Aug 23 2006, 16:25, said:

Din PHP ai scos modulele care nu le folosesti ?
da

View Postinfernal, on Aug 23 2006, 16:25, said:

Incearca sa recompilezi Apache/PHP cu flag-uri de optimizare specifice procesorului (-O2 sau -O3 cu -march= etc,etc)
totul e compilat asa :)
CFLAGS="-O3 -march=pentium4 -fomit-frame-pointer -pipe"

View Postinfernal, on Aug 23 2006, 16:25, said:

Modulele la Apache sunt  statice ?
nu. am cautat pe google si vad ca daca le fac statice ar aparea o crestere de performanta, mai caut sa vad detalii. :)

Edited by zuppy, 23 August 2006 - 16:10.


#7
infernal

infernal

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 774
  • Înscris: 11.01.2006
Da, Apache2 are multe imbunatatiri .
-O3 -mtune=pentium4 -march=pentium4 -pipe -mmmx -msse -msse2  -mfpmath=sse

Edited by infernal, 23 August 2006 - 16:19.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate